• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » ۱۰ درصد از جمعیت شاغل کردستان را بانوان تشکیل می‌دهند
  کد خبر : 1957522

  ۱۰ درصد از جمعیت شاغل کردستان را بانوان تشکیل می‌دهند

  ۱۰ درصد از جمعیت شاغل کردستان را بانوان تشکیل می‌دهندReviewed by on Dec 24Rating: فاطمه سهرابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با اشاره به اینکه براساس آخرین آمار موجود، جمعیت کشور بالغ بر ۷۸ میلیون نفر بوده است اظهار داشت: بیش از ۳۸ میلیون نفر از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند. وی…

  ۱۰ درصد از جمعیت شاغل کردستان را بانوان تشکیل می‌دهندReviewed by on Dec 24Rating:

  فاطمه سهرابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با اشاره به اینکه براساس آخرین آمار موجود، جمعیت کشور بالغ بر ۷۸ میلیون نفر بوده است اظهار داشت: بیش از ۳۸ میلیون نفر از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند.

  وی گفت: بر اساس آخرین سرشماری و آمار سال ۹۴ جمعیت کردستان یک میلیون و ۵۶۱ هزار است که از این میزان حدود ۷۶۴ هزار و ۹۰۰ نفر آن را بانوان تشکیل می‌دهند و از این تعداد ۷۱ هزار از آنها نیز شاغل هستند.

  رئیس جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان با اشاره به اینکه ۴۹ درصد از کل جمعیت کردستان را زنان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: ۱۰ درصد از جمعیت شاغلان استان کردستان را بانوان در برمی‌گیرند.

  وی با اشاره به اینکه از توان بانوان فرهیخته استان استفاده می‌شود، گفت: تاکنون در سنندج ۵۲ بانوی فرهیخته شناسایی کردیم و باید تا پایان سال به دو برابر برسانیم.

  سهرابی با بیان اینکه توسعه به معنای رشد تدریجی جهت پیشرفته شدن و حتی بزرگ شدن است، افزود: توسعه علمی شامل رشد افزایش ظرفیت‌های علمی اعم از ظرفیت‌های فیزیکی، انسانی و اجتماعی است و علاوه بر رشد کمی، نهادهای اجتماعی نیز متحول خواهند شد و نگرش‌ها نیز تغییر می‌کند.

  وی اظهار کرد: در توسعه علمی توان بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود به صورت مستمر و پویا افزایش یافته و هر روز نوآوری جدیدی انجام می‌شود.

  رئیس جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان با اشاره به اهداف اصلی توسعه علمی گفت: افزایش دانش مردم جامعه و استفاده از آن دانش برای تولید فناوری از اهداف مهم توسعه علمی است چون بانوان نیمی از افراد جامعه را تشکیل می‌دهند و سازندگان و پرورش دهندگان نسل‌های آینده هستند.

  وی گفت: منابع انسانی، بالقوه مهمی در توسعه علمی، اجتماعی و فرهنگی کشور محسوب می‌شوند بنابراین باید با در نظر گرفتن جایگاهشان در نظام اسلامی و شناخت موقعیت کنونی آنان به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا امکان پرورش کامل استعدادهایشان مهیا شود.

  رئیس جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان تصریح کرد: با کاهش فاصله قابلیت‌های علمی زنان و مردان می‌توان بسیاری از مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را برطرف نمود و از طرفی هم تمام اعضای خانواده و اجتماع در بهره‌وری از آن سهیم می‌شوند.

  وی گفت: خوشبختانه در پرتوی پیروزی انقلاب اسلامی ایران، زمینه‌های مناسبی برای استقبال زنان به آموزش عالی فراهم شد و افق‌های تازه‌ای برای ایفای نقش مؤثرتر زنان تحصیل کرده و متخصص در عرصه‌های مختلف گشوده شد.

  سهرابی افزود: اتخاذ تدابیر مناسب جهت توسعه مشارکت اعضاء هیئت علمی و دانشجویان زن در برنامه‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، تخصیص بخشی از امکانات و اعتبارات پژوهشی به مسائل و موضوعات مورد نیاز زنان و حمایت از محققان زن و تلاش جهت برطرف کردن مشکلات و بهبود زندگی مادی و معنوی از جمله سیاست‌های مورد نظر برای ارتقاء مشارکت زنان در بخش پژوهش و فناوری است.

  وی اظهار کرد: از دیگر سیاست‌های ارتقاء مشارکت زنان در در بخش پژوهش و فن‌آوری می‌توان به توسعه ارتباط علمی اعضاء هیئت علمی و محققان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی زن به دانشگاه‌ها و مجامع علمی خارج از کشور، حمایت از تشکیل و توسعه انجمن‌های علمی زنان و تخصیص امکانات علمی و پژوهشی مناسب جهت جذب نخبگان علمی زنان اشاره کرد.

  رئیس جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان گفت: با توجه به جمعیت زنان جامعه و نقش حساس بانوان در تربیت و آموزش انتظار می‌رود به همان اندازه نیز در تولید علم کشور هم نقش‌آفرینی داشته باشند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.