• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مداح باید سیاسی باشد اما سیاسی کاری نکند/ اصل بر این است که که مداح مزد خویش را از ائمه اطهار بگیرد
  کد خبر : 1957587

  مداح باید سیاسی باشد اما سیاسی کاری نکند/ اصل بر این است که که مداح مزد خویش را از ائمه اطهار بگیرد

  مداح باید سیاسی باشد اما سیاسی کاری نکند/ اصل بر این است که که مداح مزد خویش را از ائمه اطهار بگیردReviewed by on Dec 24Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نوانا، حاج محمدتقی صفری مداح و ذاکر  اهل بیت علیهم السلام هم اکنون به…

  مداح باید سیاسی باشد اما سیاسی کاری نکند/ اصل بر این است که که مداح مزد خویش را از ائمه اطهار بگیردReviewed by on Dec 24Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نوانا، حاج محمدتقی صفری مداح و ذاکر  اهل بیت علیهم السلام هم اکنون به عنوان مشاور استاندار و مدیرکل حراست استانداری استان اصفهان مشغول به فعالیت است.

  وی همچنین در هیئت های انصارالحسین علیه السلام و هیئت متوسلین مداحی می کند و برای اهل بیت عصمت و طهارت مرثیه ا ی می خواند.

  با این مداح اصفهانی به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید.

  کمی از سوابقتان برای مخاطبان ما بگویید.

  بنده از سن ۱۰، ۱۱ سالگی هیات های مذهبی محله ی خودمان حضور داشتم و قبل از انقلاب یادم هست که در هیات جوانان انصار الحسین علیه السلام (وابسته به هیات انصار الحسین علیه السلام) فعالیت می کردیم و در هیات های هفتگی آن شرکت می کردیم.

  اعتقادمان این است که جوان هایمان هم باید در همین زمینه در هیات های مذهبی حضور داشته باشند که هم برای دینشان و هم برای مملکت شان خیلی مناسب است و الحمدالله می بینم که خیلی از جوان ها به این سمت و سو کشیده شده اند و در ایام عزاداری و شادی ائمه اطهار حضور پرشور و فعالی دارند و در حوزه های فرهنگی هرچه جوانانمان فعال تر باشند بهتر است.

  بنده افتخار می کنم که از کودکی در این هیات ها حضور داشتم و حدود ۳۵ سال به نحوی در دستگاه  های مختلف از بسیج و سپاه گرفته تا جاهای دیگر فعالیت می کنم. از افتخارات بزرگ بنده است که اعتقاد دارم در این هیأت ها باید باشیم و همچنان حضور پررنگ در این زمینه ها داشته باشیم.

  زمانی که بنده به عنوان معاون فرماندار در فرمانداری اصفهان مشغول شدم بعد از مدتی یکی از دوستان به بنده گفت با توجه به این سمتی که دارید، به راحتی در جلسات هفتگی هیئت شرکت می کنید؟ در جواب گفتم که افتخارم این است که با ائمه اطهار بوده ام و ان شاء الله ائمه اطهار هم دستمان را می گیرند و لذا این مسئولیت ها ظاهری و دنیوی است و آنچه که می ماند آخرت است. ان شاءالله بتوانم کاری انجام بدهم که ائمه اطهار هم از دست ما راضی و خشنود باشند.

  اولین شعری که خوانده اید را به یاد دارید؟

  بله این شعر مشهور را برای اولین بار خواندم:

  برمشامم می رسد هرلحظه بوی کربلا  * بردلم ترسنده بماند آرزوی کربلا

  اساتید شما در زمینه مداحی چه کسانی بودند؟

  من استاد زیادی نداشته ام و مداحی را از مداحانی که در هیات هایمان بودند و یا در جلسات آن ها شرکت می کردم مثل بزرگانی همچون حاج محمدعلی قاسمی (پدر شهید عبدالرسول قاسمی) حاج آقای سعیدی (برادر شهید حاج حسین سعیدی) و آقای طباطبائی آموخته ام. البته اینگونه نبوده که سرکلاسی بروم. من در این هیات ها بزرگ شده ام و تجربه کسب کرده ام و در همین هیات ها هم اکنون فعالیت می کنم و به دنبال مطرح کردن خودم هم نبوده ام.

  با کدام هیات ها همکاری می کنید و در آن به مداحی برای اهل بیت (ع) مشغولید؟

  هیات انصارالحسین و متوسلین که در طول ایام سال در شب های جمعه برگزار می شود و در ایام ماه مبارک رمضان هرشب جلسه دارد.

  در دهه اول محرم الحرام هم هرشب برنامه دارد در محله خودمان و  هیات قائم آل محمد(عج) نیز شرکت می کنم و من خودم را موظف می دانم که در این جلسات هفته ای یکبار است شرکت کنم.

  یعنی دغدغه ام این است که دراین هیات ها تا آنجایی که می شود حضور داشته باشم و این را یکی از افتخارات خودم می دانم و ضمن این که ممکن است دغدغه های خیلی از خانواده ها وجوان ها زیاد باشد و به این سمت و سو نیایند.

  لذا ما در محل در خانه و در کنارخانواده خودمان جلسه ی هفتگی داریم و همه جوان های محل و اقوام را دعوت کرده ایم و دور هم جلسه قرآن و یک ذکری هم از ائمه اطهار که این هم به این دلیل که جوان ها به سمت آشنایی با قرآن و اهل بیت (ع) کشانده شوند داریم.

  نظر شما درباره ی سبک های مداحی و سبک های جدید چیست؟

  برخی از سبک های جدید را می پسندم و برخی را نمی پسندم. بنده اعتقاد دارم که در مداحی باید قلب انسان درحزن ائمه اطهار محزون و در شادی هایشان شاد شود. لذا بعضی از این سبک ها را به دلیل اینکه می بینم بعضاً جوانان را به ائمه اطهار متصل نمی کند نمی پسندم. بعضی از سبک ها شور آن بیشتر از معرفت آن است لذا بهتر است از سبک هایی استفاده کنیم که با داشتن شعرهای خوب و پر مغز افراد را به اهل بیت(ع) وصل کند. بعضی از این کارها مثل برهنه شدن و یا بالا و پائین پریدن ها خوب نیستند.

  شخصاً سبک مداحی ام سبکی است که در قدیم استفاده می شد. به نظر بنده هیات های سنتی همین حال و هوا را دارند.

  مداحانی که سبک شور می خوانند هم به سمت سبک های سنتی برمی گردند. با توجه به شعر های جدید و پرمغزی که هست می بینیم جوانان به این سمت آمدند. ایام محرم و صفر هم می بینید که جوان ها در سطح شهر خیمه برپا می کنند و ما باید جوان ها را به  این سمت بکشانم چرا که جوان اوقات فراغت زیادی دارد و می پرسند بنده چطوری این اوقات فراقت را بگذرانم؟ به نظر بنده خوب است که وقتشان را صرف کار های مفید برای ائمه اطهار و در مسیر فرهنگ اسلامی کنند و در هیات ها شرکت کنند.

  ارتباط یک مداح با خانواده ی خود چگونه باید باشد. رابطه ی خودتان را با خانواده چطور است؟

  آنچه که دین اسلام گفته احترام به خانواده و ارتباط با خانواده است و باید تلاش بشود که فرزندان خانواده مذهبی و فرهنگی باشند و با ائمه اطهار اخت پیدا کنند و یکی از پایه های هسته های اولیه اجتماعی جامعه خانواده است که اسلام تاکید دارد و مداح باید در این خصوص کوشا باشد.

  به نظر شما یک مداح باید اشعار را حفظ کند یا نه؟

  قدیمی ها می گفتند که شعر را حفظ باید کرد ولی من اعتقاد دارم به دلیل اینکه شعرای جدید شعر های خیلی خوبی می سرایند و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری درباره ی مطرح کردن مباحث اجتماعی و فرهنگی و ظلم ستیزی در مداحی، لذا خیلی اعتقاد به این که شعرا حفظ بشود ندارم و مداح باید شعر های خوبی را بدست آورد و  از آن استفاده کند که هم در حوزه اجتماعی و هم در حوزه مدح اهل بیت (ع) و هم در حوزه مسائلی که مقام معظم رهبری تاکید دارند. خیلی ضرورت به حفظ شعر نیست که ممکن است حتی وقت آن هم نباشد.

  در خصوص هزینه های که مداحان می گیرند و یا در باب جلسه با مسئول آن هزینه را طی کردن آیا این رفتار خوب و مناسب و اصولی است یا ناپسند محسوب می شود.

  معتقدم اگر مداح بتواند در حوزه های دیگر فعالیت کند و درآمد داشته باشد بهتر است و نیازی به این که بخواهد برود جایی بخواند و پول بگیرد نیست.

  خود من هم سابقه نداشته که بخاطر مداحی، کسی به بنده پول داده باشد و خیلی هم دنبال این موضوع نبوده ایم ولی یک موقعی مداحی است که شغلی ندارد و جایی مشغول به کار نیست و خوب آن هم زندگی دارد خوب پول بگیرد اشکال ندارد اما اینکه بخواهد طی کند و بگوید که این مقدار بدهید تا بیاید و بخواند مناسب نمی دانم و اصل بر این است که کسی که می آید و مداحی می کند مزد آن را ائمه اطهار می دهند.

   وحدت بین شیعه و سنی امروزه به چه صورتی است؟

  اعتقاد بنده درباره ی وحدت همان نظر مقام معظم رهبری که ایشان می فرمایند : در این عصر و دوره باید وحدت بین شیعه و سنی برقرار باشد.

  متاسفانه بعضی جلسات و محافلی که در گوشه و کنار هست که به اختلافات دامن می زنند البته در اصفهان نسبت به سال های قبل کمتر شده است.

  لذا من موافق این کار نیستم و باید پیر ولایت فقیه باشیم.

  یک سری اعتقاداتی داریم که در کتب شیعه مطرح شده ولی بخاطر وحدت نباید اصلا به این موضوعات دامن زد و به خلفاء و اعتقادات اهل سنت نباید توهین بشود.

  و همانطور که مقام معظم رهبری در رابطه شیعه انگلیسی و تکفیری ها و وهابی ها مطالبی را فرموده اند لذا اهل سنت و شیعه باید در جهان وحدت داشته باشند و اصل هم این است که دو گروه مهیای مبارزه با ظلم باشند. و این که بخواهیم به مقدسات اهل سنت توهین کنیم و آنها هم به مقدسات ما توهین کنند این مسئله باعث تشدید اختلاف بین شیعه و سنی و در نهایت منجر به شیعه کشی در منطقه می گردد.

  لذا اصلا موافق این اختلاف بین شیعه و سنی نیستم و با توجه به منویات مقام معظم رهبری ما باید در مسیر وحدت ضمن تاکید بر اصول تلاش کنیم.

   نظرتان درباره ورود هیات ها و مداحان به مسائل سیاسی چیست؟

  یک مداح باید بالاخره سیاسی باشد یعنی مسائل روز جامعه را بداند ولی سیاسی بازی نکند. یعنی به این حزب و آن حزب وابسته نباشد چون برای شخصیت خودش مناسب تر است و یا خدای ناخواسته در مواردی مثل انتخابات یا غیره بحث حمایت از شخصی یا به کسی توهین کند این در شان مداح نیست. ولی این که یک مداح سیاسی باشد یا نه می گویم باید باشد. اما سیاسی کاری نکند.

  کلام آخر

  کلام آخر بنده در خصوص میدان دادن به جوانان در حوزه های دینی و فرهنگی و مذهبی مخصوصا جلسات ائمه اطهار است که نسبت به سال های قبل خوب شده و این زمینه ها را باید برایشان فراهم کرد و خیلی هم نباید به آن ها سخت گرفت همین که بیاید در مسجد و یک ذکری از امام حسین (ع) بگوید یا یک چای از جلسه امام حسین(ع) بخورد این خود تاثیر گذارخواهد بود. به تیپ نگاه نباید نکرد و اجازه حضور به جوان ها داد و با این روحیات شهادت طلبی و اجتماعی و فرهنگی که دارند بیایند می توانند راحت زندگی کنند و هم موفق باشند.

  ما و مسئولان ذیربط هم باید در این خصوص داد و زمینه را برای حضور جوان هایمان در جلسات و هیات های مذهبی فراهم کنیم و در مسیر وحدت تلاش کنیم تا ان شاءالله بتوانیم پرچم مقدس جمهوری اسلامی را به دست صاحب عصر آقا امام زمان (عج) تحویل بدهیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.