• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » ۱۱۷ وقف به ارزش ۵ میلیارد تومان در سیستان و بلوچستان به ثبت رسید
  کد خبر : 1957905

  ۱۱۷ وقف به ارزش ۵ میلیارد تومان در سیستان و بلوچستان به ثبت رسید

  ۱۱۷ وقف به ارزش ۵ میلیارد تومان در سیستان و بلوچستان به ثبت رسیدReviewed by on Dec 24Rating: حجت‌الاسلام اسماعیل تدینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون ۱۱۷ وقف جدید به ارزش تقریبی ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در ۱۹ شهرستان استان سیستان و بلوچستان به ثبت…

  ۱۱۷ وقف به ارزش ۵ میلیارد تومان در سیستان و بلوچستان به ثبت رسیدReviewed by on Dec 24Rating:

  حجت‌الاسلام اسماعیل تدینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون ۱۱۷ وقف جدید به ارزش تقریبی ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در ۱۹ شهرستان استان سیستان و بلوچستان به ثبت رسیده است.

  مدیرکل اوقاف و امور خیریه سیستان و بلوچستان افزود: این وقف‌ها شامل ۳۶ مورد در شهرستان زاهدان، ۴۰ وقف در شهرستان زابل، ۲۴ وقف در ایرانشهر و ۱۷ وقف در شهرستان زهک است.

  وی با بیان اینکه در مجموع ۴۶۰۹ موقوفه در سیستان و بلوچستان وجود دارد که ۳۰ درصد آنها سند مالکیت دارند، افزود: تعدادی از این موقوفات ثبت جدید است و تعدادی از آنها دست مردم بود که با اعتمادسازی رسانه‌ها نسبت به عملکرد و وظایف اوقاف و امور خیریه، به این اداره‌کل تحویل شده است.

  حجت‌الاسلام تدینی با اشاره به اینکه پیش از این مردم سیستان و بلوچستان وقف را تنها در مساجد و حسینیه‌ها خلاصه می‌دانستند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در پی فرهنگ‌سازی انجام شده موقافات استان در حال سوق پیدا کردن به حوزه‌های دیگر است به طور مثال امسال قطعه زمینی جهت امور ورزشی در استان وقف شده است.

  وی گفت: مردم سیستان و بلوچستان در زمینه پرداخت به موقع اجاره موقوفات عملکرد مطلوبی دارند و این امر موجب شده استان در زمینه وصول مطالبات موقوفات در رتبه‌های نخست کشور قرار گیرد.

  مدیرکل اوقاف سیستان و بلوچستان با اشاره به این فرمایش امام خمینی(ره) که "اگر تبلیغات دولت رایج شود خواهید دید از همین نذر وصیت و وقف نیمی از هزینه‌های دولت تامین می‌شود"، از جایگاه والا و ویژه وقف در نگاه بزرگان کشور یاد کرد و گفت: رهبر کبیر انقلاب اسلامی و امام خامنه‌ای با نگاه خردمندانه و ژرف‌اندیشانه خود راه نجات کشور و برون رفت از یوغ تحریم‌های دشمنان نظام را پویا کردن دستگاه موقوفات بیان کرده‌اند.

  وی افزود: سازمان اوقاف و امور خیریه به تاسی از فرمایشات دلسوزانه رهبری، در تلاش است تا با بهره‌گیری از دانش روز و استمداد از قشر فرهیخته و خیر کشور، در توسعه اقتصادی و گسترش خدمات موقوفات به جامعه در راستای نیات واقفان گام بردارد.

  حجت‌الاسلام تدینی عنوان کرد: برای چندمین سال متوالی است که همایش‌های علمی بزرگی در قالب وقف و رسانه و همچنین وقف و اقتصاد در اقصی نقاط کشور برگزار می‌شود تا با هم‌افزایی اندیشه و بهره‌گیری از سرمایه‌های خیریه و تبلیغات سنت حسنه وقف در بین آحاد جامعه، وقف به عنوان یکی از قویترین ابزارهای اقتصادی جامعه اسلامی بیشتر معرفی شود و مورد استقبال و بهره‌گیری مطلوب‌تر از گذشته قرار گیرد.

  مدیرکل اوقاف سیستان و بلوچستان گفت: وقف و موقوفات می‌تواند تأثیر بسزایی در حل مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور داشته باشد.

  وقف زیربنای عدالت اجتماعی و اقتصادی جامعه است

  وی با بیان اینکه وقف را باید از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جزو مظاهر خاص پیشرفت و رفاه جامعه بدانیم، خاطرنشان کرد: طبق موازین دینی به کمک وقف، معمولاً ثروت‏‌ها بعد از چند سال از خانواده‏‌ای به خانواده دیگر و از طبقه‏‌ای به طبقه دیگر انتقال می‏‌یابد و از این طریق نوعی تعدیل و تقسیم ثروت پیش می‏‌آید و این امر در حقیقت نوعی بیمه اجتماعی است.

  حجت‌الاسلام تدینی تصریح کرد: فقرزدایی یکی دیگر از اهداف مهم وقف است و در این راستا احکامی در موارد مختلف از جمله برای حمایت از مستمندان، کمک به نابینایان، زمین‌گیران، از پا افتادگان، آوارگان، بچه‏‌های بی‌سرپرست، ایتام، اسیران، بیماران، سالخوردگان، کمک به مقروضان، دورافتادگان از وطن، خون‌بهای مقتول، قتل‏‌های غیرعمد، شرکت در برداشت محصول و امدادهای اجتماعی صادر شده است.

  مدیرکل اوقاف سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: نتیجه طبیعی وقف را می‏‌توان در سه فرآیند شامل "تعدیل ثروت، توازن اجتماعی و همکاری جامعه" ذکر کرد که همه آنها در اصل زیربنای عدالت اجتماعی و اقتصادی جامعه هستند.

  وی با بیان اینکه وقف آثار مطلوب و برکات بسیاری دارد ولی به طور کلی دارای دو اثر درونی و بیرونی است، افزود: اثر درونی متوجه شخص واقف است که با این عمل به تزکیه نفس پرداخته و روحیه دنیاطلبی و مال‌اندوزی را از خود دور کرده و اثر بیرونی آن در جامعه نمود پیدا می‏‌کند که می‏‌تواند در محور فقر و محرومیت و فاصله شدید طبقاتی تأثیر بسزایی بگذارد.

  حجت‌الاسلام تدینی ادامه داد: این اثر بیرونی چنان نقش مهمی ایفا می‏‌کند که حتی در اداره یک جامعه می‏‌توان از آن کمک گرفت.

  مدیرکل اوقاف سیستان و بلوچستان در رابطه با نقش اقتصادی وقف گفت: اگر بتوانیم با استفاده از جذب سرمایه‌ها و بهره‌گیری از تکنولوژی و شناسایی نیازهای ضروری جامعه موقوفات را به سوی حرکت تولیدی و اقتصادی سوق دهیم، خواهیم دید که بسیاری از مشکلات جامعه از قبیل اختلاف طبقاتی، جبران کمبود خدمات دولتی، تنظیم جریان پول و کالا در اقتصاد و تعدیل مالکیت خصوصی و عمومی حل می‌شود و در پی آن ثبات اقتصادی را در کشور شاهد خواهیم بود.

  وی اظهار داشت: سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن دقت در اجرای نیات واقفان و حفظ و حراست از موقوفات، به دنبال بالا بردن ارزش اقتصادی موقوفات و بالا بردن حداکثری منافع موقوفات در جهت کمک به اقتصاد کشور و ایجاد رفاه عمومی در جامعه است.

  حجت‌الاسلام تدینی خاطرنشان کرد: با انجام مطالعات دقیق و سرمایه‌گذاری مناسب بر روی موقوفات می‌توان ایجاد اشتغال، تولید ثروت، فقرزدایی و از سوی دیگر اجرای بهتر نیات واقفین را در جامعه شاهد بود، چرا که اگر درآمدی از طریق توسعه برای موقوفه  ایجاد شود، دوباره به خود جامعه باز می‌گردد و نیازمندان بیشتری از مواهب خیراندیشی واقف بهره‌مند می‌شوند.

  وی ادامه داد: با ایجاد یک ساز و کار مناسب و مدون این دایره هر روز بزرگ‌تر می‌شود و در پی آن دامنه وسیع‌تری از جامعه از آثار و برکات وقف بهره‌مند خواهند شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.