• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ایران برنده بزرگ بهار عربی است/ماه عسل برای عربستان سعودی به پایان رسیده
  کد خبر : 1957829

  ایران برنده بزرگ بهار عربی است/ماه عسل برای عربستان سعودی به پایان رسیده

  ایران برنده بزرگ بهار عربی است/ماه عسل برای عربستان سعودی به پایان رسیدهReviewed by on Dec 24Rating: آفتاب‌‌نیوز : سرویس بین الملل-این روزنامه هلندی با اشاره به این که ماه عسل برای عربستان سعودی به پایان رسیده است می نویسد:«مجله فایننشال تایمز نیز این موضوع را پیش بینی کرده بود و اشاره کرد که عربستان…

  ایران برنده بزرگ بهار عربی است/ماه عسل برای عربستان سعودی به پایان رسیدهReviewed by on Dec 24Rating:

  آفتاب‌‌نیوز : سرویس بین الملل-این روزنامه هلندی با اشاره به این که ماه عسل برای عربستان سعودی به پایان رسیده است می نویسد:«مجله فایننشال تایمز نیز این موضوع را پیش بینی کرده بود و اشاره کرد که عربستان سعودی در آستانه رکود قرار دارد.
   واقعیت آن است که ایران برنده واقعی منطقه است. سرمایه گذاران خارجی در ماه های اخیر دیگر علاقه ای به سرمایه گذاری در عربستان ندارند. دولت آن کشور حقوق بازنشستگی را یا قطع کرده و یا با تاخیر پرداخت می کند. یارانه ها نیز قطع شده اند. قیمت نفت پایین است و جنگ های یمن و سوریه پر هزینه بوده اند. در نتیجه، این رویدادها ناآرامی و نارضایتی و خشم به ویژه در میان جوانان در عربستان سعودی افزایش یافته است. این رویدادها برای کشوری که در آن به طور سنتی خاندان سلطنتی حاکم مطلق تمام امور بوده اند خطرناک است.
   سقوط حلب نیز روشن ساخت که سرمایه گذاری عربستان در سوریه بازدهی برای آن کشور نداشته است و جنگ در یمن تبدیل به یک کابوس برای سعودی ها شده است. در طرف دیگر پیروزی های ایران در منطقه را باید سرودی پارسی قلمداد کرد. در توافق هسته ای تحریم های اقتصادی برداشته شدند. سرمایه گذاران غربی به تهران آمدند. ایارن اخیرا اعلام کرد که بودجه نظامی خود را برای سال ۲۰۱۷ میلادی به میزان ۳۹ درصد افزایش خواهد داد. 
  اوباما رییس جمهوری امریکا به خاطر آن که نمی خواست توافق هسته ای به خطر افتد بر سر بحران سوریه با ایران مقابله نکرد. اوباما امیدوار بود که بهبود روابط میان ایران و امریکا به تدریج تنش در مطنقه را نیز کاهش دهد اما در واقع، پس از توافق هسته ای ایران به روسیه نزدیک شد. در همان حال بسیاری از کشورهای غربی نیز در حال حاضر به دنبال معاملات امن با یاران هستند در نتیجه، آنان به ندرت نسبت به شعارهای جنگ طلبانه ای که در خلیج فارس شنیده می شود واکنش نشان داده اند». 
  این روزنامه در ادامه می افزاید:«مهدی طائب در ماه های گذشته گفته بود که ایران در حال حاضر کنترل چهار پایتخت عربی را در دست دارد اشاره او به بغداد، دمشق و بیروت و اخیرا صنعا پایتخت یمن بود که ایران در آن از انصارالله حمایت می کند. طائب از احتمال حرکت انصارالله به سوی مکه و مدینه در عربستان سعودی صحبت کرده بود. یکی از فرماندهان ایرانی به نام سردار سلامی نیز درباره آزادسازی حلب اظهاراتی را بیان داشته که نشان از استراتژی کلی ایران دارد. او از فتح اسلامی گفته و پیش بینی کرده که بحرین و یمن نیز ازاد خواهند شد.
   شیعیان در بحرین جمعیت مهمی هستند. در سال ۲۰۱۱ میلادی در بحرین تظاهرات با سرکوب دولت همراه بود. عربستان سعودی ایران را مسئول این ناآرامی ها دانسته است. ایران به طور فزاینده ای خود را حامی تمام شیعیان در منطقه نشان داده است. شیعیان بحرینی برای اهداف ایران هدف مناسبی هستند». 
  این روزنامه در ادامه اشاره می کند که بحرین نقطه ای کلیدی برای عربستان سعودی است چرا که توسط یک پل واقع در شرق عربستان سعودی با آن کشور در ارتباط است و شرق عربستان سعودی نیز خانه بسیاری از شیعیان است. این روزنامه اشاره می کند از سوی دیگر عربستان سعودی از مرز جنوبی با یمن همسایه است و در آن جا از حانب ایران احساس تهدید می کند. این روزنامه هلندی در پایان می نویسد:«زمانی که بهار عربی در سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شد ایران ادعا کرد که این امر می تواند ادامه دهنده راه انقلاب اسلامی در دیگر کشورها باشد. پنج سال پس از آن ایران به طور ناگهانی از فتوحات اسلامی می گوید. انقلاب ها همواره بازندگان و برندگانی دارند در این جا اما ایران احتمالا بزرگترین برنده بهار عربی بوده است». 

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.