• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » ورزشی » انتخابات یا انتصابات/اتفاقی عجیب در مجمع انتخابات هیئت تیراندازی
  کد خبر : 1956050

  انتخابات یا انتصابات/اتفاقی عجیب در مجمع انتخابات هیئت تیراندازی

  انتخابات یا انتصابات/اتفاقی عجیب در مجمع انتخابات هیئت تیراندازیReviewed by on Dec 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، هیئت‌های ورزشی تشکیلاتی هستند که نماینده و جانشین فدراسیون مربوطه در هر استان بوده و فعالیت‌های ورزشی را در سطح آن استان با هماهنگی اداره کل ورزش و جوانان و با…

  انتخابات یا انتصابات/اتفاقی عجیب در مجمع انتخابات هیئت تیراندازیReviewed by on Dec 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، هیئت‌های ورزشی تشکیلاتی هستند که نماینده و جانشین فدراسیون مربوطه در هر استان بوده و فعالیت‌های ورزشی را در سطح آن استان با هماهنگی اداره کل ورزش و جوانان و با رعایت قانون و مقررات اجرا و نظارت می‌کند.

  براساس ماده ۱۰ آیین نامه هیئت‌های ورزشی استان‌ها، رئیس هیئت بالاترین مقام اجرایی رشته ورزشی مربوطه در استان است که از بین افراد علاقمند به ورزش و آگاه به امور مدیریت برای مدت ۴ سال از طرف اعضای مجمع، شامل رئیس فدراسیون مربوطه، مدیرکل ورزش و جوانان استان، روسای هیئت شهرستان‌ها، جمعی از بازیکنان، داوران، مربیان و مدیران باشگاهای برتر و نماینده آموزش و پرورش با اخذ رای انتخاب می‌شود.

  تا زمانی که ورزش در کشور حرفه‌ای نشده بود و منابع مالی در پیشرفت آن نقش کمرنگی داشت و نیز مدیران و متولیان ورزشی کمتر مورد توجه رسانه‌ها بودند این آیین نامه به درستی اجرا می‌شد و در هر مجمع انتخاباتی در نهایت فردی به عنوان رئیس هیات سکان مدیریت آن رشته ورزشی را برعهده می‌گرفت که در آن زمینه متخصص و مورد وثوق اکثریت اعضای مجمع بود؛ اما با حرفه‌ای شدن ورزش و پر رنگ شدن نقش پول در پیشرفت و توسعه ورزش و همچنین توجه رسانه‌ها به مدیران ورزشی، در بیشتر استان‌های کشور متولیان دستگاه ورزش استان برای آنکه در زمینه کمبود بودجه  کمتر مورد بازخواست هیئت‌های ورزشی قرار بگیرند نسخه استفاده از مدیران دولتی و اعضای شورای شهر را برای ریاست هیئت پیچیدند.

  از سوی دیگر مدیران دولتی هم که توجه شدید رسانه‌ها را نسبت به ورزش می‌دیدند این فرصت را غنیمت شمرده و  به طرفه العینی با خواسته متولیان دستگاه ورزش استان برای حضور در انتخابات موافقت می‌کردند؛ به این ترتیب تعیین روسای هیئت‌های ورزشی از شیوه عادلانه آن، یعنی انتخابات خارج و با مهندسی برخی مدیران دستگاه ورزش استان‌ها این انتخابات به انتصابات تبدیل شد.

  بدنه ورزش استان همدان نیز از حضور مدیران دوشغله، بازنشسته و سفارش شده که شرایط انتخابشان در مجمع تسهیل شده است رنج می‌برد. حضور این افراد در راس هیئت‌‌های ورزشی استان که بیشتر وقت خود را صرف شغل اول خود می‌کند و تخصص و تجربه‌ای نیز در اداره هیئت‌های ورزشی ندارند عایدی به غیر از پسرفت برای ورزش استان نداشته است. هرچند مدیران ورزش استان دخل و تصرف دستگاه ورزش را در انتخابات هیئت‌های ورزشی را به شدت تکذیب می‌کنند.

  دستگاه ورزش همدان دخالت در انتخابات هیئت‌ها را رد می‌کند

  معاون توسعه ورزش قهرمانی اداره کل ورزش و جوانان استان همدان با بیان این که مهندسی انتخابات هیئت‌های ورزشی استان شایعه است می گوید: برای دستگاه ورزش استان فرقی نمی‌کند که چه کسی در مسند کار هیئت باشد.

  علی ضمیری کامل می‌افزاید: خوشبختانه در سال جاری نیز مجامع انتخاباتی بسیار خوبی در استان برگزار شده و افراد لایقی برای تصدی مسئولیت انتخاب شدند.

  وی با اشاره به این که وظیفه اداره کل ورزش و جوانان هماهنگی با رئیس مجمع است و به دور از هر گونه اختلاف سلیقه برای رشد و توسعه ورزش استان تلاش می‌کنیم خاطر نشان می‌کند: شایعه دخالت دستگاه ورزش در انتخابات مجمع هیئت‌های ورزشی استان در حالی مطرح می‌شود که اعضای مجمع  کاندیدای مورد نظر را انتخاب کرده و رای خود را به صندوق می‌اندازند و در حضور همه اعضا این صندوق باز می‌شود.

  تناقض گفته‌های مدیران دستگاه ورزش استان با روند برخی از مجامع

  اما روند برگزاری برخی از مجامع انتخاباتی هیئت‌های ورزشی استان در چند وقت اخیر از جمله مجامع هئیت اسکیت، هیئت بولینگ، بیلیارد و اسنوکر و به ویژه مجمع هیئت تیراندازی به نوعی گفته‌های معاون توسعه ورزش قهرمانی اداره کل ورزش و جوانان استان همدان ‌را نقض می‌کند.

  اگر چه در تمام این مجامع طبق گفته‌های علی ضمیری کامل، رئیس هیئت با رای اعضا انتخاب شده و در روند شمارش آرا نیز هیچگونه تقلبی صورت نمی‌گیرد، اما مجمع انتخابات با حضور تنها یک نامزد به گونه‌ای مهندسی شده است که اعضا چاره دیگری به غیر رای دادن به او را نداشته باشند.

  از این گدشته در مجمع انتخاباتی هیئت تیراندازی استان اتفاقاتی رخ داد که بیش از پیش بر شایعه انتصابی بودن روسای برخی از هیئت‌های ورزشی استان دامن زد.

  در این مجمع که متاثر از شهادت علی شمشی پور رئیس سابق هیئت تیراندازی استان در فضایی عاطفی برگذار شد برخی از اعضا ناخواسته صبحت‌هایی مطرح کردند که می‌تواند دلیلی بر مهندسی شدن انتخابات این مجمع باشد.

  اتفاقی عجیب در مجمع انتخابات هیئت تیراندازی

  سید ناصر محمودی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان، تنها نامزد ریاست هیئت تیراندازی در مجمع انتخابات بود. وی چندی پیش نیز بدون هیچ گونه سابقه مدیریت ورزشی از سوی مدیرکل ورزش و جوانان استان به عنوان سرپرست هیئت سه گانه منصوب شد، اما در نهایت تصمیم گرفت از این مسوولیت استفا دهد و در انتخابات هیئت تیراندازی شرکت کند.

  در این مجمع زمانی که نجم الدین ربانی سرپرست هیئت تیراندازی در حال تشریح اقدامات خود در مدت زمان فعالیت‌اش در این مسوولیت بود ناخواسته از راز مهمی پرده بر داشت که می‌تواند دلیل محکمی بر مهندسی شدن انتخابات برخی هیئت‌های ورزشی باشد.

  وی که ریاست حراست اداره کل ورزش و جوانان را نیز بر عهده دارد با اشاره به این که مسوولیت سرپرستی هیئت تیراندازی تا برگزاری مجمع و انتخاب فردی اصلح به بنده محول شد گفت: جلسات مکرری با جناب منعم و ضمیری داشتیم که دنبال آن فرد باشیم. المحدالله با تلاش زیاد و جلسات مکرر همگی به آقای محمودی رسیدیم.

  وی افزود: آقای محمودی از مدیران شایسته استان هستند که آقای منعم در نظر داشتند در رشته‌های دیگری مثل کشتی و فوتبال از ایشان استفاده کنند، اما با عنایتی که آقای منعم به رشته تیراندازی داشتند تصمیم بر این شد با آقای محمودی برای حضور در تیراندازی صحبت شود و ایشان هم بزرگواری کردند و این دعوت را لبیک گفتند.

  ناصر محمودی نیز در زمان اعلام برنامه‌های خود به نوعی صحبت‌های سرپرست سابق هیئت تیراندازی را تایید کرد و اظهار داشت: همانطور که آقای ربانی گفتند هیئت‌های زیادی برای حضور من مطرح شد، اما بنا به دلایلی تصمیم گرفتم در تیراندازی حضور پیدا کنم.

  در نهایت منعم مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان هم در پایان جلسه با تشکر از ناصر محمودی به خاطر اجابت درخواست ایشان و حضور در مجمع انتخابات تیراندازی مهر تاییدی بر این اظهارات زد.

  اما دلیل این انتصاب و اصرار مسوولان ورزش استان برای ریاست ناصر محمودی در هیئت تیراندازی نیز در بخشی از سخنان رئیس فدراسیون بر ملا شد؛ آنجا که مهدی هاشمی مدعی شد جیب استاندار همدان در دست مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان است و آقای محمودی باید با کیف پر از پول به هیئت بیاید.

  حال جای سوال است؛ برگزاری جلسات متعدد مدیران ورزش استان جهت رسیدن به یک اتفاق نظر برای ریاست یک فرد خاص در یک هیئت ورزشی، در نظر گرفتن یک مدیر برای استفاده در هیئت‌های کشتی و فوتبال و در نتیجه تصمیم گیری برای حضور وی در انتخابات هیئت تیراندازی و همچنین کاندید نشدن هیچ فرد دیگری از اهالی تیراندازی استان در این مجمع نمی‌تواند دلیلی بر مهندسی شدن مجامع انتخاباتی هیئت‌های ورزشی استان باشد؟ آیا انتصاب یک مدیر دولتی که به منابع مالی دولتی دسترسی دارد نسخه خوبی برای پیشرفت ورزش استان است؟ آن هم در شرایطی که وی شناختی از این رشته ندارد و در پایان سخنان خود خطاب به ورزشکاران تیراندازی با سلاح می‌گوید: حالا وقت آن است که تیرهایتان را در کمان بگذارید.

  ضرر ورزش استان از انتصاب روسای هیئت‌های ورزشی

  آن چه مسلم است این نوع انتخابات موجی از نارضایتی را در بین اهالی ورزش استان ایجاد می‌کند و از انگیزه ورزشکاران و مدیران کاربلد نیز می‌کاهد.

  به اذعان کارشناسان، نسخه انتصاب مدیران دولتی برای ریاست هیئت‌های ورزشی نه تنها نسخه شفا بخشی نیست بلکه مضرات بسیاری نیز دارد.

  یکی از دلایل انتصاب مدیران دولتی به عنوان رئیس هیئت بهره گیری از اعتبارات دولتی ارگانی است که آن فرد مسوولیت آن را بر عهده دارد؛ و این در حالی است که اعتبارات دولتی را نمی‌توان خارج از آنچه تدوین شده برای بخش دیگری استفاده کرد.

  از سوی دیگر مدیران دولتی و افراد  دوشغله‌ای هم که به عنوان رئیس هیئت انتصاب می‌شوند به دلیل مشغله بسیار و نداشتن تجربه و تخصص کافی در زمینه ورزش بیش از آنکه منشا خیر شوند ناکامی به بار می‌آورند.

  به هرحال امید می‌رود برای توسعه و پیشرفت ورزش استان دیگر شاهد چنین انتصاباتی در مجامع انتخاباتی هیئت‌های ورزشی نباشیم؛ ویژه آنکه دو انتخابات مهم ریاست هیئت کشتی و هیئت فوتبال استان با حضور نامزدهایی از مدیران دولتی، افراد بازنشسته و اعضای شورای اسلامی شهر همدان نیز در پیش است.

  گزارش از محمد حسامی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.