• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , سیاسی » سیاست ترامپ در خاورمیانه؛ تغییر یا ثبات؟
  کد خبر : 1959199

  سیاست ترامپ در خاورمیانه؛ تغییر یا ثبات؟

  سیاست ترامپ در خاورمیانه؛ تغییر یا ثبات؟Reviewed by Aryan on Dec 26Rating: در یادداشت روزنامه خراسان که روز دوشنبه به قلم طه اکرمی منتشر شد، آمده است: این امر با اصول محافظه کاران آمریکا هم راستاست که به حمایت کامل از متحدان سنتی خود معتقدند؛ ولی الزاما سیاستی نیست که بتوان آن را از دونالد…

  سیاست ترامپ در خاورمیانه؛ تغییر یا ثبات؟Reviewed by Aryan on Dec 26Rating:

  در یادداشت روزنامه خراسان که روز دوشنبه به قلم طه اکرمی منتشر شد، آمده است: این امر با اصول محافظه کاران آمریکا هم راستاست که به حمایت کامل از متحدان سنتی خود معتقدند؛ ولی الزاما سیاستی نیست که بتوان آن را از دونالد ترامپ انتظار داشت. عدم اتخاذ چنین سیاستی از سوی ترامپ ممکن است منجر به گرایش متحدان سنتی آمریکا به سوی سایر قدرت های منطقه ای و جهانی جهت تامین امنیتشان شود. علاوه بر این، خاورمیانه همواره محور دستور کار سیاست خارجی آمریکا در هر دوره ای قرار داشته است.

  آنچه که مطرح است این است که آیا دونالد ترامپ نیز پیرو این سیاست خواهد بود و یا سیاست خاص خود را نسبت به این منطقه خواهد داشت؟بررسی سیاست خارجی ترامپ نسبت به منطقه خاورمیانه واقعا دشوار است چرا که او در طول کمپین انتخاباتی اش صحبت چندانی در این مورد نکرده است. او صرفا سیاست خارجی محصول اوباما-کلینتون را نسبت به ایران، عراق، لیبی و سوریه اشتباه دانسته است. انتخاب ترامپ بین مداخله مجدد و یا خروج (کاهش مداخله) است.

  همانطور که بیان شد، کاهش حضور آمریکا در این منطقه ممکن است منجر به افزایش حضور بازیگران غیر عرب و حتی بعضا غیر غربی در این منطقه شود. هرچند اخیرا شاهد حضور کشورهایی چون فرانسه و بریتانیا در منطقه بوده ایم، اما افزایش حضور روسیه، چین، هند و حتی ترکیه نیز بسیار محتمل است که این امر ممکن است توازن قوا در منطقه و حتی در سایر نقاط جهان را به هم ریزد.به طور کلی موضوع اصلی مورد نظر دونالد ترامپ این می باشد که آیا تفوق در راستای منافع آمریکا است یا خیر و او دستیابی به منافع مستقیم سیاسی و اقتصادی را منافع آمریکا می داند؟ او سیاست تغییر رژیم را اشتباه می داند و خود را مخالف حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ و مداخله در لیبی در سال ۲۰۱۱ نشان داده است.

  او در اوایل اعلام نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری نیز اظهار نظرهای جدیدی در مورد روابط ویژه آمریکا-اسرائیل داشته است. او همانند سایر روسای جمهور آمریکا از ضرورت حفظ امنیت اسرائیل سخن گفته است، اما به نظر می رسد که دیگر به متحدانی چون عربستان و اسرائیل درجهت حفظ قدرت و نفوذ آمریکا و وجود روابط بی حد و حساب آمریکا با آنها اعتقادی ندارد.

  همچنین او به نظر با المان های کلاسیک نگاه موازنه قوا (مانند کنسرت قدرت های بزرگ، مناطق نفوذ) که باعث راحتی خیال او از مداخله قدرت های بزرگی چون روسیه در مناطق می شود، نزدیکی دارد. به طور کل، او دارای نگرش منسجمی نسبت به منطقه خاورمیانه نیست. به عنوان مثال او همزمان با اینکه تغییر رژیم در منطقه را محکوم می کند، از لزوم اینکه آمریکا نفت را پس از مداخله در کشورهایی چون لیبی در کنترل بگیرد، سخن گفته است.

  همچنین باید به نفوذ مشاوران او که خواهان تفوق آمریکا در منطقه هستند نیز توجه کرد. مشاوران و وزرای پیشنهادی او، عموما نظامیان کهنه کار تندرویی هستند که دیدگاه های نئوکانی سرسختی در مورد خاورمیانه دارند. لازم به ذکر است که همانند بوش پس از ۱۱ سپتامبر، ترامپ و مشاوران او نیز ممکن است مداخله فوری نظامی را در دستور کار خود قرار دهند. همچنین رفتار ضد مسلمانان و سخنان تند او نسبت به آنها، همکاری کشورهای این منطقه با او را به دلیل نگاه او کمی سخت خواهد کرد.

  در مورد روسیه، ترامپ به بهبود روابط با روسیه تمایل نشان داده است. کشورهای عرب خاورمیانه نیز همکاری روسیه و واشنگتن را به خروج آمریکا از منطقه ترجیح می دهند. ترامپ از ضرورت همکاری با روسیه جهت نابودی داعش سخن گفته است اما از راهکارش در صورت عدم همکاری روسیه و ایفای نقشی که آمریکا برای او در نظر می گیرد، حرفی نزده است.

  در مورد سوریه، او مخالف تغییر حکومت در این کشور است و بر مبارزه با داعش به جای مبارزه با بشار اسد تاکید می کند. او در مورد داعش، موافق افزایش حضور نظامی آمریکا بدین منظور است و حتی وعده همکاری با روسیه را در این مورد نیز داده است. او همچنین بر لزوم وجود منطقه پرواز ممنوع در سوریه تاکید کرده است ،موضوعی که خود بر تناقض مواضع ترامپ وامکان عمل نشدن آن(بحث منطقه پرواز ممنوع با توجه به مخالفت ایران وروسیه) می افزاید.

  از طرف دیگر، سران عرب به دلیل نگاه ترامپ و مواضعش بر ضد اسلام و مسلمانان نگران به نظر می رسند و لذا به این دلیل ممکن است همکاری میان این کشورها و آمریکا کمی دشوار باشد و یا آنها به سمت کشورهای دیگری بروند که پیشتر ذکر شد. اما صحبت های ترامپ رئیس جمهور با ترامپی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود، ممکن است الزاما یکسان نباشد. ترامپ تا کنون تلاش کرده است که از برخی صحبت ها و مواضعش عقب نشینی کند. به عنوان مثال می توان به صحبت های او در مورد مسلمانان و تروریسم اشاره کرد.

  او گفته بود که به دنبال ‘ ممانعت کامل در ورود مسلمانان به آمریکا است’، اما این جمله او دیگر در وب سایتش موجود نیست و از آن حذف شده است. طبق نگاه ترامپ، کشورهای عرب منطقه، در صورتی می توانند به همکاری خود با آمریکا ادامه دهند که هزینه آن را بپردازند. ترامپ پیشتر تهدید کرده بود که خرید نفت از عربستان سعودی را در صورتی که این کشور هزینه های ارتش آمریکا در جنگ علیه داعش را نپردازد، قطع خواهد کرد. او همچنین گفته است که سلطنت عربستان صرفا به خاطر آمریکا است که پا بر جا مانده است.

  در مورد صلح فلسطین-اسرائیل نیز باید گفت که ترامپ علیرغم اینکه پیشتر اعلام بی طرفی کرده است، اما حامی اسرائیل خواهد بود. اما باید ذکر کرد که به طور کلی این مورد در دستور کار ترامپ نیست و قدرت عمل و مانور اسرائیل و حرکات خود سرانه آن، بیش از پیش خواهد بود.نهایتا اینکه می توان انتظار سیاست خروج از منطقه را از ترامپ داشت. در بهترین و تندترین حالت، ترامپ به برخی توافقنامه های امنیتی با متحدین سنتی، تامین و ارسال تسلیحات، ارسال نیروهای فراساحل و اعمال فشارهای بیشتر علیه ایران اقدام خواهد کرد و بعید به نظر می رسد در صورتی که اتفاق خاصی نیفتد، از این فراتر رود.

  در صورت چنین اقدامی و خروج آمریکا، حضور بیشتر ترکیه و روسیه در سوریه، حضور بیشتر ترکیه در عراق و تنش بیشتر میان عربستان سعودی و ایران در یمن را شاهد خواهیم بود. با این حال، به دلیل مبارزه با تروریسم و مبارزه با گسترش تسلیحات کشتار جمعی و همچنین تامین امنیت اسرائیل و نفت، آمریکا نمی تواند در دوره هر رئیس جمهوری که باشد، از منطقه خاورمیانه و علی الخصوص خلیج فارس صرف نظر کند. لذا بنا به دلایل ذکر شده و ترس از سرایت بحران در این منطقه به سایر مناطق جهان، به نظر می رسد ترامپ از شعار ‘ اول آمریکا’ی خود گاها چشم پوشی کند.

  *منبع: روزنامه خراسان،۱۳۹۵،۱۰،۰۶
  **گروه اطلاع رسانی**۹۱۱۷**۹۱۳۱**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.