• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » کسی از داشتن سرمایه نباید هراس داشته باشد/ تا زمانی که جوان را باور نکنیم، شرایط بهتر نخواهد شد
  کد خبر : 1956373

  کسی از داشتن سرمایه نباید هراس داشته باشد/ تا زمانی که جوان را باور نکنیم، شرایط بهتر نخواهد شد

  کسی از داشتن سرمایه نباید هراس داشته باشد/ تا زمانی که جوان را باور نکنیم، شرایط بهتر نخواهد شدReviewed by on Dec 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا، روزنامه شرق نوشت: محمدرضا رستمی برای آنها که دغدغه جوانان دارند نام ناآشنایی نیست. او یکی از چهره…

  کسی از داشتن سرمایه نباید هراس داشته باشد/ تا زمانی که جوان را باور نکنیم، شرایط بهتر نخواهد شدReviewed by on Dec 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا، روزنامه شرق نوشت: محمدرضا رستمی برای آنها که دغدغه جوانان دارند نام ناآشنایی نیست. او یکی از چهره های اصلاح طلب حاضر در بدنه دولت است که در این سالها، سعی کرده مسئله جوانان را به عنوان یکی از محورهای اصلی برنامه های دولت ببیند و از دستگاه های مختلف بخواهد در این زمینه فعالیت کنند. او در مقام معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در طول این سالها، چهره ای ویژه از خود ساخته است؛ چهره ای که از یک سو برای جوانان دور از پایتخت آشناست و گاه و بی گاه مسائل و مشکلات خود را از طریق او به گوش هیات دولت می رسانند و از سوی دیگر، پل ارتباطی وزارت ورزش و جوانان با اعضای کابینه است. شاید به خاطر همین وجوه مختلف است که رستمی را می توان یکی از ارکان نشست هم اندیشی صمیمانه جوانان و هیات دولت دانست، نشستی که با پایان کارش، راه را برای گسترش رابطه دولت و جوانان هموار می کند. در این گفتگو با او از مسائل جوانان گفته ایم و از دغدغه هایی که وزارتخانه مطبوعش در این عرصه دارد:

  در این نشست بیش از ۵۰۰ جوان از سراسر ایران حضور داشتند، فراهم کردن امکان حضور این تعداد جوان برای برگزاری چنین محفلی قطعا کار ساده ای نیست. چرا دست به این کار سخت زدید؟

  خوشحالیم که بعد از استمرار در برگزاری نشست های رو در رو و مستقیم جوانان با دولتمردان، امروز به محفلی بسیار بزرگتری رسیدیم. این محفل از ابتدا با یک کارکرد و راهبرد مشخص تعریف و اجرا شد و خوشبختانه حتی بیشتر از انتظار ما مورد استقبال قرار گرفت، هم از طرف جوانان و هم دولت. امروز با تاکیدات و پیگیری های دکتر سلطانی فر و روحیه عملگرایانه ایشان، موج سوم گفتگوها با سرعت بیشتری اجرایی شده است. حتی در سفرهای استانی نیز ایشان همین مشی گفتگو با جوانان را به صورت جدی دنبال می کنند که این نویدبخش خروج بخش جوانان وزارت، از سایه سنگین ورزش است.

  انتخاب سوال ها و نمایندگان استانی به چه صورتی بود و چه تمهیداتی برای برگزاری دقیق و هدفمند این نشست ترتیب داده شده بود؟

  تنها چند روز بعد از اعلام فراخوان سئوال از وزرای دولت، ایمیل و یک راه ارتباط تلگرامی، بسیار غافلگیر شدیم. زیرا حجم سوالات و ایمیل هایی که برای پرسش از دولتمردان به دست ما می رسد چنان بالا و متنوع است که مجبور شدیم نیروهای بیشتری را برای پالایش همین سوالات مامور کنیم. بدیهی است همه می دانیم مشکل فراوان و دغدغه بسیار است، اما این مطالبه گری ها یعنی وجود امید؛ وقتی جوانی که خود را اسیر مشکلاتی عدیده ای می داند، باز هم برای طرح دغدغه خود هر طور شده صدایش را می رساند، یعنی امید به تغییر دارد.

  دغدغه های جوان نسل امروز را چطور ارزیابی می کنید؟ از آنجایی که معاونت ساماندهی امور جوانان یکی از ارکان دولتی ست که از نزدیک با مشکلات و مسائل جوانان روبه روست فکر می کنید این دغدغه ها امروز چه سمت و سویی پیدا کرد ه اند؟

  طبق انتظار، دغدغه شغل بیشترین مطالبه جوانان است. اما جالب اینکه در سطح دوم دغدغه های اجتماعی مطرح شده، از برخورد در اجتماع گرفته تا فیلترینگ و نیز اوقات فراغت. چندین سوال مشابه طرح شده بود چرا عده ای فقط به دنبال بستن راه برای ما هستند؟ در یک کلام همان اصطلاح "جوان هراسی" که رییس جمهور چندی پیش به کار برد. چیزی که باید از بین برود زیرا جوان سرمایه کشور است، کسی از داشتن سرمایه نباید هراس داشته باشد. همچنین سوال بسیاری از جوانان فعال در استارت آپ ها به دست ما رسید که همگی نیاز به حمایت دارند.

  یکی از مسائل و دغدغه های جوانان همواره موضوع ازدواج بوده. چند طرحی هم در این مدت حول محور ازدواج جوانان مطرح شده، مثل طرح مراکز همسان گزینی و همسریابی. ارزیابی عملکرد این مراکز در پاسخ گویی به مطالبات جوانان چگونه بوده است؟

  این مساله موضوع مهم و جدی است، اکنون تنها یک مرکز به صورت نمونه و پایلوت با همکاری وزارت ورزش و جوانان در این زمینه شروع به کار کرده است که با توجه به پیشرفتی که در کارشان داشتند، نتیجه آن در شروع کار مطلوب بوده است.  در حال حاضر پایش ماندگاری ازدواج هایی که از طریق این مرکز شکل گرفته در حال انجام است که احتمالا تا پایان سال اعلام می شود. با توجه به شرایطی که جامعه با آن روبروست و تقاضایی که میان جوانان وجود دارد، بودن این مراکز ضروری است، حتی خانواده ها نیز برای معرفی گزینه های مناسب ازدواج با توجه به ویژگی های شخصیتی، خانوادگی، روان شناختی و به این گونه مراکز نیاز دارند، چرا که این مراکز می توانند؛ در مسائل ذکر شده تسهیل گر باشند. البته تا زمانی که نتیجه عملی این مرکز را احصا نکنیم و موثر و مفید بودن این اقدام را در عمل نسنجیم به هیچ مرکز دیگری مجوز داده نخواهد شد، همچنین براساس عملکرد این مرکز آیین نامه ای تهیه خواهد شد که در آن آسیب شناسی این مرکز و عملکرد آن در نظر گرفته می شود و بر اساس آن یک آیین نامه صدور مجوز برای مراکز همسان گزینی و همسان یابی تا سال آینده تدوین می شود.

  اگر موافق باشید به بحث این نشست برگردیم. پس از یک روز کاری فشرده و با همراهی اعضای هیات دولت و بیش از ۵۰۰ جوان، نشست هم اندیشی به پایان رسید. فکر می کنید، اولین ثمرات چنین جلساتی چیست؟

  یکی از تفاوت های جدی دولت یازدهم با برخی دولت ها در حوزه جوانان این است که این دولت، دولت شنوا است و دولت شنوا باید زمینه ها و ابزار لازم برای شنوایی خودش را فراهم کند، تقریبا در دو سال گذشته یکی از کارهای موثری که انجام شد؛ ارتباط مستقیم جوانان با اعضای دولت بود که جوانان توانستند در آن مستقیم و بدون واسطه نظرات، نقد ها و پیشنهادات و مطالباتشان را به اعضای هیات دولت منتقل کنند و از آن ها توضیح، پاسخ و شفاف سازی بخواهند؛ اعضای دولت نیز در این مدت نسبت به پاسخگویی اعلام آمادگی کردند و در برنامه های ما حضور داشتند.

  در این نشست دغدغه هایی از سوی جوانان مطرح شد با این عنوان که برخی دستگاه ها در قبال پرسش ها و مطالبات جوانان با بی مهری رفتار می کنند. آیا شما به عنوان نماینده جوانان در ساختار دولت تا کنون با چنین بی مهری هایی از سوی دیگر ارکان دولت و دیگر قوا مواجه شده اید؟

  اجازه بدهید که این سوال را به این صورت جواب بدهم که به طور کلی موضوع جوانان در کشور خیلی نتوانسته به جایگاهی که شایسته اش است برسد، به همین خاطر هم در همه بخش های کشور و حتی در بحث اعتبار و بودجه وزارت ورزش و جوانان نیز ما شاهد برخی از بی مهری ها هستیم. تا زمانی که این باور عمومی در جامعه به وجود نیاید که جوان مرکز ثقل کنش های توسعه گراست، تا زمانی که جوان را به عنوان یکی از ارکان توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نبینیم و تا زمانی که جوان را باور نکنیم، شرایط بهتر نخواهد شد.

  مطالباتی که امروز در این نشست مطرح شد، چه سرانجامی پیدا خواهد کرد؟ آیا وزارتخانه شما به عنوان برگزار کننده این نشست، خود را ملزم به پیگیری مطالبات جوانان از دستگاه های مختلف می داند یا صرفا قرار بوده یک برنامه گفتگو برگزار شود؟

  درباره این نشست ها، وظیفه اصلی ما ایجاد فضای گفتگو و ارتباط مستقیم بوده و هست. فضای ارتباط مستقیم هم به این معنی ست که دولتمردان به طور شفاف بشنوند که جوانان چه دغدغه ها، اولویت ها و نقدهایی دارند. اما با پایان یافتن نشست، وظیفه ما پیگیری این مطالبات خواهد بود. در ابتدا این مطالبات دسته بندی شده و به نهادهای مسئول و وزارتخانه ها گزارش می شود. نتیجه پیگیری های آنها نیز ثبت شده و در نهایت کل آن به عنوان یک گزارش کلان به معاون اول رئیس جمهور و رئیس جمهور ارائه خواهد شد تا آنها نیز در جریان قرار بگیرند. با این حال باید به این نکته تاکید کنم که خودِ چنین نشست هایی هم به خاطر ایجاد فضای گفتگوی مستقیم در ساز و کار اداره کشور تاثیرگذارند و به تقویت نقش جوانان در ساختار جامعه خواهند انجامید. نکته مهم این است که هر چقدر فضای گفتگوی مستقیم تقویت شود، امکان ندارد که مسئولین دنبال احقاق مطالبات جوانان نباشد. ما به دنبال گسترش فضای گفتگو هستیم، چرا که این فضا سازندگی دارد. وقتی که وزیری با زاویه نگاه متفاوت ده ها جوان مواجه می شود ذهنش نسبت به مسائل جوانان حساس و دقیق خواهد شد و این در ساختار وزارتخانه اش و تصمیم گیری هایش موثر است.

  به عنوان آخرین سوال، چند ماهی بیشتر به پایان کار دولت یازدهم باقی نمانده است، فکر می کنید این وزارتخانه در حوزه جوانان چه کارهای انجام نشده ای دارد؟

  تا دلتان بخواهد کارهای نکرده و ناتمام باقی مانده است. دلایل آن هم مشخص است. جایگاه حوزه جوانان جایگاه خوبی نیست، بودجه اش بودجه ناچیزی ست و حمایت ها حداقلی بوده است. اما اگر بخواهم به دو کار مهم اشاره کنم که همچنان امیدوارم در این دوره به نتیجه برسد، یکی از آنها تشکیل سازمان ملی جوانان به صورت مستقل و با اختیارات بسیار گسترده است. این اتفاق به نفع کشور، جوانان و نظام است. دومین کار این است که امیدوارم بتوانیم جایگاه تصمیم سازی برای جوانان را تا پایان دولت نهادینه کنیم. این که نمایندگان جوانان در ساختار کشور عضو داشته باشند و تصمیم ساز باشند، قدم بزرگی در راه احقاق حق جوانان است. من امیدوارم با تشکیل مجمع ملی جوانان که در بهمن ماه برگزار خواهد شد، بتوانیم این آرزو را عملی کنیم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.