• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » نو آفرینی اجتماعی را می توان با کمک احزاب رقم زد
  کد خبر : 1955364

  نو آفرینی اجتماعی را می توان با کمک احزاب رقم زد

  نو آفرینی اجتماعی را می توان با کمک احزاب رقم زدReviewed by on Dec 22Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار حوزه احزاب باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، الهام فخاری، مشاور و نماینده تام الاختیار دبیر کل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در نشست مشترک شورای مرکزی خانه احزاب با وزیرکار که چهارشنبه…

  نو آفرینی اجتماعی را می توان با کمک احزاب رقم زدReviewed by on Dec 22Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار حوزه احزاب باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، الهام فخاری، مشاور و نماینده تام الاختیار دبیر کل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در نشست مشترک شورای مرکزی خانه احزاب با وزیرکار که چهارشنبه اول دی ماه در مجتمع تلاش برگزار شد، اظهار کرد: آنچه که به عنوان مسائل اجتماعی بغرنج به درستی برشمرده شد، نشانه‌هایی از یک وضعیت اجتماعی هستند که فرا‌تر و بعنوان علت ژرف می‌تواند باز‌شناسی شود.

  وی افزود: همانگونه که در تحلیل‌های روان‌شناختی و اجتماعی از مفاهیم تک محوری، تک بعدی و محدود به مفاهیم پیچیده چندبعدی تحول دیده می‌شود، در پرداخت به مسائل هم رویکرد‌ها از مسائل خرد یا تک بعدی یا جزیره‌ای به مسایل پیچیده و بغرنج تغییر کرده‌اند.

  فخاری ادامه داد: برای نمونه اگر به مسئله فقر اشاره کنیم، این وضعیت می‌تواند ناشی از نبود منابع و سرمایه باشد، یا اینکه برخاسته از عدم تعادل و کاستی مندی مهارت‌ها و نگرش‌های سازنده. به سخن دیگر فقر در جامعهٔ برخوردار از سرمایه‌های گوناگون و پربار مانند جامعه ایرانی، می‌تواند ریشه در درماندگی‌های‌شناختی، آزردگی‌های عاطفی انگیزشی و کم کاری یا کژکاری‌ها باشد. این ابعاد را می‌توان در یک مفهوم یکپارچه چندبعدی به نام فرسودگی اجتماعی-سیاسی (فرسودگی نگرشی) بازگو کرد.

  وی با بیان اینکه بود و نبود سرمایه‌ها یا نهاد‌ها به خودی خود بازدارنده یا موجب آسیب‌هایی مانند فقر نیست، تصریح کرد؛ بلکه وضعیت نگرشی جامعه، مدیران و نسل‌ها می‌تواند از یک جامعه سرمایه دار هم موجودی فرسوده پدید آورد.

  به گفته این فعال سیاسی فرسودگی‌های نگرشی اگر عمیق و پایدار شوند پوسیدگی بی‌بازگشت برای همه رقم می‌زنند، و این هشدار مهمی است.

  فخاری با بیان اینکه در ارزیابی‌های جهانی مردم ایران را از جمله غمگین‌ترین مردم جهان برشمرده‌اند، اظهار داشت: با اینکه ما جامعه‌ای با سرمایه‌های انسانی کم نظیر و منابع طبیعی ویژه هستیم فراوانی و پیچیدگی مسائل کنونی مان، نیازمند پرتوان بودن در مهارت‌های اساسی زندگی مهارت‌های اجتماعی و تعامل است.

  وی افزود: در حالی که وقتی جامعه یا فرد، با وجود آرمان‌های ارزنده و نیات خوب، در مهارت‌های پایه مانند خودآگاهی، حل تعارض، مدیریت تنش‌ها کم توان و کاستی مند باشد، انتظار ماهر بودن در حل مسئله و خلاقیت انتظار دور از واقعی است.

  وی اضافه کرد: بیشتر مدیران و بخش‌های اجتماعی آرمان‌های مثبتی داشته‌اند، ولی نبود نگرش‌های کارامد باعث شد منابع و تلاش‌ها جزیره‌ای صرف شوند.

  به باور فخاری وزارت تعاون کار امور اجتماعی و رفاه تلاش ارزنده‌ای درمورد شناسایی آسیب‌ها انجام داده، با این همه محور اساسی و مثبت دیگری که این وزارت خانه بعنوان مردمی‌ترین و در ارتباط‌ترین با زندگی مردم، دارد همیاری اجتماعی و بازآفرینی و آفرینندگی اجتماعی است.

  وی گفت: نوآفرینی اجتماعی را می‌توان از راه همکاری گروه‌های مرجع اجتماعی در جامعه پذیری، به ویژه احزاب و نهادهای آموزشی، آغاز کرد و اثر بازتولید افزایشی مثبت آن را تجربه نمود. این نشست نشانه نویدبخشی برای چنین روند پیشگیرانه و درمانگرانه به شمار می‌رود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.