• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » منشور حقوق شهروندی از شام کاری تا صبحانه ی رو نمایی
  کد خبر : 1956475

  منشور حقوق شهروندی از شام کاری تا صبحانه ی رو نمایی

  منشور حقوق شهروندی از شام کاری تا صبحانه ی رو نماییReviewed by on Dec 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل کوگانا،منشور حقوق شهروندی از آرمان انسانی تا الزام انتخاباتی اتفاقات سالهای اخیر بازیچه قرار گرفتن اصطلاح حقوق بشر وحقوق شهروندی در رسانه های جهان سلطه  نشان می…

  منشور حقوق شهروندی از شام کاری تا صبحانه ی رو نماییReviewed by on Dec 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل کوگانا،منشور حقوق شهروندی از آرمان انسانی تا الزام انتخاباتی اتفاقات سالهای اخیر بازیچه قرار گرفتن اصطلاح حقوق بشر وحقوق شهروندی در رسانه های جهان سلطه  نشان می دهد که حقوق بشر و شهروندی صرفاً یک ابزار سیاسی و انتخاباتی است نه التزامی دینی و انسانی این مطلب می تواند بسیاری از ابعاد قضایای شعاری حقوق انسان و حقوق شهروند دنیای امروز را روشن کند
  "پانل" ملل متحد مسئولیت گزینش مقامات عالی رتبه ای را دارد که استانداردهای بین المللی در زمینۀ حقوق بشر را تعیین می کنند این بار از ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۵ عربستان سعودی ریاست آن را به عهده خواهد داشت.
  قطر که رتبه اول برده داری جهان و حامی ردیف اول ترورویست هاست را در کارنامه دارد کنفرانس حقوق شهروندی و حقوق بشر برگزار می کند ایالات متحده ناقض درجه حقوق بشر جهانی حقوق شهروندی را به اسرائیل و شرکاء آموزش می دهد و یکی دیگر دراین میان در چند قدمی انتخابات از منشور شهروندی رونمایی می کند.

    اما واقعیت چیست؟ بهتراست واقعیت ها را قبل از وارونه شدن حقایق دریابیم

  ۱) قدرت فریب، پل کریگ رابرتز "این یکی از طنز های تاریخ است که بنای یادبود لینکلن و سایت من رویایی دارم سخنرانی مارتین لوتر کینگیک فضای مقدسی برای جنبش حقوق مدنی درایالات متحده باشدبه همین دلیل من در صدد نوشتن برای نشان دادن چگونگی تزویر تاریخ در همه ی برنامه تحریف شده برای حقوق مدنی مورد ادعای آمریکا هستم.

  در زمانی که قدرت نظامی ایالات متحده روبه تحلیل می رود جنگ مورد نظر را در نیابت به تروریست ها واگذار می کند و هنگامی که آبرو و اعتبار بین المللی خود را از دست می دهد پیش نویسی حقوق بشر را به کانادا ، فرانسه ،  استرالیا و مهرهای خریده شده ی عربستان واگذار می کند، وقت که می خواهد برجام را از دور خارج کند و از دولت اعتدال حمایت کند موضوع حقوق بشر و منشور حقوق شهروندی در رسانه هایش پیش می کشد.

  اما از روز گذشته که بحث به اصطلاح رونمایی از حقوق شهروندی مطرح شد و دیشت توضیحات خانم مجری طرح مذکور را گوش میدادم مرور دوباره مطالب سابق و موارد متعدد مشابه این نگرش را به اذهان مبتادر می کند. که در واقع این منشور اسلامی و ایرانی داده شده به پروژه طراحی شده از سوی هیلاری کلینتون بود با اندکی تصرف در شکل و افزایشی تفصیلی و در محتوی و اینبار در تهران و باید گفت وقتی اعتبار اصلی ساقط می شود فروع ان هم به تبعش از دور خارج می شود. 

  بنابر اگر پروژه کلینتون ارزش اعتباری داشت او در آمریکا باهمین ادعا ها پیروز انتخابات می شد و اگر اوباما توفیقی حاصل کرده بود که در دهه ی دو قرن بیست و یک ،اعلب استراتژیست های مشهور جهان، علل پایان لیبرالیسم و شکست اردوگاه سرمایه داری را تجزیه و تحلیل نمی کردند.

  براستی ما را چه شده است؟ که حقوقمان هم باید پایه ی و مبنائی آمریکایی و غربی داشته باشد. چرا زمانی که جهان در انتظار بروز انقلاب جهانی مستضعفین و تسلیم شدن جهان سلطه است ما پیشاپیش مبانی حقوقی خود را فراموش کرده وسعی در تطبیق با حقوق رنگ باخته ی غربی آمریکایی داریم. به هرصورت ریشه ی این ماجرا در می توان در سه نکته ی زیر یافت:

  هیلاری کلینتون طراح همایش ایالات متحده و جهان اسلام

   هیلاری کلینتون گفت: شب همگی به خیر برای من باعث خوشوقتی بسیار است که توانستم در این اولین همایش ایالات متحده و جهان اسلام که در آمریکا برگزار می شود به شما ملحق شوم. والا حضرت امیر قطر و مردم این کشور سال ها با بزرگواری میزبانی این گردهمایی را به عهده داشته اند.

  و همانطور که استروب گفت، من این افتخار را داشتم که سال گذشته در قطر مهمان این همایش باشم. و اکنون خوشوقتم که به شما در واشنگتن خوش آمد بگویم. می خواهم از مارتین ایندایک، کن پولاک و مرکز سوبان در مؤسسۀ بروکینگز برای ادامۀ برگزاری این مراسم و رشد آن تشکر کنم.

  و میل دارم از همۀ همکارانم از هیئت دیپلماتیک که امشب در اینجا حضور دارند،در طول این سالها، همایش ایالات متحده و جهان اسلام این فرصت را ایجاد کرده است که ما بتوانیم دست آوردهای گوناگون مسلمانان را در سرتاسر جهان جشن بگیریم.

  از قطر گرفته که پیشگام ارائۀ راه حل های بدیع در زمینۀ انرژی است و برای میزبانی از جام جهانی آماده می شود تا کشورهای مختلفی چون ترکیه، سنگال، اندونزی و مالزی، هر یک الگوی خاص به خود را برای رفاه و پیشرفت ارائه می دهند.
  گردهمایش همچنین این فرصت را ایجاد می کند که به بحث در مورد مجموعه ای به همان اندازه متنوع از چالش هایی که ما همگی با آن مواجه هستیم ضرورت رویارویی با افراط گرایی خشونت آمیز، فوریت دستیابی به راه حل دو کشوری بین اسرائیل و فلسطینی ها، اهمیت پذیرش مدارا و حقوق بشر جهانی در همۀ جوامع ما بپردازیم.اکنون، این امر، سؤال های مهمی را برای همۀ ما به وجود آورده است

  آیا مردم و رهبران در خاورمیانه و آفریقای شمالی روش جدید و فراگیرتری را برای حل چالش های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دائمی منطقه دنباله دنبال خواهند کرد. آیا آنها پیشرفت هفته های اخیر را تحیکم خواهند بخشید و به خواستمردم برای برخورداری از شأن و فرصت، که مدتها از آن محروم شده بودند، پاسخ خواهند داد؟ یا وقتی ما بار دیگر سال آینده یا ظرف پنج یا ده سال بعد، در این همایش با هم دیدار می کنیم، خواهیم دید که چشم انداز ایجاد اصلاحات رنگ باخته است و این لحظه را فقط به صورت سرابی در بیابان به یاد خواهیم آورد؟

  اکنون، این به سؤالات فقط خود مردم و رهبران خاورمیانه و آفریقای شمالی می توانند پاسخ داده دهند. ایالات متحده مسلماً پاسخ همۀ این سؤال ها را ندارد. در حقیقت، اینجا در واشنگتن، ما تلاش داریم برای پرسش های مشکل سیاسی و اقتصادی خود پاسخی پیدا کنیم. اما آمریکا متعهد است به عنوان شریک، برای کمک به باز شدن قفل هایی که بر ظرفیت های منطقه زده شده تلاش کند و بکوشد امید کشور برای ایجاد تغییر را به تحقق در آورد.

  نسل جدید  آنها با جهان گسترده تر از راههایی هایی ارتباط برقرار می کنند که پدر و مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ هایشان نمی توانستند هرگز تصورش را هم بکنند. آنها حالا روش های مختلفی را در اخبار ماهواره ای، روی تویتر و فیس بوک، .. و آنها حالا آماده اند که برای رسیدن به آن تلاش کنند.
  وارونه ساختن این جریان به معنی مواجهه با سؤال دوم است احزاب سیاسی و گروه های جامعۀ مدنی در معرض سرکوب و با محدودیت مواجه بوده اند. نظام قضایی آنها کاملاً با نظامی آزاد و مستقل فاصله دارد. و انتخابات، در صورتی که برگزارشند، اغلب با تقلب همراه است.
  و این موضوع سومین سؤال را که اغلب نادیده گرفته شده است مطرح می سازد آیا سرانجام در به روی حقوق شهروندی و مشارکت کامل برای زنان و اقلیت ها باز خواهد شد؟

  اکنون، این دیگر مسئله نقش مذهب در زندگی زنان نیست. در همه جای جهان، شاهد این گواه زنده هستیم که اسلام و حقوق زنان با هم قابل انطباق اند. اما متأسفانه، افرادی هستند که در واقع می کوشند این پیشرفت را تضعیف و مرام بدخواهانه ای را در ضدیت با زنان به جوامع مسلمان دیگر صادر کنند.

   اگر این خلاء آینده نگری به وسیلۀ افراط گرایان و انکارگران پر شود، آنها متحمل ضرر زیادی خواهند شد. چطور می توانیم سازمان یافته و در صحنه باقی بمانیم.خوب این نیاز به تشکیل احزاب سیاسی و ائتلاف های حامی دارد. این احتیاج دارد به این که شما توجهتان را روی همکاری با هم متمرکز کنید تا بتوانید از عهدۀ حل مشکلات بزرگ واقعی با آن مواجه هستند. ما به مسئولان موقت چشم دوخته ایم تا حقوق اساسی مثل تجمع و بیان آزاد، امنیت اساسی در خیابان ها، شفاف و فراگیر بودن را تضمین کنند.

  جوامع در هر کجای جهان تلاش دارند توازن صحیحی بین آزادی بیان و تحمل عقاید نا محبوب برقرار کنند. هر یک از ما مسئولیت دارد از حقوق بشر جهانی مردم و از کیش و آیین آنها دفاع کند. و من می خواهم از سازمان کنفرانس اسلامی برای نقش رهبری آن در تصویب قطعنامۀ اخیر بری شورای حقوق بشر سازمان ملل تمجید کنم، قطعنامه ای که موضع محکمی در برابر تبعیض و خشونت بر اساس مذهب یا اعتقاد اتخاذ کرده است و در عین حال، محدودیتی برای آزادی بیان یا عبادت قائل نمی شود.

  و ما بنا بر تجربۀ طولانی خود می دانیم که ایجاد دموکراسی موفق کاری است که پایان نمی پذیرد. با گذشت بیش از ۲۰۰ سال از انقلاب خودمان، ما هنوز روی آن کار می کنیم. چون تغییر واقعی نیاز به زمان، سخت کوشی و شکیبایی دارد این کار دشواری است، و به کوشش برای جلب نظر نظر نیاز دارد، اما دموکراسی همین است.

  و می دانم که دموکراسی نمی تواند به صورت کامل و تمام از یک کشور به کشور دیگری عرضه شود. مردم این حق و مسئولیت را دارند که دولت خود را طراحی کنند. اما حقوق جنبۀ جهانی دارند و در مورد همه مصداق و دربارۀ ارزش های جهانی که پایه های دموکراسی های سرزنده و پویا را در هر کجا تشکیل می دهند، مصداق دارند.

  ایالات متحده متعهد است در کنار مردم مصر، تونس و مردم منطقه بایستد تا به بنا نهادن دموکراسی های پایدار با نتایج واقعی برای مردمی که سزاوار آن هستند کمک کند. ما می خواهیم از خواسته هایی حمایت کنیم که از چنین حدی از اهمیت برخوردارند. در این مورد، ارزش های ما و منافع مان هم سو هستند. تاریخ نشان داده است که دموکراسی ها ازثبات تر، صلح و در نهایت رفاه بیشتری برخوردارند. اما مشکل این است که چگونه از جایی که هستیم به جایی برسیم که می خواهیم آنجا باشیم.

  بنابراین، سؤال پنجم ما به عنوان آمریکایی این است آمریکا چگونه می تواند شریک مؤثری برای مردم منطقه باشد؟ چگونه ما می توانیم با همدیگر کار کنیم تا نه تنها در کوتاه مدت ثبات به وجود آوریم بلکه به پایداری بلند مدت برسیم؟

  و ما با این درک این کار را آغاز می کنیم که در منافع و ارزش های اصلی آمریکا،از جمله تعهد ما به ارتقای حقوق بشر، حل منازعات بلند مدت، مقابله با تهدیدات ایران و شکست القاعده و متحدان افراط گرای آن، تغییری ایجاد نشده است. این کار شامل پیگیری تازۀ صلح جامع اعراب-اسرائیل نیز می شود.هیچ جایگزینی برای رهبری مداوم و فعال آمریکا وجود ندارد. و من و رئیس جمهوری خود را متعهد به انجام این کار می دانیم.

  ما می دانیم که رویکرد واحدی که در همۀ مواردی در چنین منطقۀ متنوعی و در چنین زمان سیالی و در حال دگرگونی مناسب باشد وجود ندارد. همانطور که قبلاً هم گفته ام، ایالات متحده روابط خاصی با کشورهای منطقه دارد. ما دارای دوستی ده ها ساله ای با بحرین هستیم و انتظار داریم برای مدتهای مدید در آینده نیز ادامه پیدا کند.

  در حرکت به سوی جلو، ایالات متحده نه تنها همۀ شرایط موجود در منطقه را بر اساس ارزش های و منافع همیشگی ما در مد نظر خواهد داشت، بلکه چیز دیگری نیز راهنمای ما خواهد بود وقتی به مناطق دیگر جهان نگاه می کنیم که گاه با خشونت، گاه با دشواری در معرض تغییر قرار گرفته اند، دلیلی نمی بینیم که چرا این منطقه نباید بتواند به موفقیت دست یابد.

  و ما هر در هرجا که بتوانیم، تلاش خود را برای توسعۀ ارتباطات قوی تر با خود مردم  با جامعۀ مدنی، رهبران تجاری، جوامع مذهبی، زنان و اقلیت ها تسریع خواهیم کرد. ما در حال تجدید نظر در نحوۀ ارتباطمان با شهروندان این منطقه هستیم و می خواهیم به شهروندان یاری دهیم تا خود بتوانند اولویت های خود را تعیین کنند.

  ارائۀ طرح های دریافت بودجۀ تحقیقی را از طیف وسیعی از سازمان های محلی درخواست کرده ایم. ما شرکای جدیدی می خواهیم. ما می خواهیم در بر روی افکار جدید سرمایه گذاری کنیم. ما در حال بررسی روش های جدیدی برای استفاده از فن آوری ارتباطی هستیم تا امکان گفتگو را گسترش دهیم و خطوط ارتباطی را باز کنیم.

  برنامۀ کارآفرینی جهانی ما به دنبال شرکا و فرصت های تازه است. و ما می خواهیم منطقۀ سرمایه گذاری واجد شرایط خود را گسترش دهیم برای ایجاد انگیزه در سرمایه گذاری بخش خصوصی، ما با شرکای سرآغاز تازه همکاری می کنیم، سازمانی که هدایت آن را مادلن آلبرایت، وزیر خارجۀ سابق، موهتار کنت از کوکا کولا، و والتر آیزاکسون از مؤسسۀ آسپن به عهده دارند. و مدیران کل شرکت هایی مثل اینتل، سیسکو، و مورگان استانلی را شامل می شود.

  این رهبران در پایان ماه مه اجلاسی را برگزار خواهند کرد که با هدف ایجاد مشاغل بیشتر و افزایش تجارت، به ایجاد ارتباط بین سرمایه گذاران آمریکایی و شرکایی از دموکراسی های موقت این منطقه کمک خواهد کرد.
  تحت لوای "شرکاء سر آغازی تازه در بلند مدت، ما در حال بحث برای استفاده از روش هایی هستیم که یکپارچگی و تلفیق اقتصادی نزدیک تری را در سرتاسر منطقه و همچنین با ایالات متحده، اروپا و سایر قسمت ها جهان تشویق کند.

  اگر قرار باشد موانع تجاری را تنها در آفریقای شمالی کاهش دهیم، تنها انجام همین یک اقدام می تواند تولید ناخالص ملی  را تا ۷ یا ۸ درصد در تونس و مغرب افزایش دهد، حال این کار آسانی نخواهد بود. موانع بسیار بسیار زیادی وجود دارند. و متأسفانه ایران داستان هشدار دهندۀ نیرومندی را در مورد انتقالی که در جریان است در اختیار آنها می گذارد. خواستهای دموکراتیک مردم در سال ۱۹۷۹ با استقرار یک نظام جدید استبدادی و رهبران خشن مسیر خود منحرف شد. رهبران ایران به شکلی مستمر پیگیری سیاست های خشونت آمیز را در خارج از کشور و بیدادگری را در داخل کشور پیشه کردند.

  اما این تمام مطلب نیست. حق مردم لیبی برای تحقق خواسته های خود و ساختن آیندۀ خود و ایجاد نهادهای خود در چهارچوبی دموکراتیک را باید مورد تأیید قرار داد. این بیانیۀ شایان توجهی است. و دلیلی برای امیدواری است.
  ایالات متحده به عنوان شریک آنها آماده خواهد بود و برای پیشرفت تلاش خواهد کرد.

  ما به آیندۀ این منطقه متعهد هستیم و به قابلیت مردم آن اعتقاد داریم. ما چشم به راه روزی هستیم که همۀ شهروندان خاورمیانه و آفریقای شمالی در واقع، همۀ گوشه و کنار جهان این آزادی را داشته باشند که قابلیت های خدادادی خود را دنبال کنند. این آینده ای است که همۀ ما باید برای رسیدن به آن تلاش و با هم همکاری کنیم" باتشکر ؛ هیلاری کلینتون

   نشنال انترست در ۱۱ دسامبر۲۰۱۶ می نویسد: علىرغم وعده های روحانی، حقوق بشر در دوره ی او تغییر چندانی نکرده است رصد مرکز مستندسازی ایرانی حقوق بشر و مؤسسه ی عبدالرحمن بوبوماند یکی از مؤسسات  نظارت حقوق بشر  درایران، ۳۸۶حکم  اعدام را تا کنون ثبت کرده اند .

  این روزنامه در ادامه می نویسد : روحانی بارها بر لزوم رعایت حقوق بشر وعدم اجباری بودن دین تاکید کرده است و او در یکی از سخنرانی ها گفته است نمی توان مردم را به زور به بهشت فرستاد این در واقع توبیخ واضح  نهادهای دینی ایران بود.

  بدون شکست دولت روحانی در جلوگیری از نقض خقوق انسان باعث خشم و ناامیدی جامعه و بین الملل شده است؟ تا جایی که که در آن کمیسیون صلح سازمان ملل متحد، علیرغم ادامه همدردی گذشته با میانه روهای ایران، طی بیانیه ای در آغاز سال جاری تحت عنوان "شکست روحانی برای اجرای اصلاحات در حقوق بشر است.

  به موضوع وارد شده است البته،این  صدا بلندتر  از صدای مخالفان معامله هسته ای ایران در واشنگتن است،در حالی که اسرائیل بدنبال چنین پنجره ای از فرصت هاست و پیگیری آن را ادامه می دهدو مدعیان امر حقوق بشر  طبیعتاً از آن درانتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ ایران از آن بهره خواهند برد، دولت ایران برعکس قرارداد هسته ی تحمیلی مجبور به احرای این توافق حقوق بشری نیست  ولی فشارهای خارجی بدون تردید می تواند توازن قوا را "به نفع میانه روها به هم بزند".

   نتیجه گیری: همان دردسری را که مردم یمن، لیبی، مصر، عراق  افغانستان، تونس، و … تا بحال می کشند جاصل اهمیت قائل شدن به منشور حقوق بشری وشهروندی آمریکائی و غربی است.
   سالها دل طلب جام جم از ما می کرد/ انچه خود داشت زبیگانه تمنا می کرد

  عبدالمجید اورا

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.