• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » قانون جدید رسانه‌ها، آزادی بیان و مطبوعات را در مصر محدود می‌کند
  کد خبر : 1955304

  قانون جدید رسانه‌ها، آزادی بیان و مطبوعات را در مصر محدود می‌کند

  قانون جدید رسانه‌ها، آزادی بیان و مطبوعات را در مصر محدود می‌کندReviewed by on Dec 22Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره، هفته گذشته پارلمان مصر قانون جدید رسانه‌های این کشور را تصویب کرد، قانونی که تصویب آن با اعتراض‌ بسیاری از چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای مصر مواجه شد…

  قانون جدید رسانه‌ها، آزادی بیان و مطبوعات را در مصر محدود می‌کندReviewed by on Dec 22Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره، هفته گذشته پارلمان مصر قانون جدید رسانه‌های این کشور را تصویب کرد، قانونی که تصویب آن با اعتراض‌ بسیاری از چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای مصر مواجه شد که اعتقاد داشتند، این قانون قید و بندهای جدیدی بر آزادی بیان و مطبوعات وضع می‌کند و نظارت دولت را افزایش می‌دهد.

  حسین عبدالرازق: قانون جدید، آزادی بیان را محدودتر می‌کند

  «حسین عبدالرازق»، از رهبران حزب «التجمع» و روزنامه‌نگار مصری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قاهره تصریح کرد: قانون جدید در واقع دو قانون است که باهم ادغام شده است، قانون اول مربوط به کمیته‌‌های رسانه‌ای و مطبوعاتی و قانون دوم مربوط به نظام رسانه‌ای و مطبوعاتی است.

  عبدالرزاق افزود: پارلمان تنها پس از تشکیل کمیته‌های کارشناسی مطبوعاتی و رسانه‌ای، بویژه کمیته عالی مطبوعات و رسانه‌هاست و ارائه طرح‌ها و لوایح پیشنهادی به این کمیته و تایید آنهاست که اجازه تصویب آنها را می‌یابد.

  وی بر این باور است، تصویب این قانون توسط پارلمان بدون ارجاع به کمیته عالی مطبوعات و رسانه‌های مصر نشان می‌دهد، برخی از دستگاه‌های حکومتی مخالف آزادی مطبوعات و استقلال آنها هستند.

  عبدالرزاق دلیل این مدعا را نبود، اطلاع رسانی دقیق و شفاف از جرایم چاپ و نشر دانست که صراحتا با قانون اساسی مصر در زمینه آزادی مطبوعات در تعارض است.

  این فعال سیاسی مصری همچنین اصلاحات صورت گرفته  بر قانون تشکیل کمیته‌های عالی مطبوعات و رسانه‌ها را مورد انتقاد قرار داد و گفت: بموجب قانون جدید اغلب اعضای این کمیته‌ها توسط شخص رئیس جمهور و دولت منصوب می‌شوند.

  وی افزود: قانون جدید همچنین به دولت اختیار اصلاح و تعدیل قوانین مربوط به رسانه‌ها و مطبوعات پیش بدون نیاز به ارجاع آنها به پارلمان را می‌دهد تا نظارتی بر این اصلاحات و قوانین جدید وجود نداشته باشد.

  بهمین منظور عبدالزراق از سندیکای مطبوعات و رسانه‌های مصر و احزاب این کشور خواست، با قانون جدید مخالفت کنند، چراکه بموجب آن قید و بندهایی جدید بر آزادی رسانه‌ها و مطبوعات در مصر وضع می‌شود که بازتابی منفی بر حقوق شهروندی می‌گذارد.

  الجیلانی: تعدیلات صورت گرفته خارج از توافق است

  از سوی دیگر، «محمد الجیلانی»، روزنامه‌نگار و پژوهشگر سیاسی مصر در سخنانی تصریح کرد: به نظر می‌رسد، هدف از تعدیلات صورت گرفته در قانون رسانه‌ها و مطبوعات دادن اختیار نظارت و سیطره دولت بر رسانه‌ها و مطبوعات است و بموجب آن، رئیس جمهور اختیار انتصاب یک چهارم اعضای شورا و کمیته‌های عالی مطبوعاتی و رسانه‌ای را می‌یابد.

  این روزنامه‌نگار مصری افزود: این موضوعی است که سندیکای روزنامه‌نگاران مصر نیز بر آن اتفاق نظر دارد و به نظر می‌رسد، انتقاداتی کاملا درست و مطابق با اخلاق حرفه‌ای این قشر از جامعه می‌باشد.

  وی تصریح کرد: در قانون جدید درحالی تعداد اعضای سه کمیته عالی رسانه‌ها، کمیته ملی مطبوعات و کمیته ملی رسانه‌ها کاهش یافته که پیشتر درباره تعداد اعضا توافق شده بود، همچنین نکته حائز اهمیت این است که تعداد اعضای منتخب از سوی رئیس جمهور افزایش یافته که اقدامی مردود است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.