• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » فرانسه بر طبل تجزیۀ عراق می‌کوبد
  کد خبر : 1958277

  فرانسه بر طبل تجزیۀ عراق می‌کوبد

  فرانسه بر طبل تجزیۀ عراق می‌کوبدReviewed by on Dec 25Rating: العالم – عراق شبکه خبری فرانس۲۴ در گفتگوی ویژه ای با فردریک تیسو کنسول فرانسه در کردستان عراق، نظر وی را به ویژه درباره موضوع استقلال کردستان جویا شد. فردریک تیسو در این مصاحبه، بی‌محابا می گوید که از هیچ تلاشی برای برگزاری همه پرسی تعیین…

  فرانسه بر طبل تجزیۀ عراق می‌کوبدReviewed by on Dec 25Rating:

  العالم – عراق

  شبکه خبری فرانس۲۴ در گفتگوی ویژه ای با فردریک تیسو کنسول فرانسه در کردستان عراق، نظر وی را به ویژه درباره موضوع استقلال کردستان جویا شد.

  فردریک تیسو در این مصاحبه، بی‌محابا می گوید که از هیچ تلاشی برای برگزاری همه پرسی تعیین سرنوشت و استقلال کردستان عراق فروگذار نمی کند.

  وی مدعی است که “با توجه به ژئوپلیتیک منطقه که قدمت آن به خیلی وقت پیش یعنی به سال ۱۹۲۰ زمان فروپاشی امپراتوری عثمانی بر می گردد ملت کرد نتوانسته سرنوشت خود را به دست گیرند در حالی حق آنهاست که سرنوشت خود را خود تعیین کنند. به هر حال، امروز کردها بیشتر از هر زمان دیگری برای داشتن حق تعیین سرنوشت سزاوار هستند. آنها حق دارند به استقلال و توانایی زندگی مستقل را داشته باشند. من کاملا از این حق برای کردها دفاع می کنم و بر این باورم که به زودی این هدف برای کردها محقق خواهد شد”.

  وی در عین حال تصریح کرد: آرزوی استقلال که من درباره کردها دارم، فقط درباره کردستان عراق است. زیرا کردها اکنون بین چهار کشور ایران، عراق، ترکیه و سوریه تقسیم شده اند و هر کدام آنها بینش خاص خود را از آینده و توسعه دارند که با دولت مرکزی حاکم بر کشوری که در آن قرار دارند عجین شده است. اما این وضع برای کردستان عراق صدق نمی کند و آنها بیشتر از هر زمان دیگری برای استقلال آمادگی دارند.

  مجری برنامه در ادامه این گفتگو تردید مسعود بارزانی برای برگزاری همه پرسی را مطرح کرد که هر بار اعلام می کند همه پرسی استقلال کردستان به زودی برگزار خواهد شد و بعد حرف خود را پس می گیرد.

  فردریک تیسو در همین باره گفت: فکر می کنم مسعود بارزانی برای برگزاری همه پرسی استقلال کردستان آمادگی داشته باشد. او چندین بار همین مسئله را عنوان کرده است .اما مشکل اختلافاتی است که کردها با خود دارند. بارزانی برای حل مشکلات داخلی کردها، خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی و انتخاب رئیس جدید پارلمان کردستان عراق شده است. او اعلام کرده است با احزاب سیاسی کردی برای حل بحران داخلی نیز آماده رایزنی است.مشکلی که برای برگزاری همه پرسی در کردستان عراق وجود دارد ، اختلاف نظر میان خود کردهاست. مسعود بارزانی برای حل مشکلات داخلی کردستان حتی برگزاری انتخابات برای تعیین رئیس جدید اقلیم کردستان را نیز پیشنهاد داده و اعلام کرده است که حتی خود نیز در آن نامزد نخواهد شد.

  تیسو سپس ادعا کرد: شرایط اکنون در حال دست به دست هم دادن برای برگزاری همه پرسی تعیین سرنوشت و استقلال کردستان عراق است. در نتیجه به محض آنکه کردها اختلافات خود را حل کنند و به یک نتیجه کلی برسند به بغداد خواهند گفت: اکنون ۱۰۰ سال است که ما باهم زندگی می کنیم، اما حالا می خواهیم که از شما جدا شویم.

  وی در پایان سخنان خود نیز در اظهاراتی تحریک‌آمیز، ابراز امیدواری کرد که “حتی اگر فقط برای یک روز هم که شده، نخستین سفیر فرانسه در کشور مستقل کردستان باشد”.

  بدین ترتیب، دولت فرانسه که در ۵ سال گذشته از مهمترین حامیان عناصر مسلح و تروریست‌های حاضر در سوریه بوده، اکنون برای تجزیه عراق نیز نقشه دارد و این طرح استعماری-صهیونیستی را رسماً و بدون پنهان‌کاری، اعلام می‌کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.