• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  کد خبر : 1960249

  مظلومیت اخلاق

  مظلومیت اخلاقReviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating: روزنامه اطلاعات در شماره سه شنبه در یادداشتی به قلم فتح الله آملی، نوشته است: به خصوص در دعواهای جناحی و سیاسی و در یادداشت‌های قلمی و سخن و اظهارنظر. از انتشار یک خبر دروغ گرفته تا سخنرانی در یک جمع و در غیبت فرد مورد نظر. از…

  مظلومیت اخلاقReviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating:

  روزنامه اطلاعات در شماره سه شنبه در یادداشتی به قلم فتح الله آملی، نوشته است: به خصوص در دعواهای جناحی و سیاسی و در یادداشت‌های قلمی و سخن و اظهارنظر. از انتشار یک خبر دروغ گرفته تا سخنرانی در یک جمع و در غیبت فرد مورد نظر. از رواج شایعه گرفته تا مستند دانستن هر چه که در شبکه‌های اجتماعی توزیع می‌شود. بدتر از این، غیبت گسترده که از جمله محرمات دینی است و تعابیری چون مذمومتر از زنا و یا «اکل میته» را در فرهنگ دینی درباره‌اش داریم.

  نداشتن تقوا، وجدان و یا شهامت جبران اشتباه و عذرخواهی است. حرفی را بدون سند و مدرک می‌زنیم که متضمن غیبت و بدتر از آن تهمت است و حتی پس از اثبات کذب آن از عذرخواهی و حتی تصحیح آن اشتباه ابا می‌کنیم. نمونه‌ها و مصادیق فراوانی را می‌‌توان شاهد مثال آورد که جای آن در این مقال نیست. و امّا بعد…

  دکتر احمد توکلی نماینده قبلی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اخیراً یک نامه عذرخواهی و توضیح منتشر کرده است. توکّلی که یک تشکیلات مردم نهاد را هم به همراه الیاس نادران در راستای مقابله با فساد راه‌اندازی کرده است، اخیراً در یک سخنرانی دانشگاهی موضوعی را تحت عنوان پدیده «درهای چرخان» مطرح می‌کند و مقصودش از این بحث این است که مهاجرت کارکنان بخش عمومی به بخش خصوصی و بالعکس، در موارد عدیده‌ای اتفاق افتاده و این اتفاق می‌تواند خود بسترساز نوعی رانت و یا فساد و یا نفوذ باشد.

  مثل اشتغال ممیّزان مالیاتی پس از بازنشستگی به عنوان مشاوران مالیاتی یا وکالت قضات بازنشسته و یا مدیران رده‌ بالای دولتی در مدیریت بخش خصوصی و مواردی نظیر آن که به علت اشرافی که بر قوانین و گریزگاه های قانونی دارند می‌توانند محلّ سوءاستفاده نیز قرار گیرند. در این مورد مثال‌هایی هم می‌زند از جمله اینکه مهندس نعمت‌زاده از معاونت پتروشیمی وزیر نفت به بخش خصوصی پتروشیمی می‌روند و مجدد به کابینه بر می‌گردند. یا آقای پرویزیان از بانک مرکزی به بانک پارسیان یا دکتر سیف از مدیریت بانک صادرات به کارآفرین و سپس به بانک مرکزی و نمونه‌های دیگری از این دست.

  بعد از انتشار این نامه رئیس کل بانک مرکزی به دکتر توکلی گوشزد می‌کند که هیچ سهمی در بانک کارآفرین ندارد و آقای توکلی در آن سخنرانی او را سهامدار خوانده است. نکته قابل توجه ماجرا عذرخواهی دکتر توکلی است که اینجای بحث به‌حوزه اخلاق مربوط می‌شود. شاید در نگاه نخست چنین به‌نظر برسد که کار خاصی صورت نگرفته و معلوم است وقتی اتهامی به فردی زده شده باید توضیح داده شود و عذرخواهی هم صورت بگیرد.

  این حرف البته سخن کاملاً درستی است اما نکته‌ای که چنین حرکاتی را برجسته می‌کند نادیده‌گرفتن این اصل بدیهی اخلاقی است که کنشگران سیاسی ما متاسفانه این روزها برای بیرون راندن رقیب از صحنه قدرت به راحتی آن را نادیده می‌گیرند و نام آن را نیز مقابله ارزشی و ارزش احساس تکلیف می‌گذارند و حرمتی برای آبروی برادر مؤمن‌شان که از خانه خدا مهمترش خوانده‌اند قائل نیستند.

  وقتی افراد صاحب نفوذ، شخصیت‌ها، رسانه‌ها، ارباب جراید و حتی برخی ائمه جمعه ما این اصل اخلاقی را گاه نادیده می‌گیرند چه انتظاری از جماعت داریم که در شبکه‌های اجتماعی تقوا پیشه کنند و هر حرفی را انتشار ندهند و هر دروغی را باور نکنند؟ چرا برخی از دوستان گمان می‌کنند به بهانه دفاع از ارزش‌ها می‌توان از نردبان دروغ و شایعه و تهمت و غیبت هم بالا رفت؟

  البته بهتر می‌بود که دکتر توکلی قبل از بیان سخن و انتشار آن از ذکر هر مطلب غیرمستندی پرهیز می‌کرد هر چند اصل سخن او می‌تواند محل تأمل قرار گیرد و باید برای آن فکری کرد چون بدون ذکر مصداق هم می‌توان فهمید که این چرخش‌های مدیریتی در موارد عدیده‌ای می‌تواند بستر تخلف و رانت را فراهم آورد و چاره کار هم اصرار بر اصل لزوم ایجاد شفافیّت و دسترسی آزادانه همگان به اطلاعات است که می‌تواند از بسیاری از مفاسد جلوگیری کند اما همینکه او پس از اطلاع از بیان خلاف، دست به روشنگری می‌زند و عذرخواهی می‌کند سنّت خوبی است که امید است همه آنها که تریبونهای متعدّدی در اختیار دارند این حداقل انصاف و اخلاق را رعایت کنند که در فضای سیاسی و اجتماعی غبار گرفته و پرتنش این روزها، سخت بدان نیازمندیم. متأسفانه گاه با دیدن برخی تیترهای روزنامه‌ها و سخنرانی‌های سخنرانان و افشاگری‌های بیشتر جانبدارانه و سیاسی و نه برای رضای خدا و خلق خدا، بیش از هر وقت دیگر برای مرگ اخلاق باید ناله سر داد و گریست.

  *منبع: روزنامه اطلاعات ۱۳۹۵،۱۰،۰۷
  **گروه اطلاع رسانی**۱۸۹۳**۹۱۳۱**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.