• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » توریسم و گردشگری » ‘امامزاده کوه’ ظرفیتی برای رونق گردشگری مذهبی همدان
  کد خبر : 1955671

  ‘امامزاده کوه’ ظرفیتی برای رونق گردشگری مذهبی همدان

  ‘امامزاده کوه’ ظرفیتی برای رونق گردشگری مذهبی همدانReviewed by on Dec 22Rating: بقعه امامزاده محسن(ع) در انتهای دره سرسبز و مصفای برفین قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید حدود ۱۵ کیلومتر از شهر همدان دور شد و با عبور از شهر مریانج و روستاهای سولان، توئین، موئین و وفرجین به دره‌ای وسیع رسید…

  'امامزاده کوه' ظرفیتی برای رونق گردشگری مذهبی همدانReviewed by on Dec 22Rating:

  بقعه امامزاده محسن(ع) در انتهای دره سرسبز و مصفای برفین قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید حدود ۱۵ کیلومتر از شهر همدان دور شد و با عبور از شهر مریانج و روستاهای سولان، توئین، موئین و وفرجین به دره‌ای وسیع رسید که مقبره امامزاده محسن(ع) را در درون بقعه ای ساده اما زیبا و پرشکوه در دل خود جای داده است.
  بنای امامزاده محسن(ع) از دو شبستان یا حرم پیوسته و متصل به یکدیگر تشکیل شده که حرم نخستین موسوم به حرم قبر صحابه است و بنا بر اطلاعات ثبت شده در پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی، این شبستان بنا به عقیده برخی از محققان، مدفن و مزار ابودجانه انصاری صحابه حضرت علی(ع) و چند تن دیگر از همرزمان اوست و بنابر یافته های مطالعات جدید مدفن یکی دیگر از فرماندهان عرب صدر اسلام به نام ‘سماک بن خرشه’ است.
  شبستان دوم نیز مدفن امامزاده محسن(ع) است که به قول برخی از پژوهشگران از نوادگان امام حسن مجتبی(ع)، به عقیده برخی دیگر از نوادگان امام علی النقی(ع) و به اعتقاد عده‌ای دیگر از فرزندان بلافاصل امام علی بن ابیطالب (ع) است.
  بنای ساختمان بقعه امامزاده محسن (ع) هم اکنون فاقد کتیبه تاریخی و نام بانی است ولی تا چند سال پیش، دو کتیبه تاریخی در آن موجود بود که نخستین آنها به تاریخ ۷۳۵ هجری بر روی لوحی در ایوان ورودی بنا و دیگری نیز به تاریخ ۹۳۵ هجری بر روی صندوق منبت داخل ضریح حرم اصلی بنا نصب شده بود و با توجه به کتیبه ساخت بنا که متعلق به سال ۷۳۵ هجری بوده است بنای کنونی را می ‌توان از آثار قرن هشتم هجری و مربوط به عهد ایلخانی دانست که بر روی بنای قدیمی تری مربوط به سده ششم هجری ساخته شده است و در دوره‌های بعد به ویژه دوره صفویه و قاجار نسبت به مرمت و تعمیر بنا اقدام شده است.
  ساختمان بنا در سال های اخیر، چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و از خرابی و آسیب های ناشی از عوامل جوی و بارندگی رهایی یافته و در سال ۱۳۴۷ به شماره ۸۲۴ در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است.
  امامزاده محسن که در میان اهالی روستا از آن به امام حاجات یاد می شود هم اینک زیارتگاه مردم همدان و پایگاهی برای روضه خوانی، زیارت عاشورا و برگزاری مراسم مذهبی محسوب می شود و در تمام ایام سال به خصوص در ایام نوروز و تعطیلات تابستان پذیرای هزاران زائر از شهر همدان و دیگر شهرها است.
  از طرفی منطقه جغرافیایی این بقعه متبرکه به لحاظ دارا بودن آب و هوای مطبوع و دره های مصفا ، علاوه بر جذابیت زیارتی از جنبه سیاحتی و تفریجگاهی نیز برخوردار است و از آنجا که در ارتفاعات کوهستانی قرار دارد از آب و هوای بسیار سرد در زمستان و معتدل در تابستان برخوردار است که از این نظر جزو امامزاده های فصلی برای زیارت محسوب می شود لذا مرمت و بازسازی مداوم این بقعه و مراقبت و حراست از آن به عنوان یکی از پتانسیل های گردشگری و مذهبی استان در راستای توسعه هرچه بیشتر همدان ضروری است.
  مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان در این باره گفت: اهمیت و عظمت امامزاده محسن(ع) تا جایی است که تنها امامزاده ای بود که رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۳ در سفر به استان همدان به زیارت آن رفتند .
  حجت الاسلام محمد کاروند افزود: بقعه متبرکه امامزاده محسن (ع) نه تنها جنبه مذهبی بلکه جنبه گردشگری و توریستی دارد و آشنایی بیشتر مردم با این بقعه متبرکه نیاز به فرهنگسازی از سوی متولیان دارد.
  وی با بیان اینکه تعمیرات ساختمان و گنبد بقعه متبرکه امامزاده محسن(ع) با وجود کمبود اعتبارات آغاز شده است گفت: در این راستا از سوی اوقاف و امور خیریه استان همدان ۲ میلیارد ریال تسهیلات گرفته شده است و لازم است مسئولان مربوطه برای قراردادن بازسازی این بقعه در ردیف بودجه سال ۹۶ حمایت کنند.
  حجت الاسلام کاروند افزود: برخی از بقاع متبرکه همچون امامزاده عبدالله (ع) همدان در تامین هزینه های جاری از نذورات مردمی مشکلی ندارند اما امامزاده محسن(ع) که بعد گردشگری فصلی آن مطرح است و برخلاف فصل های بهار و تابستان، در فصل های سرد سال زائران کمتری به آن مکان مراجعه می کنند در زمستان از نذورات کمتری برخوردار است که کفاف امور جاری بقعه را نمی دهد.
  وی تاکید کرد: در این راستا تفاهم نامه ای با میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان منعقد شده است که طبق این تفاهم نامه که بقعه امامزاده محسن(ع) نیز جزو موارد آن است مقرر شد حمایت ها و کمک های لازم را به این بقعه اختصاص دهند.
  رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان همدان نیز گفت: ۳ میلیارد ریال برای خاکبرداری، زهکشی، طراحی و ساخت دیواره برشی برای حجره های بقعه امامزاده محسن(ع) و تکمیل سقف و بتن ریزی تا مرحله سفت کاری هزینه شده است.
  حجت الاسلام سید علی حسینی افزود: بند کشی و روکش نانو در گنبد امامزاده محسن(ع) با ۱۰۰ میلیون ریال هزینه انجام شده است.
  معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان نیز در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه یکی از اهداف ما بحث رونق گردشگری مذهبی است اظهار داشت: امامزاده محسن(ع) یکی از پایلوت‌های اصلی استان در زمینه گردشگری مذهبی است که همه ساله بخشی از اعتبارات این سازمان برای مرمت و ایجاد محوطه در اطراف این بقعه متبرکه و مذهبی هزینه می شود.
  بهرام توتونچی افزود: اداره کل اوقاف و امور خیریه با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مرمت اماکن مذهبی که وجهه تاریخی دارند همکاری دارد و ساختمان بقعه امامزاده محسن(ع) نیز از جمله مواردی است که نیاز به بندکشی داشت اما از آنجا که اعتبارات میراث فرهنگی در دسترس نبود و اوقاف امکان لازم را در این زمینه داشت لذا مجوز لازم از سوی میراث فرهنگی داده شد و اداره کل اوقاف با پیمانکار معرفی شده از سوی میراث فرهنگی، بندکشی گنبدخانه را به صورت اضطراری آغاز کرد.
  وی تاکید کرد: مکان این بقعه به دلیل شرایط اقلیمی سرد آن در ۶ ماه از سال دارای بارندگی است لذا نیاز به مرمت دائمی دارد و اگر اعتبارات میراث فرهنگی استان همدان را به موقع پرداخت کنند می توانیم با مشارکت اوقاف، مرمت این بقعه را به درستی و با شیوه های کارشناسی ادامه دهیم.
  امید است با توجه مستمر و نظارت کارشناسی و دقیق بر بقاع متبرکه که میراث فرهنگی کهن و جاذبه های مذهبی استان دارالمومنین همدان محسوب می شوند گامی مهم در پویایی گردشگری مذهبی و معرفی ظرفیت های موجود در استان به شیفتگان سفرهای زیارتی برداریم.
  ۱۱۸۱/۶۹۹۳
  خبرنگار:الهام تدین**انتشار دهنده:اکبر بهاروند

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.