• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » حزب ملی‌گرای فرانسه و دومینوی فروپاشی اتحادیه اروپا
  کد خبر : 1959337

  حزب ملی‌گرای فرانسه و دومینوی فروپاشی اتحادیه اروپا

  حزب ملی‌گرای فرانسه و دومینوی فروپاشی اتحادیه اروپاReviewed by Aryan on Dec 26Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مردم فرانسه سال آینده میلادی باید بیست و پنجمین رئیس جمهور تاریخ کشورشان را انتخاب کنند. در این انتخابات دومرحله ای، پس از برگزاری رای گیری اولیه در ژانویه، دو…

  حزب ملی‌گرای فرانسه و دومینوی فروپاشی اتحادیه اروپاReviewed by Aryan on Dec 26Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مردم فرانسه سال آینده میلادی باید بیست و پنجمین رئیس جمهور تاریخ کشورشان را انتخاب کنند. در این انتخابات دومرحله ای، پس از برگزاری رای گیری اولیه در ژانویه، دو نامزد نهایی برای رقابت بر سر کرسی ریاست جمهوری در آوریل مشخص می شود.

  در این راستا حوادثی که اخیرا در حوزه داخل و خارج فرانسه به وقوع پیوسته، اهمیت تعیین جانشین فرانسوا اولاند در کاخ الیزه را نه تنها برای مردم این کشور بلکه برای کل اروپا افزایش داده است.

  پس از رای مردم انگلیس به برگزیت و قدرت یافتن رهبران مخالف عضویت در اتحادیه اروپا نگرانی هایی نسبت به دومینوی خروج دیگر کشورهای اروپایی از این اتحادیه به وجود آمد. در همین حال با روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا با شعارهایی از جنس شعارهای احزاب راست گرای اروپا این وضعیت را تشدید کرد. این تحولات در کنار مسائل اقتصادی فرانسه از جمله بیکاری، کسری بودجه، ورود مهاجران و وقوع حوادث تروریستی باعث شد تا توجه به رقابت های حزبی این کشور در رسانه های جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار شود.

  تحولات سیاسی فرانسه با انصراف فرانسوا اولاند از حضور در این کارزار سیاسی به دلیل کاهش محبوبیتش به زیر ۳۰ درصد و گرایش رو به افزایش مردم به رهبران احزاب راست وارد مرحله جدیدی شده است.

  در این میان کارشناسان و برخی از مقامات اروپایی بیش از هر چیز، نگران افزایش مقبولیت مارین لوپن، رهبر جبهه ملی از احزاب راست افراطی هستند. این در حالی است که نظرسنجی ها پیروزی او در دور اول انتخابات با کسب ۳۰ درصد آرا را بسیار محتمل می دانند.

  اظهارات لوپن در خصوص آینده عضویت فرانسه در اتحادیه اروپا و ناتو از یک سو و رویکرد تندروانه اش در زمینه مسائل اقتصاد، مهاجران و هویت فرانسوی از سوی دیگر نشان می دهد که نگرانی ها جدی و قابل تامل است.

  مارین لوپن در آخرین سخنرانی خود اعلام کرد در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهور، فرانسه را اتحادیه اروپا و ناتو خارج می کند و به دنبال فرانسه، کشورهای پرتغال، ایتالیا، اسپانیا، ایرلند، یونان و قبرس نیز باید این کار را انجام دهند. رهبر جبهه ملی همچنین با تاکید بر احترام به حق حاکمیت ملی تصریح کرد: «اتحادیه اروپا باید به یک اتحادیه آزاد تبدیل شود.»

  جهت گیری های لوپن در مورد مسائل مختلف داخلی و خارجی فرانسه باعث شده است تا نیوزوویک از او به عنوان «ترامپ اروپا» یاد کند و تحلیلگران پیش بینی می کنند در صورتی که او به قدرت برسد برگزاری همه پرسی برای وقوع یک برگزیت دیگر در اروپا قطعی است.

  جبهه ملی فرانسه با گرایش های راست افراطی، به رغم داشتن پیشینه نسبتا پر فروغ هیچگاه نتوانسته در صحنه سیاسی این کشور و در کارزارهای انتخاباتی بر سایر جناح ها و رقبا پیروز شود. از این رو اخیرا که این حزب موفق شد آرای ۶ منطقه از ۱۳ منطقه انتخابات منطقه‌ای فرانسه را از آن خود کند به بزرگترین دستاورد انتخاباتی اش دست یافته است.

  مهمترین برنامه های جبهه ملی قانون ضد اتحادیه اروپا که متضمن اعاده استقلال در عرصه سیاست خارجی و ماندن در پارادایم گلیستی و همچنین قانون ضد مهاجرت است. رهبران این حزب با اشاره به حملات تروریستی در نیس و پاریس، مخالفت با ورود مهاجران را زمینه ساز تحقق امنیت و مصونیت جامعه فرانسوی می داند.

  در همین راستا مارین لوپن جهانی شدن را عاملی برای ورود اقتصاد فرانسه به رقابتی نفس‌گیر با اقتصاد سایر کشورها برمی شمرد که با توجه به بالا بودن هزینه‌های تولید در فرانسه و عدم امکان سرمایه‌گذاری مجدد، باعث سیر نزولی رشد اقتصادی این کشور شده است.

  از دید رهبر جبهه ملی تعهدات ناشی از عضویت در اتحادیه اروپا سبب شده تا فرانسه که خود دچار مشکلات اقتصادی است، بار بدهی بقیه کشورها مانند یونان، پرتغال و ایرلند را به دوش گیرد. این در حالی است که هم اکنون در فرانسه ۱۲ تا ۱۵ درصد مردم زیر خط فقر به سر می برند؛ ضمن آنکه اروپا دیگر به مانند سابق قادر به ایفای نقش های عمده و مهم در عرصه جهانی نیست و مردم تردید دارند که اتحادیه اروپا قادر به احیاء نقش پر قدرت خود باشد.

  در این میان سیل ورود مهاجران به عنوان یکی دیگر از پیامدهای جهانی شدن سبب شد تا هم فرصت‌های شغلی از چنگ فرانسویان ربوده شود و هم به دلیل بهره‌مندی بسیاری از مهاجران از مزایای اجتماعی، هزینه‌های عمومی افزایش پیدا کند.

  این مشکلات در نهایت توجه مردم فرانسه به ملی گرایی و هویت فرانسوی را نسبت به چند دهه گذشته بیشتر کرد و از آنجا که ناسیونالیسم جزو مهمترین اصول حزب جبهه ملی بود، شعارهای مارین لوپن در صحنه رقابت انتخاباتی با اقبال عمومی روبرو شد.

  در واقع لوپن با توجه به اهمیت مسائل اقتصادی برای مردم، استراتژی انتخاباتی جبهه ملی را تغییر داد. تا پیش از این بیگانه ستیزی و اسلام ستیزی در راس برنامه های حزب قرار داشت اما در حال حاضر مباحث ضدیت با یورو، اتحادیه اروپا و رقابت کلید واژه های اصلی سخنرانی های لوپن هستند.

  نکته حائز اهمیت در گرایش مردم فرانسه به اندیشه ها و مواضع احزاب راست، عدم موفقیت دو حزب اصلی این کشور یعنی گلیست و سوسیالیست، در حل مشکلات مزمن اقتصادی از جمله بیکاری و کسری بودجه بود.

  اما مساله این است که در صورت به قدرت رسیدن راست گرا در فرانسه، تغییرات بنیادین تنها به حوزه اقتصاد محدود نخواهد ماند. رهبران این احزاب برای تحقق تحول اقتصادی مدنظرشان می توانند اتحادیه اروپا را به مرز فروپاشی ببرند. زیرا ملی گرایی و حمایت از تولیدات داخلی راه کارهای آنها برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی است. در این شرایط دور از انتظار نیست که پس از انگلیس شاهد خروج فرانسه از اتحادیه اروپا باشیم و این موضوع باعث به حرکت درآمدن دومینوی فروپاشی بزرگترین بلوک تجاری جهان شود.

  در حال حاضر علاوه بر انگلیس و فرانسه، در بسیاری از کشورهای اروپایی مانند دانمارک، بلژیک، سوئد، اتریش، آلمان، فنلاند و ایتالیا احزاب راست گرا با حمایت مردمی روبرو شده اند. احزاب راست گرا در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی در این قاره تشکیل شدند اما به دلیل آنکه هنوز فضای سیاسی اروپا متاثر از جنگ جهانی دوم و ترس از بازگشت فاشیسم و نازیسم بود، حمایت یا عضویت در این احزاب به ویژه راست افراطی در بسیاری از کشورهای اروپایی یک تابو به شمار می رفت.

  اما روند قدرت یابی آنها از یک دهه پیش و به دنبال بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ و ناتوانی رهبران کشورها در مهار بیکاری و تورم شروع شد. در این شرایط احزاب راست گرا با برخورد افراط گرایانه ای که با موضوعاتی نظیر دفاع از ارزش ها، فرهنگ و هویت ملی داشتند، سیاست های میانه روی دیگر گروه ها را در مسائل اقتصادی و پناهجویان به چالش می کشیدند و خود را به عنوان تنها نیروی امیدبخش و خواستار تغییر معرفی می کردند.

  بر این اساس اگر نامزدهای احزاب راست گرا به خصوص لوپن به قدرت برسند، تحولات شگرفی در حوزه روابط خارجی و سیاست داخلی فرانسه رخ خواهد داد که می تواند بر قدرت مانور اروپا در مسائل جهانی و همچنین ایالات متحده اثرگذار باشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.