• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » پویشی که دانش آموزان بی بضاعت را هدف قرار داده است
  کد خبر : 1958564

  پویشی که دانش آموزان بی بضاعت را هدف قرار داده است

  پویشی که دانش آموزان بی بضاعت را هدف قرار داده استReviewed by on Dec 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، این پویش نوعی همگرایی خودجوش و سرمایه اجتماعی در حوزه هدف های خاص و امداد اجتماعی است که پیش از این نیز نمونه ای از آن در راستای اهداف زیست محیطی رقم…

  پویشی که دانش آموزان بی بضاعت را هدف قرار داده استReviewed by on Dec 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، این پویش نوعی همگرایی خودجوش و سرمایه اجتماعی در حوزه هدف های خاص و امداد اجتماعی است که پیش از این نیز نمونه ای از آن در راستای اهداف زیست محیطی رقم خورده بود و با پویش و کمپین های متنوع توانسته گام های مهمی در راستای مطالبات بحق این حوزه برداشته شود.
  از جمله پویش هایی که توانست در نقاط مختلف کشور همه گیر شود، پویش جمع آوری در بطری بود که با اهداف متفاوت اما قالب یکسان توانست در راستای کمک به جامعه های خاص وارد عرصه فعالیتی شود.
  پویش جمع آوری در بطری در هر نقطه و استانی از کشور در بازه زمانی مشخص و با هدفی خاص انجام می شود و شاید یکی از با سابقه ترین فعالیت جمعی و عام المنفعه جمع آوری در بطری مربوط به کمپین ‘هستمت’ در اواخر اسفندماه سال ۹۳ بود که پس از آن نیز گروه های خاصی به عناوین مختلف این پویش را همراهی کردند و همچنان حمایت ها ادامه دارد.
  یکی از مهمترین برآیند و نتیجه جمع آوری در های بطری در کشور خرید ویلچر برای معلولان است، اما در استان مرکزی و شهرستان محلات این پویش با هدفی دیگر در حال پیگیری است که ویژگی های این پویش را از زبان یکی از فعالان این اقدام می شنویم.
  الهام اکبری کارشناسی طراحی منظر و فضای سبز و یکی از فعالان زیست محیطی پویش جمع آوری در بطری در محلات در گفت و گو با ایرنا در خصوص اظهار کرد: شهر محلات در زمینه فعالیت های خودجوش مردمی در حوزه های مختلف دارای پتانسیل های متنوعی است اما، نبود تبلیغات جامع موجب شده که این فعالیت ها کمتر معرفی شوند.
  وی، یکی از پتانسیل های اصلی این شهرستان را بهره مندی از هوای پاک عنوان کرد و گفت: این امر فرهنگ مردم را در زمینه پاک نگهداشتن و حفظ محیط زیست در ذهن مسافران و گردشگران حک کرده است و می توان از این ظرفیت استفاده بهینه ای کرد.
  این فعال محیط زیست بیان کرد: در ۱۰ سال فعالیت زیست محیطی در محلات آمار و ارقامی منتشر شد که پیش زمینه برخی فعالیت ها را رقم زد برای مثال در سال ۱۳۸۷ در زمینه مدیریت پسماند در این شهرستان مطالعاتی صورت گرفت و به نسبت جمعیت مورد مطالعه (سه هزار و ۵۶۵ نفر) و میانگین دفعات جمع آوری زباله (دو و دهم تن در روز) سرانه تولید روزانه پسماند خشک بازیافتی برای هر نفر ۴۵ گرم عنوان شد و به نسبت جمعیت شهر محلات (۳۷ هزار و ۳۰۵ نفر) و جمع آوری روزانه حدود ۷.۱ تن زباله، عملا در سال ۶۱۳ تن زباله جمع آوری می شد.
  وی افزود: براساس این مطالعات، مقدار تولید پسماند خشک بازیافتی براساس آنالیز فیزیکی پسماند مخلوط روزانه سه و دو دهم تناست.
  وی گفت: سالانه ۸۴۰ تن پسماند خشک بازیافتی شامل کاغذ، شیشه، فلز، پلاستیک در محلات تولید می شود و این امر جرقه هایی از فعالیت های زیست محیطی گسترده تری را منجر شد و با اطلاع از پویش جمع آوری در بطری در برخی از شهرستان ها و استان های کشور که با هدف کمک به نیازمندان در حال انجام بود، پویشی این چنینی البته با هدفی دیگر از مهر سال جاری در محلات راه اندازی شد.
  اکبری عنوان کرد: در ابتدای امر به صورت محدود اقدام به جمع آوری در بطری و با آموزش کودکان در راستای توسعه کمپین اقدام شد که استقبال دور از انتظار بود و همین اتفاق باعث شد که در جهت گسترش کمپین از طریق حامیان و فعالان محیط زیست محلاتی سمن نهضت درختکاری اقدام شود.
  وی با اشاره به اینکه رسیدن به شهری پاک که در ابتدایی رویایی بود امروز به هدف اعضای سمن نهضت درختکاری بدل شده است، افزود: همه گیر شدن این پویش و حمایت از محیط زیست نیازمند فرهنگ سازی و آموزش کودکان و نوجوانان است و باید تمرکز بر نسل آینده در این پویش باشد.
  عضو سمن نهضت درختکاری محلات بیان کرد: در سال های اخیر بحث تفکیک مواد زاید جامد از مبدا مطرح شد، اما تبلیغات مناسبی برای ترویج این موضوع صورت نگرفت.
  وی ادامه داد: گذشته از اینکه اقدامی در این جهت صورت نگرفت، تفکیک از مبدا دارای ۲ حلقه دیگر همچون تنظیف و کم حجم سازی از مبدا است که این سه راس مثلث در کنار هم می تواند در پاکی محیط زیست نقشی تعیین کننده داشته باشد.
  وی افزود: جمع آوری در بطری یکی از نمونه هایی است که می توان این مثلث را در آن به ظهور رساند و با جدا سازی در بطری از بدنه در مبدا اقدامات مهمی برای بقای محیط زیست خود به انجام خواهیم رساند.
  اکبری با بیان اینکه خالی کردن مایع درون بطری قبل از دور ریز مانع ایجاد شیرابه می شود، گفت: این عمل از آلودگی خاک و انتشار بوی نامطبوع ، همچنین تجمع حشرات موذی در اطراف زباله جلوگیری می کند. علاوه بر آن کم حجم کردن بطری ها نیز خود به عمل تفکیک از مبدا و بازیافت کمک شایانی دارد.
  وی تصریح کرد: در دنیا از هر ۱۰۰ دلاری که برای بازیافت بطری ها هزینه می شود بین ۵۰ تا ۷۰ درصد آن به جمع آوری و انتقال اختصاص می یابد و ۳۰ تا ۵۰ درصد نیز در مراحل بازیافت هزینه می شود، اما زمانی که تعدد تردد خودروهای جمع آوری با کاهش حجم پسماند ها کاسته شود علاوه بر کمک به عمل بازیافت، مانع بروز آلودگی هوا و مصرف بیشتر سوخت خواهد شد.
  این فعال محیط زیست گفت: برخی بطری ها به دلیل جنس خاص و مرغوبیت سبک و قابل حمل هستند و این امر جمع آوری آن ها را تسهیل کرده است و می توان از آن ها پس از بازیافت در صنایع مختلف برای ساخت لوازم اداری و تجاری استفاده کرد.
  وی ادامه داد:در و بدنه بطری های پلاستیکی هر دو قابل بازیافت است، اما نمی توان آن ها را باهم و یک جا بازیافت کرد و با توجه به صرف هزینه و وقت برای این امر در مواردی مراکز مربوط از بازیافت کردن درها منصرف می شوند و عملا در و لفافه از بین می رود و دور ریخته می شود.
  وی گفت: از سوی دیگر رها سازی در بطری ها در طبیعت نقش ر زیادی در تخریب محیط زیست دارد چرا که آن ها کوچک اند و علاوه بر اینکه قرن ها در طبیعت باقی می مانند ممکن است توسط حیوانات بلعیده شود و خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد.
  اکبری با اشاره به اینکه پویش جمع آوری در بطری در محلات صرف خرید لوازم التحریر برای کودکان بی بضاعت می شود، افزود: این پویش تا مهر آینده ادامه خواهد داشت و سال آتی با فروش در بطری های جمع شده و با هماهنگی مسئولان محترم آموزش و پرورش شهرستان محلات مبلغ حاصل از فروش صرف خرید لوازم التحریر برای کودکان نیازمند خواهد شد.
  این عضو پویش در بطری در محلات گفت: همشهریان می توانند درها جمع آوری شده را از طرق مختلف همچون دفتر کارگروه به آدرس خیابان امام خمینی، پاساژ مسجد حضرت ابوالفضل به اعضای سمن برسانند.
  ۶۰۱۳/۶۹۹۲/خبرنگار: آذر اسفندیاری**انتشار دهنده: مژگان حیدری*

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.