• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اخبار پربازدید , اقتصادی » درونمای خوش برای سرمایه گذاری در استان اردبیل، شرکت های خارجی به استان می آیند
  کد خبر : 1959368

  درونمای خوش برای سرمایه گذاری در استان اردبیل، شرکت های خارجی به استان می آیند

  درونمای خوش برای سرمایه گذاری در استان اردبیل، شرکت های خارجی به استان می آیندReviewed by Aryan♥ on Dec 26Rating: توحید عالی زاده مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری اردبیل در گفت و گویی با خبرنگاران ایرنا بخشی از موفقیت ها و نیز عملکرد استان را در جذب سرمایه گذاری های داخلی…

  درونمای خوش برای سرمایه گذاری در استان اردبیل، شرکت های خارجی به استان می آیندReviewed by Aryan♥ on Dec 26Rating:

  توحید عالی زاده مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری اردبیل در گفت و گویی با خبرنگاران ایرنا بخشی از موفقیت ها و نیز عملکرد استان را در جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی برشمرده است.
  ** آقای عالی زاده نبود سرمایه گذاری های کلان و تاثیرگذار در گذشته پاشنه آشیل و یا علت اصلی ضعف اقتصادی استان اردبیل بوده است، برای رفع این معضل در استان چه تدابری اندیشیده شده است ؟
  * عالی زاده : متاسفانه اینچنین است، در گذشته و در زمانی که زمینه مهیا بود، بی توجهی ها باعث عقب ماندگی استان اردبیل در زمینه ایجاد واحدهای تولیدی بزرگ و اشتغال زا شده است، چه پیش از انقلاب و چه سال های پس از انقلاب متاسفانه سرمایه گذاری های کلانی در منطقه نشده است و در حالی که استان های دیگر با استفاده از ارز ارزان دولتی به ایجاد کارخانه های عظیم مشغول بودند در استان تقریبا چندان کاری نشده و از این جهت اردبیل متاسفانه عقب مانده است.
  برای رفع این مشکل و خلای بزرگ ایجاد شده، استاندار دولت تدبیر و امید از بدو تصدی این سمت اولویت کاری خود را به جذب سرمایه گذاری های خصوصی و بنگاههای بزرگ شبه دولتی و سرمایه گذاری خارجی معطوف کرده و اقدام های امیدوار کننده ای نیز در این راستا صورت گرفته است.

  ** آقای عالی زاده در استان صحبت از رفع موانع سرمایه گذاری می شود، این موانع تاکنون چه بوده و دولت تدبیر و امید در این زمینه چه اقدامی انجام داده است؟
  * عالی زاده : بیشتر مسایل و مشکلات حوزه سرمایه گذاری در استان عبارت است از اخذ مجوز لازم از دستگاههای مربوطه ، درخواست زمین برای اجرای طرح ، تغییر کاربری زمین های درخواستی ، تامین زیرساخت ها و صدور مجوز های زیست محیطی.
  این موانع در کنار برخی مسایل دیگر بویژه نگاه فرهنگی که نگاهی منفی به سرمایه دار و سرمایه گذار بوده، معضلی در سرمایه گذاری در استان بود اما در چند سال اخیر این روند تسهیل شده و حتی با تاکید استاندار اردبیل دستگاههای ذیربط متولی پیگیری به نتیجه رسیدن طرح ها تا پایان عملیات اجرایی شده اند.
  دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استان اردبیل با هدف رفع موانع و تسهیل سرمایه گذاری ها اوایل بهار امسال تشکیل شده و تاکنون اقدام های مهمی در این زمینه انجام داده است .
  این دفتر با هدف ایجاد تعامل بهتر بین دستگاههای اجرایی استان در جهت توسعه اقتصادی ، تسهیل، تسریع در امر تامین منابع مالی، تسریع در صدور مجوزهای مربوط به سرمایه گذاری با ایجاد پنجره واحد، ارایه حمایت های لازم از طریق کارگروهها و کمیسیون های ویژه ، رسیدگی به اعتراض های صاحبان طرح و سرمایه گذاران در رابطه با عدم صدور مجوزهای قانونی با فعال کردن ستاد سرمایه گذاری استان و ایجاد روابط با سرمایه گذاران داخلی و خارجی از طریق تشکیل همایش های سرمایه گذاری و معرفی پتانسیل های اقتصادی در راستای جذب آنها برای سرمایه گذاری در استان تشکیل شده و اقدام های خوبی هم تاکنون در این راستا انجام داده است.

  ** آقای عالی زاده در بخشی از مطالب خودتان به بحث سرمایه گذاری خارجی اشاره کردید، آیا در این زمینه اقدام هایی دراستان صورت گرفته و موفقیت هایی کسب شده است ؟
  * بله تاکنون جلسات متعددی با سرمایه گذاران خارجی در استانداری و مرکز خدمات سرمایه گذاری استان برگزار و طی این جلسات قابلیت ها و جاذبه های سرمایه گذاری استان اردبیل در اختیار نمایندگان شرکت های خارجی قرار گرفته است.
  مذاکرات خوبی با هیات های اقتصادی خارجی در استان انجام گرفته و دورنمای مناسبی برای جذب سرمایه گذاران خارجی در استان ایجاد شده است ، مذاکره با هیات سرمایه گذاری کره جنوبی فعال در زمینه انرژی های نو و هتل بیمارستان ، شرکت ‘ آسپیراوی ‘ بلژیک فعال در زمینه تولید و نصب توربین های بادی ، نماینده شرکت کانادایی برای خرید یا مشارکت در شرکت سبلان پارچه و نیز آقای علی اف سرمایه گذار تبعه جمهوری آذربایجان انجام و زمینه های فعالیت آنها در استان اردبیل فراهم شده است .

  ** آقای عالی زاده ، آیا در زمینه سرمایه گذاری، نمونه های تحقق یافته در استان وجود دارد، می شود به چند مورد آن اشاره بفرمایید ؟
  * بله با پیگیری ها و جذب سرمایه گذاران طرح های خوبی در استان اجرایی شده و انتظار می رود بزودی شاهد بهره برداری آنها باشیم ، از جمله این طرح ها می توان به چندین طرح نیروگاهی، طرح های گلخانه ای از قبیل شهرک گلخانه ای در پایاب سد خداآفرین، مجتمع عالی گلخانه ای سامیان و فیروزآباد، احداث چند طرح پرورش گاو شیری از جمله مجتمع پرورش گاو شیری پنج هزار راسی آقای صفر قدرتی ، فعالیت های اقتصادی شرکت کوثر و هلدینگ تدبیر اشاره کرد.
  همچنین کشتارگاه شرکت تولیدی آرتا جوجه سبلان، فرآوری محصولات سیب زمینی نورد گستر و کارخانه نساجی ستاره اردبیل در مجموع با ایجاد ۹۰۰ نفر زمینه اشتغال در ایام دهه فجر به بهره برداری می رسند.

  ** و دیگر اقدام های قابل توجه در زمینه های سرمایه گذاری ؟
  * تاکنون پیش امکان سنجی ۸۰ طرح در زمینه صنعت و معدن ، ۴۰ طرح در زمینه گردشگری ، ۴۰ طرح در زمینه کشاورزی با همکاری دانشگاه محقق اردبیلی انجام شده است .
  همچنین تاکنون ۳۴ جلسه تشکیل شده که از این تعداد ۲۹ جلسه با سرمایه گذاران داخلی و پنج جلسه با سرمایه گذاران خارجی بوده و در آنها زمینه های سرمایه گذاری در استان مورد تبادل نظر قرار گرفته است.
  در این مرکز نمایندگان ثابت دستگاههای اجرایی و اداره های مسئول صدور مجوز های سرمایه گذاری هفته ای ۲ بار در سازمان امور اقتصادی و دارایی استان جمع و مسایل و مشکلات حوزه سرمایه گذاری را مورد بررسی قرار می دهند.
  آقای عالی زاده از وقتی که در اختیار ایرنا برای ارایه بخشی از خدمات دولت تدبیر و امید به مردم قرار دادید کمال تشکر را می کنیم .
  مصاحبه: یعقوب شاددل /موسی زاده ** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده
  ۶۰۱۶/۷۱۱۰

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.