• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » ثبت رکورد برای نرخ دلار در غیاب جمشید بسم الله/ دلار ۴۰۰۰ تومانی نتیجه تدابیر اقتصادی دولت روحانی است؟!
  کد خبر : 1957599

  ثبت رکورد برای نرخ دلار در غیاب جمشید بسم الله/ دلار ۴۰۰۰ تومانی نتیجه تدابیر اقتصادی دولت روحانی است؟!

  ثبت رکورد برای نرخ دلار در غیاب جمشید بسم الله/ دلار ۴۰۰۰ تومانی نتیجه تدابیر اقتصادی دولت روحانی است؟!Reviewed by on Dec 24Rating: سرویس اقتصادی شفاف: نرخ دلار هر روز و هر ساعت بالا می رود. اتفاقی که یادآور روزهای پایانی حیات دولت محمود احمدی نژاد است که پای جمشید بسم الله را هم به…

  ثبت رکورد برای نرخ دلار در غیاب جمشید بسم الله/ دلار ۴۰۰۰ تومانی نتیجه تدابیر اقتصادی دولت روحانی است؟!Reviewed by on Dec 24Rating:

  ثبت رکورد برای نرخ دلار در غیاب جمشید بسم الله/ دلار 4000 تومانی نتیجه تدابیر اقتصادی دولت روحانی است؟!سرویس اقتصادی شفاف: نرخ دلار هر روز و هر ساعت بالا می رود. اتفاقی که یادآور روزهای پایانی حیات دولت محمود احمدی نژاد است که پای جمشید بسم الله را هم به بازار ارز باز کرد با این تفاوت که در دولت دهم دلار به مرز ۴۰۰۰ تومان رسید اما از آن عبور نکرد. حالا اما در ماه های پایانی حیات دولت یازدهم،  دلار از مرز ۴ هزار تومان عبور کرده است. در واقع قیمت دلار با طی مدار صعودی صبح روز چهارشنبه اول دی ماه ۹۵، رکورد ۴۰۰۰ تومان را زد و از بعد از ظهر قیمت‌های ۴۰۱۰، ۴۰۱۵ و حتی ۴۰۳۰ تومان در تابلوی صرافی‌ها رسید تا این سوال جدی مطرح شود که با وجود وعده های دولت به ثبات نرخ دلار و نزدیک شدن نرخ بازار آزاد به نرخ ارز دولتی، بالاخره ارز تک‌نرخی می‌شود یا خیر؟ هر چند  این سؤالی است که مدت‌هاست ذهن افکار عمومی را به خود مشغول کرده است اما حالا که ارزش ریال در برابر دلار امریکا روز گذشته باز هم کاهش یافته آن هم  در شرایطی که دولت یازدهم و بانک مرکزی وعده کنترل تورم و همچنین تقویت ارزش پول ملی را به مردم داده بودند، تک نرخی شدن ارز از وعده های جدی دولت تدبیر در هاله ای از ابهام قرار دارد.
  ارز تک‌نرخی  از ابتدای کار دولت روحانی تا امروزو همه ضدونقیض‌های دولت یازدهم درواقع ارز تک‌نرخی وعده‌ای بود که ولی‌الله سیف در ابتدای ریاستش داده بود. وعده‌ای که تا امروز عملی نشده است . این در حالی است که در مرکز مبادلات ارزی پنجشنبه بانک مرکزی نرخ دلار را به سه هزار و ۷۰ تومان رساند و به‌این‌ترتیب قیمت دلار بانکی به بالاترین حد خود طی سال‌های اخیر رسیده است. نرخی که احتمال تک‌نرخی شدن ارز را بالا می‌برد.
  هنوز از یادها نرفته است که،‌طی چند سال گذشته، وجود سه نرخ ارز در بازار، ارز مرجع، ارز مبادله‌ای و ارز آزاد کار را برای بازارگرمی دلالان آسان‌تر کرده بود و به همین علت دولت یازدهم وعده به تک‌نرخی کردن نرخ ارز دادند.
  باروی کار آمدن دولت یازدهم بود که دولتی‌ها در اواخر سال ۹۲ اعلام کردند، ارز تک‌نرخی را در نیمه دوم سال ۹۳ اجرایی خواهند کرد و اجرای این برنامه به‌تدریج خواهد بود، گرچه دولتمردان و مسئولان بانک مرکزی مطرح می‌کردند که مقدمات اجرای این برنامه در حال انجام است، اما آنچه در بازار ارز مشاهده می‌شد، دلار دونرخی بود.
  محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت پیش‌ازاین در آن روزها  اعلام کرده بود که رویکرد دولت در بودجه سال ۹۳ حرکت به سمت تک‌نرخی شدن ارز است و یکسان‌سازی نرخ ارز طبق برنامه دولت به‌یک‌باره انجام نخواهد شد؛ بلکه یکسان‌سازی به‌تدریج توسط دولت اجرا می‌شود. درعین‌حال اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در آخرین روزهای سال ۹۲ در همایشی به‌صراحت اعلام کرد که قطعاً در سال آینده نظام تک‌نرخی شدن ارز در کشور اجرا خواهد شد.
  بر همین اساس چند وقت پیش ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به سیاست‌های بانک مرکزی در خصوص نرخ ارز، مهم‌ترین سیاست را ادامه یکسان‌سازی نرخ ارز عنوان کرد و تأکید کرد که این امر موجب نخواهد شد که از دیگر بخش‌ها و وظایف این بانک غافل شویم.غلامعلی کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی نیز در این خصوص گفت: این بانک به دنبال تک‌نرخی کردن نرخ ارز است زیرا نرخی که بازار تعیین می‌کند، بهترین نرخ و این نرخ ناشی از انتظارات به وجود آمده در مردم است.البته به گفته مقامات بانک مرکزی اجرای این برنامه به‌تدریج خواهد بود و قرار بود در نیمه دوم سال ۹۳ نظام تک‌نرخی ارز در بازار ارز کشور حاکم شود که این اتفاق رخ نداد. رئیس‌کل بانک مرکزی هم موضوع اصلی در این زمینه را ثبات اقتصادی اعلام و بیان کرد که دولت به دنبال نرخی است که بتواند تولید و اشتغال را در کشور پشتیبانی کند. این در حالی است که رئیس‌کل بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود در رابطه با تصمیم برای یکسان‌سازی نرخ ارز در سال ۹۴عنوان کرده بود که مقدمات لازم برای تک‌نرخی شدن ارز فراهم‌شده است اما باید شروط دیگری نیز برقرار باشد.سیف گفته که یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای استمرار و موفقیت یکسان‌سازی نرخ ارز گسترش ارتباطات بین‌المللی نظام بانکی است که هرزمانی شکل مناسبی به خود بگیرد حتماً یکسان‌سازی نرخ ارز نیز در اولویت قرار دارد.در این میان‌سال ۹۴ هم به پایان رسید و سال ۹۵ آمد اما هنوز وعده‌های دولتی‌ها برای ارز تک‌نرخی برآورده نشده است و به نظر نمی رسد با شرایط فعلی نرخ دلار این اتفاق تا پایان حیات دولت تدبیر رخ دهد.
  چرا نرخ دلار رکورد زد؟ دلایل برای افزایش نرخ دلار اما زیاد است . ازتقویت شاخص جهانی دلار وتورم انباشته سال‌های گذشته گرفته تا  تقاضای احتیاطی پس از ترامپ ، کاهش درامدهای نفتی و حتی تقاضای ارز مسافرتی که هر سال با نزدیکی به ژانویه رخ می‌دهدو تقاضای ارز واردکننده‌ها با توجه به نزدیکی به نوروز . از سوی دیگر عده‌ای هم می‌گویند چشم‌انداز پسا‌برجامی دولت در خطر است، از همین رو دولت ترجیح داده با افزایش بهای ارز هم از ارزهای خود صیانت کند و هم اینکه بخشی از ارزهایش را با ریال بالاتری معاوضه کند و از این محل بتواند کسری بودجه، دستمزد و مزایای پایان سال کارمندان، بدهی پیمانکاران، صندوق‌های بازنشستگی و… را بدهد، البته برخی نوسان ایجاد شده در بازار ارز را از چشم صادرکنندگان بخش خصوصی چون پتروشیمی‌ها، سنگ‌آهنی‌ها، پروپان، گاز و… می‌بینند و براین باورند صادرکنندگان ارزهای ناشی از صادرات مواد ملی ایران را به داخل کشور باز نمی‌گردانند و در کشورهای خارجی چون امارات، ترکیه، عمان و… سرمایه‌گذاری می‌کنند، این در حالی است که از ابتدای سال ۹۵ اعضای اتاق‌های بازرگانی بهای دلار در بازار داخلی را مصنوعی دانسته و خواستار جهش بهای دلار بودند که به نظر می‌رسد به خواسته خود رسیدند.
  در هر حال ماجرا هر چه هست، با آمارهای دولت در خصوص نرخ تورم و نرخ رشد اقتصادی و رکود بازار در تضاد است و به نظر می رسد دولت تدبیر در عمل به وعده های اقتصادیش درمانده شده است و جوجه های شمرده شده در آخرین پاییز حیات دولت تدبیر، نوید خوشی برای دولت نداشته است و به نظر می رسد حالا دیگر اعتماد مردم به حسن روحانی مشکل و مشکل تر می شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.