• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , اخبار پربازدید » بحران آب جدی است، باور کنیم
  کد خبر : 1960151

  بحران آب جدی است، باور کنیم

  بحران آب جدی است، باور کنیمReviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating: از جمله مهمترین دغدغه ها و بحران های پیش روی کشور و مسئولان طی دهه های گذشته، کاهش بارندگی و به تبع آن کاهش سطح ذخایر آب کشور است.خبرگزاری ایرنا با مد نظر قرار دادن موضوع بحران آب در کشور به تبع آن در…

  بحران آب جدی است، باور کنیمReviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating:

  از جمله مهمترین دغدغه ها و بحران های پیش روی کشور و مسئولان طی دهه های گذشته، کاهش بارندگی و به تبع آن کاهش سطح ذخایر آب کشور است.
  خبرگزاری ایرنا با مد نظر قرار دادن موضوع بحران آب در کشور به تبع آن در استان زنجان، با دعوت از یوسف رضاپور مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان، حسین جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی، علیرضا جزء قاسمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب و دکتر مهدی عساکره به عنوان استاد رشته جغرافیا و عضو هیات علمی دانشگاه زنجان به بررسی وضعیت منابع آبی و راهکارهای مدیریت این منابع پرداخت.
  علیرضا جزء قاسمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان در این میزگرد به علت مشغله کاری حاضر نشد و علی محمد نادرخانی معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان در این نشست حضور یافت، ضمن آنکه رضا سرافرازی مدیرکل آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی نیز در این میزگرد حاضر شد.
  جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی برای حضور در جلسه ای، پس از ساعتی جای خود را به معاونان و مدیران زیر مجموعه خود داد.
  هر یک از این میهمانان بحث بحران آب را از منظر حوزه فعالیت خود مد نظر قرار دادند و به بحث نحوه مدیریت در هر یک از حوزه ها پرداختند.
  ** همه نهادها در مدیریت منابع آب دخیل هستند
  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت: آب موضوعی حاکمیتی بوده و همه نهادها در مدیریت آن دخیل هستند.
  یوسف رضاپور بیان کرد: همه مسئولان و فعالان محیط زیستی بحث کمبود آب را در سخنرانی ها و مصاحبه هایشان مطرح می کنند و این به علت وجود بحران آب در ایران است.
  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت: طبق آمار وزارت نیرو بعد از شروع دوره جدید خشکسالی در ایران، از سال ۷۹ تا ۹۳ میزان آب های قابل برنامه ریزی برای مصرف، از ۱۲۴ میلیارد مترمکعب به ۸۸ میلیارد مترمکعب کاهش یافته و طبق استاندارد باید ۴۰ درصد از این آب مصرف می شد، ولی در ایران بیش از ۱۰۰ درصد مصرف می شود.
  رضاپور با بیان اینکه خشکسالی از سال آبی ۷۸ – ۷۷ در کشور شروع شده است، تاکید کرد: با ادامه خشکسالی، متوسط آمار بلند مدت بارندگی( از سال ۱۳۴۲) از ۳۵۱ میلی متر تا سال ۷۷، به ۳۱۵ میلی متر در استان کاهش یافته است.
  وی از وضعیت نامناسب مصرف آب های سطحی و زیرزمینی در کشور خبر داد و افزود: بحران آب باعث به خطر افتادن پایداری سرزمینی شده است و استمرار آن از نظر کمیت و کیفیت کشور را با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد کرد.
  ** استخراج منابع زیر زمینی آب، بحرانی فراتر از بحث آب در پی دارد
  مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت:در بحث استفاده از منابع آب زیر زمینی بحثی که وزارت نیرو انجام داده، در حدود ۱۲۰ میلیارد مترمکعب از آب های استراتژیک برداشت شده و با تکنولوژی جدیدی که وارد کشور شده، آب را از منابع زیر زمینی استخراج می کنیم و این اقدام بحرانی فراتر از موضوع کمبود آب را در پی خواهد داشت.
  رضا سرافرازی افزود: وضعیت خشکسالی و موضوعی با این عنوان در کشور مطرح می شود از گذشته در کشور مطرح بوده است.
  وی یادآورشد: ما سه مولفه اصلی در تولید محصولات کشاورزی به نام آب، هوا و خاک داریم.
  سرافرازی اظهار کرد: متاسفانه هرچه افت منابع آب زیرزمینی بیشتر باشد، کیفیت خاک هم تحت تاثیر قرار می گیرد.
  مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۴۰۰ سال تولید یک سانتی متر خاک زمان می برد و ما به شدت کیفیت منابع خاکی را از دست می دهیم و از همین رو، فاجعه ای به مراتب بالاتر از کمبود منابع آب است.
  وی سیاست وزارت جهاد کشاورزی، توسعه عمودی کشاورزی اعلام و خاطرنشان کرد: بدین معنا که با توجه به شرایطی که هم اکنون در کشور وجود دارد، وزارت کشور به دنبال توسعه افقی نیست و ما سعی می کنیم بر اساس منابع آب موجود و میزان مصارف برای هر یک از دشت های کشور، برنامه و الگوی کشت را تنظیم کنیم.
  سرافرازی ادامه داد: کما اینکه بحثی در وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی پیگیری می شود به نام آب قابل تنظیم که متناسب با آب ظرفیت هر حوزه برنامه کشت تنظیم شود تا علاوه بر اینکه بیلان منفی نداشته باشیم بلکه با برنامه ریزی که به دست هر دو وزارت خانه و سازمان حفاظت محیط زیست انجام می دهیم، طی ۲۰ سال بتوانیم کسری مخازن زیر زمینی را جبران کنیم.
  مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: بحث آب را به شکل کلی در شورای عالی آب به شکل مرتب با حضور معان اول رئیس جمهوری پیگیری می کنیم.
  وی اضافه کرد: دولت فعلی مباحث کلیدی را در خصوص هر یک از حوزه هایی که در کشور دچار مشکل است داشته و آب قابل تنظیم و تعادل بخشی یکی از مباحث روز کشور است.
  سرافرازی ابراز کرد: بحث آب، در قالب کارگروهی که وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها در آن حضور دارند، مورد بحث و پیگیری قرار می گیرد.
  مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این ستاد ۲۲ مصوبه داریم که هر یک از آنها در جای خود تقسیم بندی شده و مسئولیت های هر وزارت و نهادی مشخص شده است.
  وی افزود: بحثی که در کشاورزی وجود دارد، بر اساس سیاست های کشور، که ممکن است برنامه هایی مثل امنیت غذایی دیکته شود، عمل می شود.
  سرافرازی یادآورشد: گندمی که در کشور تولید می شود با نرخ جدید قیمت گذاری هر کیلوگرم ۱۳ هزار ریال از سوی دولت خریداری می شود، در صورتی که قیمت جهانی گندم در حدود هشت هزار ریال است، ولی امنیت غذایی تولید این محصول را ایجاب می کند.
  مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: به حتم در کشور به دنبال کشاورزی پایدار هستیم که کشاورزی دوام داشته باشد و جامعه کشاورزان منافعی داشته باشند و این هم مستلزم این است که یک منبع آب پایداری در اختیار هر بخش قرار بگیرد.
  وی اظهار کرد: واقعیت این است که به دلیل شرایط اقلیمی منطقه ما، ۹۲ درصد از تولیدات محصولات کشاورزی وابسته به آب آبیاری است.
  سرافرازی خاطرنشان کرد: تبخیر در کشور ما سه برابر متوسط تبخیر آب در دنیاست و متوسط بارندگی در دنیا ۸۰۰ میلی متر محسوب می شود در حالی که متوسط بارندگی ایران کمتر از ۲۵۰ میلی متر است به همین دلیل ما وابسته به آب آبیاری هستیم ولی آبی که ماداریم در بخش کشاورزی استفاده می کنیم، آبی نیست که به شکل کنترل شده و تنظیمی در اختیار ما قرار بگیرد.
  مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از مسائل ما با وزارت نیرو همین است، به همین شکلی که آب در اختیار صنعت یا شرب قرار می گیرد، برای آنکه اختلاف آماری بین ۲ وزارت نباشد، این آب به شکل حجمی در زمان و مکانی که کشاورزی نیاز دارد، در اختیار ما قرار بگیرد.
  وی ادامه داد: این بحث به آن میزان جدی شده که بر روی تمام چاه های کشور کنتورهای هوشمند نصب شده است که به وسیله آنها، میزان برداشت دقیقی که از چاه انجام می شود، کنترل شود.
  سرافرازی اضافه کرد: در مورد آب های سطحی هم درخواستمان از وزارت نیرو این است که در قالب شبکه ۱، ۲ و ۳، از طریق هر یک که آب را تحویل می دهند، آب به شکل کنترل شده در اختیار بخش کشاورزی قرار بگیرد تا اختلاف آمار به این طریق برطرف شود.
  مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با این اقدام، ضمن اینکه وقتی آب به شکل کنترل شده در اختیار ما قرار می گیرد، کشاورز نیز می تواند بهره وری خود را افزایش دهد.
  وی ابراز کرد: در راستای افزایش بهره وری سطح و اینکه بتوانیم امنیت غذایی را بیشتر تامین کنیم، طرح های مختلفی از جمله اصلاح شیوه های نوین آبیاری در دستور کار است.
  سرافرازی افزود: تا کنون سطحی در حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از زمین های آبی کشور را به سیستم های نوین آبیاری مجهز کرده ایم.
  مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: طی یک برنامه ۱۰ ساله برنامه را ارائه کرده ایم و آمادگی داریم سالانه ۴۰۰ هزار هکتار را به سیستم آبیاری نوین مجهز کنیم تا بتوانیم بعد از ۱۰ سال چهار میلیون هکتار از این زمین ها را به سیستم های نوین مجهز کنیم و این کار مستلزم تامین اعتبار است.
  وی یادآورشد: در بحث تجهیز و نوسازی که شامل زمین هایی می شود که استعداد و توانایی استفاده از آبیاری تحت فشار در آنها وجود ندارد (یا آب شور است یا خاک و یا تبخیر بالاست)، می توانیم از تجهیز و نوسازی زمین ها و تسطیح لیزری کمک بگیریم که در برنامه ریزی مساحتی در حدو یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار را طی ۱۰سال مد نظر داریم.
  سرافرازی اظهار کرد: برای احداث شبکه های انتقال آب ۳ و ۴ که در حیطه وظایف وزارت جهاد کشاورزی است، برنامه های مشخصی داریم.
  مدیرکل امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: بحث انتقال آب با لوله را چندین سال است که این وزارت پیگیری کرده و به خوبی جا افتاده است و از این قبیل طرح ها می تواند کمک کند تا از آن مقدار آبی که در اختیار ما قرار می گیرد، برای امنیت غذایی استفاده کنیم.

  ** برای مدیریت مصرف آب باید روش ها تغییر کند
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: بخش کشاورزی مهمترین مصرف کننده آب به شمار می رود و این مساله به خاطر ماهیت فعالیت در این بخش است.
  حسین جعفری با بیان اینکه در هر مکانی که آب داشته باشد امکان فعالیت کشاورزی وجود دارد، افزود: علل و عوامل مختلف موجب شده تا طی سال های گذشته نتوانیم بهره وری مناسب از آب را داشته باشیم.
  وی اظهارکرد: در گزارش ها نوشته می شود که بیش از ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود و این آمار به طور دقیق صحیح نیست، چرا که کنتوری وجود ندارد تا میزان دقیق مصرف آب در این بخش را مشخص کند.
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: ساده ترین راه به دست آوردن میزان آب مصرفی در بحش کشاورزی به این طریق است که آب شرب و صنعت را حساب و از کل مصرف آب کسر می کنند و میزان مصرف آب کشاورزی محسوب به دست می آید.
  جعفری ادامه داد: قسمت بیشتری از حقابه های زیست محیطی که بخش بیشتری مربوط به فضای سبز و پارک هاست، در مصرف بخش کشاورزی اعمال می شود.
  وی یادآورشد: کسی منکر اینکه بخش کشاورزی مهمترین مصرف کننده آب است، نیست.
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: برای مدیریت صحیح آب در بخش کشاورزی باید سیاست ها تجدید شود.
  جعفری ادامه داد: مجلس دستور قانونمند کردن چاه های غیر مجاز را داد و این مساله بار مضاعفی برای وزارت نیرو ایجاد کرد، برای حل این مشکل باید در سیاست ها تجدید نظر کنیم، همه ارکان همگرایی داشته باشند و به این نتیجه برسند که کمبود آب وجود دارد.
  وی تاکید کرد: باید تمام ارکان حاکمیت و نظام به این درک متقابل و مشترک برسند که بحران آب داریم و زمانی که به این نقطه رسیدیم، بقیه برنامه ها متناسب با این مساله عملیاتی می شود و بیشترین فعالیت ها برای جلوگیری از این بحران سوق پیدا می کند.
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در همه بخش های انرژی، مصرفی بیش از مصرف سرانه دنیا داریم و به اسراف در انرژی عادت کرده ایم.
  جعفری افزود: هنوز به مفهوم و واقعیت آب در تمام بخش ها نرسیده ایم، که باید تغییر نگرش بخشی انجام شود که آب را باید به کالایی باارزش تبدیل کنیم و مصرف در تمام ارکان همراه با مدیریت باشد.
  وی تاکید کرد: سیاست گذاری ها باید واحد شود، اگر متولی آب و تولید یک مجموعه شود و مصرف عمده آب در وزراتخانه ای دیگر باشد، برنامه ها نتیجه بخش نخواهد بود، تغییر در عملکرد، رویکردها و روش ها برای مدیریت بهتر منابع آب باید صورت پذیرد.
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: این سازمان در سطح استان در دولت تدبیر و امید هیچ توسعه ای در واحد سطح نداشته است و فقط پروژه های نیمه تمام گذشته را تکمیل می کند.
  جعفری با بیان اینکه به دنبال بهره وری آب هستیم و روش های مختلفی نیز در این باره شروع شده است، اظهارکرد: تجهیز زمین های کشاورزی به سیستم نوین آبیاری، ترکیب کشت محصولات زراعی و باغی، اصلاح باغات، استفاده از ارقام پایه رویشی، توسعه کشت گلخانه ای و نشایی، انتقال کشت محصولات سیفی به گلخانه ها و استفاده از ارقام متحمل به خشکی و کم آبی از این برنامه هاست.
  وی خاطرنشان کرد: از سه سال گذشته رقم پیشگام گندم در استان زنجان کشت می شود چرا که مصرف آبی این رقم ۲ برابر کمتر از سایر ارقام است.
  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: کارگروه شورای حفاظت منابع آب در سطح استان و شهرستان ها فعال است و سیاست گذاری آن بر نحوه برخورد با دارندگان چاه های غیر مجاز است.
  ** چاه های غیر مجاز تعیین تکلیف شوند
  مدیرکل آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: این یک قانون است، قانون تعیین تکلیف چاه های حفر شده قبل از سال ۸۵ و پیرو آن، آن دسته از افرادی که دارای چاه غیر مجاز هستند، تعیین تکلیف شوند.
  رضا سرافرازی افزود: تعیین تکلیف نه به معنای صدور مجوز، بلکه بدان معنا که آن دسته از چاه هایی که شرایط دریافت پروانه را دارند، پروانه دریافت کنند و آن دسته که شرایط لازم را ندارند، پلمپ شوند.
  وی یادآورشد: بعد از سال ۸۵ نباید هیچ چاه غیر مجازی در کشور زده می شد، اما ما در کشور بیش از ۳۵۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز داریم، یعنی از ۷۰۰ هزار حلقه چاهی که از آنها آب برداشت می شود، بالغ بر ۵۰ درصد غیرمجاز هستند که باید بدون استثنا، چاه هایی که قبل از سال ۸۵ زده شده اند، تعیین تکلیف شوند و چاه هایی که بعد از سال ۸۵ راه اندازی شده اند، پلمپ شوند.
  سرافرازی اظهار کرد: این کار، یک کار اجتماعی سختی است که شورای حفاظت برای مدیریت آنها تشکیل شده است.
  مدیرکل آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: مسئولیت این کار در استان ها با وزارت نیروست و قوه قضائیه و وزارت جهاد کشاورزی و نیروی انتظامی در قالب شورای نظارت، بر این موضوع نظارت می کنند.
  وی خاطر نشان کرد: تمام مسئولان در همه بخش ها، باید با یک سیاست در استان این بحث را پیگیری کنند تا این طرح موفق شود و چاره ی دیگری به غیر از برخورد صاحبان چاه های غیر مجاز نداریم.

  ** باور به وجود بحران آب در سطح جامعه ایجاد نشده است
  معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان گفت: موضوع بحران آب به طور کامل پدیده ای ملموس است، ولی متاسفانه در متن جامعه این باور در سطح عموم چنان که باید ایجاد نشده است.
  علی محمد نادرخانی افزود: با وجود برخی اطلاع رسانی ها از طریق رسانه های جمعی و صدا و سیما در جامعه، کارهای تبلیغی و فرهنگی انجام شده پیرامون صرفه جویی در مصرف آب، در نتیجه یک بارش اثرگذاری خود را از دست می دهند.
  وی با بیان اینکه تاثیر گذاری تبلیغات وابسته به میزان تداوم آن است، اظهار کرد: در زمینه تبلیغات مداوم پیرامون بحران آب، در رسانه فراگیری مثل صدا و سیما شاهد کمبودهای قابل توجهی هستیم.
  نادرخانی افزود: از آنجا که بحران آب در زمان حاضر از سوی شهروندان احساس نشده، این وضعیت در حوزه مدیریت مصرف آب، مشکل را مشکل تر کرده است.
  وی تاکید کرد: در شرایط کنونی هر یک از آحاد جامعه باید به سهم خود در مدیریت بحران آب مشارکت کنند.
  معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان به ضرورت انجام اقدامات مختلف برای جلوگیری از هدررفت آب اشاره کرد و گفت: سرانه تولید آب در شهر زنجان ۲۶۰ لیتر به ازای هر فرد است در حالی که سرانه مصرف ۲۰۵ لیتر می باشد.
  وی با بیان اینکه هدر رفت آب ۲ قسم واقعی و ظاهری است، افزود: به نشت هایی که از طریق شبکه توزیع و در اثر حوادث رخ می دهد، هدررفت واقعی اطلاق می شود و هدر رفت ظاهری آن است که آب مصرف می شود ولی اندازه گیری آن انجام نمی شود که انشعابات غیرمجاز مصداقی از آن است.
  نادرخانی تصریح کرد: اگر هدر رفت آب شرب را ۲۲ درصد در نظر بگیریم، ۱۲درصد در بخش هدررفت ظاهری است.
  ** امنیت انرژی مهم تر از موضوع امنیت غذایی در کشور است
  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با تاکید بر ضرورت توسعه نیافتن بخش کشاورزی در استان و کشور در سال های آتی، تاکید کرد: در حال حاضر امنیت انرژی در سطح کشور مهم تر از موضوع امنیت غذایی است و از اهمیت بالاتری برخوردار است.
  رضاپور عنوان کرد: برای جلوگیری از افزایش بحران در حوزه راهبردی آب، روش های کشاورزی هم با برنامه ریزی واقعی باید کم شود.
  وی به ناقص اجرا شدن قانون هدفمندی یارانه ها در کشور و انحراف از هدف اصلی آن اشاره و خاطرنشان کرد: اصل موضوع هدفمندی برای مدیریت مصرف انرژی در کشور بود، اما آنچه که در عمل شاهد آن بودیم چیزی غیر از آن برنامه ریزی ها بود.
  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با انتقاد از رایگان بودن استفاده از آب زیرزمینی برای کشاورزان، گفت: این موضوع باعث شده تا ارزش راهبردی ترین عامل حیات در کشور برای مردم پنهان بماند.
  رضاپور اظهار کرد: رایگان بودن آب باعث شده است تا کشاورز خود را مقید به صرفه جویی و استفاده از روش های نوین کشاورزی و الگوی کشت مناسب نکند، چرا که محدودیتی در استفاده از منابع آبی ندارد و تا سفره های زیرزمینی پر آب باشد، کشاورزی وی هم وجود خواهد داشت.
  وی به ضرورت اعطای اعتبارات لازم برای اصلاح امور کشاورزی به سازمان جهاد کشاورزی استان اشاره و تاکید کرد: اگر این سازمان اعتباری از دولت برای اصلاح این امور دریافت نکند، نباید انتظار داشت تا نوع آبیاری، الگوی کشت و مسائل مشابه آن در کشاورزی تغییر یابد.
  ** تغییر رژیم بارش نتیجه تغییر شرایط اقلیمی است
  عضو هیات علمی و استاد جغرافیای دانشگاه زنجان گفت: بحران کنونی آب، حاصل تغییراتی است که در نتیجه تغییر شرایط اقلیمی کشور و به تبع آن استان زنجان ایجاد شده است.
  مهدی عساکره افزود: حدود ۱۰ تا ۱۵ سالی است که ما با پدیده ای به نام خشکسالی مواجه شده ایم و در صورت رسم منحنی بارش از حد نرمال به پایین حرکت کرده ایم.
  وی یادآورشد: در نگاه نخست شاید این گونه به نظر برسد که روند بارش خوب بالای جدول در پایین آن سرشکن می شود.
  عساکره اظهار کرد: با رفتارهای سیکلی که در مقیاس های بزرگ رخ می دهد، ما بیش از ۰.۴ میلی متر کاهش بارش طی ۴۰ سال گذشته نداشته ایم، واقعیت این است که این بارش ها یک باره آمده و یک باره هم از دست رفته است، در حالی که بارشی برای ما خوب به شمار می اید که آهسته و پیوسته باشد.
  این استاد دانشگاه زنجان گفت: جلوه ویژگی های تغییرات آب و هوایی در همه نقاط یکی نیست و جایی ممکن است به شکل نوسان خود را نشان دهد و جایی هم مثل زنجان با جابجایی فصل بارش رخ می دهد.
  وی خاطر نشان کرد: زمانی بارش های زمستانی ما به خاطر سردی این منطقه زیاد بود، به یکباره بر اثر گرم شدن هوا، این شکل بارش از برف به مایع و باران تغییر شکل داد که این بارش ها باید سریع مورد استفاده قرار گیرد تا از دسترس خارج نشود.
  عساکره ادامه داد: یکی دیگر از اتفاقاتی که رخ داد، این بود که بارش های بهاره ما که جزء عادات اقلیم اینجا بوده به علت گرم شدن هوا، کم شده است.
  این استاد دانشگاه زنجان گفت: این اتفاق یک نوع تغییر بوده و توام با یک رویداد دیگر به نام تغییر جمعیت که هم به لحاظ ترکیب و هم به لحاظ مقدار عوض شده، رخ داده است.
  وی اضافه کرد: اگر ما بخش اقلیم را به عنوان یک تولیدکننده آب در نظر بگیریم، واقعیت این است که با تغییراتی مواجه شده ایم.
  عساکره ابراز کرد: مدیری می خواهد با یک ضابطه تدوین شده ای در گذشته یا قوانین فعلی، کشور را مدیریت کنم اما حداقل بحثی که برای مدیریت لازم است را در اختیار ندارد.
  این استاد دانشگاه زنجان گفت: مدیران سر مقدار مصرف آب در بخش کشاورزی اطلاعات کافی ندارند و این نبود اطلاعات برای اعمال مدیریت یک ضعف است.
  وی افزود: زمانی می توان مدیریت کرد که آگاهی داشته باشیم و در مدیریت تولید می توان گفت گامی برنداشته ایم نه در آن سطحی که بارش مصنوعی تولید کنیم، بلکه یک سری منابع در استان داریم که به کل به فراموشی سپرده ایم.
  عساکره یادآورشد: یک سری منابع آبی به نام آب ژرف وجود دارد که می توان از آن بهره گرفت، منظور آب های باستانی که در عربستان یا لیبی وجود دارد، نیست.
  این استاد دانشگاه گفت: یک آبی برای ماست که به تدریج و خزنده از این استان خارج می شود، در واقع طبیعت برای ما چنین منبعی را تولید کرده است اما حتی از آن اطلاعاتی در دسترس نداریم و حتی بر روی منابعی که از وجود آن آگاهیم، کنترلی نداریم.
  وی با بیان اینکه ۲۰۵ لیتر آب نوشیدنی برای یک نفر در شبانه روز، آبی محسوب می شود، که برای کیفیت آن اقدامات بسیاری شده است، اظهار کرد: در مدیریت توزیع آب، مشکل داریم، ما در سیستم های آب نشت داریم و تکنولوژی آن قدر قوی نیست که بتوانیم عیب یابی و به راحتی تعویض یا کنترل کنیم.
  عساکره خاطرنشان کرد: از افتخارات وزارتی ما این است که بناست کنتور هوشمند استفاده کنیم، در حالی که این ساده ترین کاری است که می توان انجام داد و این کار خیلی وقت قبل باید انجام می شد.
  این استاد دانشگاه زنجان گفت: از زمانی که بنا بود آب هیرمند به زاهدان منتقل می شد، باید زنگ خطر به صدا در می آمد که ممکن است فردا آب رود ارس به زنجان هم منتقل شود.
  وی ادامه داد: این یک ایراد محسوب می شود، در مدیریت مصرف، تولید و توزیع کار ترویجی ما این است که امیدواریم روزی و روزگاری یک رسانه ای اطلاع رسانی کند که مردم درست مصرف کنید.
  عساکره با بیان اینکه ما مدیریت ترویجی نداریم و تنها مدیریت ما بسنده به مدیریت منع و حذف است، اضافه کرد: اینکه کشاورزی زیاد مصرف می کند، پس باید فکری به حال آن کرد و جلوی مصرف شرب را گرفت، به شکل جزیره ای کار می کنیم و با هم ارتباطی نداریم.
  این استاد دانشگاه به وجود ۲ شکاف بهره نگرفتن از توان نخبگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و نبود مدیریت منسجم در کشور اشاره کرد و گفت: در صورت مرتفع کردن این ۲ کاستی، می توان به حل مساله بحران آب امیدوار بود.
  وی افزود: بخش های مدیریت تولید، توزیع و مصرف جدا از هم هستند و یک اتفاق هم افتاده که ما توقعمان این است که فقط در مدیریت مصرف، عملیات مدیریتی اعمال کنیم اما در بخش تولید و توزیع کمتر برنامه ریزی داریم و همچنان جمعیت را ۵۸ میلیون نفر سال ۱۳۸۵ می بینیم که نیاز به چاه ندارند، در حالی که هم اکنون ۸۰ میلیون جمعیت در کشور وجود دارد.
  ** برای مدیریت موضوع آب در کشور جزیره ای عمل می شود
  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با انتقاد از جزیره ای عمل کردن دستگاه های مرتبط با حوزه آب در کشور، گفت: متاسفانه در حوزه آموزش نیز در کشور جزیره ای عمل می کنیم، برای اصلاح روند باید نگاه و روش مدیریت بر موضوع را تغییر دهیم.
  رضاپور به متوسط سرانه مصرف آب شرب شهری و روستایی در زنجان اشاره و تصریح کرد: سرانه مصرف آب شرب در استان برای هر نفر در شبانه روز نزدیک به ۲۸۰ لیتر است، این مقدار مصرف بالا بوده و باید کاهش یابد.
  وی به فرسودگی شبکه های انتقال آب در کشور و استان اشاره کرد و گفت: بیش از ۸۰ هزار کیلومتر در کشور خط توزیع شبکه آب وجود دارد و نوسازی حتی بخشی از آن اعتبار بالایی نیاز خواهد داشت.
  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان به ضرورت فرهنگ سازی برای صرفه جویی واقعی در مصرف آب بخش کشاورزی در کشور اشاره و ابراز کرد: اگر سالانه بتوانیم فقط ۰.۵ درصد راندمان مصرف را بالا ببریم، بعد از ۲۰ سال مجموع این بهره وری به ۱۰ درصد در مصرف کشاورزی خواهد رسید.
  وی افزود: ۱۰ درصد صرفه جویی در مصرف بخش کشاورزی معادل کل مصرف آب سایر بخش ها در کشور به شمار می آید و می توان منابع آب ایران را حفظ کرد.
  رضاپور خاطرنشان کرد: برای تحقق صرفه جویی آب در بخش کشاورزی باید بسترها در کشور و استان آماده باشد، چرا که بدون ابزار نمی توان کاری از پیش برد و همه مسائل را تقصیر نوع مدیریت یک مدیر نهاد دولتی دانست.
  وی به علل همخوانی نداشتن ماموریت ها و امکانات دستگاه های دولتی در حوزه آب اشاره و تاکید کرد: از آذر سال گذشته یک ریال هم برای تعادل بخشی آب به این شرکت اختصاص داده نشده است.

  ** محصولات کشاورزی با نیاز آبی زیاد، از چرخه تولید حذف می شود
  معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در بارندگی ها تغییر رویه ایجاد شده، رژیم بارندگی فرق کرده یعنی از سبک و مدت دار، به رگباری، کوتاه و خارج از دسترس تبدیل شده است، در کوه ها برف نداریم و بارش ها تبدیل به سیلاب می شود.
  اکبر کرامتی تاکید کرد: صاحبان اندیشه باید ایده ها و روش های جدیدی درباره مصرف بهینه و مدیریت آن ارائه دهند تا سازمان جهاد کشاورزی عملیاتی کند.
  وی اظهارکرد: این سازمان برای صرفه جویی در مصرف آب و استفاده بهینه از آن از ارقامی که نیاز آبی کمتری دارند، برای کشت محصولات کشاورزی استفاده می کند.
  معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: ذرت و یونجه که نیاز آبی بیشتری دارند از چرخه کشت خارج و رقم جدیدی که نیاز آبی کمتری دارد، وارد چرخه شده است.
  کرامتی به کشت محصولات باغی در خصوص مدیریت مصرف آب اشاره کرد و افزود: ارقام پاکوتاه باغی جایگزین درخت های مرتفع و با نیاز آبی بالا شده و این اقدام موثر بوده است.
  وی ادامه داد: در هشت شهرستان استان زنجان قابل مشاهده است که کشت نشایی و گلخانه ای فعال شده و تا سه ماه آینده نیز در شهرستان خدابنده راه اندازی می شود.
  معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: یکی از اصلاحات خیلی رایج در کشاورزی الگوی کشت است که باید قوانین آن را مجلس تصویب کند تا به مرجله اجرا برسد.
  کرامتی افزود: ترکیب کشت اجرا می شود و تخصیص زمین ها به محصولات در دست اقدام است که محصول بر اساس نیاز کشور و بازار کشت می شود.
  وی یادآورشد: در سطح استان زنجان ۱۳۱ واحد کوچک مدیریتی ایجاد کردیم که با روش های اجرا شده در مصرف آب بخش کشاوری که ۱.۵ میلیارد مترمکعب بود تاکنون ۵۰۰ میلیون مترمکعب صرفه جویی شده است.
  معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: تولید در سال ۸۵ و ۸۶ ، ۱.۷ میلیون تن بود که هم اکنون به ۲.۵ میلیون تن رسیده است.
  کرامتی ادامه داد: در خصوص فرهنگ مصرف و هدر رفت انرژی مشکل از صنعت و سازه هاست و مردم در خصوص میزان مصرف خیلی مقصر نیستند و کسی راضی نیست ثروت ملی را هدر دهد.
  وی یادآورشد: جهاد کشاورزی استان زنجان با دانشگاه ها در ارتباط است و سال گذشته ۲۰۰ کارشناس جدید توسط این سازمان به کار گرفته شده است.
  کرامتی اظهارکرد: ۶۲ شرکت خدمات فنی مهندسی با یک هزار نفر سازماندهی خدمات مشاوره ای، ترویجی و پشتیبانی انجام می دهند و ۷۰ شرکت حفظ نباتات داریم که حداقل سه نفر در آن شاغل هستند.

  ** تغذیه خاک باید مورد توجه قرار گیرد
  رئیس اداره آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: مدیریت منابع آب در چندین قسمت قابل تقسیم است، راندمان انتقال آبی که از منبع آب تحویل گرفته می شود، افزایش می یابد که در خیلی از مزارع از طریق انتقال لوله یا کانال بتنی انجام می شود.
  فریدون داوودی افزود: در داخل مزرعه استفاده از سیستم های نوین آبیاری و در باغات آب های قطره ای یا زیر سطحی و در زراعت از سیستم های آبیاری بارانی و روش تیپ است که در این رویکرد راندمان آبیاری به ۹۲ درصد می رسد.
  وی یادآورشد: بخش خاک نیز می تواند ۲۵ درصد راندمان آبیاری و نگهداری آب را به روش های مختلفی محقق کند.
  رئیس اداره آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در سال های گذشته به این موضوع توجه نشده است که افزایش مواد آلی خاک، موجب افزایش نفوذ پذیری و نگهداری آب در خاک خواهد شد.
  داودی تاکید کرد: بحث اصلی خاک، تغذیه است که اگر به آن توجه نشود، همه برنامه ها به هدر می رود اما در برنامه ششم توسعه به این موضوع توجه شده است.
  وی خاطرنشان کرد: در استان زنجان دستور توسعه ۱۲۴ هزار هکتار زمین مستعد آبیاری تحت فشار وجود دارد که تاکنون ۴۳ هزار هکتار انجام شده و چهار هزار هکتار دیگر آماده برای عملیاتی شدن است و ۱۱ هزار هکتار در دست شناسایی قرار دارد که طی ۲ سال آینده محقق می شود.

  ** اقدامات لازم برای مدیریت مصرف آب انجام می شود
  معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان زنجان با بیان اینکه متوسط سرانه جهانی مصرف آب روزانه ۱۵۰لیتر به ازای هر نفر است، گفت: صید آب برای نیازهای جدید از طریق زون بندی شبکه ها به جای استفاده از منابع آب سطحی و زیر زمینی، مدیریت تقاضا و مصرف و اصلاح شبکه های فرسوده، مدیریت فشار و شناسایی شعبه های غیر مجاز از جمله اقدامات لازم جهت صرفه جویی در مصرف و جلوگیری از هدرفت آب است.
  نادرخانی به لزوم کنترل تجهیزات و تاسیسات مرتبط با آب اشاره کرد و گفت: شیرآلات اهرمی ۳۰ درصد و تجهیزات الکترونیکی تا ۷۰ درصد موجب صرفه جویی در مصرف آب می شوند.
  وی با بیان اینکه تغییر تعرفه بخشی از فرایند لازم برای مدیریت مصرف است، خاطرنشان کرد: اقدامات فرهنگی جهت ایجاد تغییرهای رفتاری و التزام به قانون در نزد شهروندان به منظور رعایت اصول مصرف درست، باید جزو اولویت های رسانه های جمعی قرار گیرد.

  ** مدیریت منابع آب کشور نیازمند بازبینی است
  استاد جغرافیای دانشگاه زنجان گفت: باید یک بازبینی در سطح کلان برای بخش هایی که درگیر این موضوع هستند، برای خود داشته باشیم.
  عساکره افزود: دانشگاه باید به اطلاعات کافی از نیازهای کشور دسترسی داشته باشد تا بتواند برای پاسخگویی به آنها تلاش کند و از سوی دیگر با این اطلاعات یک نوع نیاز سنجی هم رخ می دهد.
  وی یادآورشد: برای خودکفایی، حکمرانی در بخش آب باید قطعی باشد، باید در برنامه ریزی ها نخست استقلال و خودکفایی در آب در اولویت قرار گیرد.
  عساکره تصریح کرد: بسیار نگرش ابتدایی نسبت به آب داریم و همه چشممان به آسمان است، در حالی که باید با برنامه ریزی دقیق سراغ این مایع حیاتی رفت.

  ** تعیین تعرفه واقعی برای آب مصرفی مردم، نقش اساسی بر رفتار مصرفی آنها می گذارد
  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان درباره تعیین تعرفه واقعی برای آب مصرفی مردم گفت: تعیین تعرفه واقعی برای آب مصرفی مردم در بخش های مختلف، نقش اساسی بر رفتار مصرفی آنها می گذارد و باعث کاهش قابل توجه میزان مصرف خواهد شد.
  رضاپور خاطرنشان کرد: رفتار مصرفی درستی از سوی مردم استان در بخش آب نداریم، به دلیل رایگان شدن و در جاهایی نزدیک به رایگان بودن آب بها باعث شده است تا قدر آب را ندانسته و در مصرف آن از اسراف کاران باشیم.
  وی میانگین آب مصرفی برای تولید هر کیلوگرم هندوانه در ایران را نزدیک به ۵۰۰ لیتر عنوان کرد و گفت: اگر فقط برای هر لیتر ۱۰۰ ریال قیمت گذاری می شد، قیمت هر کیلوگرم هندوانه برای کشاورز ۵۰ هزار ریال تمام می شد و هرگز برای هیچ کس مقرون به صرفه نبود تا محصولات پرمصرف آبی چون هندوانه را بدون برنامه ریزی و الگوی خاص بکارند.
  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان ابراز کرد: قیمت گذاری شاخصه مهمی در میزان صرفه جویی جامعه هدف شده و باعث کاهش سرعت در رفتن به سمت بحران آبی می شویم.
  وی تاکید کرد: به نظر می رسد تا زمانی که قیمت گذاری روی آب مصرفی در بخش کشاورزی توسط مجلس و دولت انجام نگرفته است، وضعیت مصرف آب در این بخش به همین منوال خواهد بود.
  رضاپور بیان کرد: سالانه نزدیک به ۴۶۰ میلیون مترمکعب آب، بیش از توان سفره های زیرزمینی زنجان به صورت غیرمجاز برداشت می شود.
  وی اضفه کرد: این در حالی است که سد تهم فقط ۱۰ میلیون مترمکعب در سال، آب ذخیره سازی می کند، یعنی کشاورزان به اندازه ۴۶ سد تهم در سال از عمق چاه های زنجان بدون مجوز آب استحصال می کنند.
  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان به تبعات مصرف بی رویه آب های زیرمینی اشاره کرد و افزود: هم اکنون عمق چاه های زنجان به ۲۰۰ متر می رسد و با سالی ۷۷ سانتی متر پایین تر رفتن سفره ها تا ۱۵ سال دیگر و با ادامه همین روند، وضعیت بدی از نظر آبی خواهیم داشت.
  وی به افزایش بیابان زایی و فرسایش خاک در کشور اشاره و تصریح کرد: سالانه ۱۰ درصد به میزان بیابان های کشور اضافه می شود و این آمار قابل ملاحظه و بالایی در گسترش بیابان زایی در ایران است.
  ۳۰۰۱/۷۳۲۵/۷۳۱۲/۳۲۱۶/۶۰۸۵
  خبرنگاران: حدیث ابوالحسنی – مینا افشاری- حسن اکبری- سجاد کریمی** انتشار دهنده: رویا رفیعی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.