• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , اخبار پربازدید » سهم الشتر از صنعت؛ تقریباً هیچ!
  کد خبر : 1960264

  سهم الشتر از صنعت؛ تقریباً هیچ!

  سهم الشتر از صنعت؛ تقریباً هیچ!Reviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا،به نقل ازلرسو؛ امسال در حالی سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام‌گذاری شد که از سوی مردم انتظار می‌رفت تا مسئولین اقداماتی عملی در راستای سر و سامان دادن به اقتصاد و ریشه‌کن…

  سهم الشتر از صنعت؛ تقریباً هیچ!Reviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا،به نقل ازلرسو؛ امسال در حالی سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام‌گذاری شد که از سوی مردم انتظار می‌رفت تا مسئولین اقداماتی عملی در راستای سر و سامان دادن به اقتصاد و ریشه‌کن کردن معضل بیکاری داشته باشند اما امروز و با گذشت بیش از ۹ ماه از سال، نه تنها خبری از اقدامات عملی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی نیست بلکه طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمامی همچون شهرک صنعتی با توقفی بیش از یک دهه؛ عدم تکمیل پروژه فاضلاب شهری با گذشت حدود یک دهه؛ تعطیلی پروژه تراکتورسازی خرم-ایشتار با گذشت یک دهه موجب شده تا حجم زیادی از سرمایه گذاری‌ها و بیت‌المال بلاتکلیف رها شود و در پاره‌ای موارد، زمین‌های کشاورزی حاصلخیز مردم که به امید چرخیدن چرخ‌های صنعت در این شهرستان واگذار شده بود نیز سهم خود در تولید محصولات کشاورزی را از دست بدهد و کشاورزان آن مناطق بیکار شوند!

   

  اگر از طرح‌های نیمه‌تمام شهرستان بگذریم و نیم‌نگاهی به نیازهای اساسی سلسله در حوزه صنعت بیندازیم خواهیم دید که این شهرستان از برخی صنایع مورد نیاز به طور کامل محروم است.

   

  نبود صنایع تبدیلی در شهرستان با وجود پتانسیل بالای تولیدات بومی از جمله گوشت سفید و قرمز، عسل، انواع محصولات باغی و کشاورزی، تولید محصولات شیلات و…؛ نبود کارخانه آرد؛ نبود سیلوی ذخیره گندم با وجود قرار گرفتن سلسله به عنوان یکی از قطب‌های تولید گندم در استان و…؛ همه و همه موجب شده تا سلسله نتواند به عنوان یکی از شهرستان‌های دارای صنعت نمود پیدا کند و در نتیجه معضل بیکاری همچنان به عنوان بزرگترین معضل در شهرستان سلسله خودنمایی کند. معضلی که به اذعان بیشتر کارشناسان مسائل اجتماعی و روانشاسی، یکی از مهم‌ترین ریشه‌های آسیب‌های اجتماعی در جوامع مختلف است.

   

  با این وجود اما کارهای زیربنایی مهمی که خواسته و مطالبه سالیان دراز مردم سلسله بوده، طی چند سال اخیر به ثمر نشسته و مردم از آن بهره‌مند شده‌اند، خصوصاً در حوزه راه، طرح‌هایی همچون تکمیل چهارخطه خرم‌آباد الشتر که موجبات رضایت شهروندان الشتری را در پی داشته است. پیگیری و پیشرفت قابل قبول طرح ساخت تونل اسپژ نیز از جمله طرح‌های ضروری حوزه راه در این شهرستان است. طرح چهارخطه فیروزآباد الشتر و تقاطع غیر هم‌سطح فیروزآباد نیز از جمله طرح‌هایی است که طی سالیان اخیر گرچه پیشرفت قابل قبولی نداشته‌اند اما دغدغه جدی مسئولان بوده و پیگیر جذب اعتبارات برای تکمل آنها هستند که امید می‌رود در مدت زمانی معقول به بهره‌برداری برسند تا گذشت زمان شیرینی آن را به کام مردم تلخ ننماید.

   

  از دیگر عملکردهای قابل تحسین مسئولین شهرستانی، در حوزه گازرسانی است به گونه‌ای که امروز از ۲۶۶ روستا در شهرستان سلسله، ۱۹۰ روستا از نعمت گاز برخوردارند که این معادل ۷۵ درصد جمعیت روستاهای شهرستان و ۹۰در صد جمعیت شهرستان است. به گفته مسئولان، پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری، ۲۰۰ روستای شهرستان از این نعمت برخوردار شوند.

   

  «قدرت‌الله فلاح‌نژاد» با بیان اینکه سهم شهرستان سلسله در حوزه صنعت، کمتر از یک درصد صنعت استان است، عمده‌ترین مشکل موجود در این شهرستان را وجود طرح‌های نمیه تمام عنوان می‌کند و می‌گوید: اعتبارات استانی اختصاص یافته به سلسله چیزی حدود ۲۱/۸ میلیارد تومان است که این مقدار اعتبار حتی کفاف انجام یکی از پروژه‌های شهرستان در حوزه راه و شهرسازی را نمی‌دهد.

   

  وی با بیان اینکه متأسفانه در سلسله جز در دو بخش، پروژه ملی وجود ندارد، اظهار می‌دارد: عدم تعریف پروژه های ملی سبب شده است تا سهم اعتبارات عمرانی شهرستان پایین باشد.

   

  فرماندار سلسله تعطیلی پروژه‌هایی همچون شهرک صنعتی سلسله با گذشت بیش از یک دهه را امری، نه در خور شأن شهرستان می‌داند و با اشاره به موانع سد راه واحدهای تولیدی تصریح می‌کند: با گذشت بیش از یک دهه از کلنگ‌زنی شهرک صنعتی در الشتر و با وجود قرار گرفتن ۵۰ هکتار زمین برای ایجاد این شهرک، اما فقط یک واحد تولیدی ایزوگام در آنجا مستقر شده است.

   

  وی ابراز می‌دارد: پرداخت نکردن تسهیلات، سخت‌گیری بانک‌ها در پرداخت‌ها و اقساط معوقه مهم‌ترین مشکلات واحدهای تولیدی سلسله می‌باشند.

   

  فلاح‌نژاد در ادامه با اشاره به نبود سلیوی ذخیر گندم در شهرستان با وجود پتانسیل بالای تولید محصولات کشاورزی، بیان می‌دارد: متاسفانه شهرستان سلسله، تنها شهرستان فاقد سیلوی ذخیره گندم در استان است.

   

  وی می‌افزاید: کارخانه آرد و سیلوی ذخیره سلسله در حال حاضر با ۴۷ درصد پیشرفت فیزیکی، ۱/۵ میلیارد تومان تسهیلات نیاز دارد که در صورت پرداخت، تا خردادماه سال ۹۶ سیلوی ذخیره آن برای انبار گندم شهرستان آماده می‌شود.

   

  این مقام مسئول ضمن ابراز خرسندی از اجرای طرح‌های زیربنایی در حوزه راه، بخصوص تکمیل چهارخطه الشتر-خرم‌آباد، به لزوم تکمیل قطعه دوم این طرح که حد فاصل شهر فیروزآباد تا سه‌راهی پلیس راه اشاره و می‌گوید: با توجه به حادثه‌خیز بودن این محور یکی از مطالبات مردم شهرستان است که امیدواریم مشکلات پیش‌روی اتمام این طرح نیز برطرف شوند.

   

  وی تکمیل تونل اسپژ در مسیر جاده الشتر-بروجرد را یکی از مهم‌ترین مطالبات مردمی و از جمله نیازهای ضروری شهرستان می‌داند و خاطرنشان می‌سازد: این طرح، یکی از حیاتی‌ترین طرح‌های عمرانی شهرستان است و اعتباری که قرار بود در راستای تکمیل آن پرداخت شود، تاکنون پرداخت نشده است.

   

  فرماندار سلسله با اشاره به قابلیت‌های عمده شهرستان سلسله در بخش کشاورزی و وجود زمین‌های با خاک حاصلخیز در این شهرستان، به نیازهای مرتبط با این حوزه اشاره می‌کند و تصریح می‌دارد: این شهرستان نیازمند منابع مرتبط با بخش کشاورزی، کارخانجات بسته‌بندی عسل و خوراک آبزیان و احداث یک مرکز تحقیقات فنی مهندسی و شیلات است.

   

  وی در پایان با اشاره به مطالبات مردمی از جمله احداث درمانگاه تامین اجتماعی، تکمیل طرح زورخانه و احداث چند سالن ورزشی، انجام طرح مطالعاتی منطقه نمونه گردشگری کهمان، انجام چهار کیلومتر عملیات راه شکافی در منطقه نمونه گردشگری گلهو و احداث مرکز آموزش عالی، تأکید می‌کند: همه نیازهای شهرستان و مطالبات مردم را از ابتدای کار به طور جدی پیگیری کرده‌ایم و در دیدارهایی که با مسئولین استانی و برخی وزرای دولت بر ایجاد یا تکمیل آنها تأکید کرده‌ایم تا جایی که توانسته‌ایم برخی پروژه‌ها را تکمیل و برخی طرح‌های نیمه‌تمام را تا مراحلی به پیشرفت فیزیکی قابل قبولی برسانیم اما با این وجود تأکید داریم تا این شهرستان با وجود ظرفیت‌های بالقوه خود به جایگاه در خور شأن ارتقاء یابد و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.