• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » استراتژی نظام سلطه در جنگ نرم برای تسلط بر افکار و اراده ملت ها
  کد خبر : 1955520

  استراتژی نظام سلطه در جنگ نرم برای تسلط بر افکار و اراده ملت ها

  استراتژی نظام سلطه در جنگ نرم برای تسلط بر افکار و اراده ملت هاReviewed by on Dec 22Rating: در دنیای امروز بحران و عوامل تشکیل دهنده آن تنها حوادث طبیعی و رویدادهای سخت افزارانه انسانی نیست که برای آن استراتژی امنیتی برنامه ریزی شود، بلکه در دنیای شیشه ای امروز، در دهکده کوچک جهانی که همه دولت ها و ملت ها به…

  استراتژی نظام سلطه در جنگ نرم برای تسلط بر افکار و اراده ملت هاReviewed by on Dec 22Rating:

  در دنیای امروز بحران و عوامل تشکیل دهنده آن تنها حوادث طبیعی و رویدادهای سخت افزارانه انسانی نیست که برای آن استراتژی امنیتی برنامه ریزی شود، بلکه در دنیای شیشه ای امروز، در دهکده کوچک جهانی که همه دولت ها و ملت ها به مثابه همسایگانی خوب یا بد در کنار همدیگر زندگی می کنند، ابزارهای قدرت نرم افکار انسان را به تسلط خودش درمی آورد و در گذر زمان با تغییرات تدریجی، تغییر بنیادی در باورها و فرهنگ ها ایجاد می کند لذا نیازمند برنامه ریزی پدافند غیرعامل در حوزه های علوم انسانی و جامعه شناسی هستیم و رسانه ها نقش مهمی در این زمینه ایفا می کنند.
  علت قدرت رسانه ها، آزادی بیان و اعمال این آزادی در مورد اقدامات دولت و نشاندهنده پاسخگو بودن دولت در مقابل رسانه ها و به تبع آن مردم است، اما امروزه کارکرد نظارتی رسانه ها نقش حساسی را در افزایش مسئولیت و پاسخگویی در زمینه های مختلف اجتماعی دارد.
  براساس نظریه های مطرح دکترین قدرت نرم، قدرت بر دو نوع «قدرت سخت» و «قدرت نرم» تقسیم می‌شود؛ در واقع قدرت قابل تصور هر کشوری از دو قدرت سخت و نرم تشکیل شده است که قدرت سخت و اجزای آن بسیار شناخته‌ شده ‌تر از قدرت نرم است.
  منابع طبیعی، مساحت و جمعیت یک کشور نیز از دیگر اجزای قدرت سخت به شمار می روند و لذا همانطور که از قدرت سخت می توان دریافت، ناظر بر قدرت نظامی و توان نظامی است بنابراین موضوعی به نام «خشونت» عنصر اساسی آن است.
  قدرت نرم از طریق تولید و توزیع آموزه ها و ارزش های خاص و جذاب، بنیان های ارزشی و ارکان حمایتی کشور متخاصم را هدف قرار داده و آن را در راستای وضعیت مطلوب خویش تغییر می دهد؛ اینگونه تغییرات معمولا از زیرساخت ها و شبکه های تولید و توزیع اندیشه ها و هنجارها، خصوصا حوزه های آموزشی، فرهنگی و رسانه ای آغاز می شود.
  در قدرت نرم بر خلاف قدرت سخت، مخاطب نه از روی اجبار و اکراه، بلکه با رضایتمندی تن به قدرت جدید می دهد و خواسته های قدرتمند را اجابت و اجرا می کند. به تعبیر دیگر؛ قدرت نرم به جای تحمیل و ناگزیر کردن مخاطبان، آنان را متقاعد و همسو می سازد و هر نوع مانع یا انگیزه مقاومت ملی، اخلاقی، حیثیتی، هویتی و دینی را از ذهن مخاطب باز می گیرد.
  جنگ نرم، استراتژی امنیتی نظام سلطه برای تسلط بر افکار و اراده ملت هاست و لذا پدافند جنگ نرم نوعی چالش و درگیری بین کشورهاست که در حوزه سخت ‌افزاری و تسلیحات نظامی قرار نمی گیرد و مربوط به حوزه محتوا و برنامه و نرم افزار می شود که عمدتا از جنس رسانه ها است.
  رهبر معظم انقلاب تعبیری که از قدرت نرم داشته اند اصطلاح «استعمار نو» بوده است لذا جنگ نرم یک درگیری سیاسی برای تبدیل شدن به قدرت و درک مدیریت سیاسی محسوب می شود که در آن جنگ های سیاسی به صورت عملیات روانی به وقوع می پیوندد. بی گمان جنگ نرم، هنر مدیریت ذهن و قلب بشر است. از این رو علوم اجتماعی همچون روان شناسی، جامعه شناسی، مردم شناسی، فرهنگ شناسی و فلسفه اجتماعی نقش بسیار کلیدی را در این جنگ ایفا می کنند.
  در جنگ سخت، جسم انسان برده می شود، اما در جنگ نرم، جان انسان بنده خواهد شد لذا تفاوت این دو به طور روشن بر کسی پوشیده نیست، زیرا کسی که برده می شود هر از گاهی با مخالفت های خواسته و ناخواسته اش هزینه هایی را بر طرف پیروز در جنگ تحمیل می کند و هرگز اجازه نمی دهد تا اشغالگر و برده گیر بتواند روح آرامش و آسایش را به خود ببیند.
  رسانه در یک دید کلی از ابزارهای جنگ روانی است و همان اهداف جنگ روانی را هم دنبال می کند، یعنی هدف جنگ رسانه ای تغییر رفتار در دولت ها و ملت هاست تا بدین وسیله کشور مهاجم اراده خود را بر گروه هدف تحمیل کند.
  امروزه تولید اطلاعات و به اصطلاح بمباران اطلاعاتی توسط رسانه ها در فضای مجازی رو به گسترش است و با سرعت باورنکردنی به جلو پیش می رود لذا به منظور مقابله با تهدیدات دشمنان، اقدامات مربوط به پدافند غیرعامل در حوزه فضای مجازی باید تقویت یابد.
  در کنار همه جذابیت هایی که این فضای هوشمند برای انسان ها دارد، نباید فراموش کرد که هدایت کنندگان و سازندگان آنها کنترل و سلطه افراد را در اختیار خود قرار می دهند. با در اختیار داشتن اطلاعات افراد می توانند برای خود ارزش افزوده ایجاد کنند و آن را در خدمت مقاصد سیاسی و اقتصادی خود قرار دهند؛ اگر در حوزه فضای مجازی بازدارندگی لازم وجود نداشته باشد، همه دستاوردهای امنیتی و اقتصادی به راحتی در معرض تهدید و آسیب دیدگی قرار می گیرد.
  پدافند غیرعامل در فضای مجازی و سایبر به دنبال فیلترینگ و محدود کردن افراد نیست، بلکه به دنبال برنامه ریزی صیانت از منابع اجتماعی، سرمایه ها، افزایش آگاهی و ارتقای آمادگی ها در جامعه می باشد. در واقع باید سطح آگاهی عمومی آنچنان بالا رود که جامعه خود مرز ایجاد کند.
  ۷۲۹۴/۲۰۰۷

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.