• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » هیات نظارت برنمایندگان و چند نکته
  کد خبر : 1959492

  هیات نظارت برنمایندگان و چند نکته

  هیات نظارت برنمایندگان و چند نکتهReviewed by Aryan♥ on Dec 26Rating: در یادداشت روزنامه «آرمان» که روز دوشنبه به قلم مصطفی ایزدی فعال سیاسی و روزنامه نگار منتشر شد؛ آمده است: همان حاشیه امنی که برخی از نمایندگان را ترغیب می‌کند که درصحن علنی مجلس اقدام به افشای اسرار محرمانه کشور کنند. اصولگرایان درمجلس هر…

  هیات نظارت برنمایندگان و چند نکتهReviewed by Aryan♥ on Dec 26Rating:

  در یادداشت روزنامه «آرمان» که روز دوشنبه به قلم مصطفی ایزدی فعال سیاسی و روزنامه نگار منتشر شد؛ آمده است: همان حاشیه امنی که برخی از نمایندگان را ترغیب می‌کند که درصحن علنی مجلس اقدام به افشای اسرار محرمانه کشور کنند. اصولگرایان درمجلس هر مساله‌ای را که دوست دارند مطرح می‌کنند. این درحالی است که به عواقب اظهارات خود فکر هم نمی‌کنند. شاید اگر محمود صادقی نماینده‌ای از جناح اصولگرا بود، هیچ گاه با چنین رفتارها و برخوردهایی مواجه نمی‌شد. هیات نظارت برعملکرد نمایندگان مجلس، باید بدون توجه به سلیقه سیاسی نمایندگان به تخلف‌های آنان رسیدگی کند، نه اینکه پرونده نماینده‌ای را به دستگاه قضائی ارجاع دهد و از طرف دیگر نسبت به اظهارات خلاف مصالح عمومی نماینده دیگری بی‌اعتنا باشد.

  این هیات ۷نفره درمجلس به منظور آن تشکیل می‌شود که به «رفتار خلاف شئون نمایندگی» و اعمال «خلاف امنیت ملی» ودیگر اعمال مجرمانه از سوی نمایندگان مجلس رسیدگی کند. بر مبنای اصل ۸۶قانون اساسی، مصونیت سیاسی برای کلیه نمایندگان وجود دارد. درهیات نظارت برعملکرد نمایندگان مجلس، نباید به گونه‌ای عمل شود که برخی‌ها فکر کنند در بیان هر اظهارنظری آزادند و برخی هم از اینکه سوالی را مطرح کنند درهراس باشند. متاسفانه برخوردی که با محمود صادقی در مجلس شد با افشاکنندگان اسرار مملکت واتهام‌زنندگان به دیگران نمی‌شود. تبعیض در شیوه برخورد با تخلف بالاترین گناه است. اکنون ما درحوزه سیاسی همانند حوزه‌های دیگر دچار بداخلاقی شده‌ایم. به معنای دیگر با وجود بی‌اخلاقی‌ها و تبعیض‌ها درجامعه، به دنبال حق رفتن، رنگ کمرنگ‌تری به خود گرفته و جناح‌بندی‌های کاذب و سیاست بازی جایگزین آن شده است.

  متاسفانه اگر هیات رئیسه مجلس هم دستوری به هیات نظارت برعملکرد نمایندگان بدهد که به تخلف نماینده‌ای رسیدگی کنند، ممکن است اگر نماینده خاطی از جریان اصولگرایی باشد، به تخلف وی رسیدگی لازم صورت نگیرد یا با تخلف وی با قاطعیت برخورد نشود. به دلیل اینکه اخلاق و اعتقادات دینی در رفتارهای سیاسی تضعیف شده است این دوگانگی‌ها به‌وجود می‌آید. جناح‌بندی‌های کاذب ناشی از آن، مجلس را به تخریب می‌کشاند. اگر با هر نماینده‌ای که خلاف قانون واخلاق حرفی بزند، بدون توجه به گرایش سیاسی وی برخورد شود، شائبه برخوردهای دوگانه با نمایندگان ایجاد نمی‌شود. فراکسیون امید باید این موضوع را به صحن علنی مجلس بکشاند. آنها ابزارهای قانونی دراختیار ندارند اما می‌توانند از طریق رسانه‌هایی که دراختیار دارند موضوع برخوردهای عادلانه هیات نظارت برعملکرد نمایندگان را مطرح کنند وحقایق را با مردم در میان گذارند.

  فراکسیون امید این توانایی را دارد که از طریق ارتباط با رسانه‌ها و فضای مجازی حرف خود را بزند. نمایندگان مجلس در قانون اساسی سوگند یاد کرده‌اند که از حقوق مردم دفاع کنند و در دوره نمایندگی‌شان حامی مردم باشند و ضمن طرفداری از دین و کشور، سوگند یاد کنند که پا روی حقیقت نگذارند. لذا در برخورد با نمایندگان درهیات‌های نظارت، در صورتی که نمایندگان در اجرای وظیفه نمایندگی خود موضوعی رابیان کرده‌اند باید آن را نادیده بگیرند، زیرا مورد از حقوق نمایندگان است و تنها در موارد خاص باید هیات‌های نظارت مسائل نمایندگان را رسیدگی کنند.

  *منبع: روزنامه آرمان، ۱۳۹۵.۱۰.۶
  **گروه اطلاع رسانی**۹۳۷۰** ۹۱۳۱** انتشار دهنده: شهربانو جمعه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.