• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » حماس و چالش های سیاسی پیش روی
  کد خبر : 1958588

  حماس و چالش های سیاسی پیش روی

  حماس و چالش های سیاسی پیش رویReviewed by on Dec 25Rating: در یادداشت روزنامه خراسان که روز یکشنبه به قلم سیدرضا قزوینی غرابی منتشر شد؛ آمده است: حماس که پس از ورود به جبهه مخالفان دولت سوریه در سال ۲۰۱۲ عملا بی طرفی خود را در رویدادهای منطقه ای کنار گذاشت و روابط سنتی و…

  حماس و چالش های سیاسی پیش رویReviewed by on Dec 25Rating:

  در یادداشت روزنامه خراسان که روز یکشنبه به قلم سیدرضا قزوینی غرابی منتشر شد؛ آمده است: حماس که پس از ورود به جبهه مخالفان دولت سوریه در سال ۲۰۱۲ عملا بی طرفی خود را در رویدادهای منطقه ای کنار گذاشت و روابط سنتی و دوستانه خود را با متحدان قدیمی خود یعنی ایران، سوریه و حزب ا… دچار چالش کرد نقش خود را از یک بازیگر فعال و تأثیرگذار در عرصه مقاومت ضد صهیونیستی به مهره ای در اختیار بازیگردانان منطقه که اتفاقا از سازشکاران با رژیم صهیونیستی هستند تغییر داد.

  این کشورهای سازشکار به خوبی دریافته اند که دورکردن حماس ضد صهیونیستی از بزرگ ترین کشور حامی مقاومت یعنی ایران، علاوه بر اینکه می تواند به ایجاد شکاف میان متحدان قدیمی و کم کردن حوزه نفوذ تهران در فلسطین کمک کند، تأمین کننده امنیت رژیم اشغالگر نیز خواهد بود، همچنانکه حمایت این کشورها از حماس به نوعی تقویت کننده ژست پشتیبانی آنها از موضوع قدس و فلسطین نیز خواهد بود.بیانیه اخیر حماس درباره حلب که علیه پیروزی های جبهه مقاومت بود نشان داد، این جنبش پس از چهار سال و حتی پس از ناکامی گسترده مخالفان اسد در عرصه های سیاسی و نظامی، هنوز بر تصمیم خود برای ایستادن در جبهه ضد مقاومت در سوریه پافشاری می کند، موضوعی که بی تردید به افزایش شکاف میان این گروه و حامیان قدیمی آن منجر خواهد شد.

  افزون بر این ها، جنبش حماس از هم اکنون درگیر انتخابات داخلی سال آینده خود شده است. دوره ریاست چهارساله خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس پس از ۲۰ سال ریاست متوالی در پنج دوره به پایان می رسد تا این جنبش که برآیند موجود و اخبار، حاکی از وجود برخی اختلافات داخلی در میان رهبران آن است از رهبر جدید خود رونمایی کند.اختلافات موجود در حماس به ویژه در مسائل مربوط به سوریه و ایران برکسی پوشیده نیست. هرچند سران آن تلاش می کنند تا آنها را انکار یا کم رنگ جلوه دهند اما به نظر می رسد اختلافات جدی بر سر انتخاب رئیس جدید و اعضای دفتر سیاسی بر سر راه حماس است. در دوره قبل مشعل از تصمیم خود مبنی بر کناره گیری از انتخابات خبر داده بود اما شرایط منطقه ای و اختلافات به قدری بالا بود که در نهایت خود مشعل بار دیگر در انتخابات محرمانه حماس به عنوان رهبر این گروه انتخاب شد.

  اما این بار علاوه بر خود مشعل، دیگر مقامات جنبش نیز از عدم امکان نامزدی دوباره او خبر می دهند تا پیش بینی شود که وجود نامزدهایی از دو جریان داخل نشینان و خارج نشینان، می تواند یک چالش مهم برای حماس در ماه های آینده باشد. در اختیار گرفتن رهبری حماس توسط هر یک از جناح های وابسته به قطر و جناح داخل می تواند نقش مهمی در تصمیم گیری های این جنبش در آینده مسائل داخلی فلسطین و سیاست خارجی حماس و حتی تعدیل آن داشته باشد.

  هرچند دکتر محمود الزهار عضو دفتر سیاسی حماس اظهارات به شدت انتقادآمیز خود از جناح خارج یعنی مشعل وهنیه را به فاصله طولانی دو روز بعد، تکذیب کرد اما گفتگوی دو هفته قبل مشعل با شبکه الجزیره که در آن از وجود اختلافاتی میان کادر رهبری مستقر در غزه و خارج درباره مسائلی که آنها را جزئی دانسته مانند ایران و … عملا گواهی بر وجود اختلافات چند ساله موجود میان دو جناح جنبش است. اختلافی که به طور یقین، انتخابات داخلی به آن دامن خواهد زد و هر دو جناح را وادار به تلاش برای کسب حمایت بازیگران منطقه ای از خود خواهد کرد.

  *منبع: روزنامه خراسان،۱۳۹۵،۱۰،۰۵
  **گروه اطلاع رسانی**۹۱۱۷**۲۰۰۲**انتشار دهنده: فاطمه قناد قرصی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.