• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » حفظ محیط زیست نیازمند عزم ملی
  کد خبر : 1959186

  حفظ محیط زیست نیازمند عزم ملی

  حفظ محیط زیست نیازمند عزم ملیReviewed by on Dec 26Rating: مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت و گوها و … به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛…

  حفظ محیط زیست نیازمند عزم ملیReviewed by on Dec 26Rating:

  مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت و گوها و … به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛ موضوعی که توجه ویژه به آن اهمیتی فزاینده دارد.

  گروه اطلاع رسانی ایرنا در گزارش پیش رو تلاش کرده است با رصد روزنامه های صبح دوشنبه ایران، مهمترین محورهای اجتماعی- فرهنگی روزنامه ها را بازتاب دهد.

  ** حفظ محیط زیست از تخریب، وظیفه ای اجتماعی و فرهنگی
  لزوم کاهش بهره برداری از جنگل ها به منظور پیشگیری از نابودی آنها موضوعی بود که روزنامه های امروز در گزارش ها و یادداشت هایی این مهم را برجسته کنند.

  روزنامه «شهروند» در گزارشی با عنوان «استراحت جنگل برای امنیت ملی»، نوشت: جنگل‌های باستانی شمال کشور، به‌عنوان منبعی طبیعی که قاره اروپا تنوع زیستی‌اش را ندارد و نیم‌کره‌ شمالی مثالش را، بهانه گفت‌و‌گو درباره طرح «استراحت جنگل‌ها» شد که اکنون زمینه‌های اجرای آن آغاز شده است.

  در ادامه این گزارش می خوانیم: روز گذشته در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری نشستی با حضور معاون امور جنگل، قائم مقام سازمان و جمعی از کارشناسان و استادان دانشگاه برگزار شد تا نحوه اجرایی کردن طرح استراحت جنگل‌ها بررسی شود و مسئولان سازمان رو در روی خبرنگاران از وضع کنونی جنگل بگویند و نیاز جنگل به استراحت. معاون سازمان جنگل‌ها در کنار کسانی که بر امنیت زیستی و لزوم تنفس ١٠ ساله جنگل‌ها تاکید داشتند، از امنیت ملی سخن گفت: «به خاطر امنیت ملی کشور نیازمندیم که این پوشش را حفظ کنیم؛ برای تنفس بهتر، ذخیره بهتر منابع و دیدن همه کارکردهای مثبت جنگل و طبیعت» و تاکید کرد که « با اقتدار انجامش می دهیم.»

  روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «توقف ۱۵ طرح بهره برداری از جنگل های شمال»، می نویسد: با گذشت بیش از نیم قرن از بهره‌برداری تجاری از جنگل‌های شمال، که نتیجه آن شکل‌گیری بیش از ۵۷ واحد صنعتی چوب در جنگل‌های باستانی هیرکانی بوده، روز گذشته مسئولان سازمان جنگل ها و مراتع کشور و جمعی از متخصصان دانشگاهی در نشستی که به منظور ضرورت اجرایی کردن طرح استراحت جنگل‌ها برگزار شده بود تلویحاً اعلام کردند: «راهی که در این ۵۰ سال رفته‌ایم اشتباه بوده چون ارزیابی‌های کیفی جنگل نشان می‌دهد اکوسیستم جنگلی شمال با سرعت هر چه تمام‌تر به سمت نابودی پیش می‌رود و اگر دیر بجنبیم شاید ۱۰ سال دیگر سرنوشت زاگرس برای شمال ایران تکرار شود.»

  در ادامه این گزارش آمده است: توقف بهره‌برداری جنگل‌های شمال که دو ماه قبل سرانجام بعد از سال‌ها پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست و بخشی از جامعه دانشگاهی و بدنه کارشناسی سازمان جنگل‌ها از سوی وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد همچنان با مخالفان زیادی در ساختار اجرایی کشور مواجه است اما گویا سازمان جنگل‌ها این بار عزم خود را جزم کرده تا به هر نحوی شده اعتبار لازم برای همین اندک باقیمانده جنگل‌های شمال را تأمین و دست صنایع چوب را از جنگل‌های طبیعی شمال کوتاه کند.

  روزنامه «فرهیختگان» در یادداشتی با عنوان «آمایش سرزمین؛ راهبرد آینده»، نوشت: جای مطالعات محیط‌زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی در آمایش سرزمین خالی است و به همین دلیل گاه آسیب‌های جبرانی‌ناپذیری در این حوزه‌ها رخ می‌دهد که مغایر با اهداف توسعه پایدار است.

  در ادامه این یادداشت که به قلم مرجان حاجی رحیمی منتشر شد، می خوانیم: برای نمونه در اسناد آمایش سرزمین باید به وضوح پهنه‌های حفاظتی مانند زمین‌های کشاورزی، جنگل‌ها و رویشگاه‌های جنگلی، آبخیزها، دریاچه‌ها، محدوده‌های ساحلی، رودخانه‌ها، اندوختگاه‌های تحت مدیریت سازمان محیط‌زیست مانند پارک ملی، منطقه حفاظت‌شده، پناهگاه‌های حیات وحش و آثار طبیعی ملی یا سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری که ذخیره‌گاه‌های جنگلی را در اختیار دارد، مورد توجه قرار داد.

  روزنامه «جام جم» با درج گزارشی با عنوان «اجاره جنگل، ماهی یک تا ۲ میلیون تومان!»، نوشت: ‌ماهی یک تا دو میلیون تومان؛ این اجاره‌ بهایی‌ است که برای صد‌ها هکتار از مناطق جنگلی شمال کشور در نظر گرفته شده، مناطقی مانند سی‌سنگان یا نمک‌آبرود که به اعتقاد کارشناسان ده‌ها برابر این اجاره درآمد دارند و نباید فراموش کرد که جنگل‌های کشور جزو انفال و دارایی‌های عمومی هستند، بنابراین نباید با چنین قراردادهایی حقوق مردم را زیر پا گذاشت.

  در ادامه این گزارش که به قلم اسماعیل علوی منتشر شد، می خوانیم: جنگل‌های شمال کشورمان که بیش از یک میلیون سال از عمرشان می‌گذرد و کارشناسان قدمتشان را به دوران سوم زمین‌شناسی نسبت می‌دهند، این روزها حال خوشی ندارد، زیرا به جای بهره‌برداری به شکلی انجام شده که اگر ادامه پیدا کند، سبب نابودی این سرمایه ملی خواهد شد، چراکه تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری بشدت کاهش یافته است. بیشتر کارشناسان معتقدند برای نجات جنگل‌های هیرکانی حتما باید به جنگل استراحت داد، اما در این بین به نظر می‌رسد باید نگران طرح‌های جایگزین بهره‌برداری از جنگل بود، چون اگر مانند طرح‌های گذشته دنبال شود، حتما مشکلات تازه‌ای برای جنگل‌های کشور ایجاد خواهد شد.

  ** بهره گیری کاربردی و بهینه از فضای مجازی در سایه فرهنگ سازی و قانون مداری
  امروز فضای مجازی و فرهنگ استفاده از آن به بحث داغی در میان کارشناسان تبدیل شده است. موضوعی که برخی افراد زمان زیادی را با آن می گذرانند. اهمیت این موضوع سبب شد تا روزنامه های امروز در گزارش ها و یادداشت هایی به این موضوع بپردازند.

  روزنامه «نوآوران» با درج یادداشتی با عنوان«قمار در فضای مجازی» نوشت: راه یافتن پدیده شوم قمار به فضای مجازی باعث ایجاد نگرانی در بین کارشناسان و مسئولان حوزه اجتماعی شده است. اگرچه قمار در قامت یک آسیب اجتماعی سابقه ای طولانی در جوامع بشری دارد اما تغییر شکل آن در جوامع امروزی و راه یافتن آن به فضای مجازی نگرانی هایی را بین کارشناسان ومسئولان حوزه اجتماعی ایجاد کرده است.

  در ادامه این یادداشت که به قلم مجید ابهری آسیب شناس اجتماعی نگاشته شد، می خوانیم: دراین شیوه کاربران با انجام بازی های آنلاینی مانند تاس ریزی،تخته نرد و …اقدام به شرط بندی های گاه میلیونی می کنند. بد نیست در این جا به عوارض جبران ناپذیر قمار بر ارکان خانواده و روح و روان قمار بازان و خانواده هایشان نیز اشاره کنیم. اضطراب وهیجان های روحی حاصل ازاین سرگرمی شوم باعث شده تا بسیاری از افراد به دلیل هیجانات شدید حتی جان خود رانیز از دست بدهند.

  روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان«ازدواج فوری با معشوق فراری»، می نویسد: «دعا‌نویسی برای ازدواج» این نخستین عبارتی است که بعد از درج کلمه دعانویسی در جست‌و‌جوگر گوگل پدیدار می‌شود. اگر کلمه «طلسم» را هم تایپ کنید، به نتیجه‌ای مشابه می‌رسید: «طلسم برای ازدواج با شخص مورد نظر»، «طلسم ازدواج با معشوق» و در رتبه بعدی «طلسم ازدواج فوری» بله، ازدواج فوری! معنی‌اش این است که اگر مایلید بدون تلف کردن زمان و خیلی فوری و فوتی ازدواج کنید. می‌توانید سراغ یک دعانویس حرفه‌ای بروید و گره از بخت کور بگشایید. پیدا کردن‌اش کمی زمان می‌خواهد اما عاقبت می‌توانید یکی از آن کاردرست‌هایش را پیدا کنید.

  در ادامه این گزارش که به قلم مریم طالشی منتشر شد، آمده است: یکی از همان‌ها که برای خودش دک و پزی دارد. کارت ویزیت چاپ کرده و سایت، کانال تلگرام و اینستاگرام دارد و فهرست خدمات ارائه شده: استخاره، دعا، سرکتاب، کارگشایی، بخت گشایی، مهر و محبت و رزق و روزی. یک شماره تلفن همراه هم هست. توضیحات بیشتر را می‌توانید در کانال تلگرامی دعانویس مورد نظر بخوانید؛ آن‌طور که خانم آن طرف خط می‌گوید. نشانی سایت را می‌دهد و توضیح می‌دهد که آدرس کانال و اینستاگرام را می‌توانم از همانجا بردارم. اصرار دارد که حتماً اول کانال را ببینم و بعد برای وقت گرفتن تماس بگیریم. اینکه دعانویس‌ها هم از قافله پیشرفت تکنولوژی و فعالیت در فضای مجازی، عقب نمانده‌اند آنقدر عجیب نیست که تعداد دنبال‌کنندگان این صفحات.

  کانال تلگرام دعانویس مربوط، حدود ۸ هزار عضو دارد. بیشتر پُست‌ها، داستان‌هایی است کوتاه از کرامات آقای فلانی که همان دعانویس معروف است: ازدواج با معشوق فراری پس از ۲۰ سال، تولد فرزند بعد از ۲۸ سال نازایی، تنفر شوهر از زن دوم و به دنبال آن طلاق وی و داستان مرد فقیر و ثروتمند شدن سه ماهه.

  این روزنامه همچنین یادداشتی با عنوان«ادمین؛ بهاره، آتنا ، سوسن»، نوشت: کلیدواژه «دختر»، شما را با انبوهی از صفحات بدون صاحب در اینستاگرام رو‌به‌رو می‌کند. صفحه‌هایی که با اسم و تصاویر جعلی اداره می‌شوند. شما نمی‌دانید با چه کسی طرف هستید. فقط یک نام؛ بهاره، لیلا، آتنا، سوسن و… هر اسمی می‌شود باشد. ادمین، یک چهره کاملاً مخفی است که بیننده می‌تواند آن را هرطور دلش می‌خواهد، تصور کند.

  در ادامه این یادداشت که به قلم محمد معصومیان منتشر شد، می خوانیم: این صفحات به همین شکل اداره می‌شوند. شمار زیادی از عکس‌ها، برایشان فالوئر جمع می‌کند و آنها را به سودهای احتمالی می‌رساند. عکس‌ها عموماً مربوط به دختران جوان است. بعضی‌هایشان چهره‌های آشنا هستند. می‌توانید تصویر برخی بازیگران زن ایرانی و خارجی را در این صفحه‌ها ببینید. این نشان می‌دهد ادمین، خیلی هم حواسش نیست یا شاید سلبریتی‌ها را زیاد نمی‌شناسد!

  روزنامه «قانون» در گزارشی با عنوان «اینستا گرفتاری»، می نویسد: شبکه‌های اجتماعی این روزها بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی مردم شده است. نفوذ این قبیل شبکه‌های مجازی در بین مردم، موجب شده است تا آن‌ها بتوانند به راحتی و از طریق این صفحات با چهره‌های محبوب خود اعم از هنرمندان، ورزشکاران و سیاست‌مداران در ارتباط باشند. بیشتر این افراد معروف و محبوب هم بدون هیچ واسطه‌ای طرفداران خود را در جریان جزئی‌ترین کارهای روزانه خود قرار می‌دهند و خیلی از آن‌ها روزی چند بار قسمت‌هایی از زندگی خود را منتشر کرده و هواداران خود را از لحظه به لحظه زندگی خود آگاه می‌کنند.

  در ادامه این گزارش که به قلم پرتو جغتایی نگاشته شد، می خوانیم: در این بین ورزشکاران به‌ویژه فوتبالیست‌ها در این شبکه‌های اجتماعی، نقشی پررنگ‌تر و البته منحصر به فرد دارند. خیلی از ورزشکاران این روزها ثانیه به ثانیه لحظات زندگی‌شان را در اینستاگرام منتشر می‌کنند. بماند که انتشار برخی مطالب آن‌ها گاهی با واکنش‌های عجیب و غریب از سوی دنبال‌کنندگان و هواداران‌شان مواجه می‌شود اما به جرات می‌توان گفت که این روزها کمتر ورزشکار معروفی حاضر است لذت غرق شدن در این قبیل شبکه‌ها و ارتباط مستقیم با هوادارانش را نادیده گرفته و اقدام به بستن صفحه رسمی خود در اینستاگرام کند.

  ** هدفمندسازی اقدام ها و برنامه ها، نقطه عطف ریشه یابی و کاهش آسیب های اجتماعی
  خشونت، بی اخلاقی و اعتیاد تنها تعدادی از آسیب های اجتماعی هستند که برای ریشه یابی و مهار آن افزون بر آمارگیری، نیاز به هدفمندسازی و منسجم کردن برنامه ها دارد. این موضوع ها از جمله آسیب هایی بود که روزنامه های امروز در گزارش هایی به آن پرداختند.

  روزنامه «فرهیختگان» در سرمقاله ای با عنوان «کجای کار ما اشکال دارد؟»، می نویسد: مردم در ترافیک سنگین عمرشان به‌خاطر بازی‌های سیاسی تلف می‌شود، اما کسی اهمیت نمی‌دهد و همه به دنبال ضربه زدن به یکدیگر هستند. جوانی خانواده خود را به گلوله می‌بندد و ۱۰ نفر را در دم می‌کشد بی‌اینکه خیالش لحظه‌ای مکدر شود. ما در دود جان می‌دهیم اما خاطر کسی آزرده نمی‌شود.

  در ادامه این سرمقاله که به قلم نگاشته شد، می خوانیم: اخلاق کجاست و چرا ما به این روز افتاده‌ایم؟ چرا اسیر این بی‌اخلاقی‌ها شده‌ایم؟ چرا کسی اهمیتی نمی‌دهد که چه به روز فرهنگ و جامعه می‌آید؟ چرا تا چنین حد خوار و ذلیل شده‌ایم که برای برکشیدن خودمان به دیگری باید انگ بزنیم؟ کجای کار ما اشکال دارد؟ چرا چشم باز نمی‌کنیم؟ چرا وزیر در زیر سقف یک خانه، وزیر دیگری را بی‌آبرو می‌کند؟ چرا نماینده‌ای علیه تمام ارزش‌های اخلاقی قیام می‌کند؟ چرا ما چشم خود را به این همه درد و دود می‌بندیم؟ ما در کجا زندگی می‌کنیم و با خود چه کرده‌ایم؟ مردم و مقامات ما به نوع‌دوستی و مسئولیت‌پذیری شهره بودند، پس این صفات نیک کجا رفت؟ مرام و معرفت ما چه شد؟ مسئولیت‌پذیری چرا رخت بربسته است؟ این در تا کی بر این پاشنه خواهد چرخید؟

  روزنامه «ایران» در یادداشتی با عنوان «به خشونت علیه مردان هم توجه کنید!»، نوشت: خانواده ایرانی تغییرات گسترده‌ای را در دهه‌های اخیر در متن خود تجربه کرده است. هر چقدر نظام اجتماعی از جامعه سنتی فاصله می‌گیرد و به مدرنیته نزدیک‌تر می‌شود؛ مناسبات قدرت در نظام خانواده سنتی نیز دچار تغییرات بنیادی خواهد شد. در واقع افزایش تحصیلات زنان و ورود به عرصه اجتماعی و اقتصادی، نه تنها به کاهش اقتدار مردانه انجامیده است بلکه نقش فعالانه زنان در مناسبات اقتصادی و سیاسی به استقلال آنان کمک کرده و بدون ترس از آینده نامعلوم، هویت جدیدی را برای زنان جامعه به ارمغان آورده است.

  در ادامه این یادداشت که به قلم مصطفی آب روشن نگاشته شد، می خوانیم: یکی از مسائلی که در متن این تغییرات اجتماعی شاهد آن هستیم افزایش خشونت زنان علیه مردان است. خشونت در همه اشکال و به دور از هر گونه پیشداوری‌های جنسیتی، مذموم و نکوهیده است. ما در جوامع مرد سالار شاهد مصادیق متعدد و پیچیده‌ای از خشونت علیه زنان هستیم و بر این اساس عمده تحقیقات اجتماعی درباره خشونت‌های خانگی معطوف به خشونت علیه زنان می‌شود اما آنچه در حال رخ دادن است و کمتر بدان توجه شده، خشونت وارونه یا زنانه شدن خشونت‌های خانگی است.

  روزنامه «امتیاز» در گزارشی خبری با عنوان «پدیده اعتیاد به سمت زنانه شدن می رود»، می نویسد: رئیس سازمان بهزیستی کشور نسبت به زنانه شدن پدیده اعتیاد در جامعه هشدار داد و گفت: اعتیاد در زنان آن هم در میانگین سنی پایین، روندی رو به افزایش دارد. انوشیروان محسنی بندپی گفت: امروزه با افزایش طلاق و اعتیاد روبرو هستیم و طبق آخرین بررسی ها، شیوع شناسی اعتیاد نسبت مردان به زنان معتاد در گروه سنی ۱۵ تا ۲۵ سال ، ۶ مرد به یک زن، در گروه سنی ۲۵ تا ۴۰ سال ۱۶ مرد به یک زن و در گروه سنی ۴۰ تا ۵۵ سال ، ۱۷ مرد به یک زن است که این مساله هشدار و زنگ خطر است.

  در ادامه این گزارش می خوانیم: محسنی بندپی افزود: اینکه می گوییم یک و نیم میلیون نفر معتاد و ۹۸ درصد مردم کشور پاک هستند نباید موجب اطمینان خاطر باشد چراکه اگر افراد پاک در مسیر بحران قرار بگیرند، آنان در معرض خطر اعتیاد قرار می گیرند.

  * گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: سیده مریم سیدان**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
  پژوهشم**۹۳۶۸**۹۱۳۱
  *ایرنا مقاله کانالی برای انعکاس مقاله ها اندیشکده ها – پژوهشکده ها – دانشکده ها – مراکز تحقیقاتی و رسانه های ایران و جهان*
  Irnaarticle@

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.