• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » حماس از اختلافات منطقه ای به دور و بر داخل متمرکز است
  کد خبر : 1958115

  حماس از اختلافات منطقه ای به دور و بر داخل متمرکز است

  حماس از اختلافات منطقه ای به دور و بر داخل متمرکز استReviewed by on Dec 25Rating: خبرگزاری مهر، گروه بین الملل–محمد مظهری: روز شنبه پایگاهی موسوم به «الوطن ۲۴» خبری را به نقل از «محمود الزهار» یکی از اعضای ارشد جنبش حماس منتشر کرد مبنی بر اینکه حماس با ترک سوریه مرتکب اشتباه شد و خالد…

  حماس از اختلافات منطقه ای به دور و بر داخل متمرکز استReviewed by on Dec 25Rating:

  خبرگزاری مهر، گروه بین المللمحمد مظهری: روز شنبه پایگاهی موسوم به «الوطن ۲۴» خبری را به نقل از «محمود الزهار» یکی از اعضای ارشد جنبش حماس منتشر کرد مبنی بر اینکه حماس با ترک سوریه مرتکب اشتباه شد و خالد مشعل مسئول اصلی این اشتباه است اما ساعاتی بعد دفتر وی این گفتگو را تکذیب کرده و در بیانیه ای تاکید کرد: مطالب مطرح شده به نقل از الزهار، پیرو دروغ‌پردازی‌های سایت «الوطن ۲۴» وابسته به اطلاعات تشکیلات خودگردان، منتشر شده است. در همین راستا برای بررسی ابعاد این موضوع با «محمود الزهار» گفتگو کرده ایم که شرح آن در ادامه می آید.

  «محمود الزهار» عضو ارشد حماس در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اظهارات منتسب به وی در پایگاه «الوطن ۲۴» تصریح کرد: اولا باید تاکید کنم که چیزی به نام «الوطن ۲۴» وجود ندارد و هیچ دفتر یا خبرنگار یا مقر و یا مسئولی ندارد. سایت موسوم به «وطن ۲۴» توطئه دستگاه اطلاعات تشکیلات خودگردان فلسطین  است که با سیستم اطلاعاتی اسرائیل همکاری دارد. در صورتی که شما بخواهید با این پایگاه تماس بگیرید، موفق نخواهید شد، زیرا شماره یا دفتر ندارد. این پایگاه در واقع پروژه و طرح دستگاه اطلاعاتی زیر نظر محمود عباس است که به همکاری و هماهنگی با اسرائیل معروف است. بنابراین هر آنچه که توسط این پایگاه منتشر شده است، تماما دروغ و کذب است.

  وی در رابطه با قطعنامه شورای امنیت در محکومیت شهرک سازی صهیونیست ها تاکید کرد: این قطعنامه کافی نیست و اراضی فلسطین به سرزمین های ۱۹۶۷ محدود نمی شود بلکه تمام اراضی ۱۹۴۸ را شامل می شود. همچنین این قطعنامه فقط ۲۰ درصد از اراضی ما را در بر می گیرد در حالیکه ۸۰ درصد آن در اشغال باقی می ماند.

  عضو ارشد حماس در خصوص وجود اختلافات داخلی میان هر یک از گروه های فلسطینی مانند فتح یا حماس نیز بیان داشت: اختلاف در مسائل تاکتیکی اشکالی ندارد و طبیعی است و حماس در میان این جنبش ها کمترین اختلافات داخلی را دارد زیرا ما شورا داریم و تصمیمات شورا لازم الاجرا است. اما در جنبش فتح دو جریان رقیب هست؛ یکی جریان محمود عباس و دیگری جریان وابسته به محمد دحلان که اختلافاتشان هم علنی است. این در حالی است که حماس رهبری واحد دارد که در چارچوب شورا تصمیم گیری می کند و همگان به نظرات اکثریت پایبند هستند و آن را اطاعت و اجرا می کنند. در این موضوع نباید میان ما و جنبش فتح مقایسه ای صورت گیرد.

  وی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند حماس راه را گم کرده و از آرمان آزادی فلسطین فاصله گرفته نیز گفت: اولا که حماس راه را گم نکرده است؛ راه ما همان آزادسازی فلسطین و لوازم آن نیز مقاومت است. در رابطه با اراضی فلسطین هیچ کس در حماس محدود شدن به اراضی ۱۹۶۷ را نمی پذیرد. در خصوص عملیات مقاومت نیز هیچ کس با این موضوع مخالف نیست که مقاومت مسلحانه و تمامی انواع مقاومت، اساس آزادسازی کل فلسطین است. همچنین در رابطه با روابط بین المللی نیز باید بیان کنم که هر یک از جریان ها که با ورود به ائتلاف ها به سوی اختلافات منطقه ای رفت، ضرر کرد. جنبش فتح زمانی قدرت و موقعیت خود را از دست داد که در درگیری های داخلی اردن و لبنان دخالت کرد و در فلسطین هم با حماس جنگید. این در حالی است که حماس همیشه از کشورهای عربی و اسلامی درخواست کرده که آن را وارد اختلافات و دسته بندی های منطقه ای نکنند تا ما بر روی مبارزه با اسرائیل تمرکز کنیم.

  الزهار در تکمیل این بخش از سخنان خود افزود: حماس همچنین مراقب بوده است که در هیچ یک از درگیری های نظامی در کشورهای منطقه حضور نیابد تا منجر به آواره شدن پناهندگان فلسطینی در آن کشور نشود. شما به موضع یاسر عرفات در قبال جنگ نخست عراق با آمریکا وحمایتش از صدام توجه کنید که موجب شد بیش از ۲۵۰ هزار فلسطینی از این کشور آواره و اخراج شوند. بنابراین ما تلاش های خود را به داخل فلسطین معطوف کرده ایم و سلاح ما به سوی اسرائیل نشانه رفته است. سیاست ما برقراری رابطه خوب با جهان عرب و جهان اسلام است.

  عضو ارشد حماس در خصوص برخی اظهارات مبنی بر حضور برخی افراد منتسب به حماس حماس در جنگ علیه بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز عنوان کرد: در این زمینه ۲ موضع وجود دارد. طبق موضعی که رسما توسط حماس بیان شده است ما در این جنگ به هیچ وجه شرکت نداریم. زیرا نه تنها به نفع ما نیست، بلکه هدف ما آزادی فلسطین و مقابله با اشغالگری اسرائیل است اما  برخی از فلسطینی های حاضر در سوریه ممکن است که به نفع یا علیه دولت سوریه اقدامی را انجام دهند که این اقدامات یک عمل فردی است و ربطی به جنبش حماس ندارد. ما به هیج وجه در درگیری های خارجی مداخله نمی کنیم. زیرا مسائل داخل خود فلسطین به قدری حائز اهمیت و نیازمند تلاش است که اقدامات خارجی نیز باید به این سمت متوجه شود و به مقاومت مسلحانه در داخل فلسطین کمک کنند. در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد از کرانه باختری در حال یهودی سازی با موافقت فلسطینی های فتح است. بنابراین تمامی تلاش ها باید بر روی داخل فلسطین متمرکز گردد. تاکید می کنم که حماس آرمان اصلی خود را فراموش نکرده و سیاست های آن ثابت است.

  وی در همین رابطه بیان داشت: از همگان می خواهیم که اجازه دهند حماس روی مبارزه با اسرائیل متمرکز باشد تا دست کم دستاوردهای کنونی خود را حفظ کند. ما تجربه  دخالت فلسطینی ها در اردن را داریم که منجر به اخراج فلسطینی ها شد. همچنین در درگیری های داخلی لبنان وارد شده و علیه مارونی ها و برخی از گروه های شیعه جنگیدند که منجر به ضعیف شدن قدرت فلسطینی ها شد و این تجربه تلخی بود که ما نمی خواهیم تکرارش کنیم.

  محمود الزهار در خصوص درگیری های اخیر در اردوگاه «عین الحلوه» در لبنان نیز تصریح کرد: ما از فلسطینی ها درخواست می کنیم که در معادلاتشان وحدت صفوف را مدنظر قرار دهند. اگر برخی از اختلافات در میان گروه ها وجود دارد، این اختلافات باید در چارچوب اختلافات فکری باقی بماند و به درگیری منجر نشود. ما خواهان این هستیم که لبنان امن بماند و حضور فلسطینی ها باید در آن موقت و تا آزادسازی تمام سرزمین فلسطین باشد و همچنین تمامی تلاش ها باید در راستای خدمت به آرمان فلسطین باشد.

  وی در پایان در پاسخ به این سوال که تخریب وجهه اسلام توسط تروریست ها چه تاثیری بر گروه های فلسطینی دارد نیز تاکید کرد: آموزه های دین اسلام روشن و آشکار است. طبق حدیث نبوی مسلمان برادر مسلمان است و به وی ظلم نمی کند یا خوارش نمی سازد اما در حال حاضر اکثر مسلمانان مقاومت اسلامی را تضعیف می کنند و برخی نیز علیه آن اقدام می کنند. نکته بعدی اینکه باید توجه کرد در صورتی که در موضوعی اختلاف ایجاد شد، باید به خداوند و رسول اکرم (ص) رجوع شود. در حال حاضر مردم به جای رجوع به قرآن و سنت ثابت نبوی، با قدرت های بین المللی ائتلاف می کنند که این موضوع موجب چندپاره شدن جهان عربی و اسلامی شده است. این موضوع خود توجیهی برای به وجود آمدن این گروه های فکری که بر پایه نظریاتی برای آسیب زدن به جامعه مسلمان ایجاد شده اند، شده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.