• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » هدف از بی‌ثبات کردن آسیای مرکزی تاثیرگذاری بر روسیه و ایران است
  کد خبر : 1958635

  هدف از بی‌ثبات کردن آسیای مرکزی تاثیرگذاری بر روسیه و ایران است

  هدف از بی‌ثبات کردن آسیای مرکزی تاثیرگذاری بر روسیه و ایران استReviewed by on Dec 25Rating: «بختیار ارکینبایف» کارشناس مسائل سیاسی قرقیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک با اشاره به اطلاعات منتشر شده در مورد اخراج ۲ تبعه آمریکایی و تحت تعقیب قرار داشتن ۹ شهروند این کشور مشکوک به انجام فعالیت جاسوسی در قرقیزستان اظهار…

  هدف از بی‌ثبات کردن آسیای مرکزی تاثیرگذاری بر روسیه و ایران استReviewed by on Dec 25Rating:

  «بختیار ارکینبایف» کارشناس مسائل سیاسی قرقیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک با اشاره به اطلاعات منتشر شده در مورد اخراج ۲ تبعه آمریکایی و تحت تعقیب قرار داشتن ۹ شهروند این کشور مشکوک به انجام فعالیت جاسوسی در قرقیزستان اظهار داشت: برای پاسخ به سؤالاتی راجع به وجود چنین گروه‌هایی در قرقیزستان باید به روند مقابله غرب و شرق در این کشور توجه ویژه داشت.

  وی تصریح کرد: در حال حاضر غرب به رهبری آمریکا با هدف ایجاد بی‌ثباتی در آسیای مرکزی و پیرامون این منطقه به هر راهکاری دست خواهد زد.

  ارکینبایف گفت: اکنون آسیای مرکزی مانند گذشته از قدرتی منسجم برخوردار نیست زیرا پیش از فروپاشی شوروی سابق، قرقیزستان بخشی از یک قدرت قوی بود و اصطلاح آسیای مرکزی تنها پس از فروپاشی شوروی رواج پیدا کرده است .

  این کارشناس با اشاره به راه‌های پیش روی ایجاد بی‌ثباتی در آسیای مرکزی گفت: یکی از تهدیدات جدی ورود شبه‌نظامیان از افغانستان است و دوم ایجاد درگیری بین قومیتی در داخل کشورهای آسیای مرکزی می‌باشد که به عنوان نمونه به تحولات سال ۲۰۱۰ در قرقیزستان می‌توان اشاره کرد.

  وی گفت: پس از انقلاب ۲۰۱۰، برخی از کشورهای غربی ابزار جدید نفوذ یعنی ایجاد جنگ بین استان‌های جنوبی و شمالی این کشور را رقم زد ضمن آنکه برای رسیدن به هدف از ابزار انتقال قدرت به شخصی نظیر «قربان‌بیک باقی‌اف» رئیس جمهور فراری قرقیزستان استفاده شد.

  کارشناس سیاسی قرقیز ادامه داد: اما برخلاف انتظار اهداف کشورهای غربی  به وقوع نپیوست و وحدت بین ساکنان استان‌های جنوبی و شمالی با وجود اختلافات فرهنگی این خطر را از منطقه برطرف کرد.

  وی گفت: برهم زدن ثبات در این منطقه، بمب‌گذاری در محل عبادت یهودیان، تخریب مساجد، تلاش‌ برای ایجاد درگیری قومی بین روس‌ها و قرقیزها، درگیری شمال- جنوب، بین مذاهب نیز از جمله تلاش‌های ناکام نیروهای غربی در چند سال اخیر بوده است.

  ارکینبایف افزود: تنها یک گزینه آنها توانست درگیری ادامه‌داری را فراهم سازد آن هم مسئله روابط ازبک‌ها و قرقیزها در استان‌های جنوبی بود.

  وی با اشاره به درگیری قومی بین ساکنان مناطق جنوبی قرقیزستان که در سال ۲۰۱۰ رخ داد و در آن حدود ۵۰۰ نفر کشته و ۱۹۰۰ نفر زخمی شدند، تصریح کرد: البته این درگیری می‌توانست ادامه یابد اما یک سری عوامل مانع آن شد و هوشیاری ازبکستان در خصوص اتخاذ مواضع این کشور و دخالت نکردن در این درگیری‌ها از جمله این مواضع مثبت بود.

  وی افزود: عوامل این درگیری‌ها به ازبک‌ها وعده ورود سریع ارتش و نیروهای هوایی ازبکستان به استان اوش و جلال آباد و اعلام منطقه خودمختار ازبکستان برای نیرو بخشیدن به آنها را داده بودند.

  این کارشناس عنوان کرد: در حال حاضر اخراج ۲ تبعه آمریکایی و تحت تعقیب قرار گرفتن ۹ تبعه دیگر در جنوب قرقیزستان که بدون مجوز در حال تحقیقات در مورد روابط بین اقوام در این منطقه بوده‌اند را می‌توان تنها جزئی از اقدامات جاسوسی آمریکا و کشورهای غربی در این کشور قلمداد کرد.

  وی گفت: اهمیت فعالیت‌های مخفیانه از این منظر دارای حساسیت است که با وجود شرایط موجود، ایجاد مجدد درگیری قومی بین قرقیزها و ازبک‌ها یکی از راحت‌ترین راه‌های بی‌ثباتی آسیای مرکزی است زیرا با تحریک حساسیت‌ها در قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان و غیره، آن هم درست پس از آن که گروه‌های تروریستی از افغانستان به آسیای مرکزی گسیل یافتند، منجر به وقوع خسارت خواهد شد.  

  کارشناس سیاسی قرقیز با اشاره به اینکه برخی کارشناسان و رسانه‌ها سال‌ها درباره وجود تهدید ورود شبه‌نظامیان از افغانستان هشدار می‌دهند، خاطرنشان کرد: البته با وجود اینکه ورود تروریست‌ها از افغانستان هرج‌ومرج در کشورهای منطقه را تقویت می‌کند در مقابل مواضع همگرایی اوراسیایی را محکم‌تر می‌نماید، به طور مثال چند حمله به پست‌های مرزی ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان باعث شد تا سازمان همکاری شانگهای و سازمان پیمان امنیت جمعی با برگزاری مانورهای مشترک در کشورهای آسیای مرکزی با استفاده از تجهیزات نظامی نوین این درگیری‌ها را کنترل کنند.

  ارکینبایف در خصوص اقدام تحقیقاتی واشنگتن در قالب یک سازمان غیردولتی در قرقیزستان گفت: هدف اصلی ایجاد این سازمان تحقیق در مورد مهاجرین کاری در روسیه و به ویژه در شهر مسکو می‌باشد زیرا این مهاجرین هر چند در سیاست روسیه دخالت نمی‌کنند اما دارای قدرت جدی برای بی‌ثبات‌سازی اوضاع می‌باشند و سفارش این تحقیقات بیشتر با هدف لمس وضعیت شهروندان آسیای مرکزی است که به عنوان مهاجرین کاری در روسیه حضور دارند.

  وی گفت: بی‌ثباتی آسیای مرکزی تضعیف چین، روسیه و ایران را دنبال می‌کند و رؤسای کشورهای مذکور بارها بیان کردند که آمریکا از هیچ تلاشی برای حفظ مواضع خود و باقی ماندن در جهان تک‌قطبی دریغ نخواهد کرد.

  ارکینبایف با اشاره به اینکه در جبهه بی‌ثبات‌سازی آسیای مرکزی ابزارهای اطلاعاتی به طور فعالی به کار گرفته می‌شوند، گفت: وجود رسانه‌های طرف غربی نیز در این پروسه به شدت مشهود است.

  وی افزود: بسیاری از کارشناسان مشهور در خارج از این کشور، پس از تحولات کلیدی در مقالات خود کشورهای این منطقه را دولت‌های شکست خورده و مردمانش را وحشی معرفی می‌کنند، که این جنگ نیز با همان افراد، روش و ابزارها انجام می‌شود و از سوی دیگر، رسانه‌ها یک ابزار آزمایشی برای انجام عملیات تحقیقاتی هستند که با استفاده از آن می‌توان با تکیه بر واکنش مخاطب در شبکه‌های اجتماعی اطلاعاتی راجع به وضعیت جمعیت و مشکلات پیش روی آنها و همینطور واکنش‌ها بدست آورده و در صورت لزوم از آنها بهره سوء برد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.