• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » حوزه هنری در رکود اقتصادی هم بازسازی سینماها را رها نکرد
  کد خبر : 1958235

  حوزه هنری در رکود اقتصادی هم بازسازی سینماها را رها نکرد

  حوزه هنری در رکود اقتصادی هم بازسازی سینماها را رها نکردReviewed by on Dec 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، محسن علی اکبری تهیه کننده سینما گفت: نیاز به ساخت سالن‌های سینما با توجه به کمبود سالن در کشور به شدت احساس…

  حوزه هنری در رکود اقتصادی هم بازسازی سینماها را رها نکردReviewed by on Dec 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، محسن علی اکبری تهیه کننده سینما گفت: نیاز به ساخت سالن‌های سینما با توجه به کمبود سالن در کشور به شدت احساس می‌شود. تعداد سالن های سینما در ایران اصلا با سرانه جمعیت همخوانی ندارد. طبق قواعد ما باید تعداد دو هزار سالن سینما در کشور داشته باشیم تا به استاندارد برسیم، ولی تعداد سالن‌های فعال ما نهایتا به ۲۰۰ سالن می رسد. ما تنها حدود ده درصد از تعداد سالن‌هایی که باید در کشور داشته باشیم تا به حد استاندارد برسیم را در اختیار داریم که رقمی بسیار اندک است.
   
  وی ادامه داد: در نظر داشته باشید تعداد تولیدات ما زیاد است یعنی باید یا تولید را کم کنیم یا به سالن‎هایمان اضافه کنیم تا به حد عرف و استاندارد برسیم و اگراین اتفاق نیفتد بیشتر از اکران فیلم شاهد فیلم سوزی خواهیم بود.
   
  این تهیه‌کننده افزود: حتی اگر ساخت سالن برایمان مقدور نیست می‌توانیم سالن‌های سینما سیار داشته باشیم. در کشورهای بلوک شرق اروپا که کشورهای کوچکی هستند و سالن‌های سینما در شهرهایشان کم است از سالن های سیار استفاده می‌کنند و این موضوع به رونق اکران کمک می کند.
   
  تهیه کننده فیلم «پاداش سکوت» گفت: کشور همسایه ما ترکیه تا سال ۲۰۰۵ نزدیک به هشتاد سالن سینما در کل کشور داشت که مانند بسیاری از سالن‌های ما در شهرستان ها سالن‌هایی به شدت فرسوده و قدیمی بودند. اما به دلیل رسیدن به قوانین استاندارد اروپایی برای عضویت در اتحادیه اروپا این کشور از همان سال شروع به ساخت سالن های سینما کرد. این کشور باید برای رسیدن به حد استاندارد حدود ۱۶۰۰ سالن در سراسر کشور می‌ساخت و در سال ۲۰۱۲ به این مهم دست یافت.
   
  علی اکبری ادامه داد: این سالن‌ها اغلب گنجایشی حدود صد نفر دارند و کوچک هستند. ساخت سالن‌های کوچک به تعداد بالا مزیت هایی همچون صرفه جویی در انرژی و تنوع اکران را در پی دارد. وقتی یک مجموعه سینمایی با سالن های متعدد وجود داشته باشدامکان اکران فیلم هایی بیشتری وجود دارد و سلیقه افراد بیشتری تامین می‌شود. برای مثال مخاطب فیلم‌های مذهبی می داند دست کم ۵۰ سالن همیشه فیلم های مذهبی اکران می‌‍کنند. یا مخاطب ژانر کودک می‌داند همیشه در یک سری از سالن ها فیلم‌های مخصوص کودکان اکران می شوند.
   
  وی در همین زمینه اضافه کرد: این اتفاق در ترکیه افتاده و می‌تواند الگویی باشد برای مدیران ما تا با ساخت سالن‌های کوچک با تعداد بالا هم به اکران تعداد بیشتری از فیلم ها کمک کنند و هم با تنوع اکران به سلیقه همه مخاطبان احترام بگذارند.
   
  اکبری ادامه داد: حوزه هنری به عنوان ارگانی که بیشترین تعداد سالن های سینما را در اختیار دارد در خصوص اکران حرف اول را در سینما می زند و هیچ بخش خصوصی و نهاد دیگری توان رقابت با این نهاد را ندارد. با وجود تمام دغدغه هایی که در خصوص مسایل مالی و رکود اقتصادی در سال‌های اخیر با آن مواجه بودیم حوزه هنری همچنان به سالن سازی و مرمت سالن های قدیمی پرداخته است که جای تقدیر دارد. اینکه حوزه هنری در چنین شرایطی اقدام به ساخت سالن‌های سینما در شهرستان ها می کند واقعا دلگرم کننده است. ساخت سالن‌هایی مانند پردیس آزادی و پردیس هویزه مشهد به رونق اکران کمک بزرگی کرده. امیدوارم دولت، شهرداری‌ها و نهادهای خصوصی هم در این زمینه فعال شوند و همه دست به دست هم دهند تا به سرانه دو هزار سالن که نیاز کشور است برسیم.
   
  اکبری با ابراز امیدواری از ادامه دار بودن روند سالن سازی حوزه هنری در کشور گفت: امیدوارم با سرمایه گزاری در زمینه ساخت سالن های سینما توسط حوزه هنری و سایر نهادها  دوستانی که در حیطه تولید فیلم کار می‌کنند دست کم بتوانند به بازگشت سرمایه‌شان امیدوارم باشند.
   
  تهیه‌کننده فیلم «استرداد» در پایان گفت: دوست دارم در پایان به عنوان یک هنرمند از عملکرد مثبت حوزه هنری در این زمینه تقدیر و تشکر کنم.
   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.