• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » سناریوهای بن‌بست رژیم صهیونیستی در تقابل با حزب الله لبنان
  کد خبر : 1959233

  سناریوهای بن‌بست رژیم صهیونیستی در تقابل با حزب الله لبنان

  سناریوهای بن‌بست رژیم صهیونیستی در تقابل با حزب الله لبنانReviewed by Aryan on Dec 26Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، امتناع رژیم صهیونیستی از آغاز جنگ بازدارنده بر ضد حزب الله لبنان و تکیه کردن بر روی بازدارندگی این رژیم برای تغییر معادلات…

  سناریوهای بن‌بست رژیم صهیونیستی در تقابل با حزب الله لبنانReviewed by Aryan on Dec 26Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، امتناع رژیم صهیونیستی از آغاز جنگ بازدارنده بر ضد حزب الله لبنان و تکیه کردن بر روی بازدارندگی این رژیم برای تغییر معادلات منطقه‌ای در سوریه و منطقه تنها در نتیجه درک و پیش بینی هزینه های بسیار بالای این جنگ و محدودیت منافع این رژیم در هر جنگ گسترده با حزب الله است.

  در سایه پیروزی های محور مقاومت در سوریه به ویژه بعد از باز پس گیری حلب یکی از مهمترین نظریه پردازان استراتژیک رژیم صهیونیستی یعنی موشه آرنز وزیر امنیت سابق این رژیم به ناتوانی اسرائیل از تحقق اهداف مورد نظر در گزینه های مشابه فراروی خود اذعان کرد.

  وی به صورت خلاصه دو گزینه را در سناریوهای فراروی اسرائیل مطرح کرد. گزینه اول انجام اقدامات نظامی بازدارنده بر ضد توانمندی های حزب الله لبنان و گزینه دوم تلاش برای بازدارندگی آن برای راه اندازی توانمندی های این حزب است. در هر یک از این دو سناریو آرنز از محدودیت منافع رژیم صهیونیستی و مشکلات مربوط به عدم آمادگی جبهه داخلی اسرائیل در تقابل با ناوگان موشکی حزب الله لبنان خبر داد. به این ترتیب نتایج هر کدام از این سناریوها برای کسانی که به دنبال مداخله نظامی مستقیم نظامی بودند، نا امید کننده بود. همین موضوع عامل اصلی تردید موسسات سیاسی و نظامی اسرائیل تاکنون به شمار می رود.

  اهمیت گزارش منتشر شده از سوی آرنز که روزنامه صهیونیستی هاآرتص آن را به چاپ رسانده، این است که بیشترین نزدیکی را با ارزیابی های عملیاتی و استراتژیک رژیم صهیونیستی داشته و عناصر حاضر در این گزارش با قدرت در میان تصمیم سازان سیاسی و امنیتی تل آویو در زمینه بررسی گزینه های اسرائیل در واکنش به پیروزی های ارتش سوریه و متحدانش حاضر هستند.

  علاوه بر مضمون این گزارش، چیزی که انطباق این ارزیابی را افزایش می دهد، این است که کسی این ارزیابی را انجام داده که تجربه عمیق در میان محافل تصمیم گیری سیاسی و امنیتی رژیم صهیونیستی داشته و تحولات منطقه مرتبط با امنیت داخلی اسرائیل را پیگیری کرده است.

  در رابطه با گزینه عملیات بازدارنده بر ضد توانمندی موشک های استراتژیک حزب الله لبنان، آرنز به غیرممکن بودن تحقق نتایج مورد نظر از این جنگ اذعان کرده و می گوید: عاقلانه این است که فرض کنیم عملیات این چنینی در به حاشیه راندن توان حزب الله لبنان موفق نخواهد بود. نتیجه این بررسی نشان دهنده این مطلب است که رژیم صهیونیستی قادر به تخریب توانمندی های حزب الله نبوده و همین موضوع برای اثبات هزینه های سنگین این جنگ و هدف قرار گرفتن عمق استراتژیک رژیم صهیونیستی در نتیجه آن کافی است. به این ترتیب رژیم اسرائیل در برابر عملیاتی با فواید و منافع محدود و هزینه های بسار بالا قرار می گیرد. از سوی دیگر می توان گفت که تصمیم سازان محافل سیاسی و امنیتی تل آویو در برابر این نتیجه گیری تسلیم شدند و همین موضوع است که باعث شده دشمن اسرائیلی طی سال های پس از جنگ ۲۰۰۶ از پناه بردن به این گزینه دست برداشته و به دنبال معادله بازدارندگی متقابل در برابر حزب الله لبنان باشد.

  در سایه ناتوانی ارتش رژیم صهیونیستی از گرفتن قدرت هدف قرار دادن عمق استراتژیک خود توسط موشک‌های حزب‌الله لبنان، طبیعی است که سقف آرمان‌گرایی های اسرائیلی به تلاش برای ناتوان کردن حزب الله از استفاده از این قدرت در برابر تجاوزهای اسرائیل کاهش پیدا کند. رژیم صهیونیستی این اقدام را از طریق اشاره به هزینه‌های بالای واکنش‌های حزب‌الله لبنان انجام داده و این چیزی است که آرنز از آن تحت عنوان بازدارنگی تعبیر می‌کند. 

  این مقام سابق رژیم صهیونیستی در رابطه با این گزینه معتقد است که معادلات بازدارنگی متقابل فواید خود را در طول جنگ سرد به اثبات رساند ، به گونه‌ای که آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی در آن زمان متوجه شدند که وارد کردن ضربه اولیه ، لزوماً به ضربات بعدی منتهی خواهد شد، با این وجود آرنز اذعان می‌کند که این معادله در تقابل با حزب‌الله لبنان موفقیت‌آمیز نخواهد بود. وی این موضوع را به علت قدرت پایداری مقاومت می داند و می گوید که حزب‌الله لبنان نسبت به پیروزی نهایی خود اطمینان دارد.

  در همین رابطه این تحلیلگر ارشد صهیونیستی به پیروزی حزب‌الله لبنان در سال ۲۰۰۶ اشاره و تأکید کرد که بازدارندگی اسرائیل در آن زمان مانع از پرتاب موشک‌های حزب الله نشد، همان‌طور که این بازدارندگی مانعی در برابر جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی در نوار غزه ایجاد نکرد، اما تهدید به تخریب بخش گسترده‌ای از لبنان برای ایجاد بازدارندگی در برابر حزب‌الله می‌تواند بخشی از این معادله باشد. وی در عین حال موفقیت اسرائیل در ایجاد بازدارندگی به این صورت را نیز محل اشکال دانست.

  البته نکته‌ای که در این میان قابل توجه است، این است که آرنز قطعا به صورت عمدی این واقعیت را نادیده گرفته است که تخریبی که اسرائیل از آن صحبت می‌کند، می‌تواند با واکنش‌ها و ضربات موشکی استراتژیک حزب الله لبنان مواجه شود، به گونه‌ای که اسرائیل در طول تاریخ موجودیت خود چنین حملاتی را شاهد نبوده است. این همان چیزی است که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان چند ماه پیش تهدید کرد.

  از گزارشی که آرنز منتشر می‌کند، چنین بر می‌آید که عامل اساسی در از بین بردن هر تلاشی برای آغاز جنگ پیش دستانه یا بازدارندگی در برابر واکنش‌های حزب‌الله، مبتنی بر این است که اسرائیل به قدرت این حزب برای هدف قرار دادن عمق استراتژیک خود و اراده حزب الله برای استفاده از این توانمندی‌ها اذعان کرده و در برابر این واقعیت تسلیم شود.

  در همین رابطه آرنز در مقدمه بحث خود با اشاره به گزارش ایران ویج به نقل از ناظر رسمی رژیم صهیونیستی به عدم آمادگی جبهه داخلی این رژیم اشاره کرد و آن را به حضور گسترده موشک های حزب الله لبنان مرتبط دانست که در صورت شلیک، حتی پیدا کردن پناهگاه برای ساکنان سرزمین‌های اشغالی که تعداد آنها بالغ بر ۸ میلیون نفر است، مشکل به نظرمی رسد. این گزارش همچنین در رابطه با سرنوشت تأسیسات زیرساختی و کارخانه‌ها و موارد دیگر نیز تردیدهایی را مطرح کرده است.

  این تحلیلگر صهیونیستی با اشاره به فعالیت سامانه‌های ره‌گیری موشکی نظیر گنبد آهنین و تیر داود و حیتس اشاره و اذعان کرد که این سامانه‌ها قادر به ایجاد چتر حمایتی برای تمامی عمق سرزمین‌های اشغالی که هدف حملات موشکی حزب‌الله قرار خواهد گرفت، نیستند. وی در همین رابطه به توان حملات موشکی گسترده و فشرده حزب‌الله لبنان برای نفوذ به این سامانه‌ها اشاره و تأکید کرد که تأثیرگذاری این سامانه‌ها در برابر تمرکز گسترده موشکی که ممکن است حزب الله در هر جنگ گسترده آینده از آن بهره بگیرد، از بین خواهد رفت.

  در سایه ناتوانی رژیم صهیونیستی در سناریوهای عملیاتی، مقام سابق نظامی رژیم صهیونیستی به این نکته اشاره می‌کند که تنها گزینه باقی مانده در برابر اسرائیل این است که بر روی فشارهای بین‌المللی برای از بین بردن ناوگان موشکی حزب الله لبنان حساب کند. وی در عین حال این سناریو را مطرح کرد که آیا می‌توان توجه جامعه جهانی را در مرحله کنونی به این موشک‌ها معطوف کرد.

  آرنز در پایان بررسی‌ها اذعان می‌کند که اسرائیل ناگزیر به دنبال گزینه های نه چندان ساده خواهد بود، گزارش مذکور همچنین به صورت غیرمستقیم از حجم تکیه رژیم صهیونیستی به پیروزی گروه‌های مسلح تروریست در سوریه اشاره می‌کند و آن را یک گزینه استراتژیک جایگزین می داند که شاید بتواند ناکامی های اسرائیل در تقابل با حزب‌الله لبنان را جبران کند، اما به نظر می‌رسد این گزینه نیز با شکست مواجه بوده است.

  در همین رابطه رژیم صهیونیستی برنامه‌ای را در دستور کار خود قرار داده که نشان دهنده تسلیم شدن اسرائیل به واقعیت ناتوانی نیروهای هوایی از تعامل با توانمندی موشکی حزب‌الله لبنان است. یک منبع امنیتی رژیم صهیونیستی در این رابطه می‌گوید که اسرائیل بررسی خرید صدها موشک زمین به زمین با برد بالغ بر ۲۰۰ کیلومتر را در دستور کار خود قرار داده است، این در حالی است که برخی سرکردگان نظامی اسرائیل به علت کسری بودجه با این موضوع مخالفت می‌کنند. این منبع می‌افزاید که هدف از این گزینه تلاش برای پوشش دادن تعداد گسترده اهداف در عرصه شمال سرزمین‌های اشغالی است. در همین رابطه سایت صهیونیستی واللا می‌نویسد که کلاهک‌های انفجاری موشک ها بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم خواهد بود ومی تواند سناریوهای مختلفی برای ارتش رژیم صهیونیستی ایجاد کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.