• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » ٩٩ گره، شد ١٠٠ گره
  کد خبر : 1959494

  ٩٩ گره، شد ١٠٠ گره

  ٩٩ گره، شد ١٠٠ گرهReviewed by Aryan♥ on Dec 26Rating: در سرمقاله روزنامه «اعتماد» که روز دوشنبه منتشر شد؛ آمده است: ولی چه خوب بود که موسسین محترم در ابتدای کار به برخی از پرسش‌های متعدد نیز پاسخ می‌دادند تا ذهنیت مناسبی نسبت به آنان شکل بگیرد.١- تردیدی نیست که بدون نظام حزبی، جامعه ایران…

  ٩٩ گره، شد ١٠٠ گرهReviewed by Aryan♥ on Dec 26Rating:

  در سرمقاله روزنامه «اعتماد» که روز دوشنبه منتشر شد؛ آمده است: ولی چه خوب بود که موسسین محترم در ابتدای کار به برخی از پرسش‌های متعدد نیز پاسخ می‌دادند تا ذهنیت مناسبی نسبت به آنان شکل بگیرد.
  ١- تردیدی نیست که بدون نظام حزبی، جامعه ایران به سرمنزل مقصود نخواهد رسید. نکته جالب این است که هر دو جناح فعال این نظام در مورد این گزاره توافق نسبی دارند ولی حزبی بودن به معنای وجود ده‌ها و صدها حزب و گروه نیست که در برخی موارد تعداد اعضای آنها کمتر از تعداد اعضای شورای مرکزی آنان باشد! بنابراین باید کوشید که تعداد احزاب در هر دو جناح کم و کمتر شود و با یکدیگر ائتلاف کنند بلکه به ٣ یا ۴ گروه سیاسی فراگیر در کشور برسیم. وقتی که درون یک جناح ١٠ یا ٢٠ حزب و گروه مدعی وجود دارد، به این معناست که آنان قادر به درک اولویت‌ها و نیز گفت‌وگو و همکاری حتی با خودشان هم نیستند. با این ملاحظه خوب بود توضیح کاملی داده می‌شد که آیا این جبهه، تشکیلاتی فراگیر از احزاب عمده اصولگراست یا خودش یک تشکیلات جداگانه‌ای است که به موارد قبلی اضافه شده است؟ به علاوه آیا منظورشان از جبهه، ترکیبی از احزاب و گروه‌هاست، یا کلمه جبهه مسامحتا به جای حزب به کار رفته است؟ اگر جبهه است، افراد موسس آن باید نمایندگان گروه‌های تشکیل‌دهنده باشند و در قالب شخصیت حقوقی وارد جبهه شوند. ظاهرا این یک گروه جدید است.

  ٢- با توجه به انتساب این جمع به اصولگرایان و نیز حضور به صفت حقیقی، این پرسش پیش می‌آید که دلیل انشعاب یا تاسیس یک نهاد و حزب جدید در میان اصولگرایان چیست؟ آنان چرا با احزاب موجود همکاری نمی‌کنند؟ چه تفاوت‌هایی با آنان دارند که اقدام به تاسیس یک تشکیلات جدید کرده‌اند؟ در هر حال نقاط افتراق و اشتراک خود را با سایر احزاب و گروه‌های اصولگرا باید شرح دهند تا مخاطب تصویر دقیقی از افکار و ایده‌های آنان به دست آورد.

  ٣- نکته مهم‌تر این است که این گروه به احتمال زیاد در پی حمایت از یک نامزد انتخاباتی است و بعید است که این نامزد از همین الان برای آنان شناخته شده نباشد. در این صورت چرا آن نامزد محترم از هم‌اکنون عضو این گروه نشده است تا گامی مهم در مسیر شناخت او برداشته شود؟

  ۴- این جبهه بدون هیچ پیش‌زمینه سیاسی تشکیل شد، گویی که هیچ ربطی با عرصه شفاف سیاست ندارد و به نوعی از بالا تشکیل شده است. والا چگونه ممکن است که یک جبهه و حزب تا این حد بی‌سروصدا و بدون اخبار پیشین تشکیل شود؟ این امر نشان می‌دهد که کار مذکور بسیار محرمانه و با حفاظت کامل انجام شده است. این رفتار در اصل ایراد ندارد. ولی در عرصه تشکیل حزب محل سوال است، و نوعی بدبینی اولیه را ایجاد می‌کند.

  ۵- در بیانیه تاسیس این حزب نقدی کلی به عملکرد گذشته دولت‌های مستقر وارد شده است. ولی پرسش این است که این نقد را باید بیش از همه به دولت مطلوب خودشان یعنی دولت آقای احمدی‌نژاد داشته باشند. این افراد در حمایت از آن دولت پاسخگو هستند. اگر آنان چنانچه در بیانیه خود آورده‌اند معتقدند که: «مشکلات اقتصادی که بیکاری جوانان، رکود اقتصادی و گرانی و کاهش قدرت خرید مردم در راس آن است، همچنان مهم‌ترین مساله کشور است، با وجود ارتقای سطح رفاه عمومی و تلاش‌های صورت گرفته برای گشایش در معیشت مردم، هنوز بسیاری از مردم زیر خط فقر قرار دارند و از تامین معاش روزانه خود عاجزند. فساد اداری و فساد اقتصادی با ارقام نجومی و دریافت‌های نامتعارف و ناعادلانه مدیران و صاحب‌منصبان از آستانه تحمل مردم فراتر رفته است.» در این صورت باید پاسخ دهند که این شاخص‌ها در کدام دولت به خط قرمز رسید؟ تولید شغل در دولت پیش به حدود صفر رسید. فساد که سر به فلک زد و بدترین شاخص‌های فساد در آن دولت بود و هنوز هم پرونده‌هایش در حال رسیدگی است. وضعیت رشد اقتصادی و فقر هم که چندان ناروشن نیست، رشد منفی اقتصادی در دو سال آخر آن دولت، میراث ناخوشایند رییس‌جمهور مورد حمایت اعضای موسس این جبهه است که باید در این موارد تبیین موضع می‌کردند.

  ۶- آخرین نکته‌ای که باید پرسید این است که در سراسر بیانیه آغاز به کار این جبهه حتی یک کلمه که راه‌گشا و متمایزکننده آن جبهه با سایر احزاب و گروه‌های اصولگرا باشد، دیده نمی‌شود. شعارهای کلی و غیرشفاف بدون توصیف دقیق از وضع موجود است. هر گروه دیگری هم که در میان اصولگرایان تاسیس شود می‌توانند همین بیانیه را به عنوان بیانیه تاسیس منتشر کنند. این به معنای بیان حرف‌های کلی و فاقد چارچوب علمی است. حداقل انتظار می‌رفت که درباره علل بیکاری، فقر و فساد و رشد آن در دولت مورد حمایت خودشان یا هر دولت دیگری تحلیل و توصیف می‌کردند و شرح می‌دادند که آنان می‌خواهند چه کاری را در مواجهه با این مشکلات کنند که الان انجام نمی‌شود. از همه مهم‌تر در مورد فساد سوابق ضدیت آنان با فساد چیست و راه‌های مقابله با فساد را چه می‌دانند؟ آیا نحوه برخورد شورای شهر تحت ریاست یکی از اعضای این جبهه با مساله واگذاری املاک نجومی را مصداق مبارزه با فساد می‌دانند؟
  در هر حال بدون پاسخ دادن به این پرسش‌ها نمی‌توان انتظار داشت که این گروه یا گروه‌های مشابه دیگری که در حال تاسیس هستند، بتوانند گره‌ای از گره‌های سیاسی کشور را باز کنند. اگر خودشان تبدیل به یک گره جدید نشوند که متاسفانه خواهند شد. از امروز به جای صد گره سیاسی که معرف صد گروه اصولگراست، صد و یک گره خواهیم داشت، ولی کاش ٩٩ گره می‌شد.

  *منبع: روزنامه اعتماد، ۱۳۹۵.۱۰.۶
  **گروه اطلاع رسانی**۹۳۷۰** ۹۱۳۱** انتشار دهنده: شهربانو جمعه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.