• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , توریسم و گردشگری » واکاوی سهم ناچیز فردوس از صنعت گردشگری
  کد خبر : 1959283

  واکاوی سهم ناچیز فردوس از صنعت گردشگری

  واکاوی سهم ناچیز فردوس از صنعت گردشگریReviewed by Aryan♥ on Dec 26Rating: ادامه مطلب به این شرح است: شهرستان فردوس به دلیل قرار گرفتن در مسیر ۷ استان جنوبی کشور و مسیر مسافران و زائران امام هشتم(ع) از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مردم این شهر سالیانه پذیرای ۱۰ میلیون مسافر هستند که این…

  واکاوی سهم ناچیز فردوس از صنعت گردشگریReviewed by Aryan♥ on Dec 26Rating:

  ادامه مطلب به این شرح است: شهرستان فردوس به دلیل قرار گرفتن در مسیر ۷ استان جنوبی کشور و مسیر مسافران و زائران امام هشتم(ع) از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مردم این شهر سالیانه پذیرای ۱۰ میلیون مسافر هستند که این شهر را برای استراحت و اتراق انتخاب می کنند.
  راه های ارتباطی فردوس به گونه ای است که از سمت جنوب مسافران پس از پیمودن مسافتی ۲۰۰ کیلومتری درکویر خشک و سوزان به فردوس می رسند، که همین امر و همچنین روحیه میهمان نوازی و فرهنگ بالای مردم دارالمومنین این شهر سبب شده تا مسافران، گردشگران و زائرانی که به مقصد مشهد مقدس تردد می کنند، برای استراحت و اسکان موقت میهمان مردم خونگرم آن شوند.
  در کنار تمام این مزیت ها و قابلیت های مهم فردوس، وجود آثار باستانی وبناهای تاریخی و مناطق نمونه گردشگری بر اهمیت شهرستان فردوس افزوده است.
  گرچه این شهر در زلزله مهیب سال ۱۳۴۷ به کلی از بین رفت اما آثار شاخصی مانند: مسجد جامع، مدارس علیا و حبیبیه، مجموعه مسجد و حمام و آب انبارهای کوشک، آب انبارهای تاریخی، حمام های سردشت، خیروز و جهانیار و خانه های تاریخی محله سردشت به عنوان شواهدی از معماری گذشته این شهر بجای مانده است.
  شهر تاریخی تون با ۹۰ هکتار وسعت ، آثار ارزشمند تاریخی و فرهنگی منحصر بفردی از صدر اسلام تا دوره قاجار در خود جای داده است.
  وجود ۱۳۵ اثر تاریخی به ثبت رسیده، یک اثر جهانی( قنات بلده)، ۲ منطقه نمونه گردشگری شهر تون و آبگرم معدنی و روستاهای ییلاق باغستان علیا و سفلی و ۲ روستای هدف گردشگری بیدسکان و مهوید، وجود مناطق طبیعی و زیست محیطی بکر مانند: روستاهای افغو، گستج، فتح آباد، فریدونی و دره ظهر، منطقه حفاظت شده مظفری که انواع قوچ و کل، گیاهان دارویی و آثار باستانی را شامل می شود.
  وجود بیش از ۴۰ رشته در هنرهای سنتی و صنایع دستی و ۱۷ کارگاه فعال صنایع دستی و آداب و رسوب آیینی و مذهبی متنوع، شرایط و توانمندی های ویژه ای را برای شهرستان فردوس در حوزه گردشگری رقم زده است.
  اما با وجود داشتن ظرفیت های فراوان، متاسفانه فردوس امروز و تون تاریخی به جایگاه واقعی و در خور خود در صنعت گردشگری دست نیافته است.
  در حالی که می بایست در سال های اخیر با برنامه ریزی های کلان و تمهیدات لازم از سوی مسئولان ذیربط، صنعت گردشگری، جبران خشکسالی های متوالی و جایگزینی برای درآمد مردم این شهر باشد، اما سهم شهرستان فردوس دراین صنعت جهانی بسیار ناچیز است.
  برای واکاوی این موضوع مهم و علل عقب ماندگی فردوس در حوزه گردشگری به سراغ دو کارشناس و مسئول در حوزه گردشگری رفتیم تا از زبان آنها علل این عقب ماندگی و راههای جبران آن را بشنویم.

  ** تاسیس دیر هنگام اداره میراث فرهنگی در فردوس
  مدیر پایگاه شهر تاریخی تون و قنات بلده که دانش آموخته رشته معماری و نیز دانشجوی کارشناسی ارشد است در باره اینکه چرا نتوانستیم سهم شهرستان را از اینهمه پتانسیل و ظرفیت گردشگری در سال های اخیر بگیریم؟
  می گوید: بی شک وجود تشکیلات مستقل و سازمان یافته و چارت قوی نیروی انسانی متخصص به عنوان یکی از مهم ترین اصل های دستیابی به توسعه غیر قابل انکار است.
  اقدس کرم پور می افزاید: نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فردوس در سال ۱۳۸۳ ایجاد و در سال جاری به اداره ارتقاء یافت که باید نبود اداره مربوطه را به عنوان یکی از علل این عقب ماندگی برشمرد.
  به گفته وی آنچه برای توسعه گردشگری بسیار حائز اهمیت است وجود زیرساخت های گردشگری، از جمله راه های دسترسی به جاذبه های گردشگری است که تنها زیر ساخت موجود در این شهرستان راه های آسفالته است و راه آهن بجستان در فاصله ۶۰ کیلومتری و فرودگاه بیرجند در ۲۰۰ کیلومتری را نمی توان در زمره این زیر ساخت ها قرار داد.

  ** تعامل بیشتر دولت با سرمایه گذاران بخش گردشگری
  وی نبود رغبت در بین سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری و احیای بناهای تاریخی، خشکسالی های متوالی و کاهش درآمدهای بخش کشاورزی و دامداری عامل دیگر می داند.
  وی در ادامه می گوید: اگر چه مردم و مسئولان را متوجه اهمیت توجه به صنعت گردشگری کرده است اما به سبب آسیب به بخش اقتصاد که یکی از مهمترین اصل های سرمایه گذاری در این حوزه مطرح است، به نظر می رسد دولت می باید در بخش اعطای تسهیلات و شرایط آن به سرمایه گذاران این منطقه تعامل و تسامح بیشتری به خرج دهد.
  کرم پور تاکید می کند: در سیاست های جدید سازمان میراث فرهنگی کشور، اهمیت توجه به مشارکت های مردمی و معرفی فرهنگی بومی مناطق، مباحث زیست محیطی و توسعه گردشگری پایدار و از سویی توجه و استقبال جهانگردان به گردشگری محلی، زمینه حضور سرمایه گذاری های خرد از طریق اقامتگاه های بوم گردی در صنعت گردشگری را فراهم کرده است.
  وی نبود بسته های سرمایه گذاری در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان فردوس به شکل مدون و مستند را یادآور می شود و می افزاید: این مهم هرچند دیر، اما آغاز شده و بزودی در اختیار نهادها و افراد ذی ربط قرار خواهد گرفت.

  ** کمبود اعتبارات دولتی
  مدیر پایگاه شهر تاریخی تون و قنات بلده کمبود اعتبارات در بخش دولتی را مزید بر علت می داند و خاطرنشان می کند: این موضوع نیز روند احیاء بناهای تاریخی و جذب مشارکت های مردمی را کند کرده است.
  به گفته وی در کنار همه این کمبودها و مشکلات باید آمادگی بستر فرهنگی شهرستان برای ورود و پذیرش گردشگران و جهانگردان را نیز در رده های اول اهمیت قرار داد که نیازمند توجه، آموزش، سرمایه گذاری و اتخاذ سیاست های ویژه در حوزه مدیریت شهرستان می باشد.
  وی با بیان اینکه در سال های اخیر کارهای قابل توجهی در حوزه مرمت و حفاظت آثار شهر تاریخی تون وسایر نقاط شهرستان انجام شده است می گوید: ثبت جهانی قنات بلده نقطه عطفی در تاریخ فردوس است و در بخش های گردشگری، سرمایه گذاریهای خوبی در مجتمع های بین راهی و خدماتی اتفاق افتاده است.
  وی ادامه می دهد: به جز احداث و بهره برداری از هتل سه ستاره در مرکز شهرستان، اماکن پذیرایی دیگری نیز مهیا و تجهیز شده است و در حوزه صنایع دستی، ایجاد خانه صنایع دستی و انسجام و هماهنگی و ارتباط مستمر با هنرمندان صنایع دستی کار مهمی برای شناسایی و معرفی شهرستان فردوس بود.
  که البته این آغاز راه است و توسعه گردشگری در فردوس نیازمند تلاش مضاعف تمام دستگاههای اجرایی و همراهی مردم خونگرم این منطقه است.
  شهردار فردوس که تجربه کار مدیریتی در حوزه گردشگری استان را در پرونده خود دارد می گوید: ایران یکی ۱۰ کشور اول دنیا در حوزه گردشگری و ۵ کشور اول در جاذبه های تاریخی و میراث فرهنگی است.
  حمید حلاج مقدم اضافه می کند: شهرستان فردوس به لحاظ تاریخی و وجود آثاری پیش از اسلام و محوطه های تاریخی به ۵ تا ۶ هزار سال قبل بر می گردد که در شرق کشور بیشترین جاذبه های تاریخ را داراست.

  ** قابلیت های گردشگری نیازمند ایجاد زیر ساخت ها
  وی قنات بلده، مجتمع آب درمانی فردوس، مناطق گردشگری باغستان و روستاهای کوهپایه ای و آثار تاریخی که ثبت ملی شده را از جمله داشته های شهرستان در بخش گردشگری می داند که تا هنگامی که زیر ساخت های لازم فراهم نشود در این صنعت موفق نخواهیم بود.
  به گفته وی در تمام حوزه ها از جمله حمل ونقل و خدمات مشکل وجود دارد و بخش زیادی از آثار شهرستان برای بازدید گردشگران آماده نیست.
  به گفته وی گر چه درسال های اخیر کارهای خوبی انجام شده اما حجم عقب ماندگی آنقدر زیاد است که این کارها محسوس نیست.
  وی با بیان اینکه در بخش معرفی آثار تاریخی شهرستان نیازمند تلاش بیشتری هستیم عنوان می کند: معرفی آثار به صورت مکتوب، بروشور، تهیه فیلم های مستند، حضور فعال نمایشگاه ها و رویدادهای گردشگری می تواند در جذب گردشگر موثر باشد.

  ** تاکید بر مشارکت مردم برای رونق گردشگری
  این کارشناس گردشگری عدم مشارکت جدی مردم در بحث گردشگری را به مهمترین مشکل می داند و خاطرنشان می کند: مردم باید از داشته هایشان برای ظرفیت سازی جذب گردشگر استفاده کنند و فرهنگ پذیرش گردشگر، نوع برخورد و نوع پذیرایی هنوز ضعف هایی داریم که باید رفع شود.
  وی وظیفه مدیران مربوط را در زمینه آموزش و اطلاع رسانی به مردم خطیر می داند و به وظایفی که بر عهده شهردای اشاره می کند و ادامه می دهد: در موضوع مبلمان شهری، تابلوهای راهنما مطابق استانداردهای بین المللی، جهت یابی تابلوها وایجاد پارک گردشگری تون در مرکز شهر تاریخی تون، کارهای شاخصی انجام شده است.
  وی وسعت پارک گردشگری تون را ۱۸ هکتار اعلام می کند که ۸ هکتار آن اجرایی شده است و امکاناتی برای اسکان موقت در این پارک فراهم شده است و ساخت مابقی پارک از اولویت های کار این شهرداری است.

  ** استفاده از هر مناسبت و ابزاری برای معرفی فردوس
  به گفته وی برای معرفی بیشتر فردوس، در مناسبت های مختلف به بخش خصوصی برای حضور فعال کمک می کنیم که نمایشگاه برج میلاد در روزهای اخیر توسط مجموعه عماد نظام و حضور دفاتر مسافرتی و گردشگری، مشارکت فعال در حوزه ساخت فیلم مستند با سرمایه گذاری شهرداری مانند فیلم های: غوغای محرم، مجموعه از تون تا فردوس و تهیه فیلم هایی جهت شبکه های پرس تی وی، العالم و الکوثررا می توان نام برد.
  وی تاکید می کند: سعی کردیم سوغات و صنایع دستی فردوس را از طریق فرهیختگان و NGO ها و فردوسی های مقیم سایر نقاط کشور به مردم بشناسانیم.
  شهردار فردوس تمام این کارها را نیازمند آمادگی مردم برای پذیرش گردشگر می داند و تصریح می کند: گردشگران ممکن است به لحاظ فرهنگی و اجتماعی تاثیر گذار باشند و با قوی جلوه دادن فرهنگ غنی شهرمان باید آنها از فرهنگ ما اثر پذیری داشته باشند.

  ** تلاش برای ماندگاری بیشتر مسافر در فردوس
  وی با بیان اینکه سالیانه ۱۰ میلیون مسافر و زائر امام هشتم(ع) از فردوس عبور می کنند تاکید می کند: باید به هریک از این مسافران به دید یک گردشگر بنگریم و تمام تلاشمان این باشد تا ماندگاری آنها را در شهرستان افزایش دهیم.
  حلاج مقدم با اشاره به اینکه توقف زیر دو ساعت یک گردشگر فقط هزینه برای یک شهر دارد می گوید: ۵ ساعت توقف موجب برابری هزینه و درآمد و بیشتر از این زمان می تواند برای مردم درآمد زا باشد و اگر بتوانیم یک سوم حجم مسافری که از این شهر عبور می کنند را بیشتر از ۵ ساعت نگه داریم می توانیم ادعا کنیم گردشگر جذب کرده ایم.
  وی تقویت آژانس مسافرتی را مهم می داند و اضافه می کند: در محدوده شهر تاریخی تون طرح تفصیلی مصوب نداریم و فعالیت های جزیره ای که انجام می شود باید به صورت زنجیره ای به هم متصل شود و کاملا» برنامه ریزی شده پیش رویم.
  به گفته وی شهردای برای ایجاد بازارچه دایمی صنایع دستی فردوس ۱۵۰۰ متر مربع زمین در پارک گردشگری تون اختصاص داده و مجتمع تجاری بعثت با ۲۸ غرفه در اختیار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان و خانه صنایع دستی قرار گرفته است.
  برای دریافت لحظه به لحظه اخبار خراسان جنوبی به کانال تلگرامی irnabirjand@ ملحق شوید.
  *۷۵۵۹*۲۰۴۷*خبرنگار-امیرشاهین نایبی فر*انتشار دهنده- عباسقلی اشکورجیری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.