• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » تغییر الگوی بارش در چهارمحال و بختیاری
  کد خبر : 1959221

  تغییر الگوی بارش در چهارمحال و بختیاری

  تغییر الگوی بارش در چهارمحال و بختیاریReviewed by on Dec 26Rating: بارش باران از روز دوشنبه ششم دی ماه سال ۹۵ در چهارمحال و بختیاری یعنی درست در وسط اوج روزهای برفی به منزله تغییر جدی الگوی بارشهاست، تغییری که به گفته کارشناسان یک زنگ برای برای بروز پدیده کم آبی در سالهای آتی برای…

  تغییر الگوی بارش در چهارمحال و بختیاریReviewed by on Dec 26Rating:

  بارش باران از روز دوشنبه ششم دی ماه سال ۹۵ در چهارمحال و بختیاری یعنی درست در وسط اوج روزهای برفی به منزله تغییر جدی الگوی بارشهاست، تغییری که به گفته کارشناسان یک زنگ برای برای بروز پدیده کم آبی در سالهای آتی برای استان است.
  در دهه گذشته اوج بارش های برف در روزهای آغازین دی ماه شروع و تا ۱۵اسفندماه ادامه داشت، اما امسال بارش باران در ششمین روز از دی ماه تعجب مردم این منطقه را برانگیخته است.
  براساس نقشه های هواشناسی به طور میانگین افزایش ۱.۵ درجه ای دما و کاهش ۲۰ درصدی بارش ها در پاییز امسال برای استانهای کشور اتفاق افتاده است.
  با توجه به روند تغییر اقلیم در کشور و تشدید آن در سالهای اخیر، گرمتر شدن دمای هوا و کاهش بارندگی ها در سطح کشور رخ داده است، که این روند در پاییز امسال منجر به افزایش ۱ تا ۱.۵ درجه ای دمای هوا و کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی بارش ها می شود.
  پدیده خشکسالی از مهمترین تبعات تغییر اقلیم است و روند خشکسالی در کشور در سالهای اخیر شدت گرفته و اهمیت موضوع به حدی است که اگر این روند مدیریت نشود خسارت های بسیاری را به بارخواهد آورد.
  این روزها، تب زمین و گرم شدن آب و هوا، شرایط نیمه کره زمین را به گونه ای رقم زده است که بیشتر کشورها بشدت درگیر خشکسالی و تغییر اقلیم هستند.
  تغییرات اقلیمی یک دغدغه جهانی است که نیازمند آینده نگری و آینده پژوهی است، از این رو ۲۴اکتبر از سوی مجامع بین المللی به عنوان مقابله با تغییرات اقلیمی آب و هوایی نامگذاری شده است.
  این تغییرات اقلیمی بدون شک در پدید آمدن خشکسالی های اخیر در ایران به ویژه در خطه چهارمحال و بختیاری نیز بی اثر نبوده است.
  یک کارشناس اقلیم شناسی درباره تغییرات آب و هوایی می گوید: پارامترهای مختلفی در تغییرات آب و هوایی در سطح جهان اثرگذار است که بیشتر این تغییرات به دلیل حرکت کشورها به سمت صنعتی شدن بوده است.
  مهتاب زاهد پور در گفت وگو با ایرنا افزود: بررسی محققان بین المللی که بیست و هشتم سپتامبر ۲۰۱۶ در گاردین منتشر شده است، نشان می دهد غلظت گاز C02 در جو زمین از مرز ppm 400 گذشته است.
  به گفته وی، تغییر اقلیم (Climate change) بدون شک بر گرمایش زمین و خشکسالی و پدیده کم بارشی های اخیر در ایران اثرگذار بوده است و دلیل کمی بارشی های اخیر در چهارمحال و بختیاری نیز مربوط به همین تغییرات اقلیمی است.
  معاون اداره کل هواشناسی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: بررسی ها نشان می دهد از سال ۱۳۴۷تا سال ۱۳۹۵ میزان تبخیر و تعریق آب ۱۰میلیمتر افزایش یافته و در این مدت میزان تبخیر از یکهزار و ۱۸۱میلیمتر به یکهزار و ۸۰۰ میلیمتر در سال رسیده است.
  مهرداد قطره سامانی در گفت وگو با ایرنا افزود:بارش های چهارمحال و بختیاری در سال زراعی جاری ۹۳ درصدی کاهش یافته است و در مجموع بارش های پاییزی با کاهش ۳۵ درصدی همراه است.
  مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: دلیل تغییر الگوی بارشی در این استان در فصل زمستان ،گرم شدن هوا و تب زمین است.
  شاهرخ پارسا روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: بارش های دو روز اخیر در سطح منطقه باعث ذوب شدن برف های انباشته شدن بر روی زمین در این استان شده است.
  به گفته وی، میزان بارش باران در دو روز اخیر در شهرکرد ۴میلیمتر و در کوهرنگ نزدیک به ۱۰۲میلیمتر بوده است که اگر این بارش به شکل برف در کوهرنگ بود اکنون یک متر برف بر روی زمین نشسته بود.
  وی گفت: علاوه بر تغییر تیپ بارش ها در استان ،حجم و وزن بارشها نیز در این روز در سطح استان کاهش یافته است.
  به گفته وی،تغییر این الگوی بارش در چهارمحال و بختیاری در فصل زمستان اگر چه باعث ۲درصدی بارش ها نسبت به سال زراعی گذشته شده است اما نسبت به مدت میانگین بارش در استان ۶درصد کاهش یافته است.
  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، کارشناسان معقتدند تغییر الگوی بارشی علاوه بر کاهش نفوذ اب به سفره های زیرزمینی و خشک شدن سفره های آبی باعث فرسایش شدید خاک در استان می شود و به شدت در دریاچه های سدهای پایین دست رسوب گذاری می کند.
  چهارمحال و بختیاری سرچشمه دو روز بزرگ کارون و زاینده رود است و بارش برف در زمستان برای این استان و دو استان پایین دست بسیار حیاتی است.
  گزارش از :محمود رئیسی
  ۲۰۹۷

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.