• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » شکسته شدن داک سبب کاهش آب در مخازن تالاب هورالعظیم شد
  کد خبر : 1958251

  شکسته شدن داک سبب کاهش آب در مخازن تالاب هورالعظیم شد

  شکسته شدن داک سبب کاهش آب در مخازن تالاب هورالعظیم شدReviewed by on Dec 25Rating: موسی مدحجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار داشت: حدود دو هفته گذشته با شکسته شدن داک تالاب هورالعظیم یک تنش و بحران آبی در مخزن شماره ۱ تالاب رخ داد اما شرایط در حال حاضر مساعد است…

  شکسته شدن داک سبب کاهش آب در مخازن تالاب هورالعظیم شدReviewed by on Dec 25Rating:

  موسی مدحجی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، اظهار داشت: حدود دو هفته گذشته با شکسته شدن داک تالاب هورالعظیم یک تنش و بحران آبی در مخزن شماره ۱ تالاب رخ داد اما شرایط در حال حاضر مساعد است و مقرر شد برای تامین و افزایش دبی آب از سد کرخه استفاده شود.

  وی افزود: در جلسه‌ای که برای پیگیری و بررسی شکستگی داک تالاب هورالعظیم در استانداری برگزار شده بود دلیل شکستگی داک را افزایش آب در مخزن‌ شماره ۲ اعلام کردند و رفع این مشکل مستلزم جانمایی آب‌گذر بین مخازن شماره ۲ و ۳ است.

  رئیس اداره حفاظت از محیط زیست هویزه گفت: در حال حاضر بخش‌هایی از مخزن شماره ۳ که نقص‌هایی برای مکان لوله‌گذاری و عملیات عمرانی داشت از دو هفته گذشته بازگشایی شد و مخزن شماره ۳ تا امروز ۶۷ درصد آبگیری شد.

  وی با اشاره به حقابه تالاب هورالعظیم گفت: سازمان آب و برق خوزستان برای رهاسازی آب به تالاب، میزانی را مشخص کرده است و بیشتر از میزان تعیین شده نمی‌تواند آب در تالاب رها کند زیرا رودخانه‌هایی که از سد به تالاب سرازیر می‌شوند گنجایش لازم برای تامین آب بیش از میزان تعیین شده را ندارند.

  مدحجی با بیان اینکه رودخانه‌ها در طول مسیر و دهانه ورودی آب به تالاب‌ها باید لابروبی شوند، گفت: مصوبه استانداری مبنی بر حقابه ۵ متر بر ثانیه برای حفظ آب در مخازن شماره ۱ و ۲ بود اما آبگیری تالاب نیازمند آب بیشتری است.

  وی افزود: آب موجود در تالاب هورالعظیم اگر حرکت نکند آب ورودی به تالاب نمی‌تواند جایگزین شود بنابراین در تالاب هورالعظیم باید بین مخازن ۲ و ۳ آب‌گذرهای بیشتری نصب شود که بر اساس تصمیم‌گیری‌های انجام شده مقرر شد که سازمان آب و برق بین مخازن ۲ و ۳ علاوه بر دریچه‌هایی که وجود دارد دریچه‌های بیشتری را نصب کند.

  رئیس محیط زیست هویزه با بیان اینکه افزایش مخازن آب‌گذر سبب بازچرخش و خوپالایی آب در تالاب هورالعظیم می‌شود، گفت: وضعیت تالاب هورالعظیم نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده است و بخشی که نفت در آن عملیات حفاری انجام داده بود آبگیری شد.

  وی با اشاره به میزان آبگیری کل تالاب هورالعظیم عنوان‌کرد: درصدهای قبلی آبگیری تالاب همچنان حفظ شده است اما درصد جدیدی از میزان آبگیری تالاب انجام نشده و به دلیل شکسته شدن داک و میزان آبی که به سمت عراق رفته مخزن‌ها دچار کاهش آب شدند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.