• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصاد داخلی » نسبت ۶۴.۶ درصدی مصارف به منابع بانک‌های استان فارس/ قعرنشینی که عزمی برای تغییر ندارد
  کد خبر : 1960040

  نسبت ۶۴.۶ درصدی مصارف به منابع بانک‌های استان فارس/ قعرنشینی که عزمی برای تغییر ندارد

  نسبت ۶۴.۶ درصدی مصارف به منابع بانک‌های استان فارس/ قعرنشینی که عزمی برای تغییر نداردReviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، براساس جدیدترین گزارشی که بانک مرکزی از آمار مانده سپرده‌ها و تسهیلات در نظام بانکی کشور ارائه کرده مانده کل سپرده‌های بانکی کشور (منابع)…

  نسبت ۶۴.۶ درصدی مصارف به منابع بانک‌های استان فارس/ قعرنشینی که عزمی برای تغییر نداردReviewed by Aryan♥ on Dec 27Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، براساس جدیدترین گزارشی که بانک مرکزی از آمار مانده سپرده‌ها و تسهیلات در نظام بانکی کشور ارائه کرده مانده کل سپرده‌های بانکی کشور (منابع) در پایان شهریورماه ۹۵ یک میلیون و ۱۶۴ هزار و ۳۴۲ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵.۲ درصد افزایش یافته است.

  در ماه مورد نظر مجموع تسهیلات (مصارف) بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور ۸۹۶ هزار و ۸۱۶ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵.۳ درصد افزایش یافته است. بنابراین نسبت مصارف به منابع بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور در این ماه با کسر سپرده قانونی ۸۵.۹ بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش داشته است.

  میزان سپرده‌های بانکی استان فارس در پایان شهریورماه امسال ۴۸ هزار و ۳۴۳ میلیارد تومان اعلام شده است که این میزان سپرده نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴.۶ درصد افزایش داشته است. استان‌ تهران، اصفهان و خراسان رضوی در رتبه‌های اول تا سوم بیشترین میزان جذب سپرده قرار دارند و استان فارس بعد از این ۳ استان در رتبه چهارم قرار گرفته است. استان کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان شمالی کمترین میزان جذب سپرده را داشته‌اند.

  میزان تسهیلات بانک‌های استان فارس در پایان شهریور‌‌ماه ۲۷ هزار و ۶۴۸ میلیارد تومان اعلام شده بنابراین نسبت مصارف به منابع بانک‌های این استان با کسر سپرده قانونی ۶۴.۶ درصد است.

  فارس که سومین استان کشور در جذب سپرده‌های بانکی است و در حجم تسهیلات پرداختی نیز بعد از استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی قرار گرفته همانطور که در نمودار مشخص شده در نسبت مصارف به منابع بانک‌ها رتبه ۲۸ را در بین استان‌های دیگر به خود اختصاص داده است.

  نسبت تسهیلات به سپرده‌ها از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که مدیریت منابع و مصارف بانک‌ها را به تصویر می‌کشد. به عبارت دیگر، این نسبت میزان اتکا بر منابع سپرده‌ای بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به بخش غیردولتی را ارزیابی می‌کند. برخی از کارشناسان، نسبتی از مصارف به منابع بانکی را که نشانگر «توازن» در پرداخت‌ها باشد، در حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد می‌دانند. یعنی زمانی که بانک‌ها، تا ۸۰ درصد از منابع و سپرده‌های خود را تسهیلات داده و به این طریق به مصرف برسانند، توازن را در عملکرد خود رعایت کرده‌اند.

  اگر بانک‌ها بیش از سپرده‌های خود تسهیلات پرداخت کنند برای جبران عدم تعادل تراز حساب‌های خود ناگزیر به استقراض از بانک مرکزی هستند که این عمل سبب افزایش «بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی» می‌شود.

  با این توضیح مشخص می‌شود که بانک‌های استان‌های خراسان رضوی، البرز، خوزستان، استان فارس، قم، سیستان و بلوچستان، بوشهر و اصفهان در ارائه تسهیلات ناخن‌خشکی کرده‌اند اما بانک‌های مابقی استان‌ بیش از ۸۵ درصد سپرده‌های خود را در قالب تسهیلات به متقاضیان پرداخت کرده‌اند.

  بارها و بارها مسئولان استان به ویژه استاندار فارس در جلسات مختلف از پایین بودن نسبت مصارف به منابع بانک‌های استان فارس انتقاد کرده است و از مسئولان بانک، مدیران بخش خصوصی و بخش دولتی درخواست کرده که برای بالا بردن این نسبت و پرداخت تسهیلات به متقاضیان آنچه در توان دارند استفاده کنند اما گویا عزمی برای تغییر این نسبت وجود ندارد و همچنان استان فارس جز استان‌های قعرنشین جدول نسبت مصارف به منابع است. 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.