• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » توریسم و گردشگری » ساماندهی “گِلال” پای در گِل
  کد خبر : 1960281

  ساماندهی “گِلال” پای در گِل

  ساماندهی “گِلال” پای در گِلReviewed by on Dec 27Rating:  روزگاری این رودخانه منشأ زیبایی شهر بود و امروز محلی برای انباشت زباله‌ها است و در حال حاضر به جای آنکه این رودخانه نماد زلالی و پاکی باشد وضعیت نامناسب و غیربهداشتی دارد. به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا‌، طرح قبلی ساماندهی غیراصولی خرم…

  ساماندهی "گِلال" پای در گِلReviewed by on Dec 27Rating:

   روزگاری این رودخانه منشأ زیبایی شهر بود و امروز محلی برای انباشت زباله‌ها است و در حال حاضر به جای آنکه این رودخانه نماد زلالی و پاکی باشد وضعیت نامناسب و غیربهداشتی دارد.

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا‌، طرح قبلی ساماندهی غیراصولی خرم رود یا گلال خرم‌آباد نه‌تنها دردی از این رودخانه دوا نکرد، بلکه حیات آن را نیز به خطر انداخت.

  تبدیل بخشی از خرم‌رود به پارکینگ، کاهش عمق بستر رودخانه، افزایش تولید رواناب و سیلاب،تبدیل شدن  گلال به زباله‌دان شهر و… از جمله تحفه‌های شومی بود که طرح قبلی ساماندهی خرم رود برای این رودخانه به ارمغان آورد.

  گزارش خبرنگار ایسنا درباره ساماندهی رودخانه خرم رود(گلال قدیم) را می‌خوانیم:

  تنظیم تفاهم‌نامه برای ساماندهی خرم‌رود

  یحیی عیدی بیرانوند، شهردار خرم‌آباد در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: طرح ساماندهی رودخانه خرم‌آباد براساس تفاهم نامه بین استانداری، شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی منعقد شده است.

  وی ادامه داد: شرکت مهندسین مشاور بافت، مشاوران این پروژه هستند و اعتبار آن از محل اعتبارات دولتی تامین می‌شود تا برای مسیر رودخانه درون محدوده شهر طرح کارشناسی شده تهیه و تدوین شود.

   عیدی بیرانوند اضافه کرد: این طرح برای ۱۰ کیلومتر از طول رودخانه خرم‌آباد تهیه می‌شود.

  شهردار خرم‌آباد یادآور شد: طرح قبلی نیاز به تغییر دارد و در حال حاضر منتظر طرح جدید هستیم تا بعد از آن عملیات موردنظر ساماندهی را انجام دهیم.

  وی خاطرنشان کرد: بعد از تهیه طرح ساماندهی خرم‌رود توسط مشاور باید این طرح در شورای عالی شهرسازی به تصویب برسد تا بعد از آن بتوانیم عملیات مورد نظر ساماندهی را انجام دهیم.

  ۱۰ کیلومتر از طول رودخانه خرم‌رود ساماندهی می‌شود

  محمد اصلانی، معاون عمرانی استانداری لرستان نیز در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: طرح ساماندهی ۱۰ کیلومتر از طول رودخانه خرم‌رود از ابتدای پل جهادگران تا انتهای پل شاپوری که درون شهر است مورد مطالعه قرار گرفته است.

  راه و شهرسازی در مطالعه طرح ساماندهی خرم‌رود کوتاهی کرده است

   وی اضافه کرد: راه و شهرسازی استان متولی مطالعه طرح ساماندهی خرم‌رود است، اما تاکنون موفق به اتمام این پروژه نشده و این قضیه نشان از تنبلی و کاهلی این اداره است.

  اصلانی اظهار کرد: مطالعه طرح ساماندهی رودخانه خرم‌آباد باید تا پایان سال به اتمام برسد.

  معاون عمرانی استانداری لرستان تصریح کرد: تامین اعتبار مطالعه این طرح به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات راه و شهرسازی استان است.

  اصلانی بیان کرد: رودخانه خرم‌آباد ظرفیت تبدیل شدن به یک منبع بزرگ گردشگری را دارد و تحقق این مهم در گرو ساماندهی کارشناسی شده آن است.

  بهره‌گیری از پتانسیل‌های خرم رود برای ارتقاء کیفیت فضاهای شهری

  در ادامه بهاروند مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی لرستان به ایسنا گفت: بنا به دستور کتبی وزیر محترم راه و شهرسازی و به منظور ایجاد طراوت و زیبایی در شهر، افزایش کیفیت زندگی شهروندان، جذب گردشگر و ایجاد فعالیت و اشتغال و… قرارداد پروژه ساماندهی رودخانه خرم‌آباد در اسفند ماه سال ۱۳۹۴ با مهندسین مشاور هنر مهندسی شهر منعقد شده است.

  وی اظهار کرد: هدف از پروژه طراحی شهری رودخانه خرم‌آباد طرحی است که به منظور بهبود وضعیت ارتباط شهر و رودخانه و بهره‌گیری از پتانسیل‌های این عنصر طبیعی برای ارتقاء کیفیت فضاهای شهری همجوار آن تعریف شده است.

  خرم‌‎رود یکی از مهمترین فرصت‌های خرم‌آباد است

  بهاروند ادامه داد: رودخانه خرم‌آباد و سواحل آن یکی از مهمترین فرصت‌های شهر خرم‌آباد است که با ترکیب فرصت‌های طبیعی و مصنوعی و استفاده از فرصت‌های فعالیتی_ فضایی موجود در شهر می‌تواند به ستون فقرات اصلی سازمان فضایی شهر خرم‌آباد تبدیل شود و با فراهم کردن فضا های جذاب، امن و قابل دسترسی برای همه، در زندگی روزمره مردم و شهروندان در هر سن نقش‌آفرینی کنند.

  مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی لرستان اضافه کرد: با تهیه طرح ساماندهی رودخانه خرم‌آباد و اجرای پروژه‌های پیشنهادی آن ارتباط روزانه مردم با رودخانه و فضاهای کناری رود برقرار خواهد شد و از چشم‌انداز و منظر زیبا و آرامش‌بخش طبیعی رودخانه وپوشش گیاهی کنار آن بهره‌مند خواهند شد.

  وی تصریح کرد: علاوه بر ارتقاء فضایی برای زندگی و محلی برای پیوندهای اجتماعی با انجام اقدامات و مداخلات کارشناسی شده در خرم رود و فضاهای کناری آن توسعه گردشگری شهر نیزصورت خواهد گرفت.

  طرح ساماندهی خرم‌رود در ۳ بخش تدوین می‌شود

  بهاروند یادآور شد: فرآیند تهیه طرح در سه بخش شناخت و سنجش وضعیت موجود، تدوین راه حل و تحقق‌پذیری پروژه خواهد بود که هر کدام از این بخش‌ها دارای زیر بخش‌های متعددی است.

  این مسئول افزود: در بخش شناخت و سنجش وضعیت موجود سه حوزه شامل حوزه فراگیر‌(مسیر رودخانه قبل از ورود به شهر)، حوزه بلافصل(مسیر رودخانه در درون محدوده شهر) و حوزه طراحی(‌مسیری از رودخانه که پروژه‌های اجرایی و طراحی شهری در آن معرفی می‌شود) بررسی و مطالعه خواهند شد.

   وی خاطرنشان کرد: در بخش تدوین راه حل، مواردی مانند چشم اندازسازی، چارچوب طراحی شهری و تلقیق راه‌حل‌ها مطالعه می‌شوند.

   بهاروند ادامه داد: در بخش سوم طزح ساماندهی یعنی تحقق‌پذیری مواردی مانند فازبندی اجرای طرح، زمانبندی اجرای طرح، تحقق مالی هزینه‌های اجرایی طرح، مدیریت و تشکیلات اجرایی و راهنمایی و حفظ و نگهداری و بهره برداری پروژه ساماندهی، مطالعه می‌شوند.

  اتمام گزارش مطالعه طرح ساماندهی خرم رود تا پایان خرداد ماه سال آینده

  مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی لرستان گفت: تاکنون گزارشات مرحله اول طرح توسط مشاور به اتمام رسیده است، ولی نیاز به بررسی کارشناسی در کمیته‌های فنی مربوطه دارد.

  وی بیان کرد: با توجه به دستور وزیر محترم راه و شهرسازی مبنی بر امکان شروع بخشی از عملیات پروژه در سه ماهه سوم سال جاری برخی از پروژه‌های اجرایی ارائه شده توسط مشاور در حال بررسی است و تایید نهایی توسط شورای راهبری طرح خواهد بود.

  بهاروند بیان کرد: بر اساس گزارشی که مشاور تهیه کننده طرح ساماندهی رودخانه ارائه داده است گزارش مراحل یاد شده تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۶ به اتمام خواهد رسید.

  طرح قبلی ساماندهی خرم رود به معنای تغییر کاربری بستر رودخانه بود نه ساماندهی!

  رضا میرزایی کارشناس ارشد آب زیرزمینی نیز به ایسنا می‌گوید: در سال ۸۸ ساماندهی خرم‌رود از پل انقلاب تا پایین پل صفوی آغاز شد که اقدامات صورت گرفته بیشتر به معنای تغییر کاربری بستر رودخانه بود تا ساماندهی!

  وی اظهار کرد: در طرح ساماندهی رودخانه خرم‌آباد نزدیک به یک متر از کف رودخانه بلوکاژ و بتن‌ریزی شد که این کار موجب کاهش عمق بستر رودخانه و کاهش ظرفیت آب‌گذاری می‌شود از طرفی امکان وقوع سیلاب نیز بالا می‌رود.

  میرزایی اضافه کرد: پل‌های موقت محدوده حریم خرم‌رود این رودخانه را حبس کرده‌اند که وجود آنها باعث بالا آمدن تراز سطح آب رودخانه می‌شود.

  این کارشناس ارشد آب زیرزمینی یادآور شد: با آغاز فصل بارندگی‌ها متولیان امر مراقب سطح آب خرم‌رود باشند و تدابیری برای آن بیاندیشند.

   وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دلیل اقدامات غیر کارشناسی که در ساماندهی خرم‌رود صورت گرفت، این رودخانه ظرفیت عبور سیلاب را ندارد و سطح مقطع آن نسبت به حالت طبیعی کمتر شده است.

  میرزایی افزود: تنگ شدن سطح مقطع رودخانه و تجاوز به حریم آن سبب تولید سیلاب می‌شود و راهکار آن پیاده کردن اقدامات آبخیزداری است. در صورت احداث و بهره‌برداری از سدهای مخمل‌کوه امکان بروز سیلاب در شهر خرم‌آباد و خرم‌رود کمتر می‌شود.

  لایروبی خرم رود در حال اجراست

  همچنین منصوری شهردار منطقه ۲ خرم‌آباد به ایسنا گفت: لایروبی رودخانه خرم‌آباد بین شهرداران ۳ منطقه شهر خرم‌آباد تقسیم‌بندی شده است.

  وی اظهار کرد: لایروبی خرم‌رود از پل پیروزی تا پل کرگانه بر عهده شهرداری منطقه ۲ خرم‌آباد است.

  منصوری ادامه داد: لایروبی این محدوده از خرم‌رود در حال حاضر توسط ماشین‌آلات و تجهیزات لازم در حال انجام است.

  استفاده از ظرفیت رودخانه خرم‎آباد درتوسعه شاخص‎هایی چون گردشگری و زیبایی شهری بسیار با اهمیت و تأثیرگذار بوده که نیازمند توجه بیشتر مسئولین و البته اجرای طرح‎های ساماندهی کارشناسی شده است.

  گزارش از: ساناز رباطی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.