• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار خودرو » جوشش انقلابی قزوین از خونِ کودکان شهید
  کد خبر : 1960379

  جوشش انقلابی قزوین از خونِ کودکان شهید

  جوشش انقلابی قزوین از خونِ کودکان شهیدReviewed by on Dec 27Rating: ‌به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، اوایل زمستان سال ۱۳۵۷ بود، مردم شهر قزوین همانند شهرهای دیگر شور و حال عجیبی داشتند و منتظر ورود امام خمینی(ره) بودند، ملت برای مبارزه با ظلم و ستم به خیابان‌ها می‌رفتند و راهپیمایی می‌کردند، سربازان…

  جوشش انقلابی قزوین از خونِ کودکان شهیدReviewed by on Dec 27Rating:

  ‌به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، اوایل زمستان سال ۱۳۵۷ بود، مردم شهر قزوین همانند شهرهای دیگر شور و حال عجیبی داشتند و منتظر ورود امام خمینی(ره) بودند، ملت برای مبارزه با ظلم و ستم به خیابان‌ها می‌رفتند و راهپیمایی می‌کردند، سربازان نظام مزدور شاه نیز با توپ و گلوله جواب آن‌ها را می‌دادند.

  محمدعلی حضرتی عکاس دوران انقلاب که در آن زمان ۱۵ سال داشت و از این صحنه‌های پر خون عکاسی می‌کرد آن روزها را خوب یادش است، روزهایی که در قزوین حکومت‌نظامی برقرار بود، مردم صبح و بعدازظهر در مسجدالنبی اجتماع می‌کردند و بعد از گوش کردن به سخنرانی، در مسیر برگشت به خانه در خیابان‌های مختلف تظاهرات و اعتراض می‌کردند. شلوغی و شور انقلابی شهر دوباره همانند ۱۵ خرداد به نظر می‌رسید.

  حضرتی می‌گوید: بعدازظهر ۶ دی‌ماه ۵۷ بود و آخرین گروه تظاهرکنندگان پراکنده می‌شدند، در محل فرماندهی ژاندارمری واقع در خیابان دارایی(خیابان طالقانی فعلی) یکی از مأمورین به سمت گروهی از جوانان که شعار می‌دادند تیراندازی می‌کند، در این حادثه حسین محمودیان خبرنگار روزنامه اطلاعات و چند نفر دیگر از اعضای خانواده‌اش به شهادت می‌رسند.

  حسن شکیب زاده نیز در این خصوص می‌گوید: در این روز ۲ برادر و یک پسرعمو به نام محمودیان موردحمله واقع می‌شوند که ۲ نفر آن‌ها در همان روز و نفر سوم بعدها در بیمارستان به شهادت می‌رسد.

  حضرتی می‌گوید: خبر این حمله به مردم منعکس شد و آن‌ها را متأثر کرد، روز ۷ دی‌ماه مردم از هر گوشه شهر برای تشییع این شهدا به سمت امامزاده حسین(ع) حرکت کردند، در خیابان سپه و تهران قدیم درگیری شدیدی بین مردم و مأموران حکومت‌نظامی رخ داد و مأموران به مردم حمله کردند و عده زیادی کشته و زخمی شدند.

  وی خاطرنشان می‌کند: حمله رژیم به مردم عملیات کور بود و هرکسی مورد هدف قرار می‌گرفت و لزوماً افرادی را که برای اعتراض به خیابان آمده بودند شامل نمی‌شد.

  حسن شکیب زاده نویسنده کتاب‌های دوران دفاع مقدس در این خصوص می‌گوید: با توجه به این‌که تعداد شهدا زیاد بود و در آستانه پیروزی انقلاب قرار داشتیم مردم تصمیم می‌گیرند که یک راهپیمایی باشکوه برگزار کنند و برخی از مدیران انقلابی، مدارس و اداره‌های مختلف را تعطیل کردند تا علاوه بر شرکت در تشییع شهدا در راهپیمایی نیز شرکت کنند.
   

  کودکان انقلابی زیر چرخ‌های طاغوت

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، یکی از حوادث تکان‌دهنده قزوین که در ایام انقلاب رخ داد شهادت کودکانی بود که در حین بازی توسط سرگروهبان حسین کربلایی با اتومبیل زیر گرفته‌شده بودند که بازتاب جهانی و ملی داشت و جرقه‌ای برای زبانه کشیدن آتش انقلاب در قزوین بود که زمینه‌ای برای حرکت مردم قزوین و درگیری‌های مردم با نیروهای نظامی ایجاد کرد.

  حسن شکیب زاده نویسنده دفاع مقدس در این زمینه می‌گوید: دبستان بابک واقع در خیابان پادگان نیز یکی از مدارسی بود که معلمان آن برای شرکت در راهپیمایی مدرسه را تعطیل کردند، در خیابان پادگان یک نفت‌فروشی بود که مردم با گالن در صف‌های طولانی ایستاده بودند تا نفت بگیرند و دانش‌آموزانی که والدینشان در صف نفت بودند، هنگام تعطیلی مدرسه همان‌جا مشغول بازی می‌شوند.

  وی تصریح می‌کند: در همان زمان یک خودروی نظامی که مسئولیت برخورد با راهپیمایان را داشته از سمت لشگر ۱۶ زرهی به سمت خیابان پادگان درحرکت بود تا به خیابان سپه برود و مردم را متفرق کند، بچه‌هایی که در کنار خیابان بودند با دیدن خودرو به تبعیت از پدر و مادر خود علیه شاه شعار می‌دهند.
   

  این نویسنده انقلابی خاطرنشان می‌کند: با توجه به‌سرعت ماشین، خودروی نظامی از کنار آن‌ها عبور می‌کند، اما سرگروهبان از این شعارها ناراحت می‌شود و به سربازی که راننده خودرو بود می‌گوید که کمی به سمتشان برو و آن‌ها را بترسان تا متفرق شوند و شعار ندهند، اما زمانی که به نزدیکی دانش‌آموزها می‌رسد به راننده دستور می‌دهد که بچه‌ها را با ماشین زیر کند.

  وی یادآور می‌شود: راننده قبول نمی‌کند و سرگروهبان با دیدن این وضع سرباز را کنار می‌زند و خودش جای راننده می‌نشیند و به سمت دانش آموزان که هنوز در حال شعار دادن بودند می‌رود و با آن‌ها برخورد می‌کند، در آن برخورد ۱۵ نفر از دانش آموزان شهید و زخمی می‌شوند و این خودرو از روی پیکر بعضی از این دانش آموزان عبور می‌کند و به سمت پادگان بازمی‌گردد.

  شکیب زاده اظهار می‌کند: در این حادثه تلخ ۴ دانش‌آموز به نام‌های زهرا کلانتری یکتا، افسر عباسی شهرستانکی، حمید اعرابی و امیر اره‌ساز که بین ۶ تا ۱۱ سال سن داشتند به شهادت می‌رسند و بقیه مجروحین هم به‌مرور زمان بهبود پیدا می‌کنند به‌جز یک دختربچه که آن زمان ۱۶ سال داشت، او قطع نخاع می‌شود و الان هم به‌عنوان جانباز انقلاب در قزوین حضور دارد.

  شکیب زاده تصریح می‌کند: بعد از این حادثه مردم به سمت لشگر ۱۶ زرهی می‌روند و با شعار علیه آن فرد خواستار مجازاتش می‌شوند، فرماندهی لشگر قول می‌دهد فرد را مجازات کند و مردم متفرق می‌شوند، بعدازاین واقعه و با توجه به خردسالی بچه‌ها مردم قزوین تحریک‌شده و به‌صورت مضاعف در تظاهرات علیه رژیم شرکت می‌کردند.
   

  قزوین به شهری جنگی تبدیل‌شده بود

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، بیشترین درگیری‌های بین مردم قزوین و حکومت در این ایام بود و قزوین را به ویرانه‌ای تبدیل کرده بود، تمام نیروهای نظامی با تانک و خودروهای زرهی وارد شهر شده بودند و قزوین شکل یک شهر جنگی به خود گرفته بود.

   حضرتی در این زمینه می‌گوید: فضای قزوین از ۷ دی تا ۱۱ دی‌ماه آن سال، ملتهب و پر از درگیری بود، عصر روز یازدهم عده‌ای چماق‌دار با حمایت نیروهای حکومتی به خانه‌های مردم و خانه افرادی که تصور می‌کردند در این انقلاب نقشی داشتند، حمله کردند و ماشین‌ها و مغازه‌ها را به آتش کشیدند.

  این عکاس انقلاب اظهار می‌کند: آن‌ها می‌خواستند در جامعه رعب و وحشت ایجاد کنند، در این ماجرا خیلی از خانواده‌ها که انتظار این خشونت را نداشتند وحشت‌زده شدند، خشونت به حدی بود که من در همان روز در خیابان و بیمارستان‌ها بیش از ۱۳ طفل سقط شده را دیدم.

  وی تصریح می‌کند: حمله به کودکان صف نفت هم در همین فضا اتفاق افتاد، بیمارستان‌ها از مجروحین و زخمی‌ها پرشده بود که در بین آن‌ها از بچه‌های ۵ ساله تا پیرمرد ۷۰ ساله وجود داشت؛ قزوین شکلی از شهر جنگی به خود گرفته بود و اخبار آن به‌طور گسترده منعکس می‌شد.

  شکیب زاده با اشاره به اعتراضات گسترده مردم در آن دوران، می‌گوید: بعد از وقایع روز ۷ دی امنیت نیروهای نظامی که در خانه‌های سطح شهر زندگی می‌کردند سلب شد، در این فرصت تا ۱۱ دی‌ماه لشکر ۱۶ زرهی دستور داد که نیروهایی که داخل شهر بودند، داخل پادگان در خانه‌سازمانی مستقر شوند تا آسیب نبینند همین امر زمینه هجوم وحشیانه نیروهای نظامی وقت را فراهم کرد.

  وی تصریح کرد: بعدازظهر روز ۱۱ دی‌ماه نیروهای سازمان‌دهی شده انتظامی و نظامی در پادگان جمع شده و حمله گسترده‌ای ساماندهی شد، نیروهای نظامی وقت با خودرو و تانک‌ها به خیابان‌ها حمله کردند، شدت این حمله به‌قدری بود که بسیاری از خودروهای نظامی را از سایر استان‌ها به قزوین آورده بودند.

  این نویسنده خاطرنشان می‌کند: در همان زمان شهر، خانه‌ها و مغازه‌ها را به آتش کشاندند و با تانک از روی خودروهایی که در خیابان بودند رد می‌شدند؛ تیراندازی به سمت خانه‌ها حدود ۴ الی ۵ ساعت ادامه پیدا کرد و شهر به ویرانه تبدیل شد.
   

  مردم چرا نشستین/ قزوین شده فلسطین

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، این فضا به‌قدری متشنج بود که امام خمینی(ره) در پیامی به مردم قزوین فرمودند: قزوین هم ازجمله شهرهایی بود که خرابی و مصیبت از اکثر جاها در او بیشتر واقع شد و شما قزوینی‌های محترم هم مصیبت دیدید و هم خرابی در شهرتان واقع شد و هم پایمردی کردید.

  حضرتی تصریح می‌کند: خرابی‌ها و جنایت‌های این وقایع به‌قدری بود که مردم شهرهای دیگر برای قزوین کمک‌هایی از قبیل نان، برنج و روغن می‌فرستادند و نماینده‌های صلیب سرخ نهادهایی که برای حقوق بشری فعال هستند آمدند، از نزدیک صحنه را دیدند و گزارش مفصلی تهیه کردند که در رسانه‌های گروهی آن دوران بازتاب گسترده‌ای داشت.

  شکیب زاده نیز تصریح می‌کند: این تهاجم به‌صورت گسترده در سطح ملی و جهانی انعکاس پیدا کرد، رادیو بی بی سی نیز اخبار قزوین را به‌صورت مستقیم مخابره می‌کرد و این جریان در سراسر کشور انعکاس پیدا کرد به‌طوری‌که فردای آن روز در تهران در تظاهرات مردم شعار می‌دادند که "مردم چرا نشستین قزوین شده فلسطین"؛ و بسیاری از استان‌ها ازجمله تهران برای کمک به مردم قزوین مواد غذایی ارسال می‌کردند.
   

  ‌به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، در آن زمان هلی‌کوپترها نیز در حوالی مسجدالنبی(ص) به مردم شلیک می‌کردند و مأموران با شکستن درب خانه‌ها به خانه‌ها وارد می‌شدند و با شلیک تیر هوایی از مردم می‌خواستند که وفاداری خود را به شاه اعلام کنند؛ تمام خانه‌های آن دور و اطراف حلیمه خاتون و مسجدالنبی(ص) درها را برای پناه دادند به افرادی که از تظاهرات برگشته بودند باز گذاشته بودند.

  این اتفاقاتی که در قزوین رخ داد در تند شدن روند انقلاب خیلی مؤثر بود و مردم شهرهای دیگر می‌دانستند که با این رژیم نمی‌توان کنار آمد، درواقع حوادث ۷ دی قزوین نقطه عطفی برای حضور بیشتر و مقاومت مردم علیه رژیم بود که درنهایت پیروزی انقلاب را رقم زد.

  گزارش از: آرزو یارکه سلخوری، خبرنگار ایسنا، منطقه قزوین

  پایان پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.