• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بهداشت و سلامت » شکاف بین پزشکان و پرستاران عامل مهم تهدید سلامت جامعه است/ مهاجرت پرستاران به کشورهای حوزه خلیج فارس
  کد خبر : 1958580

  شکاف بین پزشکان و پرستاران عامل مهم تهدید سلامت جامعه است/ مهاجرت پرستاران به کشورهای حوزه خلیج فارس

  شکاف بین پزشکان و پرستاران عامل مهم تهدید سلامت جامعه است/ مهاجرت پرستاران به کشورهای حوزه خلیج فارسReviewed by on Dec 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خبرگزاری سینا، چند سالی است که شکاف موجود بین پزشکان و پرستاران به مسئله مهمی در عرصه سلامت…

  شکاف بین پزشکان و پرستاران عامل مهم تهدید سلامت جامعه است/ مهاجرت پرستاران به کشورهای حوزه خلیج فارسReviewed by on Dec 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خبرگزاری سینا، چند سالی است که شکاف موجود بین پزشکان و پرستاران به مسئله مهمی در عرصه سلامت تبدیل شده که می‌تواند تبعات سنگینی بر این حوزه وارد کند این در حالی است که به گفته کارشناسان و مدیران پرستاران، پزشکان و بیماران به عنوان سه ضلع اصلی نظام سلامت کشور هستند که اگر دچار مشکل باشد، نظام سلامت نیز در کشور مختل خواهد شد.

   

  محمد میرزابیگی، معاون پرستاری وزارت بهداشت به خبرنگار سینا گفت: باید مسائل را به طور کل و نه به صورت بک جانبه بررسی کرد، حجم کارهایی که در این ۳-۲ سال برای پرستاران انجام شده به طور تقین در هیچ دوره‌ای نبوده است.

   

  تشکیل معاونت پرستاری اقدامی که به نفع پرستاران است

  به گفته معاون پرستاری وزارت بهداشت: پرستاران متعلق به مردم هستند و مراقبت‌های خوبی در این دوره از پرستاران انجام گرفته مثل تشکیل معاونتی به نام پرستاری در وزارت بهداشت که در دوره‌های قبل نداشتیم و الان داریم و بیش از ۲۵ موضوع که زمانی آرزو می‌کردیم جزء برنامه‌های اجرایی در پرستاری باشد در این دستاوردها گنجانده شده است.

   

  میرزابیگی، ادامه داد: اما امروز موضوع نظام پرداخت برجسته شده است که به دلیل این است که جاذبه و بحث‌های مالی معمولا ادبیات هر زندگی را تشکیل می‌دهد و طبیعی است، اما اگر علاوه بر مسائل مالی و پرداخت‌ها به سایر جنبه‌های پرستاری نگاه کنید خدمات خوبی در این عرصه ارائه شده است.

   

  وی می‌گوید: در ابعاد مختلف مانند موضوع مراقبت‌های پرستاری در سطح جامعه ، صلاحیت حرفه‌ای، هیئت علمی بالینی، بالینی سازی آموزش، بازنگری در روند اعتبار بخشی، بکارگیری نیروی انسانی، تعریف شاخص‌های پرستاری، افزایش ظرفیت دانشکده‌ها و غیره همه کارهایی است که در یکی دو سال قبل انجام شده است.

   

  این مقام مسئول در موضوع پرداخت‌ها اظهار می‌کند: به عنوان مثال کارانه پرستاران در این دو ۳-۲ سال نسبت به سال ۱۳۹۲ دو و نیم تا سه برابر شد در حالی که این موضوع درباره حقوق و دریافتی‌های دولتی نیست و فقط کارانه را شامل می‌شود.

   

  به گفته معاون پرستاری وزارت بهداشت دلیل اصلی مشکل بیمه‌ها هستند که با تاخیر حدود ۶ ماهه باعث می‌شوند این شیرینی دست پرستاران را نگیرد و کام پرستاران را تلخ می‌کند.

   

  از طرفی میرزابیگی، پرداختن به موضوع حقوق پرستاران را از سوی رسانه‌ها و پرستاران بیشتر از دیگر جنبه‌های مربوط به این قشر دانسته و می‌گوید: رسانه‌ها و پرستاران به این موضوع خیلی بیشتر از سایر جنبه‌ها پرداختند من نمی‌گویم نباید در این مورد صحبت شود بلکه قطعاً به پرستاری بیش از وضع فعلی هم باید رسیدگی کرد.

   

  شغل ما در پرستاری جوری است که با هیچ شغلی قابل مقایسه نیست ، سختی‎‌ها و مشکلات خودش را دارد و اگر بخواهیم ایده آل نگاه کنیم ما باید در معاونت پرستاری، وزارت بهداشت ، نظام سلامت به گونه‌ای کار کنیم که عموم مردم، نمایندگان آنها در مجلس و مسئولین در دولت مدافع حقوق و طرفدار ما و پیگیر مطالبات این قشر باشند.

   

  قانون تعرفه‌گذاری همچنان مورد بحث مسئولان پرستاری

  از سویی عدم توجه به تصویب تعرفه گذاری خدمات پرستاری از سوی مقامامت نظام پرستاری مورد انتقاد بوده است که بر این اساس محمد شریفی مقدم عضو شورای عالی نظام پر ستاری کشور در تشریح این قانون می‌گوید:‌ 9 سال پیش در ششم تیر سال ۱۳۸۶ قانون تعرفه گذاری خدمات با رای قاطع نمایندگان به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید و قرار بود در عرض شش ماه آیین نامه این قانون توسط وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان رفاه پرستاری تهیه شود و تمام بهانه‌های ممکن برای اجرای این قانون در آن زمان برطرف شد و تنها مشکل اعتبار بود که وزارت بهداشت اعلام کرده بود اعتبار لازم را نداریم.

   

  وی در توضیح ضرورت اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری توضیح داد: تلاش بر این بود که با توجه به اینکه تمام گروه‌ها در بیمارستان خدماتشان تعرفه گذاری شود خدمات پرستاری نیز تعرفه گذاری شود اما با وجود اینکه پرستاران بیشترین خدمات را انجام می‌دادند این موضوع صورت نگرفته بود.

   

  همچنین به گفته شریفی مقدم به بهانه این طرح ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار به وزارت بهداشت تخصیص داده شده که هدف آن افزایش خدمات بهداشتی و درمانی است در حالی که خدمات پرستاری هم خدماتی است که مردم از آن بهره می‌برند و پرستاران درصدد هستند به صورت کمی و کیفی خدماتشان را به بهترین نحو ارائه بدهند.

   

  وی با بیان اینکه فرصت طرح تحول نظام سلامت فرصت بسیار خوبی برای تعرفه گذاری خدمات پرستاری بود، گفت: در این مقطع که طرح تحول نظام سلامت اجرایی شده است می‌توانستیم با اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاران که مصوب مجلس است باعث بالا رفتن کیفیت خدمات پرستاران باشیم.

   

  اعتراض پرستاران به بی‌توجهی مسئولین

  در همین ‌باره در تجمع پرستاران بخش‌های دولتی و خصوصی که در تاریخ ۲۳ آذر ماه ۹۳ و با حضور ۷۰۰ نفر در مقابل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، پرستاران از رییس دولت یازدهم خواستند به مطالبات قانونی‌شان رسیدگی کند.

   

  تجمع‌کنندگان می‌گفتند که در اعتراض به اختلاف درآمد پرستاران و پزشکان و همچنین تعلل دولت در تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اعتراض دارند.

   

  بر اساس این گزارش، علاوه بر تهران، پرستاران برخی از استان‌ها از جمله اصفهان، قم، مازندران و گیلان نیز در این تجمع حضور داشتند، بنا بر ادعای تجمع کنندگان، پرستاران در شهرهای دیگر از جمله مشهد، یزد و اصفهان نیز به صورت همزمان تجمعاتی را برگزار کرده‌اند.

   

  به گفته یکی از پرستاران حاضر در تجمع انتقاد از برخوردهای صورت گرفته با پرستاران در ارتباط با پیگیری مطالباتشان پرستاران روز به روز بیشتر شده و آنان بیشتر مورد استثمار قرار می‌گیرند، از آن سو کمترین حقوق و دستمزد سهم آن‌ها شده است.

   

  همچنین برخی از پرستاران بی‌توجهی مسئولان را باعث افزایش مهاجرت پرستاران، افزایش ترک کار آنان و در نتیجه تغییر شغل می‌دانند، آنان اعتقاد دارند بی‌توجهی مسولین سبب می‌شود گروه زیادی از پرستاران تغییر شغل دهند و در ‌‌نهایت جاممعه پرستاری با کمبود نیرو در بسیاری از بخش‌ها مواجه شود لذا باید هرچه سریع‌تر وزارت بهداشت به عنوان متولی نظام پرستاری وارد عمل شود و دست از شعار بردارد.

   

  محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانهٔ پرستار در مورد مطالبات جامعهٔ پرستاری می‌گوید: بیش از ۸۰ درصد از خدمات بهداشتی درمانی توسط جامعه پرستاری ارائه می‌شود، اما همواره در دولت‌های مختلف مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌ایم ولی امروز به جایی رسیده‌ایم که پرستاری زمین‌گیر شده است.

   

  به گفته شریفی‌مقدم امروز علی رغم تمام تلاشی که نیروهای پرستاری انجام می‌دهند اما مریض و پرستار هر دو از خدمات بهینهٔ بهداشت و درمان برخوردار نیستند.

   

  وی علت این امر را ساختار پوسیده و نخ نمای وزارت بهداشت دانسته و می‌گوید: تمام پست‌های مدیریتی و ریاستی وزارت بهداشت توسط عدهٔ معدودی که شاید به ۵ درصد هم نرسند اشغال شده است، این تنها به خاطر منفعت طلبی‌های شخصی بوده است.

   

  از سویی حل مشکل و اختلاف نظر در جامعه پزشکی می‌تواند به عنوان عامل مهمی در ارتقاء سلامت افراد و جامعه تلقی شود چرا که سلامت جامعه تحت تأثیر مستقیم خادمان آن در عرصه‌های مختلف هستند تا جایی که محمد اسماعیل نیا نماینده سابق مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در بهمن ۹۴ می‌گوید: اگر هر یک از اضلاع مثلت پرستاران، پزشکان و بیماران به عنوان سه ضلع اصلی نظام سلامت کشور دچار مشکل باشد، نظام سلامت در کشور می‌لنگد.

   

  نماینده نماینده سابق مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد می‌گوید: درست است که رتبه پرستار از پزشک کمتر است، اما بخش اعظمی از فرایند بهبود بیمار در بیمارستان برعهده پرستار است که در این میان پایین بودن در آمد پرستاران سبب می‌شود که آن‌ها برای افزایش درآمد خود مدت زمان بیشتری را در بیمارستان‌ها سپری کنند؛ مساله‌ای که ازکارآیی آن‌ها می‌کاهد.

   

  بنابر این گزارش پرداخت‌ها باید ۱ تا سه برابر باشد چون در همه جای دنیا حداکثر اختلاف سه برابری است، که به گفته اسماعیل‌نیا اختلاف درآمدی موجود در ایران در دیگرکشورها چندان زیاد نیست.

   

  اسماعیل نیا، می‌گوید: طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاران چند سال پیش مطرح شد، اما به نتیجه نرسید چرا که در آن زمان تعرفه گذاری با نرخ های پائین سبب می‌شد که درآمد پرستار کاهش یابد، اما به جای این که تعرفه‌های پیشنهادی را کاهش دهند، کل طرح تعرفه گذاری متوقف شد.

   

  مهاجرت روزافزون پرستاران به کشورهای دیگر

  از سویی آمار قابل اعتنای مهاجرت پرستاران به کشورهایی همچون استرالیا، کانادا و کشورهای حوزه خلیج فارس به این دلیل که در این کشور‌ها حقوق پرستاران به طور میانگین سه برابر کشور ماست، قابل تأمل است.

   

  شماری از پرستاران تصمیم به مهاجرت به این کشور‌ها می‌گیرند که البته در این مهاجرت‌ها جایگاه پرستار، شیفت‌های پرحجم کاری و همچنین نبود انگیزه های لازم در خصوص ارتقای شغلی بسیار موثر بوده است.

   

  به عنوان مثال در دنیا به ازای هر ۲ الی ۳ بیمار یک پرستار برای رسیدگی وجود دارد، حال آن که در ایران این نسبت به ۶ بیمار و یک پرستار و در بیمارستان های دولتی بعضا به یک پرستار و ۸ بیمار هم می‌رسد.

   

  مشکلات حرفه پرستاری سبب شده که شمار زیادی از فارغ التحصیلان این رشته به دنبال مشاغل دیگری در کشور باشند و همین موضوع سبب شده که در حال حاضر بیمارستان‌های جدید با مشکل جذب پرستار مواجه شوند و بعضاً برای ارائه خدمات بیمار مجبور شوند که از کمک بهیاران استفاده کنند.

   

  بر اساس مطالعات انجام شده در مورد شیفت‌های پرحجم کاری پرستاران، یک پرستار حداکثر ۶ ساعت می‌تواند به بیمار خدمات با کیفیت ارائه دهد در حالی که در کشور ما شیفت‌های پرستاران به صورت ۱۲ ساعت در روز و بعضا عصر و شب (۱۸ ساعت) در روز هم می‌رسد و این یعنی این که در خوش بینانه‌ترین حالت پرستار در ۵۰ درصد از زمان حضور خود در شیفت می‌تواند خدمات مناسب و با کیفیت ارائه کند.

   

  عدم گرایش مردان به حرفه پرستاری به دلیل نبود انگیزه لازم

  همچنین نبود انگیزه‌های لازم در حرفه پرستاری و عدم برخورداری از درآمد مناسب یکی از دلایل عدم گرایش مردان به این حرفه است چرا که در یک دهه اخیر گرایش خانم‌ها به حرفه پرستاری بیشتر از آقایان بوده است.

   

  در آخر باید گفت: درست است که در حوزه پرستاران اقدامات مهمی صورت گرفته است اما دغدغه‌های مالی جامعه پرستاری و پزشکی باید مورد پیگیری جدی مسئولان دولت، مجلس و وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت قرار بگیرد، چرا که پرستاران به عنوان گروهی که در ارتباط مستقیم با بیماران هستند نقش بسیار مهمی در ارتقاء سلامت روحی و جسمی آنان و آحاد جامعه داشته و اختلال در ارائه خدمات آنان می‌تواند نتایج جبران‌ناپذیری بر پیکره سلامت و جامعه وارد کند.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.