• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سیاسی بازی با محرمانه ها
  کد خبر : 1958473

  سیاسی بازی با محرمانه ها

  سیاسی بازی با محرمانه هاReviewed by on Dec 25Rating: در ادامه این گزارش می خوانیم: این موضوع در حالی از سوی وی مطرح شد که خود در این جلسه حضور نداشته و با وانمود به اینکه تنها در جهت درددل کردن با تعدادی از اهالی رسانه در این مورد صحبت کرده است با توزیع سخنان…

  سیاسی بازی با محرمانه هاReviewed by on Dec 25Rating:

  در ادامه این گزارش می خوانیم: این موضوع در حالی از سوی وی مطرح شد که خود در این جلسه حضور نداشته و با وانمود به اینکه تنها در جهت درددل کردن با تعدادی از اهالی رسانه در این مورد صحبت کرده است با توزیع سخنان ظریف در قالب برگه‌های کوچک بین آنها برای رسانه‌ای‌کردن این موضوع تلاش می‌کرد.
  در برگه‌هایی که از سوی کریمی قدوسی در اختیار خبرنگاران پارلمانی قرار گرفت، آمده بود «من اعتراف می‌کنم اشتباه کردم، به حرف جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعتماد کردم، اگر استراتژی خودم را دنبال می‌کردم اکنون با مشکل مواجه نمی‌شدم، می‌پذیرم اشتباه کردم، مسئولیت آن را می‌پذیرم، ما با صحبت و قول آقای کری اظهارنظر کردیم، این اشتباه بزرگی بوده که من کردم، به جان کری بعد از نقض اخیر که درخواست مذاکره در ایتالیا را داشت گفتم شما کاری کردید که حضور من با شما در یک شهر غیرممکن است، قبلا جان کری وزیر خارجه و وزیر خزانه‌داری آمریکا به ما گفتند اگر قانون داماتو به سنا برود ما روش‌هایی داریم که جلوی آن را بگیریم.»

  با وجود اینکه این اقدام عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که در دوره نهم مجلس نیز در این کمیسیون فعالیت داشت، قرار بود درددلی بین یک نماینده ملت و تعدادی از خبرنگاران باقی بماند، بعد از انتشار خبر در سطح کلان به ویژه از سوی رسانه‌های اصولگرا به این نقطه ختم شد که وی تعدادی از اهالی رسانه و ۳ نفر از نمایندگان همچون الیاس حضرتی، سیدناصر موسوی‌لارگانی و حسینعلی حاجی‌دلیگانی را برای بازبینی فیلم این نشست در محل کمیسیون گرد هم آورد که البته این جلسه بعد از نیم ساعت سخنرانی کریمی‌قدوسی به‌نتیجه نرسیده و قرار نمایش فیلم مذکور منتفی شد. با این حال کریمی قدوسی وعده داد که خبرنگاران پارلمانی امروز (یکشنبه) خواهند توانست که فایل صوتی مزبور را گوش کنند. این در حالی است که وی از پاسخ به انتقادهای خبرنگاران درباره انتشار اظهارات محرمانه جلسه کمیسیونی که خودش هم در آن جلسه حضور نداشت گذر کرد.

  کریمی‌قدوسی یکی از دلواپسانی است که از زمان بررسی برجام در صحن تاکنون بارها علیه دولت موضع‌گیری داشته و اقدامات وی علیه دولت و البته مذاکرات هسته‌ای سابقه‌ای طولانی دارد. به‌نظر می‌رسد کریمی‌قدوسی بعد از مشاجره لفظی که در جلسه طرح سوال از وزیر امور خارجه با وی داشت برای مقابله با ظریف چشم‌اندازی را تعریف کرده باشد. برخی وکلای ملت در این رابطه واکنش نشان داده تاجایی که علیرضا رحیمی که به‌عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی‌وسیاست خارجی در این نشست حضور داشته است در مورد آنچه در مذاکره با ظریف اتفاق‌افتاده در جمع خبرنگاران گفته: «دو روز پیش کمیسیون طبق جلسات معمول که هر دو ماه یک‌بار با وزیر امور خارجه دارد، تشکیل شد و در این جلسه وزیر به همراه تمام معاونان خود حضور پیدا کرد. در این جلسه مطالبی در مورد برجام، نحوه اجرایی دستور رییس‌جمهور در مورد پیشران‌ها، سوریه و سایر تحولات جهانی بحث شد. این جلسه کاملا محرمانه بود و آقای ظریف تاکید داشتند که مطالبی که در این جلسه بیان می‌شود در جهت آگاهی اعضای کمیسیون و محرمانه است. وقتی کمیسیون سخنگو و رییس دارد، درست نیست که یکی از اعضا که حتی در جلسه هم حضور نداشته، صحبت‌های مطرح شده در کمیسیون را رسانه‌ای کند. این عمل غیراخلاقی و خلاف پروتکل است. بنده اظهارات منتسب به آقای ظریف را که آقای کریمی‌قدوسی منتشرکرده و به صورت برگه‌های کوچک در بین خبرنگاران پخش شده را کاملا تکذیب می‌کنم و تاکید دارم این سخنان کذب محض است.‌ آقای ظریف آنقدر شهامت دارد که نه تنها با مسئولان بلکه با مردم هم به صورت شفاف شرایط را مطرح کند و در بین وزرا ایشان یکی از شجاع‌ترین و مدبر‌ترین اعضا است که در دولت یازدهم حضور دارد.»

  بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس نیز در این رابطه گفته: «آقای دکتر ظریف با مجموعه‌ای از دوستان خارج از کمسیون امنیت جلسه داشته و در آنجا گفته که مباحث اولا خصوصی است، دوما رسمی نیست و سوما محرمانه است و بعد از آن در خصوص بحث داماتو یا ایسا می‌گوید که ما چند استراتژی تعریف کرده بودیم و اگر یکی از این استراتژی‌هایی که استراتژی اول بوده را پیاده می‌کردیم بهتر بود اما آن را اجرا نکردم و اشتباه کردم. اینکه گفته‌اند آقای ظریف در مورد برجام گفته اشتباه کرده، برداشت غلطی است و اصلا نقل قول غلطی از ایشان انجام نشده است. من خودم به همراه آقایان کریمی‌قدوسی و محبی‌نیا نوار جلسه را گوش کردیم و آن را خط‌ به خط پیاده کردم. آقای ظریف چیزی در آنجا در مورد برجام نگفته است؛ حتی شاهد آن را هم می‌آورند که کری و مونیز به من گفته بودند که راه‌هایی داریم که این مشکل را حل کنیم مثل همین قانون بوئینگ.

  انتشار اظهارات محرمانه منتسب به ظریف باید در دستورکار هیات نظارت بر رفتار نمایندگان قرار گیرد، همچنین اگر وزارت امور خارجه شکایتی داشته باشد این هیات باید به ‌آن رسیدگی کند به‌ویژه اینکه آقای کریمی‌قدوسی در جلسه نبوده و براساس شنیده‌ها مطلبی را گفته که صدر و ذیل آن حذف شده است. لذا هیات نظارت بر رفتار نمایندگان باید این موضوع را بررسی کند.»
  هیات نظارت بر رفتار نمایندگان منتظر اتفاق بعدی است

  محمدجواد جمالی نوبندانی سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «ابتکار» در مورد بررسی اقدام کریمی‌قدوسی در این هیات گفت: تاکنون در این مورد صحبتی صورت نگرفته است اما باید منتظر باشیم که ببینیم بعد از این چه اتفاقی خواهد افتاد.
  از سوی دیگر علیرضا سلیمی عضو هیات رییسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «ابتکار» احتمال بررسی رفتار کریمی‌قدوسی در جهت افشای مطالب محرمانه بیان‌شده توسط ظریف در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را در این هیات خبری کذب دانست.

  **سیاسی‌بازی خطرناک با محرمانه‌ها
  آنچه مسلم است اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به این مهم واقف هستند که مطالبی که بر محرمانه‌بودن آن تاکیدشده در صورتی که افشا شود به‌طور قطع امنیت ملی را هدف قرار می‌دهد ضمن‌اینکه وقتی یکی از وکلای ملت از روی عمد به چنین اقدامی مبادرت می‌ورزد باید سایر مجلسی‌ها نسبت به این اقدام وی واکنش جدی نشان داده و به‌دلیل بازتابی که در راستای تشویش اذهان عمومی و رفع اعتماد ملت نسبت به دولتمردان می‌تواند به‌همراه داشته باشد در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شود با این وجود ما نتوانستیم همکاران وی را که مهم‌ترین رسالت آنها دفاع از حقوق ملت بدون‌جانبداری از جناح یا فردی خاص بوده مجاب کنیم که در این مورد اظهارنظر کنند چراکه برغم تماسی که با تعداد زیادی از نمایندگان داشتیم حاضر نشدند که همکار خود را به‌علت خدشه‌ای که در روند بررسی موضوع مهمی همچون برجام که ظریف طبق روال گذشته بعد از دو ماه باید گزارشی در رابطه با آن به مجلس ارائه می‌داد، وارد کرده مورد نکوهش قرار دهند که این برخورد با ضرورت داشتن شهامت و قاطعیت بدون خلط گرایش‌های سیاسی یا شخصی نمایندگان برای بیان واقعیات در تضاد است.

  *منبع: روزنامه ابتکار، ۱۳۹۵.۱۰.۵
  **گروه اطلاع رسانی**۹۳۷۰**۲۰۰۲**انتشار دهنده:فاطمه قنادقرصی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.