• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » بهداشت و سلامت » تلاش برای زیستن با پشت سر گذاشتن محدودیت ها/ بانوی نابینایی که با تلاش،نیاز را شرمنده کرد
  کد خبر : 1956513

  تلاش برای زیستن با پشت سر گذاشتن محدودیت ها/ بانوی نابینایی که با تلاش،نیاز را شرمنده کرد

  تلاش برای زیستن با پشت سر گذاشتن محدودیت ها/ بانوی نابینایی که با تلاش،نیاز را شرمنده کردReviewed by on Dec 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به  نقل از ندای هیرمند؛ تلاش برای زیستن و ادامه زندگی امری اجتناب ناپذیر و جزو لاینفک زندگی بشر است که از گذشته های…

  تلاش برای زیستن با پشت سر گذاشتن محدودیت ها/ بانوی نابینایی که با تلاش،نیاز را شرمنده کردReviewed by on Dec 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به  نقل از ندای هیرمند؛ تلاش برای زیستن و ادامه زندگی امری اجتناب ناپذیر و جزو لاینفک زندگی بشر است که از گذشته های دور وجود داشته و این روند فارغ از برخی محدودیتها مبتنی بر تلاش فردی برای رسیدن به هدفِ بزرگ زندگی است که این شیوه فعالیتها ، زن ومرد،  سالم وبیمار ، کور و بینا نمی شناسد .

  شاید در محیط اطرافمان با انسان های برخورد داشته ایم  که در اوج محرومیت از سلامت و عدم برخورداری از  نعمتهای خدا دادی که کامل کننده ذات بشر است  کارهای بسیار بزرگ انجام می دهند که ممکن است ما به عنوان یک فرد برخوردار از تمام نعمت ها قادر به انجام آن نبوده  و یا  کمتر به آنها توجه داشته باشیم ودر حالت عادی این فعالیت ها به چشم نمی آیند تا در یک  مقایسه ی سطحی و ابتدائی با سلامت خود یا افرادی که در کمال سلامت می توانند ولی نمی خواهند نوع زندگی آنان را ارزیابی و مقایسه کنیم.

  سطح درآمد و و زندگی افراد تحت هر شرایط مستلزم توجه  به امر اشتغال و تامین نیازهای مادی و ضروری برای ادامه حیات زمانی رنگ واقعیت می گیرد که شاهد همت وتلاش بانوی نابینا در تحقق یک  هدف بزرگ  برای ادامه حیات و زیستن هستیم .
  شیوه زندگی و تلاشهایی بانویی فداکار  که در کودکی بر اثر بیماری لا علاج و نبود  امکانات بهداشتی ناشی از فقر و محرومیت  چشمانش را از دست می دهد و برای همیشه بازیبائی ها دنیا و محیط اطرافش  وداع می کند راهگشاه برای بسیاری افراد است که با برخورداری از سلامت کامل با آن رابطه ای ندارند.

  او از زیبائیهای دنیا و محیط اطرافش  چیزی را بیاد نمی آورد اما مصمم و استوار در پیمودن مسیر زندگی از مرارتهایی سخن می گوید که بیش از ۴۸ سال  در نابینایی مطلق  بر همه  مشکلات فائق آمده اما امروز مستاصل و نا امید از درد لاعلاجی  دیگر که با آن دست وپنجه نرم می کند او ناگفته های فراوان دارد تا جایی که  از آرزوی یک بار دیدن اعضای خانواده ، فرزند و حتی محیط زندگیش سخن می گوید .

  خیرالنساء قصه ما تنها آرزویش دیدن سیمای مطهره تنها دخترش می باشد که با تمام وجود به مادر عشق می ورزد و اورا با بهترین داشته ها  عوض نمی کند .

  خیر النساء  میگوید : با تمام مشکلات و سختی های زمانه ساختم و با اینکه از دیدن ونگاه به زیبایی های خالق یکتا بی بهره بودم اما در عمق وجودم و دلم خدا  را با تمام زیبائیهایش حس کردم  و هیچگاه به واژه نا امیدی  نمی اندیشیدم اما از زمانی که سرطان به سراغم آمد شکست  را در زندگی حس کردم  اما باز هم  ناشکری نکردم و همیشه از نعمتهایی که خدا بمن داده بود او را شاکرم ودربرابر عضمت و جلال او سر تعظیم فرود می آورم .

  خیر النساء شیخ بانویی فداکار، ساکن روستای کتمک از توابع شهرستان هیرمند  است او که از نعمت دیدن و  سواد بی بهره است اما وقتی پای درد دلهایش می نشینیم گویی با یک متخصص در تمام سطوح هم صحبت شده ایم  بطوریکه از نوع  بیانش میتوان به قلب پاک ،  اراده  مصمم و خستگی ناپذیرش پی برد. 

  او خود از سرنوشت و زندگیش اینگونه سخن می گوید :

  خیر النساء شیخ هستم ،در۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۶ در روستای مرزی کتمک از توابع شهرستان هیرمند، استان سیستان و بلوچستان دیده به جهان گشودم.

  وقتی می گویم دیده به جهان گشودم یک واقعیت بود طبق شواهد موجود و اظهارات والدینم پس از تولد در سن دوسالگی و همزمان با طوفان شدیدی که در سیستان شکل گرفت ، به جهت  تغییرات جوی و  بدی آب وهوا  متاسفانه به بیماری سیاه سرفه مبتلا شدم که عدم وجود امکانات بهداشتی ، فقر مادی و عدم دسترسی به مراکز درمانی تحت تاثیر این بیماری و در عین نابوری هردو چشمم نابینا و بطور کلی بینائ ام را از دست دادم .

  داستان زندگی من به همینجا ختم نشد و به دنبال این مشکل  در همان زمان حادثه ای تلختر به وقوع پیوست ودر طفولیت و زمانی که به مهر مادری نیاز داشتم در یک اتفاق  ناگهانی مادرم فوت کرد و پدرم هم به دلیل فلج بودن قادر به راه رفتن نبوده است تا مراحل مداوای مرا پیگیری کند .

  وی افزود :  دو خواهر با فاصله ۵ و ۶ ساله از من بزرگتر بوده اند که انها هم به دلیل کوچکی کاری از آنها برای من ساخته نبود . تمامی این عوامل دست به دست هم دادند تا نتوانند به موقع مرا به بیمارستان برسانند . درآن سالها و تحت تاثیر این بیماری و کمبود امکانات بینایی هر دو چشمم را از دست دادم و عملا" نا بینا شدم بطوریکه از آن به بعد  دیگر قادر به دیدن هیچ چیزی نبودم.

  عدم توان مالی ، نداشتن فردی دلسوز که بتواند اقدام موثری برایم  انجام دهد از دلایل مهم کوری و نابینا شدن من بوده است .

  وی ادامه داد : با تمام مشکلات ، زندگی من به همین روال جریان داشت و خواست خداوند همین بوده تا از دنیای با تمام جذابیتها و زیبائی های آن که دیگران ازدیدن آن لذت می برند بی بهره باشم با این حال  زندگی من روال عادی را طی می کرد و به محیط اطرافم عادت کرده بودم و در منزلی که سکونت داشتم همه چیز برایم روشن ومشخص بود ، به کارهای خانه و امورات روزمره می پرداختم ، غذا درست میکردم و حتی گاوها رو می دوشیدم و تمامی اموراتی که در یک منزل مسکونی برای دیگران متصور است را انجام می دادم . در سال ۱۳۸۱ با یک پیرمرد سالخورده ازدواج کردم که وی تحت حمایت نهاد کمیته امداد قرار داشت، به کمیته امداد مراجعه کردم تا در خصوص احداث مسکن مرا کمک کنند اما گویا در آن زمان دیگر کمیته امداد مسکن مددجوئی نمی ساخت و به بنیاد مسکن معرفی میکردند . از سوی مدیر کمیته امداد و دیگر کارکنان وام خودکفائی به من پیشنهاد شد . با اینکه همه فکر میکردند موفق نخواهم شد اما با سابقه ای که در نگهداشت دام از گذشته و خانه پدری داشتم ، وام در زمینه ادامداری را به مبلغ ۶۰ میلیون ریال بود دریافت کردم و با این مبلغ تعداد ۳۰ راس بز و گوسفند خریداری کردم  و با نگهداشت و عایداتی که از این طریق بدست می آوردیم در کنار دریافت مستمری و دیگر خدمات امداد روزگارمان سپری می شد . این در حالی بود که تمام امورات گوسفند داری را با اینکه نابینا بودم خودم انجام می دادم . این را نگفتم نتیجه ازدواج من یک دختر است که الان یازده سال دارد و در مقطع راهنمائی درس می خواند .

  زندگیمان روال عادی داشت تا اینکه سال گذشته بر خلاف انتظار به درد لاعلاج سرطان مبتلا شدم و برای اولین بار با اینکه نابینایی نتوانسته بود مرا از کار و تلاش وا دارد اما ابتلا به سرطان مرا نا امید و مشکلات مادی ناشی از هزینه درمان  روز بروز عرصه زندگی مرا سخت تر میکرد تا جائی که برای تامین هزینه های درمانی با مشکل مواجه شدم و کمیته امداد در این زمان مبالغی را به من پرداخت می کرد .

  بالاخره با نظر پزشکان پستان چپ من را به جهت جلوگیری از سرایت سرطان به دیگر قسمتهای بدنم با عمل جراحی برداشتند . یکسال گذشت وزندگیم دوباره روال عادی داشت تا اینکه از چندین ماه قبل با درد شدید در قسمت دست چپم مواجه شدم و هر روز بر شدت درد افزوده می شد تا اینکه عفونت به دستم سرایت کرد . اکنون که این حرفها را میگویم به سختی روزگارم سپری می شود زیرا از پرداخت هزینه های سرسام آور درمان عاجز مانده ام ، تعدادی از دام هایم را فروخته ام وتعدادی هم تلف شده اند اما با این حال و تمام مشکلات این طرح را ادامه داده و هنوز هم تعداد ۱۲ راس بز و گوسفند را در خانه دارم و خودم به تمام امورات آنان ضمن کار کردن در امورات خانه رسیدگی می کنم و تا زمانی که رمقی در بدن داشته باشم از کار و تلاش دست نخواهم کشید .

  مطهره تنها دختر خانواده با عشق به مادر درس می خواند و در بیشتر امورات خانه داری کمک دست ایشان است .

  مطهره دختری که نقش عصای مادری فداکار ونابینایش را ایفا میکند .وقتی پای حرفهایش می نشینی ناگفته های فراوانی دارد . او از مشکلات مادر وافتادن در گودالها در هنگام راه رفتن میگوید .

  مطهره با نجواهای کودکانه اش تنها یک آرزو دارد شاید روزی مادرش چشمانش شفا پیدا کند .

   

  وی با اینکه نمیتواند بغضش را پنهان نگه دارد میگوید : من از خدا میخواهم هرچه عمر من است را روی عمر مادرم بگذارد زیرا تمام دنیایی من در وجود مادرم خلاصه می شود .

  مطهره می گوید :او در تمام امورات حتی درس خواندن و آموزش قرآن یار یاور من است .

  با این حال عشق مادر وفرزند دیدنی است هریک برای دیگری آرزوهای دارد و مادر تنها یک آرزو ، اینکه برای یکبار هم اگر شده فقط سیمای دخترش را ببیند تا تصوراتی که از دختر در ذهنش نقش بسته به واقعیت بپیوندد.

  کمیته امداد از برکات امام خمینی (ره) برای نظام اسلامی است

  خیر النساء قصه ما علاوه برکارهای خانه و دیگر امورات در قالیبافی هم مهارت دارد . او گرچه سیمای نورانی امام راحل را ندیده است اما با عمق وجودش او را حس کرده است . او یکی از برکات امام وانقلاب ، نهاد کمیته امداد را به عنوان یک مرجع مهم واثرگذار در زندگی محرومین  وحمایت از نیازمندان میداند و معتقد است ، اگر نبود خدمات این نهاد چه بسا بسیاری از نیازمندان به سختی روزگار خود  را سپری میکردند .

  اوکه خود از خانواده های تحت حمایت نهاد کمیته امداد و  مجریان طرحهای اشتغال است و با توجه به شرایط فیزیکی و نابینایی  در زمره موفقترین گروه بحساب می آید،  توانسته با دریافت ۶۰ میلیون ریال تسهیلات اشتغالزائی در زمینه دامداری  تعداد ۳۰ راس گوسفند خریداری کند و با اینکه تمام امورات را شخصاً انجام می دهد نیازهای اولیه زندگی خود را تامین کند .

  روستای کتمک در شمال استان سیستان وبلوچستان و شهوستان هیرمند واقع شده است که شغل اکثر مردم آن کشاورزی و دامداری است .

  بخشی از هزینه های درمانی وی پرداخت شده است

  علیرضا کریمیان ، مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان هیرمند که از نزدیک با روند اجرای طرح دامداری آشنایی دارد و نهاد کمیته امداد خدمات مشاوره ای و نظارت بر اجرای طرح را دنبال می کند در خصوص توانمندیهای خانم خیر النساء شیخ گفت : ایشان یک بانوی فداکار وموفق است که علاوه بر انجام امورات خانه داری بخوبی توانسته است در اجرای طرح دامداری از عهده تمام کارها برآمده ودر کنار دامداری به پرورش طیور و مرخ بومی نیز توجه دارد .

  وی خاطر نشان کرد : توانمندیهای که در وجود خانم شیخ وجود داری به گونه ای است که با یک فرد سالم قابل قیاس است و برای اثبات این ادعا توجه به تحصیل فرزند ، پخت وپز و امورات منزل را می توان به عینه شاهد بود .

  مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان هیرمند تصریح کرد :  بخشی از هزینه های درمانی وی تحت عنوان فرانشیز درمانی  از طریق واحد درمان پرداخت  ودر ادامه درمان نیز این خدمات ادامه خواهد داشت .

  غلام شیخ ساکن روستای کتمک و همسایه های خانم شیخ در این باره گفت : آنچه ما در وجود این بانوی فداکار می بینیم در نابینایی مطلق قادر به انجام کارهایی است که شاید در مقایسه با افراد سالم و بینا نیز هیچ کم و کاستی نداشته باشد.

  او بیشتر کارهای منزل را شخصا انجام می دهد و حتی در قالیبافی و پختن نان به خواهران و همسایها کمک می کند که بارها شاهد انجام این کارها از نزدیک بوده ام .

   

  گزارش:ناصر صیاد

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.