• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » طالبان با پوست‌اندازی به دنبال ورود به ساخت قدرت است
  کد خبر : 1959351

  طالبان با پوست‌اندازی به دنبال ورود به ساخت قدرت است

  طالبان با پوست‌اندازی به دنبال ورود به ساخت قدرت استReviewed by Aryan on Dec 26Rating: «نوذر شفیعی»، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل شبه قاره در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص رویکرد اعلامی جدید طالبان برای اولین بار ظرف ۱۵ سال گذشته مبنی بر عدم تخریب زیرساخت‌های افغانستان و حمایت و تأمین امنیت آن‌ها،…

  طالبان با پوست‌اندازی به دنبال ورود به ساخت قدرت استReviewed by Aryan on Dec 26Rating:

  «نوذر شفیعی»، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل شبه قاره در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص رویکرد اعلامی جدید طالبان برای اولین بار ظرف ۱۵ سال گذشته مبنی بر عدم تخریب زیرساخت‌های افغانستان و حمایت و تأمین امنیت آن‌ها، با اشاره به پوست اندازی طالبان برای ورود به ساخت قدرت بیان داشت: طالبان اخیراً چندین بیانیه و اظهارنظر داشته است. این گروه در یکی از این بیانیه‌ها اعلام کرده است که نه‌ تنها در مسیر پروژه‌های عام‌المنفعه و توسعه و پیشرفت کشور اشکال ایجاد نمی‌کند، بلکه اقدام به محافظت از آن‌ها نیز خواهد کرد.

  وی با توجه به انتشار بیانیه‌ای از سوی طالبان در طی روزهای گذشته مبنی بر اینکه از این‌ پس دیگر نیروهایی از خارج وارد این گروه نخواهند شد، گفت: این گروه در عین‌ حال اعلام کرده است که دولت کابل را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را یک دولت دست‌نشانده می‌داند. همه این موارد نشان می‌دهد که طالبان یک رویکرد ملی پیدا کرده است و قصد دارد که به‌ نوعی وارد ساخت قدرت در افغانستان شود؛ اما در حال حاضر، دست بالا را می‌گیرد که سهم بیشتری از قدرت نصیبش شود.

  تحلیلگر مسائل شبه قاره با تأکید بر اینکه طالبان امروز دیگر طالبان گذشته نیست، اشاره داشت: بعضی از نیروها مثل حکمتیار که متعلق به این گروه بودند، از آن جدا شده‌اند و از طرفی چند دستگی‌هایی درون این گروه ایجاد شده است. جنگ نیز برای طالبان خسته کننده است. فضای داخلی و فضای بین‌المللی تفکرات رادیکال را نمی‌پذیرد؛ بنابراین آن‌ها ناچار هستند به‌ سوی قدرت حرکت کنند. طالبان این کسب قدرت را نیز عمدتاً از طریق مسالمت‌آمیز تعقیب خواهد کرد. هر چند تا جایی که برای این گروه مقدور باشد، از پشتوانه نظامی نیز استفاده خواهد کرد.

  وی با بیان اینکه محیط داخلی افغانستان و محیط منطقه‌ای و بین‌المللی از حرکت طالبان به‌ سوی مشارکت در دولت برای کسب هر سهمی از قدرت استقبال می‌کند، افزود: البته طالبان باید این نکته را نیز در نظر داشته باشد که مانند هر جریان سیاسی دیگری ناچار است به سمت فعالیت سیاسی حرکت کند تا بتواند در جامعه افغانستان برای خود پایگاه اجتماعی کسب کند؛ یعنی این قدرت از لوله تفنگ یا از پشت میز مذاکره بیرون نمی‌آید، بلکه بر پایه رأی مردم است؛ لذا طالبان باید به‌ عنوان یک حزب سیاسی وارد قدرت شود و نظر مردم را جلب کند.

  این استاد دانشگاه با یادآوری اینکه تجربه نشان داده که طالبان از سال ۱۹۷۳ تاکنون با تهدید، ترور، وحشت و ارعاب راه به‌ جایی نبرده است، تأکید داشت: این قبیل رفتارها، زمینه را برای سوءاستفاده کشورهای منطقه، به‌ ویژه پاکستان فراهم می‌کند. همچنین چنین اقدامی به نیروهای رادیکال مناطق مختلف جهان که نفعی برای منطقه ندارند و دلسوز آن نیز نیستند، فرصت می‌دهد که با حضور در منطقه موجب بی‌ثباتی شوند. لذا به نظر می‌رسد که فصل پوست‌اندازی طالبان فرا رسیده است تا بتواند با یک چهره موجه وارد ساخت قدرت در افغانستان شود.

  وی در پاسخ به این پرسش که «اگر طالبان خواستار مذاکره با دولت باشد، آیا کابل آمادگی لازم برای ورود به این مذاکرات را دارد؟» یادآوری کرد: دولت افغانستان مدت‌ها است که پیشنهاد صلح را مطرح کرده و در این مسیر پیش‌ قراول است؛ اما مذاکرات منوط به این امر است که طالبان نیز منطقی عمل کند و خواسته‌های زیاد و اجابت نشدنی نداشته باشد. به نظر می‌رسد ابتکار عمل در دست طالبان است و این گروه باید تغییرات مورد نظر را در رفتار خود ایجاد کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.