• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ادلب؛ «تورا بورا»ی القاعده یا گور جمعی تروریست‌ها +عکس و نقشه
  کد خبر : 1955797

  ادلب؛ «تورا بورا»ی القاعده یا گور جمعی تروریست‌ها +عکس و نقشه

  ادلب؛ «تورا بورا»ی القاعده یا گور جمعی تروریست‌ها +عکس و نقشهReviewed by on Dec 22Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در سوریه، با رقم خوردن نبرد سرنوشت‌ساز «حلب» هم اکنون نگاه‌ها به مرحله «پساحلب» بویژه در عرصه میدانی دوخته شده است. محاسبات نظامی و معادلات میدانی حکایت از آن دارد…

  ادلب؛ «تورا بورا»ی القاعده یا گور جمعی تروریست‌ها +عکس و نقشهReviewed by on Dec 22Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در سوریه، با رقم خوردن نبرد سرنوشت‌ساز «حلب» هم اکنون نگاه‌ها به مرحله «پساحلب» بویژه در عرصه میدانی دوخته شده است.

  محاسبات نظامی و معادلات میدانی حکایت از آن دارد که پس از حلب استان «ادلب» هدف آتی عملیات نظامی ارتش سوریه و نیروهای متحدین خواهد بود، این درحالی است که این استان این روزها آبستن حوادث و رخدادهای مهم و متعددی است.


  موقعیت استان ادلب در نقشه سوریه

   

  استان ادلب و معادلات میدانی حاکم بر آن

  استان ادلب با ۶۱۰۰ کیلومتر مربع از شمال به استان اسکندرون و ترکیه، از جنوب به استان حماه، از غرب به استان لاذقیه و از شرق به استان حلب محدود می‌شود و براساس سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی – یک سال پیش از آغاز بحران – جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را در خود جای می‌داد.

  این استان از حیث تقسیمات اداری و استانی به ۵ بخش ادلب، اریحا، معره النعمان، جسر الشغور و حارم تقسیم می‌شود و به این جهت که حلقه ارتباطی دو منطقه غرب و مرکز سوریه با مناطق شمالی و شرقی است، از موقعیت راهبردی مهمی برخوردار است.


  تقسیمات شهری و اداری استان ادلب

  به این موقعیت باید، داشتن مرزهای مشترک با ترکیه و واقع شدن گذرگاه مرزی «باب الهوی» در این استان و برخورداری از شرایط مناسب آب و هوایی را نیز افزود که موجب شده استان ادلب به یکی از قطب‌های کشاورزی سوریه تبدیل شود.

  شهر ادلب مرکز این استان است که با حلب ۵۹ کیلومتر و با دمشق ۳۰۹ کیلومتر فاصله دارد. بنش، سراقب، اریحا، تفتناز، معره النعمان، جسر الشغور، حارم، سرمدا و باب الهوی مهمترین شهرهای این استان بشمار می‌آیند.

  ادلب از جمله استان‌های سوریه است که فتنه اعتراض‌ها علیه نظام سوریه در آن خیلی زود روشن شد. دلیل این امر را باید در بافت جمعیتی، داشتن مرزهای مشترک با ترکیه، نزدیک بودن به منطقه راهبردی ساحل سوریه از یک سو و استان حلب از سوی دیگر، چشم داشت‌ ترکیه به این استان و موقعیت راهبردی اقتصادی آن ملاحظه کرد.


  موقعیت گذرگاه مرزی باب الهوی در استان ادلب

  به این ترتیب، مناطق مختلف استان ادلب یک سال پس از آغاز بحران سوریه به کانون‌های مبارزه علیه نظام تبدیل شده و بخش‌هایی از آن بدست این گروه‌ها سقوط کرد.

  اما مهمترین رخداد میدانی که استان ادلب طی بحران سوریه شاهد آن بود، سقوط شهر ادلب در بیست و هشتم مارس سال ۲۰۱۵ میلادی بدست گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره» بود که سودای تاسیس خلافتی به اصطلاح اسلامی همچون داعش را در سرمی‌پروراند. بهمین منظور پس از اشغال شهر ادلب، جبهه النصره حملات خود را بر تصرف دیگر مناطق این استان متمرکز کرد.

  با سقوط شهر «اریحا»، در جنوب غربی شهر ادلب در ۳۰ ماه مه ۲۰۱۵ عملا استان ادلب به تصرف ائتلاف تروریستی تکفیری «جیش الفتح» درآمد که مهمترین گروه‌های تشکیل دهنده آن جبهه النصره و گروه تروریستی تکفیری موسوم به «جنبش احرار الشام» بودند.


  استانداری ادلب که بدست جبهه النصره تصرف شد

  از آن تاریخ تاکنون بدلیل اولویت‌های نظامی استان ادلب شاهد عملیات نظامی جدی و گسترده از سوی ارتش سوریه و نیروهای متحدین نبوده، بلکه اندک اندک به دلیل دور بودن از اولویت‌های نظامی و میدانی ارتش سوریه به کانون تجمع و تمرکز گروه‌های تروریستی تبدیل شد.

  ادلب یا «تورا بورا»ی القاعده در سوریه

  چند ماه پس از سقوط ادلب بدست جبهه النصره اصطلاح «تورا بورا»ی سوریه به عنوان نام جدید استان ادلب در میان گروه‌های تکفیری بر سر زبان ها افتاد. برای بسیاری این اصطلاح چندان ناآشنا نبود، چون چند سال‌ قبل برخی از رسانه‌ها و پایگاه‌های اینترنتی وابسته به جریان‌های سلفی تکفیری، بدون بیان سبب، این واژه را بر مناطقی از سوریه اطلاق کردند.

  «تورا بورا» نام منطقه‌ای کوهستانی در افغانستان است که «اسامه بن لادن»  بنیانگذار «القاعده» در زمان حیات، دژ خود را آنجا بنا کرده و در آن مخفی شده بود. اما آنچه جای تعجب داشت، این بود که چه رابطه‌ای بین تورا بورای افغانستان با ادلب سوریه وجود داشت.

  اطلاعات موثق تاکید می‌کند تمرکز حملات النصره بر ادلب و اشغال این استان، تصادفی نبود، بلکه اقدامی از قبل برنامه‌ریزی شده بود و بر اساس آن، قرار بود استان ادلب به مهمترین و اصلی‌ترین پایگاه القاعده در سوریه مبدل شود و از آنجا که منطقه «تورا بورا» در افغانستان که پایگاه بن لادن و القاعده شمرده می‌شد، ادلب نیز به جهت نقشی که برای آن در نظر گرفته شده بود، «تورا بورا»ی سوریه نامیده شد.

   اجرای طرح تورا بورای سوریه یا برنامه فوق‌العاده گروه‌های تکفیری و در راس آنها جبهه النصره ۹ ماه پس از سقوط ادلب و گردآمدن جمع قابل توجهی از گروه‌های تکفیری دارای گرایشات اعتقادی القاعده‌ای، از ماه دسامبر ۲۰۱۵ با هدف تحکیم مواضع، استحکامات و زیرساخت‌های گروه‌های تکفیری و کمک‌های ترکیه‌ای – قطری آغاز شد.


  منطقه کوهستانی تورا بورا، مخفیگاه بن لادن در افغانستان

  حفر شبکه‌ای گسترده از تونل‌های زیرزمینی، قابل سکونت کردن غارها و کوه‌ها بخصوص در منطقه کوهستانی «الزاویه»، توسعه جاده‌ها و احداث راه‌های جدید، مین‌گذاری و بمبگذاری نقاط بایر و دورافتاده پیرامون شهرها و مراکز و تاسیسات راهبردی و مهم، افزایش مراکز نظامی و امدادرسانی، تقویت خطوط ارتباطی و ایجاد خطوط جدید و پیشرفته از جمله این اقدامات بود که بطور طبیعی اجرای آنها دستکم ۳ سال زمان نیاز داشت، اما گروه‌های تکفیری ۳ ماهه آنها را به اتمام رساندند.

  فاز دوم طرح «فوق‌العاده» النصره که به «نقشه ب» هم معروف بود، تغییر بافت جمعیتی بومی استان ادلب بود. بهمین دلیل در این مرحله هزاران تروریست تکفیری خانواده‌های خود را به ادلب منتقل و در مقابل ساکنان اصلی این استان را وادار به ترک خانه‌هایشان کردند.

  «اویغورها» در قالب گروه تروریستی «حزب اسلامی ترکستان» که داعیه «جهاد» در سوریه را داشتند، پرچمدار این حرکت بودند، بنحوی که طی دسامبر سال ۲۰۱۵ حدود ۱۵۰۰ خانواده اویغوری در مناطق مختلف استان ادلب از جمله در شهرک‌ها و روستاهای اطراف جسر الشغور، جبل الزاویه، إحسم، المغاره، دیر سنبل و بینین اسکان داده شدند.

  با این تفاصیل اکنون آشکار شد، چرا تروریست‌ها خانواده‌های خود را به استان ادلب منتقل می‌کنند و یا اینکه گروه‌های مسلحی که به توافقنامه‌های آشتی ملی ملحق نمی‌شوند، از جمله تروریست‌های شرق حلب راه ادلب را پیش می‌گیرند.


  گروه تکفیری «حزب اسلامی ترکستان»


  اویغورها در جسرالشغور

  سرنوشت تاریک پیش روی تورا بورای النصره

  اطلاعات موثق نظامی و میدانی تاکید می‌کند، اولین هدف ارتش سوریه پس از آزادسازی کامل شهر حلب، استان ادلب خواهد بود. دلایل متعددی موجب شده، این استان اولویت اول عملیات‌های نظامی ارتش سوریه و نیروهای متحدین پس از آزادسازی حلب باشد که مهمترین آنها به شرح ذیل است:

  – تجمع و گردآمدن شمار زیادی از گروه‌های تروریستی تکفیری در ادلب که موجب شده این استان به بمبی مبدل شود که هر آن بیم انفجار آن می‌رود

  – مرزهای مشترک ادلب و ترکیه که بمعنای ادامه حمایت‌های همه جانبه آنکارا از گروه‌های تروریستی تکفیری و کمک به قدرت گیری مجدد آنها است

  – وجود مرزهای مشترک بین ادلب و استان راهبردی لاذقیه که غالب بافت و ترکیب جمعیتی آن را علوی‌ها تشکیل می‌دهند. از سوی دیگر، قرار گرفتن استان لاذقیه بر کرانه دریای مدیترانه ممکن است، اشتهای جبهه النصره برای دستیابی به آب‌های آزاد را تحریک کند

  – وجود مرزهای مشترک بین ادلب و استان راهبردی حلب که سقوط آن ضربه مهلکی بر پیکره گروه‌های مسلح و اربابان آنها وارد کرد و این می‌تواند، به انگیزه‌ای جهت حمله مجدد به حلب مبدل شود


  موقعیت فوعه و کفریا در ریف شمالی ادلب

  –  بنابر ادعای معارضان سوری اکنون استان ادلب آخرین دژ آنها محسوب می‌شود، لذا با آزادسازی آن گروه‌های مسلح و معارضان سوری دیگر حضور و موجودیتی منسجم و یکپارچه در مساحت قابل توجهی از جغرافیای سوریه نخواهند داشت، بلکه به گروه‌های شبه نظامی پراکنده‌ای متکی بر تاکتیک جنگ‌های پارتیزانی مبدل خواهند شد

  اما آنچه این روزها ذهن سرکردگان گروه‌های تروریستی در ادلب را بخود مشغول کرده و چون موریانه به جان تار و پود گروه‌های تروریستی افتاده، ارتش سوریه و نیروهای متحدین نیست، بلکه اختلافات و شکاف‌های داخلی است که هر روز بر گستره و عمق آنها افزوده می‌شود و موجب شده همه تلاش‌ها برای متحد کردن آنها بویژه پس از سقوط حلب و شرایط حساسی که در آن بسرمی‌برند، با شکست مواجه شود.

  اکنون روزی نیست که شاهد ترور یکی از سرکردگان گروه‌های تروریستی بدست گروه رقیب یا مخالف نباشیم، در جدیدترین حادثه از این دست هفته گذشته «ابو عدی احرار»، سرکرده گروه تکفیری «احرار الشام»، در ریف جنوبی ادلب در اثر انفجار بمب کنارجاده‌ای کار گذاشته شده توسط افراد ناشناس در منطقه «تلمنس» کشته شد.

  اتحاد گروه‌های تروریستی رؤیایی دست‌نیافتنی

  گروه‌های مسلح تروریستی که اکنون در ادلب گرد آمده‌اند، به دو گروه تقسیم می‌شوند که از حیث افکار و گرایشات اعتقادی با یکدیگر در تعارض قرار دارند و همین تعارض امکان هرگونه نزدیکی و اتحاد بین آنها را از بین برده است.

  جریان اول گروه‌های سلفی وهابی را شامل می‌شود. فیلق الشام، جیش الإسلام، الجبهه الشامیه، صقور الشام و جیش المجاهدین بارزترین گروه‌های تروریستی این جریان است و از سوی عربستان حمایت می‌شوند.

  جریان دوم گروه‌های دارای گرایشات القاعده‌ای را دربرمی‌گیرد. احرار الشام و جبهه النصره بارزترین گروه‌های تروریستی این جریان هستند و از سوی ترکیه و قطر حمایت می‌شوند.

  اختلافات اعتقادی و فکری بین دو جریان نه تنها احتمال نزدیکی و اتحاد بین دو جریان را از بین برده، بلکه هرچه می‌گذرد، عمق و گستره این اختلافات بیش از پیش افزایش می‌یابد و موجب شده، صف‌آرایی گروه‌های مسلح در قبال هم، ترور سرکردگان یکدیگر، متهم کردن یکدیگر به خیانت و غیره،‌ به مهمترین شاخص‌های این گروه‌ها و به حقیقتی غیرقابل انکار مبدل ‌شود.

  به‌گونه‌ای که وقتی یکی از افسران روس از «فیصل القاسم»، عضو هیئت مذاکره کننده معارضان سوری پرسید، در ادلب چه برنامه‌ای دارید و چرا معارضان مسلح را در ادلب گرد می‌آورید؟ پاسخ داد: بنظر شما چه برنامه‌ای می‌توانیم داشته باشیم؟ تنها کاری که توان انجامش را داریم، این است که بنشینیم و ناظر صف‌آرایی گروه‌ها مسلح با توپ‌ها و تانک‌هایشان مقابل هم و جنگی خونین برای از پیش رو برداشتن یکدیگر باشیم.

  ورق در ترکیه برمی‌گردد

  درحالی که رسانه‌های ترکیه در روزهای اخیر از قصد دولت این کشور جهت تشکیل ائتلافی جدید از گروه‌های مسلح مورد حمایتش در ادلب خبر ‌داده بودند، شب گذشته (چهارشنبه) اعلام کردند، پس از حادثه ترور سفیر روسیه در آنکارا و برعهده گرفتن مسئولیت آن توسط النصره، دولت ترکیه علی رغم روابط نزدیک و چندین ساله، هرگونه رابط با این گروه را قطع و حمایت‌هایش را از آن متوقف می‌کند تا به این ترتیب هیچ امیدی به قرار گرفتن گروه‌های تروریستی تکفیری وهابی در سنگری واحد وجود نداشته باشد.

  راهپیمایی‌ها و اعتراض‌های مردمی

  اما این پایان نگرانی‌ها و دغدغه‌های گروه‌های تروریستی در ادلب نیست، بلکه باید به تمام آنچه گفته شد، راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز اهالی مناطق مختلف استان ادلب را هم افزود که از اختلافات این گروه‌ها که اغلب با درگیری‌های خونین مسلحانه همراه است، به ستوه آمده‌اند.


  تظاهرات مردمی علیه النصره و احرار الشام در مناطق مختلف ادلب

  بنابر اعلام رسانه‌های وابسته به معارضان سوری و گروه‌های مسلح این روزها اغلب مناطق استان ادلب شاهد برگزاری راهپیمایی‌هایی توسط اهالی است که طی خواستار خروج گروه‌های تروریستی تکفیری از بویژه جبهه النصره و احرار شام از محله‌هایشان هستند.

  در شهرهای حارم، جسرالشغور، سنجار و منطقه اطمه، در ریف إدلب تظاهرکنندگان خشمگین با یورش به موانع و ایست‌های بازرسی این دو گروه آنها را تخریب کردند.

  راهپیمایان خواستار حرکت جمعی بسمت «باب الهوی» و تجمع در این گذرگاه مرزی شدند که هم اکنون تنها راه ارتباطی گروه‌های تروریستی با ترکیه در استان ادلب است و بواسطه آن تروریست‌ها نیازهای اساسی خود و مردم استان از سلاح و مهمات گرفته تا مواد غذایی و دارویی تامین و با ارزاق و نیازهای معیشتی مردم متجاره می‌کنند.

  خلاصه سخن

  از آنچه گفته شد، به راحتی می‌توان دریافت، چه سرنوشتی در انتظار گروه‌های تروریستی در «تورا بورا»ی سوریه است، بهمین دلیل بسیاری از محافل منطقه‌ای و جهانی برای عملیات آزادسازی ادلب اهمیت بسیاری حتی بیش از عملیات آزادسازی حلب قائل هستند و بر این باورند، با آزادسازی ادلب نمی‌توان برای گروه‌های مزدور تروریستی تکفیری و وهابی موجودیتی قائل شد و این گامی بزرگ در مسیر بسته شدن پرونده بحران در سوریه است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.