• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » یاری که از یادها نمی‌رود/ اخلاق، میراث ماندگار مرحوم استاد پرورش
  کد خبر : 1958243

  یاری که از یادها نمی‌رود/ اخلاق، میراث ماندگار مرحوم استاد پرورش

  یاری که از یادها نمی‌رود/ اخلاق، میراث ماندگار مرحوم استاد پرورشReviewed by on Dec 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، استاد، یک واژه حقیر و کوچک است در برابر دانش و علم یک انسان، عالم شاید نقطه کوچکی باشد برای درک حقایق شخصیتی او، این گوشه‌ای از ویژگی‌های یک…

  یاری که از یادها نمی‌رود/ اخلاق، میراث ماندگار مرحوم استاد پرورشReviewed by on Dec 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، استاد، یک واژه حقیر و کوچک است در برابر دانش و علم یک انسان، عالم شاید نقطه کوچکی باشد برای درک حقایق شخصیتی او، این گوشه‌ای از ویژگی‌های یک مرد مجاهد با اخلاق است، امروز ۳ سال از پروازش می‌گذرد.

  مرحوم پرورش، بزرگ مردی که رهبر معظم انقلاب او را مرد خستگی‌ناپذیر میدان علم و عمل، استاد معرفت و اخلاق می‌خواند، استادی که سال‌ها کوشید تا به ما بفهماند خدا در رأس امور بوده و باقی همه هیچ است.

  مرحوم علی‌اکبر پرورش، سال ۱۳۲۱ در اصفهان دیده به جهان گشود، از طرف پدری به خانواده رفیعائی منسوب بود و از نوادگان میرزا رفیعا، استاد بزرگ علامه مجلسی به شمار می‌آمد و از طرف مادری به خانواده پرورش. او از ۵ سالگی در کنار خانواده مادری، دائی‌های خود، نصرالله، حسن و علی پرورش که همگی از هنرمندان نقره ساز و ضریح ساز مشهوراصفهان بودند و در آغوش مادری مهربان که برای او هم پدر بود و هم مادر رشد یافت.

  تک فرزند بود و از سایه پدر محروم، مادر توجه ویژه‌ای به او داشت و به تقاضای مادر پس از۵ سالگی از سیداکبر رفیعائی به سیداکبر پرورش تغییر نام یافت.کودکی‌اش با سختی، شیطنت و بازیگوشی توأم بود ولی در عین حال به شعر و ادبیات علاقه وافری داشت.

   

  حدود سال‌های ۴۶ – ۴۵ پس از اتمام تحصیلات در مقطع فوق لیسانس برای خدمت سربازی به شیراز اعزام شد، علاقه به دین و مذهب و نگرانی از خطر لطمه به اسلام از سوی دستگاه پهلوی سبب شد که از همان زمان مبارزه را آغاز و به مبارزی خستگی‌ناپذیر تبدیل شود.

  او شجاعانه از دهه ۴۰ به عنوان سربازی فداکار برای نهضت اسلامی امام راحل  لباس رزم پوشید و بانطقی سحرانگیز انبوه شاگردانش را در مدرسه و دانشگاه، خیابان و بازار بر سر سفره معارف الهی انقلاب و عشق به ولایت نشاند، او تا آخرین لحظات حیات افتخارآفرینش وفادار به انقلاب و ولایت بود.

  ۶ دی ۹۲، اصفهان به یکباره رنگ عزا گرفت زیرا استاد و معلمی را از دست داد که گوئی زمان و مکان در شناخت فضائل و بزرگی او غفلت کرده بودند. مرحوم سید اکبر پرورش از پیشگامان انقلاب و از دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی بود که به بیان شیوای مقام معظم رهبری می‌توان گفت که سید اکبر پرورش چهره محترم و اثرگذاری که بخش اعظم عمر با برکت خود را درخدمت اسلام و ارزش‌های متعالی دین گذرانید، لهجه صادق و دل با اخلاص و خلق نیک را به ترویج و تحکیم انقلاب و نظام اسلامی گماشت.

  اگر بخواهیم فهرستی از کمالات و فضایل استاد پرورش را یادآوری کنیم، بی‌اغراق واژگانی چون سادگی، ساده زیستی، دوری از تجمل، فهم عمیق عرفانی، طبع لطیف، ذوق ادبی و شوخ طبعی و امام زمان شناس واقعی چون لشکری از واژگان  در ذهن انسان رژه می‌روند.

  استاد پرورش، معلم دلسوز و با اخلاق انقلاب بود

  استاد پرورش یک معلم و الگو بود که به فضل، توفیق و عنایات الهی توانست خدمات ‏‏بزرگی را به انقلاب اسلامی، مردم شریف ایران و اصفهان ارائه دهد.

  آن استاد برجسته، یک چهره ماندگار و ستون فکری و اندیشه‌ای برای جوانان ایران و اصفهان بود و مبارزی خستگی ناپذیر در برپائی و ترویج و تحکیم انقلاب، حاضر فعال در شورای عالی دفاع، در وزارت آموزش و پرورش و مجلس شورای اسلامی بود و در مقطع حساس دفاع مقدس نیز او پشتیبان فکری رزمندگان و فرماندهان و همواره در خط امام و ولایت بود.

  هنوز فریادهای آگاهی بخش و روشنگر استاد پرورش در تظاهرات چند ده هزار نفری اجتماعات عظیم مردم اصفهان در سال ۵۷ بویژه  تاسوعا و عاشورای حسینی در مسجد جامع و میدان امام ( ره ) اصفهان در گوش مردم اصفهان است.

  یکی از شاگردان مرحوم علی‌اکبر پرورش بیان کرد: سخاوتمندی استاد پرورش در دادن آن‌چیزی که در سبد اطلاعاتی خود داشتند، یکی از ویژگی‌های خاص استاد بود و به هر یک شاگردان و دانش‌آموزان خود را به منزله یک دنیا می‌پنداشت و برای آنها احترام زیادی قائل بود.

  اکبر خلیلیان با اشاره به ابعاد شخصیتی استاد پرورش در بعد سیاسی اجتماعی اظهار داشت: شهید بهشتی به عنوان گرداننده اصلی و مدیر انقلاب بودند و مرحوم پرورش در حزب جمهوری اسلامی، قائم مقام شهید بهشتی و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بودند و در حوزه اداری سیاسی کشور دو دوره کاندیدای ریاست جمهوری شدند.

  استاد پرورش صاحب یک مکتب بودند

  وی افزود: در حوزه فکری، استاد پرورش صاحب یک مکتب بودند و که این مکتب از صفهان شروع شد و به کل کشور رسید، سبک بحث‌های قرآنی استاد پرورش برگرفته از تفسیر المیزان و هم‌چنین برداشت‌های فلسفی و عرفانی استاد بود.

  شاگرد استاد پرورش خاطرنشان کرد: در حوزه مبارزه، استاد پرورش یکی از گرداننده‌های اصلی مبارزه با طاغوت در بودند که  خط کاری انقلاب را از شهید بهشتی از امام(ره) می‌گرفتند و در اصفهان و به آقای پرورش منتقل می‌کردند که استاد پرورش هماهنگ کننده روحانیون و مبارزین علیه رژیم طاغوت بودند.

  وی با بیان این‌که برجسته‌ترین ویژگی استاد پرورش، معلمی او بود، تصریح کرد: پرورش معلم انقلاب بودند و یکی از ویژگی‌های شخصیتی استاد، سهل‌الوصول بودن وی بود که به راحتی می‌شد با استاد تماس گرفت و ارتباط برقرار کرد و مانع برای تماس با پرورش وجود نداشت.

  سخاوت‌مندی استاد قابل توجه بود

  خلیلیان با اشاره به یکی ویژگی‌های اخلاقی خاص استاد پرورش بیان کرد: سخاوتمندی استاد در ارائه آن‌چیزی که در سبد اطلاعاتی خود داشتند، یکی از ویژگی‌های خاص استاد بود و پرورش به ‌هر یک شاگردان و یا دانش‌آموزان خود را به منزله یک دنیا می‌پنداشت و احترام زیادی به شاگردان خود می‌گذاشت.

  وی با بیان این‌که استاد فقید معلمی را بهترین راه می‌دانست، افزود: مرحوم پرورش، قبل از انقلاب که هنوز خبری از جنگ نبود بر حسب احساس تکلیف شغل معلمی را انتخاب کرد و احساس کرد که می‌تواند با این کار خیل عظیمی از دانش‌آموزان و جوانان را هدایت کند و به‌حقیقت هم این کار را به بهترین نحو انجام داد و نسبت به پست و مقام بی‌اعتنا بود و از باب مسئولیت و وظیفه و ادای تکلیف آن را انجام می‌داد.

  مرحوم پرورش: ببنید برای انقلاب چه کردید؟

  استاد می‌گفت: ببینید برای انقلاب چه  کرده‌اید، هرگز به ذهنتان خطور نکند که انقلاب برای ما چه کرده است و اسناد تاریخ انقلاب  گواهی می‌دهد او تنها یک مبارز عرصه فرهنگ، سیاست و اجتماع نبود، مرحوم پرورش در شکل‌گیری گروه سیاسی،  نظامی، توحیدی صف ، موثر و مرتبط بود.

  مرحوم پرورش سابقه طولانی و مؤثر در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دارد، وجود شاگردان فراوان وی در استان اصفهان که انصافاً عده‌ای از آنها از یاران بسیار جدی انقلاب اسلامی بوده و هستند، اثرگذاری مرحوم استاد پرورش در این استان را نشان می‌دهد اما شخصیت استاد پرورش محدود به استان اصفهان نبوده و نیست.

  اثرگذاری استاد پرورش یک اثرگذاری اسلامی با دید جغرافیای ملی بود و سخنرانی‌های اثرگذار این استاد عالم در ماه‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در صحنه‌های خطرناکی که وی اظهار وجود می‌کرد، علامت بارزی از اثرگذاری او در شکل‌گرفتن انقلاب اسلامی بود.

  مرحوم پرورش محوراصلی جذب انقلابی‌ها در اصفهان

  یکی دیگر از شاگردان مرحوم پرورش درباره جاذبه‌های اخلاقی مرحوم سیدعلی اکبر پرورش به خصوص برای جوانان انقلابی خاطرنشان کرد: ایشان با بیان گویا، متعهد و مذهبی خود چنان جوانان را جذب و مبهوت گفته‌هایشان می‌کردند که در اصفهان محوراصلی جذب انقلابی‌ها بودند.

  حجت‌الاسلام مجتبی کوچک‌زاده افزود: در اوج مبارزات سیاسی آن دوران علیه رژیم شاه، یک شب خبردار شدیم ساواک مرحوم پرورش را شناسایی و دستگیر کرده و پس از برگشت ایشان شاهد آثار شدید شکنجه روی صورتشان بودیم و این فداکاری و شجاعت برای ما که جوان بودیم، الگویی بسیار ارزشمند و تشویق کننده به منظور ادامه مبارزات بود.

  وی تصریح کرد: استاد پرورش سخنرانی‌های زیادی به صورت غیرعلنی و در مساجد و خانه‌ها برگزار می‌کردند و این موضوع را تکلیفی برای خود می‌دانستند تا افکار عمومی را درمورد جنایت ها و ظلم حاکمان آن دوران و در مقابل، با خط امام و رهبری روشن کنند.

  شاگرد مرحوم پرورش به دوران زندانی شدن مرحوم پرورش در دوران حکومت ستم شاهی اشاره کرد و گفت: ایشان به قدری در مبارزات سیاسی خود ثابت قدم و استوار بودند که در جمع زندانیان هم می‌درخشیدند و با برگزاری نماز جماعت و سخنرانی، برای آگاهی بخشی به این افراد هم تلاش می کردند.

  شاگردانی که هنوز پای درس استاد نشستند

  حال، در طول روزها و ساعت‌هایی که از پرواز ملوکتیش با آن همه خاطره غم‌انگیز می‌گذرد، آرامگاه او میعادگاهی برای شاگردان و عاشقان مکتب استاد شده است، که اگر گذرت به گلستان شهدای اصفهان بیافتد در ساعات مختلف روز، شاگردانی را می‌بینی که پای آرامگاه استاد به درد و دل نشسته‌اند و حتی در محضر خدا و روح استادی که در همان حوالی است درس پس می‌دهند.

  "ماه و قرآن" ، "مردان آنجلس" ، "قرآن و خطوط انقاق" ، " واقفیه؛ آنان که توقف می‌کنند" ، "جاهلیت پدیده‌ای بی مرز" ، "نبرد نورو نار" ، مستشرقین" و " پیامبر در مکه" از جمله آثار مرحوم استاد پرورش است که در طول سال‌های اخیر از سوی انتشارات مختلف به چاپ رسیده و روح تشنه شاگردان مکتب اللهی را سیراب می‌کند.

  به واقع اگر بخواهیم استاد پرورش را در چند کلمه خلاصه کنیم، وی انسانی دین‌دار و مردم دار و عرفان را با جهاد در راه خدا و عقلانیت در هم آمیخته بود و در تمام زندگی خودش را خدمت به مردم و اسلام  کرد.

  هنر استاد تربیت انسان‌های بزرگ بود و تعداد زیادی از شهدا شاگردان استاد پرورش بودند، پرورش حافظ ولایت در زمان امام و مقام معظم رهبری و عابد و عارف، مجاهد و عالم و متواضع بود و اخلاق اسلامی را در خود داشت و بی‌تکلف و بی‌ریا بود و انسان اثرگذاری بود.

  بیندیشیم که ما چه کردیم؟

  می‌گویند تشییع‌ها، سالگرد‌ها و بزرگداشت‌ها بیش از اینکه برای از دنیا رفته‌گان باشد برای بازماندگان است، و امروز بعد از گذشت ۳ سال از عروج ملکوتی مرحوم پرورش، فرصتی است که به فکر فرو برویم و به سوالاتی که مرحوم پرورش مدام در حین کلاس‌ها و سخنرانی‌های خود بر آن تاکید داشت، بیاندیشیم، این که ما چه کردیم و به کجا می‌رویم؟ در این بین خدا را باید شاکر بود که بزرگمردی چون استاد پرورش، چراغ راهی است برای پیدا کردن منزل معبود.

  روحش شاد و یادش جاودانه باد…

  گزارش از زینب کلانتری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.