• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » اشتغال بانوان زیر تازیانه بی عدالتی
  کد خبر : 1958562

  اشتغال بانوان زیر تازیانه بی عدالتی

  اشتغال بانوان زیر تازیانه بی عدالتیReviewed by on Dec 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدبانو؛ شرایط اقتصادی خانواده ها در سال‌های اخیر باعث شده تا بسیاری از زنان در عرصه‌های اقتصادی مشارکت کنند اما باید اشتغال زنان به جایگاه و شخصیت آنان آسیب نزند….

  اشتغال بانوان زیر تازیانه بی عدالتیReviewed by on Dec 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدبانو؛ شرایط اقتصادی خانواده ها در سال‌های اخیر باعث شده تا بسیاری از زنان در عرصه‌های اقتصادی مشارکت کنند اما باید اشتغال زنان به جایگاه و شخصیت آنان آسیب نزند. برای تحقق این هدف ضرورت مطالعه پیرامون زنان شاغل و یا در جستجوى کار بیش از پیش خودنمایی می‌کند تا وضعیت مشارکت زنان در بازار کار ارتقا و بهبود یابد.

  رسول اکرم(ص) می‌فرماید:« دریافت علم و کسب دانش برای هر مرد و زن مسلمان واجب است». این واقعیت جامعه است که تنها عده‌ی کمی از بانوان در مشاغل مناسب فعالیت دارند و مسئولان باید برای حضور اجتماعی بانوان و اشتغال آنان تدبیری اندیشیده و از آسیب‌های ناشی از آن جلوگیری کنند.

  عدم حمایت بیمه‌ای و حقوق بازنشستگی عمده‌ترین مشکلات موجود بر سر راه زنان در مشاغل نامناسب است. در واقع شغل‌هایی که بیمه و حقوق بازنشستگی ندارد برای زنان به وفور یافت می‌شود و حتی اغلب کارفرمایان روی تبلیغشان برای دعوت به همکاری با زنان است.

  بانوانی که با حقوق کمتر از قانون کار و بدون بیمه اشتغال دارند

  فریبا آیت‌اللهی مدیرکارآفرینی واشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در جواب به سوال خبرنگار یزدبانو؛ مبنی بر اینکه آماری از تعداد بانوانی که حقوق کمتر از قانون کار و بدون بیمه داریم، پاسخ منفی داد. این در حالی است که برای حمایت‌ از این قشر از بانوان شاغل که حقشان ضایع شده است، لازم است آماری در دست باشد تا به عنوان عضوی از جامعه برایشان برنامه‌ریزی حمایتی صورت گیرد.

  محمود دادآفرین رئیس و کارشناس ارشد امور فنی بیمه شدگان اداره کل تامین اجتماعی نیز با بیان اینکه کارفرما مسئول پرداخت حق بیمه سهم خود و کارگر بیمه شده به سازمان تامین اجتماعی است، اذعان کرد: آن دسته از بانوانی که کارفرمایان در حق آنها اجحاف کرده و حمایت بیمه‌ای را برای آنها در نظر نمی‌گیرند، می توانند  با در دست داشتن مدرکی دال بر این مطلب به بازرسی سازمان تامین اجتماعی مراجعه کرده و درخواست رسیدگی کنند.

  مشاغلی که جایگاه اصلی بانوان را زیر سوال می‌برد

  روزانه با آگهی‌های زیادی از تقاضای منشی خانم با روابط عمومی بالا از آن سو زنان و دختران معصومی – حتی تحصیل کرده و با مدارج بالای علمی- که به دلیل مشکلات مالی مجبورند در پی کار باشند، مواجه می‌شویم. اینکه تبلیغ می‌کنند بانوی آراسته با روابط عمومی بالا قطعا در ذهن تصور می‌شود که شغلی در شأن زنان مدنظر نظر است اما در برخی مواقع خلاف آن بوده و شغلی برای آنان در نظر گرفته می‌شود که جایگاه اصلی بانوان زیر سوال می‌رود.

  دیده می‌شود، دختران دانشجویی که برای تامین مخارج دانشگاه و هزینه‌های دیگر به شغل‌های اینچنینی روی خوش نشان دهند. و از سر همین اجبار باید به کارهایی نظیر فروشندگی، ویزیتوری، فروشندگی و … در سخت‌ترین شرایط، با حقوق پایین و بدون بیمه تن دهند. مشاغلی که حتی با تحقیر از سوی مدیران به واسطه بی ادبی و گستاخی شان همراه است.

  البته، اینکه گفته می‌شود فروشندگی یا ویزیتوری یا … منظور شاخه‌هایی از این حرف که مناسب شأن زن نیست.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.