• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ابتکار: ۷۸ سال جدال با جهل
  کد خبر : 1958492

  ابتکار: ۷۸ سال جدال با جهل

  ابتکار: ۷۸ سال جدال با جهلReviewed by on Dec 25Rating: **۷۸ سال جدال با جهلبهرام بیضایی امروز هفتاد و هشت ساله می شود. مردی که در طول کارنامه پربار هنری خود آثار ارزشمندی در سینما و تئاتر خلق کرده و بیش از هزاران صفحه اعم از فیلمنامه، نمایشنامه و پژوهش نوشته است. به یاد بیاوریم…

  ابتکار: ۷۸ سال جدال با جهلReviewed by on Dec 25Rating:

  **۷۸ سال جدال با جهل
  بهرام بیضایی امروز هفتاد و هشت ساله می شود. مردی که در طول کارنامه پربار هنری خود آثار ارزشمندی در سینما و تئاتر خلق کرده و بیش از هزاران صفحه اعم از فیلمنامه، نمایشنامه و پژوهش نوشته است. به یاد بیاوریم بیضایی در باشو غریبه کوچک چگونه دو زبان محلی را به گونه ای کنار هم قرار می دهد که اگر با هیچ کدام هم آشنا نباشیم، می توانیم حسش کنیم. او با غور در اقیانوس کلام، دو زبان را به یک زبان تبدیل می کند: زبان تن و نگاه در مقابل زبان فهم و احساس مشترک. در دیباچه نوین شاهنامه فرودسی را به زمانه ما دعوت می کند و شاهنامه اش را به سوگنامه ای غمگنانه از تلخی و بی سرانجامی هنرمند ایرانی تبدیل می کند. در حقایق درباره لیلا دختر ادریس به سیاق رمان مستاجر مسخ را ترسیم می کند و تصویری تلخ از تعصبات و فرهنگ مرد سالار ایرانی ارائه می دهد. در چریکه تارا و کلاغ و غریبه و مه در تاریک ترین زوایای تاریخ و هویت باژگون شده مردمان این سرزمین نفوذ می کند. آثار بسیار دیگری در پژوهش و تئاتر و سینما که باید برای هر کدام مقاله ها و کتابها نوشت. او بهرام بیضایی است. مردی که در زبان زیست می کند. با زبان به جنگ نامردمی ها و کژی ها و ناراستی ها می رود، با کلماتش به عمق روح هر ایرانی نفوذ می کند و هنوز استوار و نستوه به راهش ادامه می دهد . می نویسد. تئاتر به روی صحنه می برد، پژوهش می کند و یک لحظه متوقف نمی شود. نام او جهل را رسوا می کند و زبان او از سرچشمه حکمتی ازلی آب می خورد. مردی که برای فرهنگ سرزمینش اندازه هزاران نفر کار کرده و هنوز در هفتاد و هشت سالگی خستگی نمی شناسد.

  ** سیاسی بازی با محرمانه ها
  هفته گذشته جواد کریمی‌قدوسی نماینده‌ای از جبهه پایداری که بارها علیه دولت یازدهم موضع‌گرفته به علنی‌کردن مطالب مطرح‌شده در جلسه محرمانه اعضای کمیسیون متبوعش با محمدجواد ظریف اقدام کرد. این موضوع در حالی از سوی وی مطرح شد که خود در این جلسه حضور نداشته و با وانمود به اینکه تنها در جهت درددل کردن با تعدادی از اهالی رسانه در این مورد صحبت کرده است با توزیع سخنان ظریف در قالب برگه‌های کوچک بین آنها برای رسانه‌ای‌کردن این موضوع تلاش می‌کرد.در برگه‌هایی که از سوی کریمی قدوسی در اختیار خبرنگاران پارلمانی قرار گرفت، آمده بود «من اعتراف می‌کنم اشتباه کردم، به حرف جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعتماد کردم، اگر استراتژی خودم را دنبال می‌کردم اکنون با مشکل مواجه نمی‌شدم، می‌پذیرم اشتباه کردم، مسئولیت آن را می‌پذیرم، ما با صحبت و قول آقای کری اظهارنظر کردیم، این اشتباه بزرگی بوده که من کردم، به جان کری بعد از نقض اخیر که درخواست مذاکره در ایتالیا را داشت گفتم شما کاری کردید که حضور من با شما در یک شهر غیرممکن است، قبلا جان کری وزیر خارجه و وزیر خزانه‌داری آمریکا به ما گفتند اگر قانون داماتو به سنا برود ما روش‌هایی داریم که جلوی آن را بگیریم.» با وجود اینکه این اقدام عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که در دوره نهم مجلس نیز در این کمیسیون فعالیت داشت، قرار بود درددلی بین یک نماینده ملت و تعدادی از خبرنگاران باقی بماند، بعد از انتشار خبر در سطح کلان به ویژه از سوی رسانه‌های اصولگرا به این نقطه ختم شد که وی تعدادی از اهالی رسانه و ۳ نفر از نمایندگان همچون الیاس حضرتی، سیدناصر موسوی‌لارگانی و حسینعلی حاجی‌دلیگانی را برای بازبینی فیلم این نشست در محل کمیسیون گرد هم آورد که البته این جلسه بعد از نیم ساعت سخنرانی کریمی‌قدوسی به‌نتیجه نرسیده و قرار نمایش فیلم مذکور منتفی شد.

  **تابوشکنی اردک لنگ
  شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای، شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطینی را محکوم کرده و خواهان توقف شهرک‌سازی‌ها شد. پیش از این هر بار که شورای امنیت چنین قطعنامه هایی را تصویب می‌کرد با وتوی آمریکا روبرو می‌شد اما پس از ۳۶ سال آمریکا به این قطعنامه رای ممتنع داد تا برای اولین بار شورای امنیت قطعنامه‌ای را علیه رژیم صهیونیستی تصویب کند.در این جلسه ۱۴ عضو شورای امنیت به قطعنامه رای مثبت دادند اما اغلب حاضران در جلسه شورای امنیت پس از تصویب این قطعنامه دست زدند. در ابتدا مصر خواستار تعویق زمان رای گیری در خصوص این قطعنامه برای رایزنی های بیشتر شده بود اما وزارت خارجه مصر اعلام کرد که قاهره هیچگاه از پیش نویس قطعنامه ضد اسرائیلی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد، عقب نشینی نکرده‌است. این اقدام آمریکا در آخرین روزهای دولت اوباما موجب واکنش‌های جهانی بسیاری شد در حالی که فسلطینی‌ها و مسلمان ها از این ماجرا خرسندند، مقامات رژیم صهیونیستی و آمریکا رضایتی از این قطعنامه ندارند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا این قطعنامه را در راستای محکومیت فعالیت‌های شهرک سازی‌ و اقدامات فتنه انگیز اسرائیل می‌داند و از که اسرائیلی ها و فلسطینی‌ها خواست تلاش کنند و فرصتی برای تشکیل دو کشور ایجاد کنند.

  **گذر از مرزهای آپارتاید
  در میان سرکوب خشن سیاه پوستان و برده داری، آمریکایی – آفریقایی ها و به خصوص زنان سیاه برای حفظ فرهنگ یا اصل و نسب خود شیوه ای از مبارزه را ابداع کردند؛ بیان بیم و امیدهاشان در قالب کلمات و تصاویر. سال ۱۹۶۰ را می توان آغازی دانست بر جنبش های مدنی زنان که تا همین سال ها نیز ادامه دارد. از انقلاب آمریکا تا به امروز، از زمانی که رویای ساخت کشوری آرمانی در ذهن دولتمردان آمریکایی نقش بست، زنان آمریکایی -آفریقایی تلاش کردند تا به هر شیوه ای نقشی اساسی و پررنگ در جامعه به دست گیرند. رنسانس ادبی زنان سیاه پوست آن زمان شکل گرفت که تونی موریس دست به قلم شد تا دنیای تیره وتار زنان رنگین پوست را به تصویر و دنیای ضمخت مردانه را به چالش کشد. تونی موریسون نویسنده سیاه پوست ۸۵ ساله که پیش ازاین خوش درخشیده، این بار به پاس دستاوردهای ادبی بسیار برنده مدال «امرسون ـ تارو» شد؛ مدالی که پیش تر به نویسندگان برجسته ای همچون رابرت فراست، تی.اس الیوت و نورمن میلر اعطا شده بود. این خبر بهانه ای شد تا بار دیگر به سرنوشت زنان سیاه پوست بپردازیم. مدال امرسون-تارو بناست که آوریل ۲۰۱۷ طی مراسمی رسمی در ماساچوست آمریکا و از سوی آکادمی علوم و هنرهای آمریکایی به گردن موریسون انداخته شود؛ اویی‌که رمان‌هایش سرشار از نیروهای بصری و مضامین شاعرانه است و به واقعیت زندگی آمریکایی جان می‌بخشند. سخنان تونی موریسون درخصوص زندگی شخصی اش خود گواهی است برآنچه که ما آن را دوران تاریک زنان سیاه پوست می نامیم، می گوید با دو چیز ترکیب شده ام، سیاه و فمینیسم؛ از تلاش های خود سخن می راند، تقلا برای ساخت زندگی که نشان دهد به عنوان سیاه از دیگران جدا نیست تا نشنود که عده ای بگویند سیاهان یک طرف بایستند و سفیدها طرف دیگر و این همه آن چیزی بود که از مادر به ارث برده.

  **روزگار «شایگان»
  دکتر علی شایگان که از سوی دکتر مصدق به ریاست کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی ایران منصوب شده بود و قبلا طی اعلامیه هایی از اصحاب نظر و سایر اتباع کشور خواسته بود که پیشنهادهای خود را به آن کمیسیون اعلام دارند تا بررسی شوند، در پنجم دی ماه ۱۳۳۱ نظرات واصله را که به صورت موضوع های جداگانه دسته بندی شده بودند اعلام کرد. نظرات واصله چهار پیشنهاد کلی را به دست می داد. این پیشنهادها به قرار زیر دسته‌بندی شد:ـ مشارکت بانوان؛ زیرا که مردم ایران که قانون اساسی به آن اشاره کرده، تنها مردها نیستند و زنان از آغاز مشروطیت از این حق به طور غیرقانونی محروم شده‌اند.ـ انتخابات به صورت شورایی درآید و نمایندگان مجلس به صورت هرم از جانب شوراهای منتخبه محلی برگزیده شوند تا بهترهای جامعه باشند.ـ اگر شمار نامزدهای انتخابات بیش از میزان منطقی و متعارف باشد، این نامزدها از میان خود (بارضایت کامل) برای هر حوزه، حداکثر پنج نفر «بهتر» را تعیین کنند تا مردم در روز رای دادن تکلیف خود را بدانند.ـ چون شناخت رای دهندگان از نامزدها محدود است ( شاید به دلیل محدود بودن رسانه صوتی و نبود رسانه تصویری در ایران وقت)، انتخابات دو مرحله ای باشد و در مرحله اول کسانی انتخاب شوند که ماموریتشان تنها انتخاب نمایندگان مجلس از میان بهتر ها و از جمله خودشان باشد.

  *گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: مهدی احمدی** انتشاردهنده: فاطمه قنادقرصی
  پژوهشم**۹۳۷۰**۲۰۰۲

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.