• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » سودای پاستور از سر سردار بیرون نرفته است؟
  کد خبر : 1957765

  سودای پاستور از سر سردار بیرون نرفته است؟

  سودای پاستور از سر سردار بیرون نرفته است؟Reviewed by on Dec 24Rating: روز نو :  محسن رضایی اگرچه چندی پس از ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ گفته است که ردای سیاست را کنار گذاشته و لباس رزم پوشیده است، اما گویی هنوز نمی‌تواند خود را به لباس سربازی محدود کند و از این‌رو…

  سودای پاستور از سر سردار بیرون نرفته است؟Reviewed by on Dec 24Rating:

  روز نو :  محسن رضایی اگرچه چندی پس از ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ گفته است که ردای سیاست را کنار گذاشته و لباس رزم پوشیده است، اما گویی هنوز نمی‌تواند خود را به لباس سربازی محدود کند و از این‌رو سخنانش از حوزه نظامی بیرون می‌زند و سمت و سوی یک سیاستمدار و حتی یک نامزد انتخاباتی را به خود می‌گیرد. او سه روز پیش از در اختیار داشتن طرحی برای افزایش دو برابری یارانه‌های پرداختی به مردم، خبر داد.

  به گزارش ایران ویج به نقل از روز نو؛ موضوع پرداخت یارانه‌ها اگرچه تحولی اقتصادی در کشور بوده است، اما در نگاه تحلیل گران سیاسی بیشتر یک «وعده انتخاباتی» ارزیابی می‌شود. موضوعی که از وعده مهدی کروبی قبل از انتخابات سال ۸۴ مبنی بر پرداخت ۵۰ هزار تومان به هر ایرانی، تا اجرای طرح بزرگ هدفمندی یارانه در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد،توجه مردم را به خود جلب کرده است.
  محسن رضایی ، چهارشنبه شب که در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما حضور یافته بود،در کنار مسائل مربوط سیاست داخلی، خارجی و مسائل دیگر کشور به نیز پرداخت و پس از به انتقاد از شرایط پسابرجامی اقتصاد کشور از طرح خود برای افزایش دوبرابری یارانه نقدی به مردم خبر داد.
  وی که چندی پیش نیز موضوع افزایش دوبرابری مبلغ یارانه‌ها را مطرح کرد، در این گفتگوی تلویزیونی یک بار دیگر نیز به آن پرداخت.
  اوایل سال ۹۵ بود که رضایی در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای از طرح خود سخن گفت که با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد. این واکنش‌ها او را بر آن داشت تا در صفحه شخصی خود در اینستاگرام برآن تاکید کند. او در یادداشت کوتاه خود با عنوان«یارانه صدهزارتومانی، شعار یا واقعیت؟» نوشت:«مبلغ ۴۵هزارتومانی که به هر فرد یارانه پرداخت می‌شود، امروز کمتر از نصف آن در سال ۸۹ یعنی سال شروع هدفمندی یارانه‌ها ارزش دارد، به عبارتی به لحاظ ارزش خرید و با احتساب نرخ تورم سالیان گذشته پرداخت مبلغ ۱۰۰هزار تومان کمابیش ارزش خرید همان مبلغ ۴۵ هزارتومان سال ۸۹ را دارد. از طرفی دیگر قیمت حامل‌های انرژی ازجمله بنزین و گازوییل هم دو برابر گذشته شده است. اکنون اگر این داده‌های بدیهی را در کنار مصوبه و اقدام اخیر دولت مبنی بر حذف سه دهک یعنی نزدیک به بیست‌وچند میلیون نفر از دریافت یارانه قرار دهیم معلوم می‌شود دولت می‌تواند به هر فرد ایرانی در چند دهک باقی‌مانده مصوب مجلس، مبلغ ۱۰۰هزار تومان پرداخت کند تا مفهوم یارانه کماهی پابرجا بماند تا در کنار سایر سیاست‌ها این طرح را برای تعدیل نابرابری درآمدی و کاهش ضریب جینی به‌کار گیرد.»
  او در گفت‌وگوی تلویزیونی هفته گذشته خود بر آن تاکید کرد و توضیحاتی در این باره داد:«در یک جایی گفتم یارانه‌ها را می‌شود تا ۹۰ و ۱۰۰هزار تومان برای هر فرد افزایش داد که معادل همان قدرت خرید ۴-۵ سال پیش باشد. یعنی همان مقدار که مردم با ۴۵ هزار تومان گوشت و کالا درسال شروع یارانه‌ها می‌خریدند، الآن با ۹۰ هزار تومان خریداری می‌کنند، لااقل این قدرت خرید مردم حفظ شود. ثانیا طرحی وجود دارد که انشاءالله در آینده آن را مفصل توضیح خواهم داد که من این را از دولت سوال کردم و منتظر پاسخ دوستان هستم که اگر پاسخ ندهند، من خودم این پاسخ را منتشر خواهم کرد.»
  رضایی همچنین اظهار داشت:«با همین ۷۰-۸۰ هزار میلیارد تومان هم می‌شود یارانه را ۲برابر کرد و هم می‌شود جهش بزرگی در تولید و اشتغال به وجود آورد و بیکاری را حل کرد و این فوق‌العاده منبع عظیمی است. شما الآن سه سال این پول را در نظر بگیرید، ۳ تا ۷۰ هزار میلیارد یا ۸۰ هزار میلیارد تومان، بالای ۲۰۰ هزار میلیارد تومان پول می‌شود. منتها این پول چون به صورت قطعات کوچکی در سطح جامعه می‌رود، نه به دست یارانه بگیرها چیز درست و حسابی می‌رسد و نه تاثیر مهمی در تولید ملی می‌گذارد. با یک فرمولی می‌شود این کار را کرد. هم مردم درآمد بیشتری از یارانه‌ها دریافت می‌کنند و هم این پول به تولید ملی می‌رود و تولید ملی و اشتغال را درست
  کند.»
  وی اضافه کرد: «یعنی مردم از یک طرف یارانه بگیرند و از طرف دیگر هم بچه‌هایشان به سر کار بروند و شب که به پیش پدر و مادرشان بر می‌گردند، سرشان بالا باشد و با درآمد وارد خانه شوند و این شدنی است و اگر کارشناسان کشور درست استفاده کنند، می‌شود با همین پول یارانه‌ها بخش زیادی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کرد و منابع اقتصادی که گفته می‌شود را می‌توان تامین کرد.»
  آیا سردار محسن رضایی میر قائد پس از سه دوره ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری و ارائه برنامه‌های عمدتا اقتصادی، هنوز هم به این موضوع می‌اندیشد؟ او که با مجوز رهبر انقلاب به سپاه پاسداران برگشته است، و در کنار اظهارنظرهای نظامی گاه به مسائل اقتصادی کشور در سطح کلان و برنامه ریز نیز توجه نشان می‌دهد، سودای پاستور را از سر بیرون نکرده است؟

  *همدلی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.