• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » چه کسانی از توقف عملیات موصل سود می برند؟
  کد خبر : 1960194

  چه کسانی از توقف عملیات موصل سود می برند؟

  چه کسانی از توقف عملیات موصل سود می برند؟Reviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating: در یادداشت روزنامه خراسان که در شماره سه شنبه به قلم سید رضا قزوینی غرابی منتشر شد، می خوانیم: بررسی اخبار منتشر شده توسط رسانه های وابسته به دستگاه تبلیغات جنگی عراق و همچنین الحشد الشعبی به خوبی از ایستایی عملیات…

  چه کسانی از توقف عملیات موصل سود می برند؟Reviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating:

  در یادداشت روزنامه خراسان که در شماره سه شنبه به قلم سید رضا قزوینی غرابی منتشر شد، می خوانیم: بررسی اخبار منتشر شده توسط رسانه های وابسته به دستگاه تبلیغات جنگی عراق و همچنین الحشد الشعبی به خوبی از ایستایی عملیات در این مرحله خبر می دهد. این نخستین بار نیست که آمریکایی ها از توقف موقت عملیات موصل خبر می دهند اما این بار به نظر می رسد دولت عراق بر اثر فشارشدید واشنگتن هجوم گسترده خود به استان نینوا را که با پیشرفت های خوبی نیز همراه بوده ، متوقف کرده است.

  هرچند که آمریکایی ها مدعی شده اند توقف عملیات با هدف رسیدن تجهیزات جدید برای ارتش عراق و بازسازی نیروها بوده و تغییر تاکتیک جنگی است اما نمی توان اهداف پشت پرده واشنگتن را در توقف عملیات در این برهه زمانی نادیده انگاشت. در بادی امر توقف عملیات آن هم زمانی‌که آزاد سازی حلب با موفقیت و پیروزی به پیش رفت و نیروهای تروریست متحمل شکست های کمرشکنی در دو جبهه عراق و سوریه می شدند جای تأمل دارد.

  پیشرفت هم زمان عملیات مبارزه با تروریست ها در دو سوی مرز بدون تردید نقش مهمی در روحیه دادن به نیروهای نظامی و شکستن روحیه تروریست ها و غافلگیری حامیان آنها دارد و هرگونه خلل در آن در مقطعی که بیش از نیمی از استان نینوا از وجود داعش پاکسازی شده، نشان از وجود اراده یا اراده هایی برای ایجاد اختلال در آن دارد. مضاف بر اینکه به نظر می رسد حامیان تروریست ها و بازیگران منطقه ای و بین المللی می کوشند از طریق ایجاد فشار بر دولت عراق، اتفاقی مشابه با آنچه که در حلب روی داد را در موصل نیز رقم بزنند به این معنا که با طولانی کردن زمان عملیات، طرف عراقی را وادار کنند تا با خروج تروریست ها و خانواده هایشان از موصل موافقت کند.

  این فرضیه می تواند مورد حمایت برخی از طرف های سیاسی عراقی که برای آینده موصل برنامه ریزی می کنند نیز باشد. آزادسازی شهر موصل توسط ارتش و با همراهی احتمالی الحشد الشعبی، یک پیروزی تمام عیار برای بغداد قلمداد می شود که می تواند برخی سیاسیون سنی عراق را در موضع ضعف قرار دهد و برنامه ریزی آنان برای آینده این استان را با چالش جدی مواجه کند.

  به نظر می رسد این جریان ها و گروه ها از توقف یا کندی عملیات تا زمان آغاز ریاست دونالد ترامپ و احتمال تغییر در سیاست جاری و همراهی رییس جمهور جدید با سیاست های آنان استقبال می کنند. در بعد میدانی و نظامی نیز توقف عملیات نتایج خوبی را برای عراق به دنبال نخواهد داشت.

  هرچند گفته می شود که این روزها نیروهای نظامی در مرحله تثبیت دستاوردها هستند اما طولانی شدن فرآیند تثبیت می تواند به بازسازی تروریست های داعش و همچنین کشف و شناسایی رخنه گاه ها و شکاف های امنیتی نیروهای نظامی عراق در مواضع تثبیت شده کمک کند. قطعا استمرار عملیات هجومی مانع از این مسئله می گردد. این موضوع اثر منفی خود را بر عملیات الحشد الشعبی نیز می گذارد.

  چرا که هرگونه توقف عملیات نظامی ارتش باعث توقف خود به خود عملیات الحشد می شود. تحولات موجود و اخباررسیده از الحشد الشعبی که رسانه های رسمی آن نیز این اخباررا تأیید می کند نشان می دهد پیشروی آنها تا این لحظه متوقف شده و حتی در مواردی، مواضع فعلی تثبیت شده آنها با حملات عناصر داعش مواجه شده است.

  به نظر می رسد برای جلوگیری از هرگونه جنگ فرسایشی و طولانی و بی نتیجه در موصل، همه طرف های ملی در عراق باید به اجماع و تصمیم واحدی برسند. همچنانکه تاکنون نیز آزاد سازی مناطق گسترده ای از نینوا با قدرت و صلابت ارتش و نیروهای الحشد الشعبی محقق شده و مشارکت ائتلاف تحت رهبری آمریکا در این عملیات به مثابه شمشیری دو لبه برای عراقی ها بوده است.

  *منبع: روزنامه خراسان، ۱۳۹۵.۱۰.۷
  **گروه اطلاع رسانی**۹۱۱۷** ۹۱۳۱** انتشار دهنده: شهربانو جمعه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.