• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » افزایش نرخ دیه باری بر دوش دولت و بیت‌المال خواهد بود
  کد خبر : 1956270

  افزایش نرخ دیه باری بر دوش دولت و بیت‌المال خواهد بود

  افزایش نرخ دیه باری بر دوش دولت و بیت‌المال خواهد بودReviewed by on Dec 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس‌، محمدعلی نجفی توانا وکیل پایه دادگستری بیان کرد:‌ در اسلام قوانین در رابطه با جرائمی که علیه جان، نسل، عقل، دین و ناموس است، عمدتا امضائی است اما در…

  افزایش نرخ دیه باری بر دوش دولت و بیت‌المال خواهد بودReviewed by on Dec 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس‌، محمدعلی نجفی توانا وکیل پایه دادگستری بیان کرد:‌ در اسلام قوانین در رابطه با جرائمی که علیه جان، نسل، عقل، دین و ناموس است، عمدتا امضائی است اما در بخش‌های دیگر مثل شرب خمر قوانین به صورت تعزیزی است که این قوانین تاکنون توسط ادیان دیگر نیز اخذ شده است.

  این وکیل پایه یک دادگستری در رابطه با بحث دیه در قوانین اسلامی مطرح کرد:‌ دیه در قوانین اسلامی یک نوع مجازات مالی است که در صورت ارتکاب قتل و ضرب و جرح‌ و جایی که قصاص مطرح نباشد دیه به عنوان یک جایگزین توسط اولیای دم دریافت می‌شود.

  وی در رابطه با پرداخت دیه در قتل‌های غیرعمدی گفت: در قتل‌های غیرعمدی دیه به عنوان جبران مالی (خون‌بها) تعریف شده که البته بین حقوقدانان اختلاف است که آیا دیه یک نوع مجازات محسوب می‌شود یا یک نوع جبران مالی است.

  نجفی توانا افزود: دیه در اسلام به شش چیز تعلق می‌گیرد که شامل: شتر، گاو، دینار، نقره، طلا و حلّه یمانی است اما امروزه شتر به دلیل ارزان بودن مبنای پرداخت دیه قرار می‌گیرد.

  وکیل پایه دادگستری همچنین اظهار داشت:‌در کشور ما طی سال‌های اخیر برای تسهیل در پرداخت دیه ارزش گاو، گوسفند و حلّه یمانی به صورت نقدی پرداخت می‌شود.

  وی در خصوص نقش دیه در کاهش یا افزایش میزان جرائم و قتل‌ها اذعان داشت: ارتکاب قتل و ضرب و جرح چه به صورت عمدی باشد و به چه صورت غیرعمدی تنها با افزایش مجازات کم نمی‌شود بلکه باید علل جرائم اعم از علل اجتماعی، اقتصادی و روانی مردم مورد بررسی قرار گیرد.

  نجفی‌توانا در همین راستا گفت: تعیین مجازات سنگین در جرائم غیرعمدی بازدارنده است ولی این به تنهایی نمی‌تواند مانع وقوع این نوع جرائم باشد.

  وی افزود: در جرائم غیرعمدی بخصوص در حوزه راهنمایی و رانندگی، با توسعه صنعت بیمه امکان بیمه کردن حوادث وجود دارد که این خود باعث عدم رعایت قوانین می‌شود.

  این یک وکیل پایه دادگستری در رابطه با اظهارات اخیر برخی از مسئولین مبنی بر افزایش نرخ دیه گفت: افزایش نرخ دیه به صورت تساعدی و غیرمنطقی اثرات منفی برجای خواهد گذاشت چرا که دیه باید براساس شاخص‌های فقهی تعیین شود و افزایش ناگهانی نرخ دیه باعث افزایش میزان زندانیان می‌شود که این خود باری بر دوش دولت و بیت‌المال خواهد گذاشت.

  نجفی‌توانا افزود: با افزایش نرخ دیه مشکلات کشور در زمینه کاهش قتل‌ها حل نمی‌شود چرا که برای حل چنین معضلاتی باید ابعاد مختلف جامعه در نظر گرفته شود و باید ریشه حوادث را به طور دقیق مشخص کنیم چرا که علت وقوع بسیاری از حوادث ناشی از ناکارآمدی دولت در بخش‌های تولید، توزیع و راهنمایی و رانندگی می‌باشد.

  وی در رابطه با حوادث ناشی از راهنمایی و رانندگی تصریح کرد: برخی از این حوادث ناشی از خطای انسانی و وجود نقص فنی اتومبیل‌ها است که با نظارت مستمر نیروی انتظامی و تعمیر جاده‌ها و نظارت بر اجرای مقررات می‌توان تاحد زیادی از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کرد.

  این یک وکیل پایه دادگستری در پایان گفت:‌ اگر میزان مجازات تعیین شده برای تخلفات به صورت غیرمنطقی و غیرکارشناسی باشد ما با خیل وسیعی از تخلفات مواجه خواهیم شد و باید توجه داشت که با افزایش میزان مجازات فقط میزان هزینه‌های قضایی را بالا می‌بریم.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.