• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصادی » اختصاص ۹۱۱ میلیارد تومان از اعتبارات علمی به مقوله اقتصاد مقاومتی
  کد خبر : 1959503

  اختصاص ۹۱۱ میلیارد تومان از اعتبارات علمی به مقوله اقتصاد مقاومتی

  اختصاص ۹۱۱ میلیارد تومان از اعتبارات علمی به مقوله اقتصاد مقاومتیReviewed by Aryan♥ on Dec 26Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اواخر سال ۹۲ توسط رهبری معظم انقلاب و بر اساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی ابلاغ شد تا بتواند در بحرانهای…

  اختصاص ۹۱۱ میلیارد تومان از اعتبارات علمی به مقوله اقتصاد مقاومتیReviewed by Aryan♥ on Dec 26Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اواخر سال ۹۲ توسط رهبری معظم انقلاب و بر اساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی ابلاغ شد تا بتواند در بحرانهای رو به افزایش جهانی، الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش‌آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق حماسه اقتصادی فراهم کند.

  مقام معظم رهبری بر این نکته تاکید داشته‌اند که پیروی از الگوی علمی و بومی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی، می‌تواند عامل شکست و عقب‌نشینی دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی علیه ملت ایران باشد همچنین اقتصاد مقاومتی خواهد توانست در بحرانهای رو به افزایش جهانی، الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش‌آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق حماسه اقتصادی فراهم کند.

  در بند یکم از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بر تأمین شرایط و فعالسازی تمام امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیتهای اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاریهای جمعی و تأکید بر ارتقای درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط تأکید شده است.

  پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقای جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه نیز رویکرد بند دوم این سیاست‌هاست.

  تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان‌سازی آن به ویژه در محیطهای علمی، آموزشی و رسانه‌ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی و همچنین شناسایی و به کارگیری ظرفیت‌های علمی، فنی و اقتصادی برای دسترسی به توان آفندی و اقدامات مناسب نیز از جمله دیگر موارد گنجانده شده در متن این سیاست‌های ابلاغی است.

  با توجه به تأکید این سیاست‌های بالادستی بر اقتصاد متکی به دانش و فناوری، دولت در لایحه بودجه سال آینده کشور رقم ۷۱۶ میلیارد تومان را به حمایت از فعالیت‌های علمی، پژوهشی و فناوری پروژه‌های اقتصاد مقاومتی اختصاص داده است.

  این میزان بودجه شامل ۵۳۶ میلیارد تومان بودجه جاری و ۱۸۰ میلیارد تومان عمرانی است.

  کمک به افزایش توان علمی دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی دارای کیفیت برتر با موضوع پروژه‌های اقتصاد مقاومتی نیز شامل ۱۹۵ میلیارد تومان بودجه به تفکیک ۱۴۵ میلیارد تومان جاری و ۵۰ میلیارد تومان عمرانی شده است.

  به گزارش ایران ویج به نقل از تسنیم، با گذشت سه سال از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی این نخستین بار است که دولت ذیل اعتبارات متعلق به موضوع اجرای بند ۲-۸ سیاست‌های کلی علم و فناوری، چنین بودجه‌ای را اختصاص داده است.

  سیاست‌های کلی علم و فناوری که دو سال گذشته توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد در بند ۲-۸ تاکید دارد «افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل ۴% تولید ناخالص داخلی تا پایان سال ۱۴۰۴ با تأکید بر مصرف بهینه منابع و ارتقای بهره‌وری.»

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.