• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » ضرورت توجه به ایمنی و آموزش در برابر زلزله
  کد خبر : 1958401

  ضرورت توجه به ایمنی و آموزش در برابر زلزله

  ضرورت توجه به ایمنی و آموزش در برابر زلزلهReviewed by on Dec 25Rating: مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت و گوها و … به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه…

  ضرورت توجه به ایمنی و آموزش در برابر زلزلهReviewed by on Dec 25Rating:

  مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت و گوها و … به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛ موضوعی که توجه ویژه به آن اهمیتی فزاینده دارد.

  گروه اطلاع رسانی ایرنا در گزارش پیش رو تلاش کرده است با رصد روزنامه های صبح یکشنبه ایران، مهمترین محورهای اجتماعی- فرهنگی روزنامه ها را بازتاب دهد.

  **زلزله و نیاز به آموزش های همگانی
  ایران به دلیل قرارگیری در کمربند زلزله به عنوان یکی از کشورهای زلزله خیز جهان به شمار می رود که همواره باید برای رویارویی با این پدیده آسیب رسان از آمادگی لازم برخوردار باشد. اهمیت این مساله سبب شد تا روزنامه های امروز در گزارش ها و یادداشت هایی به این موضوع بپردازند.

  روزنامه «آرمان» با درج گزارشی با عنوان «زندگی با زلزله» نوشت: سوانح طبیعی اجتناب ناپذیرند. ساخت و ساز بی رویه انسان‌ها در حریم گسل‌ها، مسیل سیل‌ها و دیگر کارهایی که به دست بشر بدون توجه به خطرات بالقوه منطقه انجام می‌گیرد در تشدید بحران‌های حاصل از سوانح طبیعی نقش بسیار مهمی دارد و سوانح را به فاجعه‌های انسانی تبدیل می‌کند.

  در ادامه این گزارش که به قلم زهرا سلیمانی نگاشته شد، می خوانیم: با توسعه و گسترش روزافزون شهرهای بزرگ در مناطق لرزه خیز از جهات جمعیتی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، آسیب پذیری این شهرها در مقابل زمین لرزه‌های مخرب رو به افزایش است. یکی از عمده ترین فعالیت‌ها در راستای کاهش خطرات ناشی از زلزله و افزایش ایمنی، مطالعات ریز پهنه بندی لرزه ای مناطق شهری است که باید با محور قرار گرفتن ارزیابی ژئوتکنیک لرزه ای، مطالعات در مقیاس مناسب و مطلوب صورت پذیرد.

  این روزنامه همچنین در یادداشتی با عنوان «آمار می‌گوید زلزله در راه است»، می نویسد: ساخت و ساز باید براساس اصول و روال مهندسی انجام گیرد. متاسفانه من ناامید هستم که در سرزمین ما این مسائل به طور کامل رعایت شود، گرچه از سال ۱۳۴۸ آیین نامه‌هایی در این زمینه ایجاد شده است و اینها آیین‌نامه‌های خوبی هستند، اما باید توجه داشت که آیین‌نامه کافی نیست و برای رعایت این مسائل، باید نظارت درست و وجدان کاری وجود داشته باشد و در این راه تشویق و تنبیه صورت گیرد.

  در ادامه این یادداشت که به قلم بهرام عکاشه پدر زلزله شناسی ایران منتشر شد، آمده است: بهترین کار این است که آماده باشیم اما متاسفانه ما به این مساله ایمان نیاورده ایم. چند سال پیش شورای امنیت ملی از من خواست که دلایل خود را در مورد زلزله تهران ارائه کنم. برای آنها نامه ای نوشتم و چند مساله را یادآور شدم: اول اینکه خانه افراد کلیدی را محکم کنید و دوم اینکه ستادی برای مدیریت بحران تشکیل شود. همچنین در آن نامه نوشتم که پایتخت کشور را از ایران منتقل کنید یا حداقل برخی وزارتخانه‌ها را از تهران بیرون ببرید. چه اشکالی دارد که برای مثال سازمان بنادر و کشتیرانی را در جنوب کشور داشته باشیم. من اعتقاد دارم زلزله احتمالی، تهران را تعطیل می‌کند چون محیط به گونه ای شده که امکان کمک رسانی را از ما می‌گیرد.

  روزنامه «شرق» در گزارشی با عنوان «اشک‌ها و عکس‌ها»، نوشت: از میان چندده میلیون جمعیت ایران، معدود افرادی خودشان بم را صبح پنجم دی‌ماه دیده‌اند، اما با اخبار و عکس‌ها و فیلم‌هایی که از همان صبح روز اول منتشر شد، فهمیدند مرگ چطور می‌تواند در صبحی سرد به زندگی چنگ بیندازد و همه‌چیز را ببرد. ١۴ سال گذشته، اما هنوز وقتی عکس‌ها را می‌بینی، مو بر تن سیخ می‌شود و اشک در چشم حلقه می‌بندد.

  در ادامه این گزارش که به قلم معصومه اصغری منتشر شد، می خوانیم: از زلزله بم که جزء بزرگ‌ترین سوانح طبیعی در دنیا ثبت شده است، در سال‌هایی که از آن گذشته تصاویر و داستان‌ها و روایت‌های مختلفی گفته‌اند و شنیده‌ایم؛ روایت آنهایی که بیدار بودند یا زیر سقفی نبودند یا اجلشان نرسیده بود و به ‌نوعی زنده مانده بودند، روایت آنهایی که خیلی زود خودشان را رساندند تا آوارها را از روی تن بی‌جان هم‌وطنشان بردارند، روایت امدادگران و مسئولانی که باید در آنجا می‌بودند و… .

  روزنامه «فرهیختگان» در گزارشی با عنوان «بم، ۱۳سال پس از فاجعه»، آورد: امروز ۱۳ سال از روزی که پیکر عروس و داماد بمی از زیر آوار بیرون کشیده شد می‌گذرد؛ از روزی که حدود ۳۰ هزار نفر کشته و هزاران کودک بی‌مادر یا پدر شدند. از روزی که بخش عمده ارگ بم، بنای دو هزار و ۵۰۰ ساله این شهر، تخریب شد و ده‌ها هزار خانواده بی‌خانمان شدند. در ۱۳ سالی که از چنین روزی می‌گذرد اقدامات زیادی برای بازسازی و مرمت این شهر انجام شد که از نظر بعضی اقدامات خوب و مثبتی بود و بعضی‌ها نیز این اقدامات را در برابر ۱۳ سالی که گذشته تلاش ناچیزی می‌دانند.

  در ادامه این گزارش می خوانیم: شهروندان بم از وضعیت مرمت شهر و امکانات گله دارند و بعضی مسئولان از سرعت پیشرفت شهر راضی هستند، بیماران از نداشتن تخت در بیمارستان و بستری شدن روی زمین در بیمارستان گله‌مندند و جراحی که هشت سال است در این شهر خدمت می‌کند به نظرش اقدامات خوبی انجام شده است.

  ** چالش سلامت در برابر آلودگی هوا
  آلودگی هوا معضلی به شمار می رود که کلان شهرها و شهرهای صنعتی را با معضلی جدی روبه رو ساخته است به گونه ای که این پدیده علاوه بر ایجاد بیماری های تنفسی و ریوی موجب مرگ شمار زیادی از هموطنان می شود. موضوعی که نیاز به برنامه ریزی و تصمیم سازی های بنیادی دارد. این مهم سبب شد تا روزنامه های امروز صبح در گزارش ها و یادداشت هایی به آن بپردازند.

  روزنامه «اعتماد» با درج سرمقاله ای با عنوان «مبارزه با آلودگی هوا اراده ملی می‌خواهد»، می نویسد: حقیقت ماجرا این است که علت اصلی تراکم آلاینده‌ها در فضای تهران، اصفهان، مشهد و چند شهر دیگر این است که ما در طراحی شهری‌مان به ظرفیت زیستی این شهرها توجهی نکرده‌ایم و چند برابر ظرفیت زیستی، در این شهرها جمعیت مستقر کرده‌ایم.

  در ادامه این سرمقاله که به قلم محمد درویش فعال محیط زیست نگاشته شد، آمده است: آلودگی هوا دارد سالی دست‌کم پنج هزار نفر در تهران و ٣٠ هزار نفر در ایران را می‌کشد. خسارت آلودگی هوا تا ٣٠ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده. هر فعالیتی که منجر به کاهش آلودگی هوا شود، نه‌تنها منجر به آسمان آبی، کاهش ترافیک و آلودگی صوتی می‌شود که نتیجه بهتر آن، این است که مردم سالم‌تری در ایران زندگی می‌کنند که می‌توانند نوآوری‌هایی در حوزه‌های مختلف توسعه فناوری از خود نشان دهند. این مساله در درازمدت به نفع اقتصاد کشور است، اما اراده‌ای که این اتفاق بیفتد، وجود ندارد.

  روزنامه «فرهیختگان» در یادداشتی با عنوان «بازگشت موج تازه آلودگی هوا» آورد: روزهای آلوده در تهران و سایر استان‌های ایران از شمارش خارج شده است. معضلی چندین و چند ساله که هر بار با ورودش به ایران به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل می‌شود و سال‌هاست دغدغه کارشناسان محیط ‌زیست شده، آنچنان آسمان ایران را چسبیده که بارندگی و تعطیلی مدارس هم منجر به حلش نمی‌شود.

  در ادامه این یادداشت می خوانیم: گره این مشکل را باید در جای دیگری جست چرا که اقداماتی که تاکنون برای حل آن صورت گرفته آن‌طور که پیداست در عمل نتیجه‌بخش نبوده است. تشدید نظارت بر معاینه فنی خودروها، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، طرح زوج و فرد، ممنوعیت در فروش طرح ترافیک و تعطیلی مدارس همگی از راهکارهایی بوده که تاکنون نتوانسته‌اند غول آلودگی هوای ایران را به زمین بزنند و مردم ایران برای داشتن هوای پاک همچنان چشم‌انتظار باران هستند، بارانی که اگرچه آلودگی را از هوا پاک می‌کند اما به دلیل حمل ذرات ریز گردوغبار و آلاینده بودن، بیماری‌های پوستی و تنفسی را هم همراه خود برای مردم به ارمغان می‌آورد.

  روزنامه «نوآوران» با انتشار عنوان «پیام مرگ هوایی که باید نویدبخش زندگی باشد»، در گفت و گو با کارشناسان نوشت: عباس محمدی کارشناس محیط زیست مهمترین آلاینده‌های هوای کلانشهرها را خودرو و موتورسیکلت‌ها برشمرد :« فهمیدن این موضوع کار سختی نیست و حتی بدون آمار و اطلاعات رسمی و با تجربه شخصی و نگاه به اطراف به راحتی می‌توان دید که حضور خودروها چقدر در آلودگی هوا موثر است. کارشناسان محیط زیست سال‌‌هاست نسبت به این موضوع هشدار می دهند اما متاسفانه به این امر هیچ توجهی نمی‌شود».

  در ادامه این گفت و گو می خوانیم: محمدی کارشناس و فعال محیط زیست راهکار و راه‌حل کاهش آلودگی هوا را در کم کردن حضور و رفت و‌ آمد خودروها می داند. او می گوید اگر تمهیداتی برای بهترکردن ناوگان حمل‌ونقل عمومی اندیشیده شود و زیرساخت‌ها ما بهبود یابد به صورتی که مردم بتوانند از آن استفاده کنند می‌توان به کنترل و کاهش آلودگی هوا امید داشت.

  ** میلاد پیام آور صلح و مهربانی
  فرارسیدن سال جدید میلادی و میلاد حضرت مسیح باعث شد تا روزنامه های امروز در گزارش ها و یادداشت هایی این موضوع را برجسته کنند.

  روزنامه «خراسان» در یادداشتی با عنوان «صبح با تو طلوع می کند ای مسیح مهربانی»، نوشت: صبح می شود با تو حتی اگر خورشید طلوع نکرده باشد. چشمه می شود زمین حتی اگر سرپنجه ای هم آن را نخراشیده باشد و به بار می نشیند نخل حتی اگر خشکیده باشد. تو پیغام صریح خدایی برای همیشه.نفس که بکشی «ویخرجهم من الظلمت الی النور» سهم مردم می شود.

  در ادامه این یادداشت می خوانیم: آی مسیح! مهربانی، شرح چشمان توست و عزت، عظمت نگاه توست که مردمان را به بهشت، راه می نماید.آی پسر مریم مقدس! قداست غزلی است که تا قیامت به نام تو سروده می شود و از لبان مطهر تو می تراود که… وَمُبَشِّرًا برَسُولٍ یَأْتِی مِن بَعْدی اسْمُهُ أَحْمَدُ را چنان صریح خواندی که هر که اهل معرفت بود به اعجاز چشم دوخت و ما جان یافتگان در آخرین معجزه خدا، به تیمن نام تو چشم روشن داریم که چراغ ها با نفس های تو روشن می شوند و جهان نیز با تو در کنار آخرین ذخیره خدا، مهدی موعود، نسیم بهشت را در کوچه های شهر حس خواهد کرد.

  روزنامه «شرق» در یادداشتی با عنوان «٣ ایرانی در زادگاه و زادروز مسیح»، می نویسد: و عیسی چون در بیت‌اللحم زاییده شد، ناگاه مجوسی چند از ناحیه مشرق به اورشلیم آمده، گفتند: کجاست آن مولود؟ زانکه ما ستاره او را در طرف مشرق دیده‌ایم (انجیل متی).ما را با مسیح پیامبر مهر پیوندی دیرینه و دیرپاست. زرتشت تولد مسیح را بشارت داده بود. در پی پیشگویی آن پیامبر پارسی، سه نفر از نیاکان ما ایرانیان از حرکت ستارگان دریافته بودند که در شبی سرد، مسیح زاده می‌شود و مانند خورشیدی گرم، جهان و جان سرد مردمان را روشن می‌کند. نوری تاریکی را می‌زداید. دل‌ها را شادان و پرمهر می‌دارد. با تولد او، ستم‌دیدگان دلگرم می‌شوند و با ستمگران می‌ستیزند. آنان از راهی دور، از میهن و سرزمین ما، از پارس به فلسطین سفر کردند، می‌خواستند این کودک را بنگرsند

  در ادامه این یادداشت که به قلم غلامرضا امامی منتشر شد، آمده است: قرن‌هاست که نقش آن سه ایرانی پاک‌نهاد در تالار مرکزی زادگاه مسیح، کلیسای بیت‌اللحم و کلیسای «آپولینر» در راوونای ایتالیا، دل و دیده از زائران و بینندگان می‌رباید. خسرو دوم که فلسطین را تسخیر و تمامی یادگاران کهن را نابود کرد، از انهدام این اثر تاریخی ایرانی چشم پوشید. آن سه ایرانی که حاکم فلسطین «هرود» فرمان قتلشان را صادر کرده بود، هدایای خویش را تقدیم مریم و نوزادش مسیح کردند و شبانه به سوی ایران گریخته و بازگشتند. به افتخار این سه ایرانی، در ایام میلاد مسیح- ششم ژانویه- در ارمنستان، یونان و اسپانیا قرن‌هاست که جشن بزرگی برپا می‌شود.

  روزنامه «ایران» با درج یادداشتی با عنوان «مبشرِ صلح و دوستی»، نوشت: قرآن کریم از حضرت عیسی مسیح(ع) باعظمت یاد کرده و با عناوین بلندی همچون «کلمه الله» و «روح الله» نام می‌برد. آن حضرت یکی از پیامبران اولوالعزم است که ولادتش با معجزات بزرگی همراه بود که ترویج صلح و دوستی و بخشش و دیگر خواهی در فضای اصالت منافع و زراندوزی کاهنان و احباراز جمله بزرگترین آن است. روز و سال میلادش مبدأ محاسبه سال برای تقویم مسیحی محسوب می‌شود.

  در ادامه این یادداشت که به قلم اسماعیل علوی منتشر شد، می خوانیم: میلاد حضرت عیسی مسیح(ع)آغاز دگرگونی در عرصه روابط انسانی و بازگرداندن کرامت و شرافت انسانی به بشریت است… مهم‌ترین ویژگی حضرت عیسی مسیح(ع) که قرآن کریم برآن تکیه می‌کند، بندگی خداوند و مأموریت آن حضرت برای ابلاغ پیام توحید و یگانه پرستی است.

  * گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: سیده مریم سیدان**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
  پژوهشم**۹۳۶۸**۹۱۳۱
  *ایرنا مقاله کانالی برای انعکاس مقاله ها اندیشکده ها – پژوهشکده ها – دانشکده ها – مراکز تحقیقاتی و رسانه های ایران و جهان*
  Irnaarticle@

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.