• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » «محمد علی جناح» قائد اعظم پاکستان که بود؟
  کد خبر : 1958498

  «محمد علی جناح» قائد اعظم پاکستان که بود؟

  «محمد علی جناح» قائد اعظم پاکستان که بود؟Reviewed by on Dec 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، امروز ۲۵ دسامبر برابر است با صد و چهل و یکمین (۱۴۱) سالروز به دنیا آمدن محمد علی جناح معروف به قائد اعظم رهبر پاکستان به مناسبت سالروز به دنیا آمدن…

  «محمد علی جناح» قائد اعظم پاکستان که بود؟Reviewed by on Dec 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، امروز ۲۵ دسامبر برابر است با صد و چهل و یکمین (۱۴۱) سالروز به دنیا آمدن محمد علی جناح معروف به قائد اعظم رهبر پاکستان

  به مناسبت سالروز به دنیا آمدن جناح در شهرهای مختلف پاکستان جشن، سمینار و برنامه‌های مختلف در حال برگزاری است.

  امروز صبح در پایتخت پاکستان چندین توپ به مناسبت روز به دنیا آمدن قائد اعظم شلیک شد و شخصیت‌های سیاسی و نظامی برای آینده این کشور دعا کردند.

  تمیز کردن آرامگاه رهبر پاکستان و رژه نیروهای ارتش از در آن از برنامه‌های ویژه امروز است.

  در اسلام‌آباد به مناسبت روز به دنیا آمدن قائد اعظم نمایشگاه ویژه از وسائل شخصی و عکس‌های رهبر پاکستان برگزار شده است.

  بیوگرافی:

  محمد علی جناح ملقب به قائد اعظم در ۲۵ دسامبر سال ۱۸۷۶ در یکی از محله‌های کراچی و در منزل «جناح پونجا» به دنیا آمد.

  وی بین ۷ خواهر و برادر خود بزرگترین فرزند خانواده بود. پدرش بازرگان بود و خواهرش «فاطمه» یکی از مبارزان دوران استقلال پاکستان و هندوستان بود. جناح تحصیلات ابتدایی خود را در کراچی و بمبئی به پایان رساند و برای ادامه تحصیلات راهی لندن شد.

  وی در سال ۱۸۹۵ از دانشگاه انگلیس فارغ التحصیل شد و بعد ازدریافت مدرک دکترای قانون فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد. بعد از گذراندن دوران تحصیل در مقطع ابتدائی و دبیرستان، در سال ۱۸۹۲ وارد دانشگاه لینکلن شد و بعد از چهار سال تحصیل در رشته حقوق وکیلی توانا شد. سختکوشی و انضباط فکری او صعودش را به مراکز قدرت آسان کرد.

  جناح در سال ۱۸۹۶ به کنگره هند پیوست و در سال ۱۹۱۳ به عضویت «حزب آل اندیا مسلم لیگ» که توسط مسلمانان هند تشکیل شده بود درآمد. وی در سال ۱۹۱۶ بعد از برگزاری اجلاس ویژه حزب مسلم لیگ در شهر «لکهنو» به عنوان رهبر این حزب انتخاب شد.

  محمد علی جناح نقش مهمی در نزدیکی کنگره هند با حزب مسلم لیگ برای بیرون کردن انگلیس از هندوستان داشت. در سال ۱۹۲۹ جناح در گزارشی به عنوان «گزارش نهرو» بر ۱۴ نکته اساسی درباره حقوق مسلمانان تأکید کرد که بعدها مقدمه‌ای برای تشکیل یک کشور مسلمان شد.

  جناح تمام عمر خود را صرف حمایت از حقوق مسلمانان شبه‌قاره کرد و چون مسلط به قانون بود تلاش‌های وی به ثمر نشست و سرانجام توانست کشور پاکستان را تشکیل دهد.

  او در سال ۱۹۰۵ به طور رسمی وارد سیاست شد. با ورود محمد علی جناح به حزب کنگره ملی هند که برای کمک به انگلیسی‌ها تأسیس شده بود، فعالیتهای این حزب که مقرر بود متناسب با منافع انگلیسی‌ها باشد ،مخالف اهداف آنان عمل کرد.

  مسلمانان هم برای حفظ منافع خود حزبی به نام مسلم لیگ را تأسیس کردند. این دو حزب راه استقلال را هموار نمودند و فعالیتهای جناح به استقلال پاکستان منجر شد. جناح از تعصب‌های فرقه‌ای دوری می‌کرد و به همین خاطر یکی از بهترین نمایندگان اتحاد مسلمانان با هندوها به شمار می‌رفت.

  جناح در ۱۹۱۶ عهده‌دار مسئولیت پیمان اتحادیه‌ای حزب کنگره به نام حزب «لکنو» شد. در این پیمان که دستاوردهای خوبی برای مسلمانان داشت حق داشتن کرسی نمایندگی برای مسلمانان در آن پیش بینی شده بود. گاندی در سال ۱۹۱۸ وارد فعالیت سیاسی در شبه قاره شد. وی در حزب کنگره نیز وارد شد و طرح نافرمانی مدنی یا مقاومت منفی را مطرح کرد ولی محمد علی جناح با آن مخالفت کرد.

  جناح و گاندی بر سر مسائل عقیدتی اختلاف نداشتند بلکه در شیوه عملی اختلاف داشتند.

  در مارس ۱۹۲۷ جناح توانست طرح‌های مسلمانان دهلی را تدوین کند اما در طرح مربوط به قانون اساسی حق رأی دادن از مسلمانان گرفته شد و کارهای جناح بی‌نتیجه ماند. در سال ۱۹۲۹ محمد علی جناح طرح معروفی را در ۱۴ ماده تنظیم کرد و به کنگره داد.

  گنگره ملی هند به طرح ۱۴ ماده‌ای جناح چندان توجه نکرد. او پس از این ناکامی‌ها به لندن رفت و از دور فعالیت‌های اجتماعی سیاسی شبه قاره را دنبال می‌کرد.

  در ۱۹۴۰ محمد علی جناح بیمار شد و در سال ۱۹۴۷ درست یک سال بعد از تشکیل کشور مستقل مسلمان به عنوان پاکستان در سپتامبر سال ۱۹۴۸ دار فانی را وداع گفت اما فداکاری های او برای تشکیل یک کشور مستقل مسلمان همیشه در یاد و خاطره مسلمانان شبه‌قاره باقی خواهد ماند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.