• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصادی » ورود سفته بازان و دلالان به بازار ارز مدیریت نمی شود
  کد خبر : 1960353

  ورود سفته بازان و دلالان به بازار ارز مدیریت نمی شود

  ورود سفته بازان و دلالان به بازار ارز مدیریت نمی شودReviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، محمدرضا پور ابراهیمی گفت : از انتقادهای جدی ما به بانک مرکزی این است که نباید تقاضای کاذب شکل بگیرد و این تقاضای کاذب مدیریت نمی شود و متاسفانه…

  ورود سفته بازان و دلالان به بازار ارز مدیریت نمی شودReviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating:

  ورود سفته بازان و دلالان به بازار ارز مدیریت نمی شودبه گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، محمدرضا پور ابراهیمی گفت : از انتقادهای جدی ما به بانک مرکزی این است که نباید تقاضای کاذب شکل بگیرد و این تقاضای کاذب مدیریت نمی شود و متاسفانه بازار گاهی رها شده است.
  پورابراهیمی با بیان اینکه بخشی از بازار ما با توجه به شرایطی که اقتصاد کشور دارد، خارج از سیستم رسمی مبادلات گردش ارزی است، گفت: در کشور ما برای واردات کالا بخشی از گردش ارز از مسیر رسمی یا قانونی خود در حوزه نظام بانکی انجام می شود و بخشی از آن هم از مسیرهای دیگری صورت می گیرد.
  وی افزود : سالانه ۲۲ میلیارد دلار وارادات کالای قاچاق به کشور داریم که در هیچ جایی ثبت نمی شود و به نحوی دلارش از فضای خارج از رویکرد رسمی که الان بانک ها و صرافی های مجاز هستند، تامین می شود و به خارج از کشور می رود.
  این نماینده مجلس به دلایل افزایش بی سابقه نرخ ارز اشاره و بیان کرد : چند عامل اثرگذار است اول، سیاست هایی که آقای ترامپ در آمریکا بیان کرد که می خواهد تغییراتی را در نرخ بهره انجام دهد، ارزش دلار را با سایر ارزهای جهانی تغییر داده است و افزایش یافته است.
  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، تصمیم هایی که در داخل کشور در بخش های مختلف گرفته می شود را یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر روی نرخ ارز دانست و اضافه کرد: تقاضا در بازار ارز کشور ما خارج از آن چیزی است که دولت رسما اعلام می کند.
  وی گفت : مکانیسم عرضه و تقاضا، بررسی طراز بازرگانی است و این عمدتا ناشی از عدد و رقم هایی است که در بازارهای رسمی مشخص می شود اما عددهای غیررسمی در کشور بیانگر این است که تقریبا سالانه ۲۲ میلیارد دلار واردات کالای قاچاق به کشور داریم و حدود ۶ میلیارد دلار دیگر هم از مناطق آزاد برآورد شده است که باید به این عدد اضافه شود.
  وی افزود: همچنین عدم تعادل در منابع و مصارف ارزی یکی دیگر از این عوامل است، برغم اینکه قیمت جهانی نفت در چند هفته اخیر تغییرات افزایشی داشته و حجم فروش نفت ما طی ۲۲ سال گذشته به طور محسوسی افزایش پیدا کرده و به سقف ۲۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه رسیده ایم اما با این حال این تعادل در حوزه منابع و مصارف ارزی به صورت واقعی تحت تاثیر بخشی از تقاضاهایی است که در اقتصاد خودش را نشان نمی دهد.
  پورابراهیمی درباره کاهش ارزش نرخ ارز نسبت به کشور های دیگر گفت: برغم سیاست هایی که دولت در بحث کاهش تورم در اقتصاد داشته، ما تفاوت نرخ تورم بین اقتصادمان در داخل کشور با خارج از کشور را داریم و این تفاوت نرخ تورم عمدتا به نحوی بوده که باید طی سال ها کاهش ارزش پول ملی می داشتیم.
  اگر بخواهیم محاسبات مربوط به قدرت خریدمان را نسبت به ارزهای خارجی به یک سال پایه یکسان بگیریم، معمولا به دلیل تفاوت تورم در داخل کشور که همیشه از متوسط تورم کشورهای توسعه یافته و حتی دیگر کشورها بالاتر بوده، باعث می شود که قدرت خرید ما در مقابل ارزهای خارجی کاهش پیدا می کند و این اثرش در کاهش ارزش پول ملی می آید.
  پورابراهیمی درباره حضور دلالان و ایجاد تقاضای کاذب برای ارز، هشدار داد و متذکر شد : در اقتصاد زمانی که التهاب در بازار ارز به وجود می آید یکسری سفته بازان و دلالان ورود پیدا می کنند و تقاضای کاذب را در کشور تبلیغ می کنند و باید این را مدیریت کنیم ، یکی از انتقادهای جدی ما به بانک مرکزی این است که این تقاضای کاذب در بازار مدیریت نمی شود و متاسفانه بازار بعضا رها شده است.
  وی با یادآوری اینکه با ایجاد فاصله ای که بین نرخ ارز مبادله ای و ارز آزاد ایجاد شده، از سیاست های تک نرخی شدن ارز دور می شویم، تاکید کرد: دولت باید تعیین تکلیف کند، باید رویکرد مکانیسم عرضه و تقاضا قیمت های تعادلی بگیرد و حتما باید بانک مرکزی و دولت در این باره تلاش کند چون این فاصله، فاصله منطقی نیست و جز فساد و رانت در کشور چیزی ایجاد نمی کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.