• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » ایران:‌ نرخ ارز در روزهای آینده کاهش می یابد
  کد خبر : 1960243

  ایران:‌ نرخ ارز در روزهای آینده کاهش می یابد

  ایران:‌ نرخ ارز در روزهای آینده کاهش می یابدReviewed by on Dec 27Rating: ** نرخ ارز در روزهای آینده کاهش می یابدروزنامه «ایران» از ایجاد موج روانی در بازار ارز گزارش می دهد: «دلار نداریم»، این پاسخ شمار زیادی از صرافی‌های محدوده خیابان فردوسی پایتخت به کسانی است که یا درصدد خرید دلار هستند یا…

  ایران:‌ نرخ ارز در روزهای آینده کاهش می یابدReviewed by on Dec 27Rating:

  ** نرخ ارز در روزهای آینده کاهش می یابد
  روزنامه «ایران» از ایجاد موج روانی در بازار ارز گزارش می دهد: «دلار نداریم»، این پاسخ شمار زیادی از صرافی‌های محدوده خیابان فردوسی پایتخت به کسانی است که یا درصدد خرید دلار هستند یا سعی دارند با قیمت گرفتن سر از تحولات سریع این روزهای بازار درآورند. قیمت ارز که در ماه‌های اخیر با سرعت بیشتری به سوی بالا حرکت می‌کرد، دراین روزها نرخ‌های لحظه‌ای به خود گرفته است و برخی از صرافی‌ها که تمایل به فروش ارز دارند قبل از اینکه قیمت لحظه‌ای بازار را نگیرند این کار را نمی‌کنند. بازار آزاد ارز دیروز متفاوت‌تر از قبل بود.

  با وجودی که تابلوی صرافی‌ها مدام درحال تغییر است، ولی بخشی از آنها فروش ارز را متوقف کرده‌اند. یکی از آنها به خبرنگار «ایران» گفت: وقتی که قیمت مدام درحال افزایش است، منطق حکم می‌کند که ارزان نفروشیم. درحالی که برخی از کارشناسان مسائل روانی و سفته بازی را مهم‌ترین دلایل رشد نرخ ارز در روزهای اخیر می‌دانند، مقامات دولتی نیز در اظهارنظرهای جداگانه‌ای انتظار دارند که با مدیریت بانک مرکزی در روزهای آتی شاهد کاهش قیمت ارز باشیم.

  نوبخت سخنگوی دولت درباره افزایش نرخ ارز گفت: بانک مرکزی تلاش می‌کند از همه ابزارهای قانونی و اقتصادی برای تعدیل این نرخ و واقعی کردن آن استفاده کند. محمد باقر نوبخت در حاشیه مراسم اختتامیه طرح سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ در مصاحبه با خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که آیا این امر به پایین آمدن نرخ ارز می‌انجامد، گفت: ان شاء‌الله، باید پایین بیاید. سخنگوی دولت افزایش نرخ ارز طی روزهای اخیر را ناشی از عوامل روانی دانست وافزود: در روزهای آینده شاهد کاهش نرخ ارز خواهیم بود.

  ** «کم اظهاری»، آفت واردات گمرکی
  قانون فقط برای برندهای خارجی نیست و باید در مورد سایر مجموعه‌ها هم پیاده‌سازی شود.این گفته کارشناسان حوزه لوازم خانگی است.این چند روز در مورد کم اظهاری یکی از برندهای لوازم خانگی که سرمایه گذار آن ایرانی است و برند کره‌ای دارد صحبت می‌شود.گمرک خبر داده که این مجموعه لوازم خانگی به جای پرداخت تعرفه واردات ۳۴ درصد به میزان ۷ درصد پرداخت کرده است لذا جریمه ۳هزار میلیارد تومانی برای این بخش در نظر گرفته است.اما وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار لغو این جریمه شد.

  کم اظهاری و بداظهاری در مفهوم فرار از هزینه‌های وارداتی کشور، به عنوان یکی از آفات گمرک‌ها و به استناد ماده ۲۹ قانون امور گمرکی، یکی از مصادیق قاچاق کالا، محسوب می‌شود و یکی از تعاریف آن این است که اگر کالای مجازی تحت لوای کالای مجاز دیگری که سود بازرگانی و حقوق ورودی کمتری در گمرک دارد، وارد شود، کم اظهاری رخ داده است.

  محمد طحان پور رئیس اتحادیه لوازم خانگی درباره اتفاق‌هایی که در این حوزه رخ داده است گفت:قانون باید در مورد تمام مجموعه‌هایی که تخلف می‌کنند، صدق کند.اما چند نکته وجود دارد یک آنکه کم اظهاری در مورد قطعاتی صورت گرفته که وارد چرخه تولید شده و پولی از کشور خارج نشده است.اگر سوء استفاده مالی صورت گرفته بود قطعاً نحوه برخورد با این تولید کننده ایرانی که با برند کره‌ای محصولات خود را به فروش می‌رساند قابل اغماض نبود.دوم آنکه این مسأله برای یک سال و دوسال نیست بلکه در یک بازه زمانی طولانی رخ داده است.

  ** مشاغل زیان آور؛ حذف زنان نه ، بهبود شرایط کار
  با اعلام منع استخدام زنان و نوجوانان زیر ۱۸ سال در مشاغل سخت و زیان‌آور شماری از زنان شاغل در این حوزه نسبت به احراز وضعیت شغلی خود در مشاغل سخت و زیان‌آور ابراز نگرانی‌کردند و اجرای این ماده از قانون کار را (ماده ۷۵) مانع بزرگی برای حضور بخشی از آنان در عرصه کار و اشتغال دانستند.آنان با انتقاد از هرگونه موانع و محدودیت‌های کاری برای زنان معتقدند: با توجه به تغییرات اجتماعی و اقتصادی و حضورگروه‌های جدیدی از زنان در برخی مشاغل شاید لازم باشد قانونگذار نسبت به اصلاح این ماده از قانون کار اصلاحاتی انجام دهد و موانع پیش روی زنان را در محیط‌های کسب و کار بردارند.برخی زنان کارگر در مشاغل سخت و زیان‌آور بر این باورند: در این قانون به صراحت آمده است که گماردن زنان در مشاغل سخت و زیان‌آور ممنوع است و این وضعیت باعث می‌شود که حق انتخاب شغل از آنان سلب شود و دیگر اینکه کارفرمایان در برخی مشاغل سخت و زیان‌آور مانند خبرنگاری، پرستاری، زندانبان زن و… تمایلی نسبت به استخدام یا جذب نیروی زن نخواهند داشت و این خود باعث می‌شود براحتی زنان نتوانند در بخشی از مشاغل و مسئولیت‌های اجتماعی حضور فعالی داشته باشند.

  سید حسن هفده‌تن معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با «ایران» در این باره می‌ گوید: در همایشی که هفته گذشته در خصوص بررسی و تحلیل مشاغل سخت و زیان‌آور در شیراز برگزار شد مهم‌ترین موضوعی که همه کارشناسان حوزه روابط کار و سازمان تأمین اجتماعی بر آن تأکید داشتند بحث سالم‌سازی و ایمن‌سازی محیط کار است که خوشبختانه این طرح بعد‌ از ۴۰ سال توسط وزارت کار به تمامی کارگاه‌ها و کارخانه‌ها ابلاغ شده تا محیط ‌های کار برای کارگران به لحاظ بهداشتی سالم‌سازی شود.

  وی در پاسخ به این سؤال که آیا ممنوعیت زنان در مشاغل سخت و زیان‌آور مغایر با حقوق آنان نیست، می‌گوید: طبق قانون در نظام اشتغال بین زنان و مردان هیچ تفاوتی وجود ندارد و هر دو از حقوق مساوی برخوردارند اما این توضیح را اضافه کنم که برخی کارها سختند اما زیان‌آور نیستند که در این مشاغل زنان هم‌اکنون مشغول به‌کارند و از تمامی مزایای قانون کار هم بهره‌مند هستند.

  **بازماندگان انتخابات مجلس، نامزد انتخابات شوراها می‌شوند
  «گشتالت» واژه‌ای آلمانی به معنای «انگاره»، یکی از نظریه‌های آشنای علم روانشناسی است که اواخر قرن نوزدهم مطرح شد. محوری‌ترین دریافته این مکتب، این است که کل، چیزی فراتر از اجزای تشکیل دهنده است. به عبارت دیگر علاوه بر اجزا، نحوه ارتباط آنها در شکل‌دهی یک مجموعه تأثیرگذار است. بنابراین تعریف، «درخت» از ریشه، ساقه، شاخه و برگ تشکیل شده است، اما چگونگی تعامل و ترکیب اجزا است که از این عناصر واحد، «درخت» می‌سازد.

  ۲۹ اردیبهشت سال آتی، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاها برگزار خواهد شد. محافل سیاسی و رسانه‌ای از حسن روحانی رئیس جمهوری، به عنوان اصلی‌ترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری یاد می‌کنند؛ چه بنا به سنت نانوشته، هر سه رئیس جمهوری پیش از وی این شانس را داشته‌اند که دو دوره چهار ساله پیاپی بر مسند کار باشند. از سوی دیگر جبهه اصلاح‌طلبان، اعتدالگرایان و اصولگرایان میانه‌رو چون علی اکبر ناطق نوری، پیشاپیش اعلام کرده‌اند که از روحانی حمایت خواهند کرد.

  بازماندگان از انتخابات مجلس، خود را برای ورود به انتخابات شوراها آماده کرده‌اند، آن گاه بعید نیست که سیاسی‌ترین رقابت انتخاباتی شوراها در تهران شکل بگیرد. چرا که آن سوی میدان در اردوگاه اصولگرایان نیز قریب ۵۰ چهره سرشناس هستند که در انتخابات مجلس شورای اسلامی اخیر نامزد شدند اما توفیق نیافتند و این سوی میدان اصلاح‌طلبانی هستند که صلاحیت‌شان در جریان انتخابات یاد شده تأیید نشد.

  * گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: مریم همتی** انتشاردهنده: فاطمه قناد قرصی
  پژوهشم**۹۱۱۷**۲۰۰۲

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.